موارد مصرف آمپول جنتامایسین (Gentamicin) و عوارض جانبی این دارو

فواید و عوارض جنتامایسین Gentamicin
۳۷,۱۴۴
۵۲
۰
چهارشنبه, ۰۷ آذر ۱۳۹۷ ۱۸:۴۷
جنتامایسین : بیشتر در عفونتهای میکروبهای گرم منفی مانند عفونتهای ادراری و روده‌ای وآبسه‌ها به کار می‌رود. البته به دلیل عوارض آن امروزه کاربردش محدودتر شده‌است.
فواید و عوارض جنتامایسین Gentamicin

آمپول جنتامایسین (Gentamicin)، موارد مصرف و عوارض آن

عفونت ادراری از مشکلاتی است که اگر درمان نشود می‌تواند سبب آسیب به کلیه‌ها شود. آمپول جنتامایسین (Gentamicin) از داروهای آنتی‌بیوتیک است که به منظور درمان عفونت‌های ادراری و روده‌ای، منژیت، التهاب عفونی پروستات و همچنین درمان آبسه‌ها توسط پزشک تجویز می‌شود. آسیب گوش و سردرد برخی از عوارض مصرف این دارو می‌باشد.

divider

موارد مصرف جنتامایسین

جنتامایسین در درمان عفونت های جدی مانند سپتی سمی و سپسیس نوزادان، مننژیت وسایر عفونت های CNS، عفونت مجاری صفراوی، پیلونفریت حاد یا التهاب عفونی حاد پروستات وهمراه با یک پنی سیلین در درمان اندوکاردیت ناشی از اترپتوکوکوس ویریدانس یا استرپتوکوکوس فکالیس، پنومونی در بیماران بستری ومننژیت لیتر یابی مصرف می شود.

divider

مکانیسم اثر جنتامایسین

جنتامایسین یک آنتی بیوتیک آمینوگلیکوزیدی است که مانند سایر داروهای این گروه با عبور فعال ازغشای باکتری مانع بیوسنتز پروتیئن توسط ریبوزوم ها می شود.

divider

فارماکوکینتیک جنتامایسین

آمینوگلیکوزیدها از راه گوارش جذب نمی شوند. البته در صورت زخم گوراش یا التهاب روده مقادیری از دارو جذب می شود. آمینوگلیکوزیدها بصورت تزریق عضلانی یا وریدی مصرف می شود.
جذب این داروها پس از تزریق عضلانی سریع و کامل است. آمینوگلکوزیدها از راه پوست هم جذب می شوند. پس از جذب در اغلب بافت ها و مایعات بدن منتشر می شوند و بیشترین غلظت را در ادرار دارند.

غلظت سرمی این داروها نیم الی یک و نیم ساعت پس از تزریق عضلانی و ۱۵ الی ۳۰ دقیقه پس از تزریق وریدی به حداکثر خود می رسد. دفع آمینوگلیکوزیدها عمدتا کلیوی است و در صورت وجود عیب کار کلیه ممکن است در بدن تجمع یابند.
نیمه عمر آمینوگلیکوزیدها ۲ الی ۴ ساعت است که در صورت عیب کار کلیه ممکن است تا ۱۰۰ ساعت نیز افزایش یابد.

divider

منع مصرف جنتامایسین

در صورت ابتلای بیمار به میاستنی گراو این دارو نباید مصرف شود.

divider

عوارض جانبی جنتامایسین

آسیب بخش حلزونی گوش، مسمومیت برگشت پذیر کلیه، به ندرت کاهش منیزیم خون به ویژه در مصرف طولانی مدت و کولیت پسودوممبران از عوارض احتمالی این دارو هستند.

divider

تداخلات دارویی جنتامایسین

در صورت مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با سفالوسپورین ها ( به ویژه سفالوتین )، آمفوتریسین، سیکلوسپورین وداروهای سیتوتوکسیک، خطر بروز مسمومیت کلیوی ( واحتمالاً مسمومیت گوشی ) افزایش می یابد. مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با نئوستیگمین و پیریدوستیگمین، به دلیل اثر آنتاگونیستی اثر این داروهای کولینرژیک را کاهش می دهد.

مصرف همزمان آمینوگلیکوزیدها با داروهای مسدد عصب – عضله ممکن است موجب ضعف بیشتر عضلات اسکلتی، ضعف تنفس و حتی آپنه شود. خطر بروز مسمومیت گوشی در صورت مصرف آمینوگلیکوزیدها با داروهای مدر گروه لوپ ممکن است افزایش یابد . از مصرف همزمان دو یا چند آمینوگلیکوزید با یکدیگر و مصرف همزمان این داروها با کاپرئومایسین باید خوداری کرد، زیرا خطر بروز مسمومیت گوشی وکلیوی و انسداد عصب – عضله ممکن است افزایش یابد. در مورد تداخل آمینوگلیکوزیدها با داروهای مدر بالقوه سمی برای گوش به تک نگار کلی این داروها مراجعه شود.

divider

تزریق جنتامایسین در دوران بارداری

جنتامایسین می تواند به جنین آسیب وارد کند. در دوران بارداری نباید از این دارو استفاده کنید. در دوره مصرف جنتامایسین از روش های مطمئن پیشگیری از بارداری استفاده کنید و در صورتی که متوجه بارداری ناخواسته خود شدید با پزشک تماس بگیرید.

توجه : جنتامایسین با داروها و قرص های پیشگیری از بارداری تداخل دارد و می تواند باعث بروز بارداری ناخواسته شود. در دوره مصرف جنتامایسین باید از سایر روش های جلوگیری از بارداری مانند کاندوم استفاده کنید.

divider

تزریق جنتامایسین در دوران شیردهی

اثرات این دارو در دوران شیردهی بر روی نوزاد به صورت کامل مشخص نیست . در دوران شیردهی قبل از مصرف جنتامایسین با پزشک خود مشورت کنید.

divider

نکته هایی درباره جنتامایسین

جنتامایسین معمولا به صورت عضلانی و یا وریدی تزریق می شود. در صورتی که اطلاعات کافی در مورد نحوه تزریق جنتامایسین ندارید ، از تزریق آمپول جنتامایسین در منزل خودداری کنید. دوزهای تزریقی را بیشتر و کمتر نکنید و مدت زمان بیشتر یا کمتر از آن چیزی که پزشک در نظر گرفته است از این دارو استفاده نکنید.جنتامایسین معمولا برای 7 الی 10 روز تجویز می شود.

اگر متوجه تغییر رنگ امپول جنتامایسین شدید ، دارو را دور بیاندازید. در دوره درمان با این دارو برای جلوگیری از عوارض جانبی و مشکلات کلیوی ممکن است نیاز به انجام آزمایشات پزشکی دوره ای داشته باشید .در دوره درمان با این دارو زیاد آب بنوشید و در صورت نیاز به عمل جراحی ، مصرف جنتامایسین را به جراح اطلاع دهید ممکن است چند روز قبل از عمل جراحی نیاز به قطع دارو داشته باشید (عمل های دندانپزشکی و کشیدن دندان نیز همینگونه است).

توجه : داروهای آنتی بیوتیک می توانند باعث اسهال شوند. در دوره مصرف جنتامایسین و سایر داروهای آنتی بیوتیک ، از مصرف خودسرانه داروهای ضد اسهال مانند لوپرامید خودداری کنید.

divider

در صورت فراموش کردن تزریق جنتامایسین چه کنم ؟

مصرف و تزریق به موقع آنتی بیوتیک ها بسیار مهم است و باید سعی کنید به صورت منظم و دقیق انجام شود. در هر صورت اگر تزریق یک نوبت از داروی خود را فراموش کرده اید به محض یاداوری ، تزریق را انجام داده و زمان تزریق بعدی را به تناسب زمان ، به تعویق بیاندازید. اگر به زمان تزریق بعدی بسیار نزدیک هستید ، دوز فراموش شده را رها کنید.

divider

در صورت تزریق بیش از حد جنتامایسین چه کنم ؟

در صورتی که به اشتباه و یا به قصد خودکشی با آمپول جنتامایسین مقدار زیادی تزریق انجام داده اید ، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. اوردوز و مسمومیت با آمپول جنتامایسین می تواند عوارض جانبی شدید و حتی مرگ در پی داشته باشد. خودکشی نمایشی با این دارو روش مناسبی برای جلب توجه دیگران نیست .

divider

عوارض جانبی آمپول جنتامایسین

این آمپول مانند بسیاری از داروهای دیگر می تواند عوارض جانبی در پی داشته باشد. پزشک شما به این دلیل این آمپول را برای بیماری شما تجویز کرده است زیرا اعتقاد دارد فواید تزریق آمپول جنتامایسین بیشتر از عوارض جانبی آن برای شما است. در موارد مشابه این دارو را به دیگران توصیه نکنید. در صورتی که با تزریق آمپول جنتامایسین هرگونه علائم آلرژی و حساسیت در خود مشاهده کردید سریعا با پزشک تماس بگیرید. علائمی مانند : خارش و قرمز شدن چشم ، زنگ زدن گوش و گرفتگی گوش ، خارش پوست ، تنگی نفس و درد قفسه سینه ، تورم لب و زبان ، خشک شدن دهان و گلو ، آبریزش بینی ، عطسه بی دلیل و …


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(52 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  
  • برچسب ها:
  • جنتامایسین
  • موارد مصرف جنتامایسین
  • آمپول جنتامایسین
  • فواید جنتامایسین
  • عوارض جنتامایسین

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter