دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه می شود یک خانواده گرم و صمیمی داشت ؟
1
زمان مطالعه: 9 دقیقه
خانواده یعنی جایی که زمان زیادی از عمر ما در آنجا سپری می‌شود و میزان خوشبختی و رضایت ما از زندگی، به مقدار زیادی به شرایط خانواده و کیفیت روابط شکل یافته در آن وابسته است. چگونه خانواده‌ شاد و صمیمی می شود؟

چگونه یک خانواده گرم و صمیمی بسازیم؟

می‌توان گفت داشتن یک خانواده گرم و صمیمی به عنوان یکی از نمادهای موفقیت در جهان و در تمامی فرهنگ‌ها به حساب می‌آید. اکثر مردم معتقد هستند ساختن یک خانواده خوشحال ارزش تلاش کردن را دارد. اعضای یک خانواده خوشحال از شادی، عشق و آرامش در خانواده لذت می‌برند و مورد احترام دوستان و همکاران خود هستند. در چنین خانواده‌هایی طبیعتا فرزندان شاد و سالمی هم رشد می‌کنند، فرزندانی که قادر هستند از طریق مشارکت در جامعه به اهدف خود برسند.

خانواده شاد و موفق – راههای ایجاد آرامش در خانواده

قصد داریم برای شما معیار های شناسایی یک خانواده خوشحال را بیان کنیم تا شما با شناسایی و انجام آن‌ها زندگی شادی داشته باشید. بسیاری از مردم به اشتباه تصور می‌کنند که با پول می‌توانند همه چیز از جمله خوشبختی را بخرند.

درست است که پول زندگی را راحت‌تر می‌کند، اما نمی‌تواند کاری غیرممکن مانند ساختن یک خانواده گرم و صمیمی را انجام دهد.

در واقع ایجاد یک خانواده خوشحال به عواملی انسانی مانند کیفیت زمان و انرژی که ما برای روابط خود با همسر، فرزندان و سایر اعضای خانواده اختصاص می‌دهیم، بستگی دارد.

همچنین برای ساختن یک خانواده خوشحال، باید در ابتدا یک محیط خانوادگی ایجاد کنیم که در آن بتوانیم در فضایی سرشار از اعتماد با اعضای خانواده ارتباط برقرار کرده و از آن‌ها پشتیبانی کنیم.

بنابراین معیارهای اصلی شناخت یک خانواده خوشحال عبارتند از محیطی مثبت و سرشار از عشق.

چنین فضایی موجب رشد کودکانی متعادل از لحاظ روحی و جسمی می‌شود، در نتیجه این کودکان به راحتی تحت تاثیر رفتارهای افراطی و ناخوشایندی مانند خشونت و جنایات دیگر قرار نمی‌گیرند.

کسانی که قصد تشکیل خانواده دارند، برای ایجاد یک خانواده گرم و صمیمی باید اصول اساسی ایجاد چنین زندگی را بدانند. این اصول را در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

خانواده‌ای شاد داشتن

۱- پول فقط وسیله است

برای ساختن یک خانواده گرم و صمیمی، باید از منابع مالی عاقلانه استفاده کنید و مقداری از پول خود را هم پس انداز کنید.
درست است که برای رسیدگی به نیازهای مربوط به سلامت خانواده، آموزش کودکان و لذت‌های اجتماعی، به پول نیاز داریم، اما پول به تنهایی برای رفع این نیازها کافی نیست و نمی‌تواند برای ما یک خانواده خوشحال بسازد.

برای رسیدن به یک خانواده سعادتمند به موارد اساسی دیگری هم از جمله احترام و درک متقابل، عزت نفس، پیوند‌های عمیق، مهربانی و دلسوزی نسبت به همسر و سایر اعضای خانواده خود نیاز داریم.

۲- درک متقابل بین زن و شوهر

اگر پدر و مادر خانواده بتوانند همدیگر را درک کنند و برای هم احترام قائل باشند، بچه‌ها هم این رفتار خوب والدین را یاد می‌گیرند.

در نتیجه زمانی که کودکانی که در یک خانواده گرم و صمیمی رشد یافته‌اند، در سنین بالاتر وارد مدرسه و سپس جامعه می‌شوند، رفتاری مشابه والدین خود نشان می‌دهند و به رشد و بهبود جامعه کمک می‌کنند.

۳- حرف‌های مثبت بزنید

برقراری ارتباط مثبت بین والدین و فرزندان برای ایجاد یک خانواده خوشحال ضروری است.
همه‌ی ما نقاط ضعف و قوت‌ خودمان را داریم، پس طبیعتا به تشویق و پشتیبانی از همدیگر نیاز خواهیم داشت، به‌خصوص زمانی که حرف نقاط ضعف پیش می‌آید.

مودبانه حرف زدن با اعضای خانواده روش خوبی برای تقویت ارتباط بین اعضای خانواد و در نتیجه ساختن یک خانواده گرم و صمیمی است.
نتیجۀ مثبت دیگر این کار هم این است که فرزندان شما به تبعیت از رفتار اعضای خانواده در خانه، با دیگر افراد اطراف خود هم مودبانه صحبت می‌کنند.

۴- بخشش را تمرین کنید

مطمئنا شما هم جمله‌ی معروف «انسان ممکن الخطا است» را شنیده‌اید.
همه‌ی ما انسان هستیم و ممکن است که گاهی هم اشتباهاتی از ما سر بزند.

پس در صورتی که خطایی از همسرتان سر زد، بهتر است ابتدا او را در جریان اشتباهش بگذارید و از او بخواهید دیگر آن کار را تکرار نکند.
پس از آن اگر به دنبال ایجاد یک خانواده خوشحال هستید، باید بخشش را تمرین کنید.

خانواده شاد واقعی

اگر همسر شما یک اشتباه را پشت سرهم تکرار کند و به درخواست شما توجهی نشان ندهد، مطمئنا اعتماد شما هم نسبت به او سلب می‌شود و این موضوع هیچ کمکی به ساخت یک خانواده گرم و صمیمی نمی‌کند.

در قدم اول، شما و همسرتان باید به یکدیگر اعتماد و اطمینان داشته باشید و خطاهای کوچکی را که روی خانواده تاثیر چندانی نمی‌گذارند، ببخشید.
با این‌کار به فرزندان خود بخشش را یاد می‌دهید و به آن‌ها نشان می‌دهید که در هر شرایطی خانواده نسبت به چیزهای دیگر اولویت دارد.

بنابراین بچه‌ها درس ارزشمند و مهمی را یاد می‌گیرند که هم برای زندگی خودشان مفید است و هم احترام و علاقه‌ی آن‌ها را نسبت به شما افزایش می‌دهد. این کار خانواده شما را به یک خانواده گرم و صمیمی تبدیل می‌کند.

۵- مهربان باشید

یکی از مهم‌ترین عواملی که می‌تواند به ساخت یک خانواده گرم و صمیمی کمک کند، نشان دادن مهر و علاقه‌‌ای است که بین والدین وجود دارد.

این نوع رفتارها روی کودکان تاثیر می‌‌گذارد و باعث می‌شود آن‎ها هم نسبت به اطرافیان خود مهربان باشند.
مهربانی در نظر همه مردم رفتار ارزشمندی است.
مهربان بودن نه تنها حال و هوا و سلامتی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد، بلکه برای سایر اعضای خانواده هم مفید است و راه شما را برای رسیدن به یک خانواده خوشحال هموارتر می‌کند.

۶- در خانه با هم همکاری کنید

در یک خانواده گرم و صمیمی باید کارهای خانه به صورت یکسان بین زن و شوهر تقسیم شود.
منظور این است که نیازی نیست برای زن یا شوهر کارهای متفاوتی در نظر گرفته شود.
به جای به کار بردن این نوع تفکیک‌های بی‌مورد، زن و شوهر باید بار مسئولیت‌های خانه را به صورت متعادل با هم تقسیم کنند.

برای مثال هر دو می‌توانند به تکالیف بچه‌ها رسیدگی کنند، کارهای ریز و درشت خانه را انجام دهند و یا پخت و پز کنند.
با این روش می‌توانید الگوی خوبی برای فرزندان خود باشید و به آن‌ها آموزش دهید چطور می‌توانند یک خانواده متحد و منسجم بسازند.

۷- گاهی لازم است احساسات خود را سرکوب کنید

مخفی یا سرکوب کردن احساسات برای مدت طولانی به هیچ وجه توصیه نمی‎شود و برای سلامتی هم مناسب نیست، با این وجود زمانی که درباره چیزی خیلی مشکوک و یا حساس شده‌ایم، ممکن است احساسات خام ما رفتارمان را تحت تاثیر قرار دهند.

در این حالت احتمال دارد حرف‌های تند و یا رفتارهای نامناسبی از ما سر بزند که باعث صدمه دیدن و ناراحتی افرادی که نزدیک ما هستند، شود و مانع راه ما برای رسیدن به یک خانواده خوشحال شود.

همه‌ی ما با موقعیت‌هایی روبرو شده‌ایم که احساسات و عواطف‌مان را می‌سنجند و ما را تحریک می‌کنند.
برای ساختن یک خانواده خوشحال باید در چنین مواقعی مراقب باشیم رفتار بدی از ما سر‌نزند و از بحث‌های بی‌مورد جلوگیری کنیم.
در چنین شرایطی باید صبر کنیم تا احساساتمان فروکش کنند و سپس در مورد موضوع بحث کنیم.

راهکارهای افزایش صمیمیت در خانواده

۸- احترام گذاشتن به یکدیگر

در اینجا گروه خانواده علاوه بر پدر مادر و فرزندان، شامل پدربزرگ و مادربزرگ، عمه‌ها، عموها، دایی‌ها و خاله‌ها می‌شود.
در چنین گروهی هر فرد باید با داشتن عزت‌نفس، رابطۀسالم خود را با دیگر اعضا حفظ کند.
عزت نفس پایین یکی از اعضای خانواده، بر روابط او با دیگر اعضا تاثیر می‌گذارد.

بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین شرایطی و همچنین ساخت یک خانواده گرم و صمیمی، باید تمام اعضای خانواده مراقب یکدیگر باشند.
با این کار وابستگی عاطفی و ارتباط نزدیکی بین اعضا برقرار می‎شود و همه‌ی اعضا خانواده می‌توانند توسط سایر اعضای گروه پشتیبانی شود.
به این شکل همه احساس می‌کنند کسی هست که افکارشان را درک و از آن‌ها حمایت کند.
این کار باعث صمیمیت بیش‌تر اعضای خانواده می‌شود و شبکه‌ای حمایتی برای هر فرد به وجود می‎آورد.

برای مثال اگر برای یکی از اعضای خانواده مشکلی پیش آمد یا یکی از اعضا نیاز به کمک پیدا کرد، می‌تواند از اعضای گروه خانواده خود که قبلا حمایت و پشتیبانی خود را ابراز کرده‌اند، کمک بگیرد.

همه‌ی ما گاهی‌اوقات به کسی نیاز پیدا می‌کنیم که دستمان را بگیرد و همچنین مکانی که در مواقع سختی به آن‌جا پناه ببریم. در یک خانواده خوشحال تمام این گونه نیازها توسط اعضای گروه خانواده برطرف می‌شود.

اصولی که گفته‌شد نه تنها برای خانواده‌هایی که فرزند دارند مناسب است، بلکه برای زوج‌های جدیدی که به تازگی تشکیل خانواده داده‌اند هم می‌تواند مفید باشد.
والدین برای ایجاد یک خانواده گرم و صمیمی باید به این اصول اساسی توجه کامل را داشته باشند.
خانواده جایی است که داستان همه‌ی ما در آنجا شروع می‌شود، ما در یک خانواده خوشحال می‌توانیم رشد کنیم و راه خودمان را در جهان پیدا کنیم.
بنابراین برای این‌که این شانس را به فرزندان خود هم بدهیم، باید در خانه محیطی مناسب برای یادگیری و رشد آن‌ها فراهم کنیم.

منبع : محمد میرزاییاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits