alexametrics
دلگرم
امروز: جمعه, ۱۴ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۱۹ ربيع الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۰ میلادی
موارد مصرف و عوارض قطره چشمی بیماتوپروست
1
1.7K
زمان مطالعه: 7 دقیقه
بیماتوپروست (Bimatoprost) با نام تجاری Lumigan یک آنالوگ پروستاگلاندین است که به صورت موضعی (به عنوان قطره چشم) برای کنترل پیشرفت گلوکوم و در کنترل بالا رفتن فشار داخل چشم عمل می‌کند.

تاثیر قطره چشمی بیماتوپروست در درمان فشار چشم

بیماتوپروست (Bimatoprost) با نام تجاری Lumigan یک آنالوگ پروستاگلاندین است که به صورت موضعی (به عنوان قطره چشم) برای کنترل پیشرفت گلوکوم و در کنترل بالا رفتن فشار داخل چشم عمل می‌کند. این دارو فشار داخل چشم (IOP) را با افزایش خروج زلالیه از چشم کاهش می‌دهد.

افزایش فشار چشم می‌تواند به عصب بینایی پشت چشم صدمه بزند که این اتفاق گلوکوم نام دارد. گلوکوم اگر درمان نشود، می‌تواند به از دست دادن بینایی منجر شود. اگر شما دچار افزایش فشار داخل چشم هستید، اما آسیبی به عصب بینایی شما وارد نشده است، این شرایط، فشار خون بالای چشم نامیده می‌شود.

افراد مبتلا به فشار خون بالا چشمی، خطر بیشتری برای ابتلا به گلوکوم در آینده دارند. درمان با قطره چشم بیماتوپروست باعث می‌شود تا فشار چشم افراد مبتلا به فشار خون بالا را کاهش دهد و همچنین این قطره از آسیب‌های بیشتر بعدی در افراد مبتلا به گلوکوم جلوگیری می‌کند.

قطره چشمی بیماتوپروست با افزایش خروج مایع از داخل چشم تغییراتش را اعمال می‌کند. این کار به کاهش فشار درون چشم کمک می‌کند. قطره چشم بیماتوپروست به صورت بطری قطره چشم و قطره چشم تک واحدی موجود است که بطری آن حاوی ماده نگهدارنده است، در حالی که قطره چشم تک واحدی بدون ماده نگه‌دارنده می‌باشد.

گاهی اوقات، برای پایین نگه داشتن فشار چشم، بیشتر از یک نوع قطره چشمی مورد نیاز است. در این مواقع، به جای استفاده از دو قطره مختلف، ممکن است پزشک قطره چشم ترکیبی تجویز کند. بیماتوپروست در دسترس، به عنوان یک قطره چشم در ترکیب با تیمولول (یک بتا بلاکر) با نام تجاری Ganfort موجود است.

قطره چشمی ۰.۰۳٪ بیماتوپروست در ایران توسط شرکت نو آوری زیستی گویا (اینوکلون) و با نام اکسیلیا به منظور استفاده جهت تیره شدن و افزایش طول مژه‌ها تولید و به بازار عرضه شده‌است.

موارد مصرف قطره چشمی بیماتوپروست

 1. کاهش فشار داخل چشم ( IOP ) در بیماران مبتلا به گلوکوم زاویه باز یا افزایش فشار داخل چشم
 2. درمان هایپوتریکوز مژه ها

قطره چشمی

مکانیسم اثر قطره چشمی بیماتوپروست

بیوماتوپروست یک آنالوگ ساختاری پروستاگلاندین اف۲ اِی است. این دارو همانند دیگر آنالوگ‌های PGF 2α همچون تراوپروست، لاتانوپروست و تفلوپروست، مقدار خروج زلالیه از چشم را افزایش می‌دهد و فشار داخل چشم را کم می‌کند. با این حال بر خلاف این داروها، بیماتوپروست بر گیرنده پروستاگلاندین F و هیچ گیرنده پروستاگلاندین شناخته شده دیگری اثر نمی‌گذارد.

تصور می‌شود که بیماتوپروست مشابه پروستامیدهای بدن انسان (که از لحاظ شیمیایی نیز مشابه آن‌ها است) عمل می‌کند. پروستامیدها دسته‌ای از مواد مربوط به پروستاگلاندین‌ها هستند که مکانیسم عملشان ناشناخته است. هیچ گیرنده پروستامیدی تا سال ۲۰۱۵ شناسایی نشده‌است و مطالعات در این زمینه همچنان در حال انجام است.

فارماکوکینتیک قطره چشمی بیماتوپروست

بیوماتوپروست به خوبی از قرنیه جذب می‌شود. ۴ ساعت پس از مصرف دارو فشار داخل چشم کاهش پیدا می‌کند و این اثر حداقل ۲۴ ساعت طول می‌کشد. درصد کمی از دارو وارد جریان خون می‌شود. در پلاسمای خون، پس از ۱۰ دقیقه غلظت این دارو به حداکثر می‌رسد و پس از ۱٫۵ ساعت مقدار از حد قابل تشخیص (۲۵ پیکوگرم بر میلی‌لیتر) کم‌تر می‌شود. این ماده در بدن تجمع نمی‌یابد.

اتصال این دارو به پروتئین پلاسما ۸۸٪ است. بیوماتوپروست از طریق اکسیداسیون، ان-دی‌اتیلیشن و گلوکورونیده شدن متابولیزه می‌شود و متابولیت‌های مختلفی را ایجاد می‌کند. نیمه عمر بیولوژیکی این دارو به مدت ۴۵دقیقه پس از تزریق داخل وریدی اندازه‌گیری شده‌است. ۶۷٪ از طریق کلیه و ۲۵٪ از طریق مدفوع دفع می‌شود.

موارد منع مصرف قطره چشمی بیماتوپروست

 • به تاریخ انقضا قطره چشم بیماتوپروست توجه کنید و اگر قطره‌ای که در دستتان است تاریخ انقضای آن تمام شده است، از آن مصرف نکنید.
 • هرگز قطره چشم بیماتوپروست را به کس دیگری حتی با علائم مشابه خودتان تجویز نکنید.
 • هرگز از قطره چشم بیماتوپروست که بیش از یک ماه از اولین مصرف و باز شدن درش گذشته است، استفاده نکنید.
 • تداخل دارویی قطره چشم بیماتوپروست را چک کنید و حتماً به پزشکتان، اطلاع دهید که در حال مصرف چه داروی دیگری هستید.

تداخلات دارویی قطره چشمی بیماتوپروست

تداخل دارویی ممکن است عملکرد داروها را تغییر و خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. یک لیست از تمام داروهایی (ازجمله داروهای با نسخه / بدون نسخه و محصولات گیاهی) که استفاده می‌کنید تهیه کرده و آن را با دکتر و داروساز خود به اشتراک بگذارید. دوز دارو مصرفی خود را بدون مشورت با دکتر خود تغییر نداده و یا مصرف دارو را ترک نکنید.

مطالعاتی بر روی تداخلات این دارو انجام نشده‌است. تداخلات این دارو با داروهای سیستمیک (به عنوان مثال داروهای خوراکی) بعید به نظر می‌رسد، زیرا غلظت بیماتوپروست در خون به مقدار قابل توجهی نمی‌رسد. بیماتوپروست با قطره چشمی تیمولول تداخل ندارد.

Bimatoprost

نکاتی که قبل از مصرف قطره چشمی بیماتوپروست باید در نظر گرفته شود

بعضی دارو‌ها را نمی‌توان در بعضی از شرایط تجویز نمود و بعضی دارو‌ها نیز در صورتی که نیاز به درمان تکمیلی باشد تجویز می‌گردد؛ بنابراین بهتر است که قبل از مصرف قطره چشم بیماتوپروست ، پزشکتان از موارد زیر مطلع باشد:

 • در صورتی که باردارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید.
 • اگر بر روی چشم خود عمل جراحی جایگزینی یا برداشتن لنز (مانند برداشت آب مروارید) انجام داده‌اید.
 • اگر مشکل تنفسی مانند آسم یا COPD دارید.
 • در صورتی که در گذشته به عفونت‌های ویروسی چشم مبتلا شده‌اید.
 • درصورتی‌که هرگونه بیماری کبدی و یا مشکل کلیوی دارید.
 • اگر در حال حاضر در حال مصرف داروی خاصی هستید. این داروها شامل تمامی داروهای در دسترس است، چه برایتان تجویزشده است و چه بدون تجویز پزشک آن را مصرف می‌کنید نظیر داروهای گیاهی و داروهای مکمل.
 • اگر سابقه واکنش آلرژیک به دارویی را دارید.

عوارض جانبی احتمالی قطره چشمی بیماتوپروست

همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند؛ اما بسیاری از مصرف کنندگان نیز هیچ نوع عارضه‌ای بروز نمی‌دهند. در‌صورت بروز مستمر هر یک از عوارض می‌بایست به پزشک اطلاع داده شود:

 • سردرد، حساسیت چشم به نور ، تغییر در رنگ عنبیه چشم (این می‌تواند دائمی باشد)، التهاب یا قرمزی چشم، مژه ضخیم‌تر و بلندتر، تیره شدن پوست پلک
 • اگر علائمی در شما پدید آمد که احساس می‌کنید به‌ واسطه مصرف قطره چشم بیماتوپروست می‌باشد با پزشک خود صحبت کنید.

نحوه نگه ‌داری قطره چشمی بیماتوپروست

 • تمامی داروها را دور از دسترس کودکان نگه‌ دارید.
 • دارو را در جای خنک، خشک و دور از گرما و تابش نور مستقیم نگه ‌دارید.
 • قطره چشم بیماتوپروست فقط چهار هفته بعد از اولین باری که در بطری آن را بازکرده‌اید، قابل نگه‌داری می‌باشد. اگر بطری قطره چشم بیش از این مدت باز بوده است، حتی اگر محلول آن نیز باقی‌مانده است، از آن استفاده نکنید.

داروهای هم گروه بیماتوپروست

 • لاتانوپروست
 • تراوپروست
بیشتر بخوانید:

معرفی قطره چشمی بریمونیدین

موارد مصرف قطره چشمی دیکلوفناک

معرفی قطره چشمی کارباکول

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • drsosha.com
 • darooyab.ir
 • wikipedia.org
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits