دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۴ میلادی
کارت پایان خدمت سربازی را چگونه دریافت کنیم ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
در این مقاله قصد داریم تمام شبهات شما در خصوص کارت پایان خدمت و کارت معافیت سربازی را برطرف نماییم پس با دلگرم همراه باشید.

کارت پایان خدمت سربازی

با توجه به این که ارائه تمام خدمات اجتماعی در کشور ما برای تمام افراد مذکر بالای ۱۸ سال، ملزم به مشخص بودن وضعیت نظام وظیفه سربازی است لذا کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت سربازی دارای اهمیت بسیاری می باشد.

برای صدور کارت پایان خدمت سربازی چه اقداماتی باید انجام داد ؟

نحوه تعویض کارت پایان خدمت سربازی چگونه است ؟

برای تعویض کارت پایان خدمت در خارج از کشور چه اقداماتی لازم است ؟

درخواست صدور المثنی کارت پایان خدمت چگونه است ؟

نحوه اقدام جهت صدور کارت پایان خدمت سربازی

سربازها پس از پایان خدمت و تسویه حساب با یگانی که در آن خدمت کرده اند باید فرم ۱۱۱ را تکمیل نمایند و به یگان خود تحویل دهند .

داخل فرم باید اطلاعاتی مانند:

محل خدمت سربازی، درجه، گروه خون و مدارک تایید کننده گروه خونی، رسته خدمتی، تخصص، یگان اعزام، محل آموزش و …باید ثبت شود. یگان مربوطه نیز پس از تایید اطلاعات فوق باید آن را در سیستم ثبت نماید.

سپس سازمان وظیفه عمومی اقدام به صدور کارت پایان خدمت سربازی می‌نماید. در پایان کارت هوشمند نظام وظیفه ظرف مدت یک ماه توسط پست به درب منزل فرد ارسال می‌گردد.

استعلام کارت پایان خدمت سربازی

صدور کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت به صورت سیستمی و جامع می باشد به همین دلیل امکان دارد مدتی طول بکشد. معمولا مدت زمان لازم جهت صدور کارت پایان خدمت بین ۱ الی ۲ ماه می باشد اما به دلیل حجم زیاد کارت های صادره امکان دارد این زمان بیشتر هم طول بکشد.

افراد می توانند جهت استعلام کارت پایان خدمت و یا استعلام کارت معافیت خدمت خود، به دو روش اقدام نمایند.

روش اول جهت استعلام کارت پایان خدمت از طریق سامانه جامع خدمان الکترونیکی به کمک کد سخا می باشد. روش دوم استعلام کارت پایان خدمت سربازی، مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ می باشد.

صدور کارت معافیت سربازی

معافیت های سربازی دارای انواع گوناگون می باشد. معافیتهایی از قبیل معافیت پزشکی، معافیت کفالت، معافیت ماده ۶ بهزیستی و معافیت ایثارگری.

کارت معافیت سربازی همچون کارت پایان خدمت سربازی داری ارزش است. اما در خصوص کارت معافیت پزشکی سربازی باید متذکر شویم که محدودیت هایی برای فرد مشمول ایجاد می شود مانند : عدم استخدام و … فرد مشمول پس از ثبت درخواست معافیت نظام وظیفه و طی مراحل و تایید درخواست او، برایش کارت معافیت سربازی صادر می شود.

نحوه پیگیری صدور کارت‌های پایان خدمت با کد ملی

در صورتی که در موعد مقرر کارت پایان خدمت یا معافیت سربازی به دست شما نرسید، با توجه به شرایط زیر باید مراحل را اقدام کنید.

اگر پیامک صدور کارت دریافت شود:

در صورتی که حداکثر ۱۵ روز پس از دریافت پیامک، کارت پایان خدمت یا معافیت برای شما ارسال نشد ، شما باید جهت پیگیری ابتدا به اداره پست محل سکونت خود رفته و در صورت نبودن کارت آنجا، به یکی از دفاتر (پلیس+۱۰) مراجعه و درخواست ارسال مجدد کارت را ثبت نمایید.

اگر پیامک صدور کارت دریافت نشود:

ابتدا از طریق سامانه تلفن گویا به شماره ۰۹۶۴۸۰ ویا با ارسال علامت سئوال (؟) به پیامک سازمان وظیفه عمومی به شماره ۱۱۰۲۰۶۰۱۰ و انتخاب گزینه مربوطه از آخرین وضعیت صدورکارت پایان خدمت خود مطلع شوید .

در صورت صدور کارت، به (پلیس +۱۰) مراجعه تا ضمن بروز رسانی اطلاعات مربوط به نشانی محل سکونت و شماره تماس، درخواست ارسال مجدد کارت پایان خدمت برای شما ثبت شود.

نحوه پیگیری کارت پایان خدمت با کد سخا

تمامی مشمولان نظام وظیفه دارای یک کد سراسری به نام کد سخا هستند. کد سخا در واقع کد هویت فرد مشمول است. به واسطه کد سخا مشمولین می توانند از آخرین وضعیت نظام وظیفه خود مطلع شوند.

در صفحه کاربری خدمات الکترونیک نیروی انتظامی، فرد می تواند با وارد کردن کد سخا و کد ملی، از آخرین وضعیت پرونده و درخواست خود در دولت الکترونیک مطلع گردد.

نحوه ارائه درخواست المثنی پایان خدمت

در صورتی که فردی کارت پایان خدمت سربازی یا کارت معافیت خود را گم کند، پس از مطمئن شدن از عدم پیدا شدن کارت خود، باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰مراجعه و فرم درخواست صدور کارت المثنی پایان خدمت خود را ثبت کند.

برای درخواست صدور کارت المثنی نیز مدارکی همچون: اصل و کپی تمام صفحات شناسنامه و کارت ملی، چند قطعه عکس، در صورت موجود بودن کپی کارت پایان خدمت و … مورد نیاز می باشد.

تعویض کارت پایان خدمت سربازی

دارندگان کارت های قدیمی پایان خدمت سربازی باید برای تعویض کارت های قدیمی خود، به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مراجعه نمایند.

مهلت تعویض کارت های قدیمی پایان خدمت سربازی با کارت هوشمند تا پایان سال جاری می باشد و اشخاص در صورتی که برای تعویض کارت های قدیمی خود اقدام نکنند، کارت پایان خدمت سربازی آنان هیچ ارزش قانونی نخواهد داشت.

نحوه تعویض کارت پایان خدمت سربازی

متقاضی درخواست تعویض کارت پایان خدمت باید به یکی از دفاتر پلیس+۱۰ مرجعه کند و فرم درخواست خود را تکمیل نماید. پس از تکمیل فرم مربوطه باید مدارکی را نیز تهیه نماید و درپیان مدارک و فرم های مربوطه را به دفاتر پلیس+۱۰ تحویل داده و پس از تایید توسط کاربر پلیس+۱۰ در خواست فرد در سیستم ثبت می شود.

مدارک مورد نیاز جهت تعویض کارت پایان خدمت سربازی

 • فرم تکمیل شده درخواست تعویض و صدور کارت هوشمند پایان خدمت .
 • اصل کارت پایان خدمت.
 • ۲ قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید.
 • ارائه اصل فیش بانکی جهت هزینه ثبت وارسال کارت تعویضی از طریق پست پیشتاز.
 • و …

تعویض کارت پایان خدمت و معافیت سربازی ایرانیان خارج از کشور

متقاضی درخواست تعویض کارت پایان خدمت و معافیت سربازی در خارج از کشور باید به سفارت ایران در آن کشور مراجعه کند و در آنجا فرم مربوطه را تکمیل نماید. جهت درخواست تعویض کارت پایان خدمت سربازی ایرانیان خارج از کشور علاوه بر تکمیل فرم های مربوطه لازم است فرد مدارکی را نیز تهیه نماید.

لازم به ذکر است تمام مدارک فرد نیز باید توسط سفارت ایران در آن کشور تایید شود.

مدارک لازم جهت تعویض کارت پایان خدمت سربازی ایرانیان خارج از کشور

 • فرم درخواست طرح تعویض کارت.
 • فرم تکمیل شده احراز هویت ( توسط سفارت ارائه خواهد شد).
 • اصل و تصویر شناسنامه از تمامی صفحات و اصل و تصویر کارت ملی از پشت و رو.
 • ۱قطعه عکس ۴×۳ رنگی زمینه سفید.
 • و …

چگونه کارت پایان خدمت سربازی را دریافت کنیم ؟

بر اساس قوانین نظام وظیفه، پس از اتمام خدمت نیروهای وظیفه در نیروهای مسلح و انجام تسویه حساب، اطلاعات اشخاص شامل مشخصات فردی، سوابق خدمتی و غیره در سامانه یگان های خدمتی ثبت می شود.

پس از بررسی (شروع، خاتمه، مدت خدمت انجام شده، اضافه خدمت، کسری خدمت و غیره) در سامانه وظیفه عمومی و تایید وضعیت فرد، صدور کارت پایان خدمت صورت می گیرد.

لازم است بدانید، همزمان با صدور کارت هوشمند، پیامک اطلاع رسانی مبنی بر صدور کارت از طریق سازمان وظیفه عمومی برای متقاضیان ارسال خواهد شد. کارت پایان خدمت حداکثر طی مدت یک هفته پس از ارسال پیامک، از طریق پست به نشانی محل سکونت افراد ارسال می شود.

نحوه اقدام برای اصلاح مندرجات کارت پایان خدمت چگونه است ؟

برای اصلاح کردن هرگونه سوابق مندرج در کارت پایان خدمت، باید به همراه مدارک مربوطه به آخرین رده خدمتی خود مراجعه کنید. در مرحله اول اطلاعات شما در سامانه رده خدمتی اصلاح می شود و پس از انتقال دادن موارد اصلاحی به سامانه وظیفه عمومی و تایید آن، کارت پایان خدمت جدید صادر می گردد.

بیشتر بخوانید:

معافیت سربازی ایثارگری چه شرایط و مدارکی نیاز دارد ؟

معافیت کارت قرمز سربازی چیست و چه شرایطی دارد ؟

معافیت تحصیلی خدمت سربازی چه شرایطی دارد ؟

معافیت کفالت مادر برای سربازی چه شرایط و مدارکی نیاز دارد ؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits