دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۱۰ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
علت روشن نشدن چراغ ترمز خودرو چیست؟
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
چراغ‌های ترمز یکی از مهم‌ترین امکانات یک خودرو است که سبب افزایش ایمنی رانندگی می‌شود. تقریبا همه خودروها به سه چراغ ترمز مجهز هست: چپ، راست و وسط. چراغ ترمز وسط را معمولا با نام‌های دیگری مانند چراغ خطر هم می‌شناسیم.

چرا چراغ ترمز خودرو روشن نمی شود؟

به گزارش دلگرم : موارد مهمی مانند روشن شدن چراغ ترمز خودرو باید بلافاصله بررسی شده و حتی بهتر است اگر در مسیری هستید خودرو را متوقف کنید. وقتی چراغ هشدار ترمز ماشین شما روشن می شود، به این معنی است که در سیستم ترمز مشکلی وجود دارد؛ بنابرین نمی توان آن را نادیده گرفته یا به تعویق انداخت. چرا که بسیار خطرناک بوده و با گذشت زمان هزینه تعمیر آن نیز افزایش می یابد. علت روشن نشدن چراغ ترمز خودرو مشکل در خرابی فیوز یا فرسوده بودن کلید چراغ ترمز یا سوختن لامپ است.

چراغ اخطار ترمز = مشکل در سیستم ترمز

تقریباً در هر اتومبیل، کامیون و خودروهای SUV یک سری چراغ های هشدار دهنده روی قاب وسط داشبورد قرار دارد. در بین آنها چراغ هشدار دهنده سیستم ترمز نیز وجود داشته که با روشن شدن به شما می گوید مشکلی در سیستم ترمز شما وجود دارد.در منطقی‌ترین حالت شما نمی توانید یک وسیله نقلیه را بدون ترمز رانندگی کنید، اما برخی از رانندگان تقریباً این کار را انجام داده و چراغ هشدار دهنده ترمز داشبورد را نادیده می گیرند.

در صورتی که هرگونه مشکل در سیستم ترمز باید به عنوان یک مسئله اصلی ایمنی در نظر گرفته شده و تا زمانی که مشکل توسط متخصص برطرف نشود، نباید با آن خودرو رانندگی کرد.

روشن شدن چراغ ترمز خودرو به چه معناست؟

حالت اول: خودرو را روشن کرده و مشاهده می کنید چراغ هشدار ترمز نیز روشن شده است.اگر خودرو خود را روشن کرده و متوجه روشن شدن چراغ هشدار دهنده سیستم ترمز نیز شدید، بهتر است برای جلوگیری از بروز هرگونه خطری از خودرو استفاده نکنید.ابتدا بررسی کنید که ترمز دستی کاملاً از کار افتاده باشد. چراکه برخی از اتومبیل ها دارای یک چراغ هشدار دهنده مشترک برای سیستم ترمز اصلی و ترمز دستی هستند.

ترمز دستی خود را بررسی کرده و مکانیزم رها سازی را برای اطمینان از غیر فعال شدن کامل آن انجام دهید. اگر چراغ داشبورد همچنان روشن ماند، به این معنی است که مشکل در سیستم ترمز اصلی است. بنابراین باید موتور را خاموش کرده و وسیله نقلیه را به مکانیکی منتقل کنید.

حالت دوم: در حین رانندگی متوجه می شوید که چراغ هشدار ترمز روشن شده است.اگر در حین رانندگی بوده یا بعد از فشار دادن پدال ترمز، چراغ هشدار روشن می شود نیازی به نگرانی نیست. چرا که وسایل نقلیه دارای دو سیستم هیدرولیک ترمز جداگانه بوده که پدال ترمز را به چرخ ها متصل می کند؛ بنابرین حتی وقتی با سیستم ترمز مشکلی دارید، می توانید با خیال راحت وسیله نقلیه خود را متوقف کنید.

البته توجه داشته باشید که ممکن است با استفاده از این سیستم هیدرولیکی، مدتی طول بکشد تا خودرو متوقف شود.پس تا جایی که ممکن است با آرامش خودرو را به سمت کنار خیابان هدایت کرده و به تدریج پدال ترمز را فشار دهید تا خودرو متوقف شود.

پس از اینکه مطمئن شدید خودرو کاملا متوقف شده و در مسیر خودروهای دیگر نیست، هماهنگی های لازم برای حمل آن به تعمیرگاه را انجام دهید.چراغ ترمز روی داشبورد یک قابلیت بسیار مهم است که به شما درباره خرابی های خودرویتان اطلاع می دهد. البته اگر این چراغ هشدار دهنده آسیب دیده و کارایی لازم را نداشته باشد، نمی تواند مشکلات را به درستی اطلاع رسانی کند. بنابراین کمی بیشتر به این موضوع اهمیت داده و حتما بررسی کنید که این قابلیت به درستی کار می کند. انجام اینکار بسیار آسان بوده و با هر بار روشن کردن خودرو می توانید این موضوع را بررسی کنید.

روشن شدن و روشن نشدن چراغ ترمز خودرو به چه معناست؟

در هنگام راه اندازی خودرو و پس از روشن شدن سیستم احتراق (ignition system)، تمام چراغ های هشدار دهنده روی داشبورد از جمله چراغ هشدار ترمز، روشن شده و پس از چند ثانیه همگی خاموش می شوند. این کار برای اطمینان از عملکرد صحیح همه چراغ های هشدار دهنده طراحی شده است.

بنابرین اگر در این مرحله چراغ هشدار دهنده ترمز روشن نشد، به این معنی است که لامپ یا منبع نور آن از کار افتاده و چراغ هشدار به درستی کار نمی کند.هیچ مکان استاندارد و از پیش تعیین شده‌ای برای چراغ های هشدار وجود ندارد، اما شما می توانید با مطالعه دفترچه راهنما با قسمت های مختلف آشنا شوید.

حتماً بخوانید:
هنگام بریدن ترمز چه کار کنیم ؟

هنگام بریدن ترمز چه کار کنیم ؟

بریدن ترمز اتفاق ناخوشایندیست که ممکن است برای هر راننده ای پیش بیاید و در اکثر مواقع انسان قادر به تمرکز و کنترل ماشین نمیباشد .

به یاد داشته باشید اگر چراغ اخطار ترمز شما کار نکند، نمی تواند به شما درباره خطرات موجود هشدار دهد. پس اگر بعد از بررسی متوجه شدید که این چراغ کار نمی کند، برای تعیین اینکه کدام لامپ باید جایگزین شود بهتر است با یک متخصص مشورت کنید.چراغ‌های ترمز به دلایل زیادی خراب می‌شوند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به سوختن لامپ اشاره کرد که موجب از کار افتادن چراغ ترمز می‌شود. در برخی مواقع ممکن است سیستم چراغ‌ها مشکلی داشته باشد و این موضوع منجر به از کار افتادن چراغ‌های ترمز شود.خیلی از خودروها چراغ هشدار برای نشان دادن سوختن لامپ ندارند و از این جهت، بسیار مهم است که هر از چند گاه یک بار، لامپ‌های خودرو را بررسی کرده و اطمینان حاصل کنید که همه آن‌ها به درستی کار می‌کنند.

موارد و ابزارهای مورد نیاز

  • فیوزها
  • یک مداد با سر پاک کن‌دار
  • آچار بوکس
  • لامپ سالم
  • کاغذ سمباده
نکته: با چسباندن یک کاغذ سمباده روی سر پاک کن مداد به راحتی می‌توانید رابط‌های سوکت لامپ‌ها را تمیز کنید.

نحوه تشخیص لامپ‌های سوخته

از یک دوست بخواهید پایش را روی پدال ترمز بگذارد و شما از عقب چراغ‌ها را نگاه کنید تا مشخص شود که کدام لامپ سوخته است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits