دلگرم
امروز: جمعه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ برابر با ۰۷ ذو القعدة ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ ژوئن ۲۰۲۱ میلادی
چگونه و با چه شرایطی وام بانک مسکن را بگیریم ؟
5
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مسکن یکی از نیازهای اساسی افراد جامعه است که دغدغه‌ی تأمین آن ذهن همه را به خود مشغول کرده است. یکی از چالش‌های اصلی خرید مسکن، قیمت آن است. در این مقاله شرایط گرفتن وام مسکن را توضیح خواهیم داد.

چگونه وام بانک مسکن بگیریم ؟

تأمین هزینه‌ی مسکن برای اکثر مردم کار چندان راحتی نیست. به همین منظور وام‌های مختلفی تحت عنوان وام بانک مسکن ارائه می‌شود تا افراد بتوانند با استفاده از این وام‌ها، این نیاز اساسی خود را برطرف کنند.

وام‌های مسکن انواع مختلفی دارند که برای دریافت هر کدام باید شرایط ویژه‌ای داشت. به طور کلی می‌توان وام‌های بانک مسکن را به دو دسته تقسیم کرد.

دسته‌ی اول وام‌‌هایی هستند که از محل صندوق پس‌انداز مسکن ارائه می‌شوند و دسته‌ی دوم نیز وام‌های مربوط به خرید اوراق گواهی حق تقدم را شامل می‌شوند.

به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و نکات مهم در این زمینه را توضیح دهیم:

وام صندوق پس‌انداز مسکن

این نوع از وام که با عنوان حساب صندوق پس‌انداز مسکن یکم یا انفرادی نیز شناخته شده است، به افرادی تعلق می‌گیرد که برای اولین بار می‌خواهند خانه بخرند.

فقط افرادی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند که قبلاً آن را دریافت نکرده باشند.

این وام برای شهرهایی که بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند، حداکثر ۶۰ میلیون تومان و برای شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر، حداکثر ۴۰ میلیون تومان است. همچنین مبلغ این وام برای شهر تهران حداکثر ۸۰ میلیون تومان است.

شرایط دریافت وام پس انداز مسکن

افراد برای دریافت وام صندوق پس‌انداز مسکن، باید یک حساب سپرده نزد این بانک باز کرده و پس از گذشت یک سال از تاریخ افتتاح حساب، به اندازه‌ی دو برابر سپرده‌ی خود وام بگیرند.

شرایط متقاضی وام مسکن

متقاضی این وام باید حداقل ۱۸ سال سن داشته و از درآمد اختصاصی برخوردار باشد. دریافت این تسهیلات برای همه‌ی متقاضیان اعم از متأهل و مجرد امکان‌پذیر است.

افرادی که می‌خواهند این وام را دریافت کنند نباید قبلاً از تسهیلات یا وام بانک مسکن و یا سایر بانک‌ها برای خرید خانه استفاده کرده باشند؛ این شرط، علاوه بر خرید شامل مواردی مانند احداث، انتقال سهم شرکت و تعمیر خانه نیز می‌شود.

همچنین خانه‌ای که قرار است با این وام بانک مسکن خریداری شود، باید حداکثر ۱۵ سال از تاریخ صدور جواز ساخت آن گذشته باشد و تمام شرایط آیین‌نامه‌های مربوط به مسکن در فرآیند ساخت آن رعایت شده باشد.

لازم به ذکر است که افراد متأهل می‌توانند دو فقره از این نوع وام دریافت کنند. بنابراین در صورتی که هر کدام از زوجین حساب سپرده باز کرده باشند، در شهر تهران هر زوج حداکثر تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان، در شهرهای با جمعیت بیش از ۲۰۰ هزار نفر حداکثر ۱۲۰ میلیون تومان و در شهرهای زیر ۲۰۰ هزار نفر حداکثر ۸۰ میلیون تومان وام اعطا خواهد شد.

افراد برای دریافت وام صندوق پس‌انداز مسکن باید یک حساب سپرده نزد این بانک وام باز کرده و پس از گذشت یک سال از تاریخ افتتاح حساب، می‌توانند به اندازه‌ی دو برابر سپرده‌ی خود وام بگیرند.

شرایط بازپرداخت وام مسکن

نرخ سود تسهیلات این وام‌ها 9.5 درصد و مدت انتظار برای دریافت وام ۱۲ ماه است. بازپرداخت این وام بانک مسکن در حداکثر ۱۲ سال و در روش‌های ساده، به صورت پلکانی سالانه و دوره‌ای انجام می‌شود.

وام بانک مسکن با اوراق گواهی حق تقدم

برای دریافت وام از طریق اوراق گواهی حق تقدم که به وام مسکن بدون سپرده نیز مشهور است، افراد می‌توانند به جای یک سال انتظار، پس از دو ماه وام بانک مسکن را دریافت کنند.

حداکثر میزان دریافت این وام در شهر تهران 60 میلیون تومان، در شهرهایی با جمعیت بیش از 200 هزار نفر 50 میلیون تومان و در شهرهایی با جمعیت کمتر از 200 هزار نفر 40 میلیون تومان است.

این مبالغ برای کسانی است که بخواهند به صورت انفرادی اقدام به دریافت وام کنند؛ اما زوجین می‌توانند به میزان دو برابر مبالغ ذکر شده وام دریافت نمایند.

در این نوع وام، متقاضیان می‌توانند به همراه اصل وام مسکن، وامی هم تحت عنوان وام جعاله دریافت کنند که برای تعمیر مسکن اختصاص داده شده است. حداکثر میزان وام جعاله 20 میلیون تومان است.

شرایط دریافت وام مسکن بدون سپرده

برای دریافت وام مسکن بدون سپرده، متقاضیان باید به یکی از شعبه‌های کارگزاری مراجعه کرده و اوراق بهادار بانک مسکن را خریداری کنند. خرید این اوراق به قیمت روز انجام می‌شود و این قیمت با نوسانات بازار بورس تغییر خواهد کرد.

هر برگ از اوراق بهادار معادل 500 هزار تومان تسهیلات، ارزش دارد.

بنابراین برای دریافت 50 میلیون تومان وام مسکن باید 100 برگ از این اوراق خریداری شود. ارزش هر برگ اوراق مسکن، معمولاً بین حداقل 70 و حداکثر 90 هزار تومان متغیر است؛ بنابراین به طور میانگین برای خرید 100 برگ از این اوراق 8 میلیون تومان نیاز است.

شرایط بازپرداخت وام مسکن

در وام مسکن بدون سپرده نرخ سود تسهیلات 17.5 درصد بوده و مهلت بازپرداخت نیز تا سقف 12 سال خواهد بود. روش‌های بازپرداخت نیز ساده، پلکانی سالانه و دوره‌ای هستند.

وام مسکن بدون سپرده یا وام پس انداز مسکن ؟

کدام یک از این دو وام بهتر هستند؟ وام مسکن بدون سپرده یا وام پس انداز مسکن ؟

وام از محل حسابِ پس‌انداز صندوق مسکن، به دلیل نرخ بازپرداخت کم از سوی برخی مورد استقبال قرار می‌گیرد؛ این موضوع اگرچه نکته‌ی مثبتی محسوب می‌شود اما باید دانست که مدت زمان نسبتاً طولانی سپرده، یک نکته منفی است؛ زیرا هم یک سال پول شما نزد بانک خواهد ماند و هم در طول این مدت ممکن است بازار مسکن تغییرات زیادی کند و قیمت‌ها افزایش یابند.

این در حالی است که وام مسکن بدون سپرده به دلیل مدت انتظار کم یعنی دو ماه، از سوی برخی مورد استقبال قرار می‌گیرد. البته نرخ بازپرداخت، نسبتاً بالا و هزینه ای که در ابتدا باید صرف خرید اوراق مربوطه شود، از نکات منفی این نوع وام محسوب می‌شود.

بنابراین به عنوان نتیجه‌گیری می‌توان وام از محل حساب پس‌انداز مسکن را برای افرادی مناسب دانست که عجله‌ای برای خرید مسکن ندارند؛ اما افرادی که زمان زیادی ندارند و می‌خواهند هرچه سریع‌تر برای خود خانه‌ای دست و پا کنند، بهتر است برای دریافت وام نوع دوم، یعنی وام از طریق خرید اوراق بهادار اقدام کنند.

لازم به ذکر است حساب‌های مربوط به اخذ تسهیلات با حساب‌های عادی بانک مسکن متفاوت هستند و شماره شبای بانک مسکن این‌گونه از حساب‌ها با شماره شبای حساب‌های عادی فرق دارد. با وارد نمودن شماره حساب خود در پایگاه اینترنتی این بانک، می‌توانید شماره شبای انواع حساب‌‌هایی را که نزد این بانک دارید، دریافت کنید.

سایر وام‌های مسکن

علاوه بر این دو نوع وام که از سوی بانک مسکن ارائه می‌شود، وام‌های دیگری نیز برای اقشار مختلف درنظر گرفته شده است که متناسب با شرایط آن‌ها پرداخت می‌‌شود. برای مثال می‌توان به وام ویژه‌ی پرستاران، وام مسکن فرهنگیان، وام ویژه‌ی کارگران و… اشاره کرد که توسط نهادهای مربوط به این مشاغل پرداخت می‌شود.

دریافت این‌گونه وام‌ها صرفاً برای افرادی که در این مشاغل فعالیت می‌کنند صورت می‌گیرد اما باید توجه داشت که در همین رده‌های شغلی نیز شرایط زیادی درنظر گرفته شده است که امکان دریافت را برای همه‌ی افراد یک رده‌ی شغلی امکان‌پذیر نمی‌سازد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (5 رای)  
  • منبع
  • kilid.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits