دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
تفاوت اصلی کلسترول با تری گلیسیرید در چیست ؟
20
زمان مطالعه: 7 دقیقه
فرق کلسترول با تری گلیسیرید در بدن به عملکرد آنها مربوط می‌شود. اگرچه هر دو نوع چربی از چربی‌های موجود در خون هستند و بدن ما به آنها نیاز دارد، اما سطح بالای کلسترول و تری گلیسیرید در خون می‌تواند خطراتی را برای بدن به همراه داشته باشد.

تفاوت کلسترول با تری گلیسیرید چیست ؟

تری گلیسرید یکی از چربی‌های خون است که بدن از آن به عنوان انرژی لحظه‌ای یا ذخیره شده استفاده می‌کند.

کلسترول نیز یکی دیگر از اجزای چربی خون است که بدن برای تولید برخی هورمون‌ها، ویتامین D و عناصر لازم برای هضم غذا از آن استفاده می‌کند.

بنابراین هر دو نوع چربی برای بدن نیاز هستند، اما چرا سطح بالای این چربی‌ها مضر است؟ در ادامه با این چربی‌ها و فرق کلسترول با تری گلیسیرید بیشتر آشنا می‌شویم.

کلسترول چیست ؟

کلسترول را در تک تک سلول های بدن می توان یافت، چرا که برای عملکرد سالم، سلول ها به آن نیازمند هستند. حتی اگر از طریق غذاهای مختلف کلسترول دریافت نکنید، خود بدن اقدام به تولید کلسترول در سطح مطلوبی می کند. کلسترول در حالت ملموس فیزیکی اش، چرب و چسبنده است.

یک لیوان آب را در نظر بگیرید که روغن روی آن می ریزید. روغن نمی تواند با آب مخلوط شود، بنابراین کلسترول هم محلول در خون نیست و به وسیله لیپوپروتئین ها به سراسر بدن منتقل می شود.

ذرات کوچک کلسترول توسط دو نوع لیپوپروتئین نام آشنا در بدن به این سو و آن سو برده می شوند:

 • لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) - کلسترولی که توسط این لیپوپروتئین جا به جا می شود را کلسترول بد می نامند.
 • لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) - کلسترولی که توسط این لیپوپروتئین جا به جا می شود را کلسترول خود می نامند.

به طور کلی، کلسترول چهار عملکرد دارد که بدون آن ها، انسان زنده نمی ماند:

 • در ساختار دیواره سلولی مشارکت دارد.
 • بخشی از اسیدهای معده را تشکیل می دهد.
 • به بدن اجازه می دهد تا ویتامین D تولید کند.
 • به بدن اجازه می دهد تا یک سری هورمون تولید کند.

تری گلیسیرید چیست ؟

تری گلیسیرید، رایج ترین نوع چربی در بدن است. از طریق غذا وارد بدن می شود، علاوه بر این مقداری از آن در بدن نیز ساخته می شود.

باید توجه داشته باشید در شرایطی که مقادیر کلسترول تام بدن بالاست یا مقادیر HDL خون تان کم است، مبتلا به دیابت یا پری دیابتی هستید یا این که فشار خون تان بالا است، معمولاً تری گلیسیریدتان نیز بالا است.

افزایش وزن و افزایش دور کمر نیز می تواند با افزایش مقادیر تری گلیسیرید همراه باشد. حال چرا در سالهای اخیر افزایش تری گلیسرید خون اهمیت بیشتری یافته است. در ادامه برخی از عارضه های ناشی از تری گلیسیرید بالا را مرور خواهیم کرد.

زمانی که مقادیر تری گلیسیرید تان خیلی بالا باشد، ممکن است هیچ گونه علایم مرتبطی در شما دیده نشود. این یک مشکل "خاموش" است، که می تواند آهسته آهسته موجب بروز اختلالات بزرگی از قبیل حمله های قلبی و یا سکته شود.

پس اگر مدت زمان زیادی از آخرین آزمایش خون تان می گذرد حتماً برای ارزیابی مقادیر چربی های خونتان آزمایش دهید. در صورت بالا بودن مقادیر تری گلیسیریدتان، برنامه ی غذایی و عادات خود را تغییر دهید تا از ابتلا به بیماری ها در امان بمانید.

اگرچه ممکن است شما سطح کلسترول خون خود را بدانید و از تفاوت میان کلسترول بد و کلسترول خوب آگاه باشید، اما همچنان ممکن است ندانید که سطح تری گلیسیرید شما نیز به همان اندازه مهم است.

در واقع تری گلیسیرید بالا درست مثل کلسترول بد بالا خطرناک است و ممکن است منجر به بیماری‌های قلبی شود.

با وجود اینکه طی ۳۰ سال گذشته شمار مبتلایان به تری گلیسیرید بالا روبه افزایش بوده است، اما تنها ۱/۳ درصد از افرادی که به این مشکل دچار هستند داروی مورد تایید برای کاهش تری گلیسیرید خون مصرف می‌کنند.

این یافته‌ها نشان می‌دهند که آگاهی نسبت به اهمیت سطح تری گلیسیرید خون بسیار پایین است و باید توجه بیشتری به آن شود.

اهمیت سطح تری گلیسیرید تا جایی است که برخی از متخصصان قلب معتقدند که این روز‌ها دیگر فقط سطح کلسترول خون نیست که باید مورد نظارت قرار بگیرد.

باید به تری گلیسیرید خون نیز به عنوان بخشی از چربی کل خون نگاه کرد. به عبارت دیگر، باید چربی خون را شامل سه بخش کلسترول خوب، کلسترول بد و تری گلیسیرید دانست.

تفاوت کلسترول با تری گلیسیرید چیست

فرق کلسترول و تری گلیسیرید چیست ؟

فرق کلسترول با تری گلیسیرید از عملکرد آنها در بدن ناشی می‌شود. تری گلیسیرید‌ها در بیشتر چربی‌های بدن از جمله چربی خون وجود دارند.

زمانی‌که شما کالری‌های چرب بیشتری نسبت به معمول مصرف می‌کنید، میزان چربی یا لیپید در خون افزایش پیدا می‌کند. همچنین بدن ما از کربوهیدراتی که می‌خوریم نیز تری گلیسیرید تولید می‌کند.

در حالت بهینه، سطح تری گلیسیرید شما باید کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی‌لیتر باشد، اما تا سطح ۱۹۹ mg/dL نیز مشکلی را به وجود نمی‌آورد. سطوح بیش از ۲۰۰ mg/dL به عنوان تری گلیسرید بالا و بیش از ۵۰۰ mg/dL به عنوان تری گلیسرید بسیار بالا در نظر گرفته می‌شود.

کلسترول برای تولید برخی از مواد مورد نیاز بدن از غذا بکار می‌رود. برخلاف تری گلیسیرید، تمام کلسترول‌ها به بیماری قلبی منجر نمی‌شوند.

کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) از رسوب کلسترول در رگ‌های خونی جلوگیری می‌کند و آن‌ها را به کبد می‌فرستد، به همین دلیل به آن کلسترول خوب می‌گویند. معمولا سطح بالای تری گلیسیرید با سطح پایین HDL همراه است.

لیپوپروتئین کم چگالی (LDL) را به عنوان کلسترول بد می‌شناسیم، لیپوپروتئین کم چگالی درون رگ‌های خونی پلاک تشکیل می‌دهد.

در حالت ایده‌آل مجموع کلسترول خون شما باید کمتر از ۲۰۰ mg/dL باشد، اما باید اجزای کلسترول (کلسترول خوب و بد) خود را نیز کنترل کنید. به طور کلی می‌توان وضعیت مطلوب کلسترول خون به شرح زیر است:

 1. سطح LDL خون باید بین ۷۰ تا ۱۳۰ mg/dL باشد و هرچقدر که از ۷۰ کمتر باشد، وضعیت مطلوب‌تر است.
 2. سطح HDL خون باید بین ۴۰ تا ۶۰ mg/dL باشد و هرچقدر که از ۶۰ کمتر باشد، وضعیت مطلوب‌تر است.

کلسترول و تری گلیسیرید بالای ۲۰۰ چه عوارضی دارند ؟

 1. کلسترول بالای ۲۰۰ تری گلیسرید بالای ۲۰۰
 2. سکته مغزی قند خون بالا
 3. سکته قلبی کبد چرب
 4. درد سینه (angina) التهاب پانکراس
 5. بیماری عروق کاروتید چاقی
 6. بیماری شریانی محیطی

در نتیجه :

سطح بالای کلسترول LDL و تری گلیسیرید ارتباط مستقیمی با افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی دارند. همانطور که می‌دانید این بیماری‌ها می‌توانند به سکته مغزی و قلبی منجر شوند و سکته می‌تواند صدمات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد. بنابراین اگر سطح کلسترول یا تری گلیسیرید خون شما بالاست، از همین امروز برای کاهش آن قدم بردارید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (20 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits