دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
خونریزی بعد از پاپ اسمیر تا چه حد طبیعی است ؟
20
زمان مطالعه: 6 دقیقه
تست پاپ اسمیر، مورد آزمایش قرار دادن نمونه‌ای از سلول‌های دهانه رحم یا واژن برای بررسی سرطان یا شرایط پیش سرطانی است. خونریزی بعد از پاپ اسمیر معمولا طبیعی است.

پاپ اسمیر چیست ؟

حتما می‌دانید پاپ اسمیر چیست و چه اهمیتی دارد. پاپ اسمیر بهترین روش برای شناسایی شرایط و تومور‌های مخفی و کوچکی است که ممکن است به سرطان رحم منجر می‌شوند. اگر سرطان رحم زود شناسایی شود، قابل‌ درمان خواهد بود. اما یک سوالی نگران کننده و رایج این است که آیا خونریزی بعد از پاپ اسمیر طبیعی است ؟ در این مقاله با توضیح این مطلب شما را از نگرانی‌های مربوطه دور می‌سازیم.

تست پاپ اسمیر تستی است که در آن دهانه رحم به منظور تغییرات غیرطبیعی سلول بررسی می‌شود. دهانه رحم پایین‌تر از رحم قرار دارد و به واژن متصل می‌شود. بر روی دهانه رحم ممکن است تغییرات سلولی ایجاد شود، در صورتی که این تغییرات یافت نشده و درمان نشود، می‌تواند منجر به سرطان دهانه رحم شود.

نحوه‌ی انجام تست پاپ اسمیر

برای انجام تست پاپ اسمیر پس از انجام معاینه داخلی، نمونه‌ای به آرامی با شیوه‌ای خاص توسط پزشک متخصص زنان پزشک برداشته می‌شود. انجام نمونه گیری می‌تواند در یک آزمون لگن انجام شود. آزمون پاپ اسمیر یک آزمون ساده و سریع است. برای انجام تست پاپ اسمیر و نمونه گیری، شما بر روی تخت دراز می‌کشید و پزشک یک وسیله به نام اسپکولوم را به مهبل (واژن) وارد کرده و از آن برای دیدن رحم استفاده می‌کند. سپس پزشک از یک چوب یا برس مخصوص استفاده خواهد کرد تا چندین سلول را از سطح و داخل دهانه رحم بردارد. سپس سلول‌ها بر روی یک اسلاید یا لام شیشه‌ای قرار می‌گیرند و با فیکساتور (ثابت کننده) آن را روی لام، ثابت می‌شوند. این نمونه به آزمایشگاه فرستاده می‌شود و پس از رنگ آمیزی خاص، مورد بررسی قرار می‌گیرد. یک آزمایش پاپ اسمیر ممکن است کمی ناراحت کننده باشد، اما نباید دردناک باشد.

خونریزی بعد از پاپ اسمیر

احتمال بروز مشکل در اثر تست پاپ اسمیر بسیار کم است. ممکن است کمی خونریزی بعد از پاپ اسمیر از واژن وجود داشته باشد که در این صورت بهتر است از یک پد برای محافظت از لباس‌ها در برابر لک شدن استفاده کرد. در واقع خونریزی بعد از پاپ اسمیر اتفاق شایعی بوده و جای نگرانی ندارد. خون ریزی بعد از پاپ اسمیر کاملا طبیعی است و تا ۴۸ الی ۷۲ ساعت بعد نمونه برداری لکه بینی ادامه دارد.

همانطور که در قسمت چگونگی انجام تست پاپ اسمیر مطالعه فرمودید از سلول‌های دهانه رحم نمونه برداشته می‌شود و ممکن است باعث ایجاد یک خراش سطحی شده یا دهانه رحم شما کمی ملتهب شود. همچنین ممکن است چند روزی لک و خون ببینید که مشکلی برای شما ایجاد نمی‌کند و خود به خود رفع خواهد شد. می‌توان برای رفع خونریزی بعد از پاپ اسمیر از درمان دارویی استفاده کرد.

همچنین خونریزی بعد از پاپ اسمیر ممکن است نشان دهنده حساسیت مخاط دهانه رحمتان در اثر یک عفونت حاد باشد. بنابراین در صورت طولانی شدن و شدید شدن خونریزی بعد از پاپ اسمیر حتما برای بررسی و معاینه به متخصص مراجعه و مشورت کنید تا در صورت وجود عفونت با تجویز دارو و کپسول‌های مورد نیاز درمان‌های لازم را برای شما انجام دهد.

دلیل انجام دادن تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر در واقع تستی است که با آگاهی دادن به شما نجات دهنده زندگی شماست. این تست می‌تواند سرطان دهانه رحم را در همان مراحل ابتدایی تشخیص داده و یا نشانه‌های اولیه سرطان رحم را پیدا کرده و شما را نیز از وجود آن آگاه کند تا هر چه سریع‌تر برای درمان اقدام کنید. آزمایشات پاپ اسمیر همچنین می‌توانند سلول‌های غیرطبیعی دهانه رحم را قبل ازاینکه به سلول‌های سرطانی تبدیل شوند بیابند. درمان این سلول‌های غیرطبیعی می‌تواند به جلوگیری از بیشتر موارد سرطان دهانه رحم کمک کند. در واقع برای جلوگیری از سرطان دهانه رحم یکی از بهترین و مهم‌ترین کار‌هایی که می‌توانید انجام دهید انجام تست پاپ اسمیر است.

کدام دسته از زنان باید تست پاپ اسمیر انجام دهند ؟

آزمایشات پاپ اسمیر برای اکثر زنان بین سنین ۲۱ تا ۶۵ سال لازم است. حتی خانم‌هایی که در حال حاضر از نظر جنسی فعال نیستند، باید یک تست پاپ انجام دهید. هنگامی که پریود زنان متوقف شده و یائسه می‌شوند، در صورتی که جوانتر از ۶۵ سال باشند، هنوز به آزمون منظم پاپ اسمیر نیاز دارند. اما در مورد آن دسته از زنانی که معمولا به علت هیسترکتومی دچار دهانه رحم نیستند و همچنین سابقه سرطان دهانه رحم یا نتایج پاپ اسمیر غیرطبیعی ندارند، نیازی به آزمایش پاپ اسمیر مداوم نیست. زنانی که سن آن‌ها ۶۵ سال و بالاتر است و سه آزمایش طبیعی پاپ اسمیر پشت سر هم انجام داده‌اند و هیچ آزمایش غیر طبیعی در ۱۰ سال گذشته نداشته‌اند، نیازی به آزمایش پاپ اسمیر ندارند، اما اگر زنان این دسته تا این سن آزمایش پاپ انجام نداده باشند یا بعد از ۶۰ سال آزمایش را انجام نداده باشند، نیاز به انجام این آزمایش دارند.

تست پاپ اسمیر را چند وقت یکبار باید انجام داد ؟

برای خانم‌های ۲۱ تا ۲۹ سال، انجام تست پاپ اسمیر برای کنترل سرطان رحم هر سه سال یک‌بار نیاز است. برای خانم‌هایی که بین سنین ۳۰ تا ۶۵ سال هستند بایستی هر ۵ سال یک بار آزمایش تست پاپیلومای انسانی (HPV) و هر ۳ سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر انجام شود. در بالاتر از سنین ذکرشده می‌توانید با پزشک خود صحبت کنید و در صورت دستور پزشک مبنی بر کم بودن خطر ابتلا به سرطان رحم انجام آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کنید.


تست پاپ اسمیر غربالگری سرطان دهانه رحم است و همه خانم‌ها پس از ازدواج باید هر سال این تست را بدهند. ولی اگر خانمی ۳ بار پشت سر هم جواب تستش خوب بود می‌تواند هر ۳-۲ سال یکبار تست را تکرار کند. در هنگام انجام تست پاپ اسمیر و برای اینکه به‌صورت راحت‌تری انجام شود آرام و راحت باشید، نفس عمیق بکشید و با پزشک خود مکالمه‌ای کوتاه داشته باشید. در صورتی که نفس خود را حبس کنید و عضلاتتان را سفت کنید درد و ناراحتی شما در هنگام انجام آزمایش افزایش می‌یابد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (20 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits