دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
آنچه که شما باید درباره کتواسیدوز دیابتی بدانید

کتواسیدوز دیابتی (DKA) چیست؟ آیا این عارضه قابل درمان است؟

آنچه که شما باید درباره کتواسیدوز دیابتی بدانید
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
کتواسیدوز دیابتی (DKA) یا دیابتیک کتواسیدوز از عوارض حاد دیابت است که بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ ایجاد می شود (حدود ۳ نفر از هر ۱۰۰ نفر بیمار مبتلا به دیابت نوع ۱ در هر سال).

همه چیز در مورد بیماری کتواسیدوز دیابتی

کتواسیدوز دیابتی (DKA) یک بیماری جدی است که می تواند در دیابت رخ دهد. DKA زمانی اتفاق می افتد که مواد اسیدی، به نام کتون در بدن تولید می شود. کتون های تشکیل شده به جای سوزاندن شکر و یا گلوکز، چربی را برای سوخت بدن می سوزانند. همین موضوع زمانی که بدن به اندازه کافی انسولین برای پردازش قند ندارد، اتفاق می افتد.

کتواسیدوز دیابتی در صورت عدم درمان، باعث می شود که سطح کتون ها به حد خطرناکی برسد. DKA می تواند در افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ یا دیابت نوع ۲ رخ دهد، اما وقوع آن در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شایع تر است. کتواسیدوز دیابتی در افرادی که دیابت در آن ها تشخیص داده نشده است نیز مشاهده شده است. کتواسیدوز دیابتی می تواند اولین نشانه از دیابت نوع ۱ باشد.

علائم کتواسیدوز دیابتی چیست؟

علائم DKA می تواند به سرعت ظاهر شود و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تکرر ادرار
 • تشنگی شدید
 • سطح قند خون بالا
 • سطح بالایی از کتون ها در ادرار
 • تهوع یا استفراغ
 • درد شکم
 • گیجی
 • بوی بد ناشی از تنفس
 • برافروخته شدن چهره
 • خستگی
 • تنفس سریع
 • خشکی دهان و پوست

اگر علائم بالا را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید. اگر کتواسیدوز دیابتی درمان نشود، می تواند به کما و مرگ منجر شود. همه افرادی که از انسولین استفاده می کنند باید در مورد خطر این بیمار با پزشک خود مشورت کنند.

اگر دیابت نوع ۱ دارید می توانید برای کنترل سطح کتون در بدن از آزمایشات خانگی کتون در ادرار استفاده کنید. اگر این آزمایش سطح کتون ادار را بالا نشان دهد یعنی شما به DKA مبتلا شده اید.

در افرادی که دیابت نوع ۱ دارند، اگر دوبار پشت سر هم دستگاه گلوکومتر عددی بیش از ۲۵۰ میلی گرم در دسی لیتر را نشان دهد باید ادرار به منظور وجود کتون تست شود. اگر مریض هستید و یا ورزش می کنید و قند خونتان بالاتر از ۲۵۰ میلی گرم بر روی دسی لیتر است باید این آزمایش را بدهید.

چه افرادی در معرض خطر کتواسیدوز دیابتی قرار دارند؟

 • در میان افراد مبتلا به دیابت، کتواسیدوز دیابتی بیشتر در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 دیده می شود. پس از گذشت مدتی از ابتلا به دیابت نوع 1، بدن اساسا دیگر انسولین تولید نمی کند. زمانی که سطح انسولین کم است، کبد و بافت های دیگر فکر می کنند که فرد از گرسنگی رنج می برد.
 • کبد تلاش می کند وارد عمل شده و از طریق تولید کتون ها به وی کمک کند. بدن از این کتون ها در تلاش برای تولید انرژی استفاده می کند، و زمانی که انسولین افت می کند، همان گونه که در دیابت نوع 1 شاهد هستیم، کبد به تولید هرچه بیشتر کتون ها ادامه می دهد.
 • در شرایطی که کمتر شایع است، اما اگر مقاومت به انسولین در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 شدید باشد، کتواسیدوز دیابتی می تواند برای آنها نیز رخ دهد.
 • کتواسیدوز دیابتی می تواند زندگی فرد را در معرض تهدید قرار دهد

از آنجایی که کتون ها اسید هستند، خون با تجمع آنها هرچه بیشتر اسیدی می شود. در صورت تداوم این شرایط ممکن است علائم کتواسیدوز دیابتی مانند معده درد، حالت تهوع، استفراغ، و رایحه ای میوه ای در نفس خود را تجربه کنید.

این شرایط می تواند پیشرفت کرده و در نهایت تپش قلب و تنفس را برای شما دشوار سازد، و موجب نارسایی اندامی شود. کتواسیدوز دیابتی شدید یک وضعیت اورژانسی است.

 • کتواسیدوز دیابتی می تواند پیش از تشخیص دیابت رخ دهد

کتواسیدوز دیابتی می تواند به سرعت شکل بگیرد، حتی در افرادی که به دیابت نوع 1 مبتلا شده، اما تاکنون از این مساله آگاه نشده اند. بر همین اساس است که آگاهی از علائم دیابت نوع 1 در کودکان اهمیت دارد.

کتواسیدوز دیابتی می تواند تنها طی چند هفته پیشرفت کند، در شرایطی که سطوح انسولین روند کاهشی را آغاز می کند. شما ممکن است علائمی مانند افزایش ادرار، تشنگی، یا کاهش وزن سریع را تجربه کنید، که این نشانه ها در هر دو نوع دیابت دیده می شوند.

 • اگر بیمار هستید، مصرف داروهای خود را متوقف نکنید

گاهی اوقات یک بیمار مبتلا به دیابت نوع 1 اگر قادر به غذا خوردن نباشد یا حالت تهوع و استفراغ را به واسطه بیماری تجربه کند، مصرف انسولین را کنار می گذارد و این کار می تواند ظهور کتواسیدوز دیابتی را تسریع کند.

شما در هیچ شرایطی نباید انسولین درمانی را متوقف کنید، زیرا برای پیشگیری از کتواسیدوز دیابتی به آن نیاز است. در کنار استفاده از انسولین، شما باید به طور منظم قند خون را نیز بررسی کنید. با مشاهده هر نشانه ای از افزایش بسیار زیاد قند خون و تجربه علائم ناشی از بیماری با پزشک خود تماس بگیرید.

تشخیص کتواسیدوز دیابتی

 • ممکن است پمپ انسولین شما دچار مشکل شده باشد

اگر برای دریافت دوزهای مورد نیاز انسولین خود در طول روز به پمپ انسولین وابسته هستید، نقص در آن می تواند شما را در معرض خطر کتواسیدوز دیابتی قرار دهد. حتی آگاه‌ترین بیماران می توانند به واسطه نقص در پمپ انسولین به کتواسیدوز دیابتی مبتلا شوند.

از این رو، به طور منظم پمپ انسولین خود را بررسی کرده و از عملکرد درست آن اطمینان حاصل کنید. همچنین، بر اساس دستور پزشک بر قند خون خود نظارت داشته باشید.

 • انسولین کلید درمان است

اگر به واسطه علائم موجود نسبت بهکتواسیدوز دیابتی مشکوک شده اید، می توانید از نوارهای ادرار برای آزمایش و تجزیه و تحلیل کتون ها استفاده کنید. سپس با پزشک خود تماس بگیرید. با توجه به سطوح موجود ممکن است

درمان با استفاده از انسولین تجویز شود یا مصرف کربوهیدات ها و مایعات توصیه شود. اگر حالت تهوع یا استفراغ را تجربه می کنید، ممکن است قادر به خوردن چیزی نباشید. در این مورد، شما باید به اورژانس مراجعه کنید.

 • ممکن است امکان باقی ماندن در خانه وجود داشته باشد

ممکن است مدتی باشد که به دیابت نوع 1 مبتلا شده اید و به طور منظم بر قند خون خود نظارت دارید. در صورتی که مشکل را هرچه زودتر شناسایی کنید، و علائمی را تجربه نکنید، ممکن است مراجعه به اورژانس نیاز نباشد.

این امکان وجود دارد با تزریق انسولین و نظارت مکرر بر قند خون بهبودی حاصل شود. از آنجایی که کتواسیدوز دیابتی می تواند شرایطی جدی باشد، پیش از اتخاذ این راهبرد باید با پزشک خود صحبت کنید.

 • پرهیز از رژیم غذایی کتوژنیک ایده خوبی است

اگر به دیابت مبتلا هستید، ممکن است شنیده باشید که رژیم غذایی کتوژنیک می تواند برای شما خوب باشد، به ویژه اگر به دیابت نوع 2 مبتلا باشید و در تلاش برای مدیریت وزن خود باشید.

رژیم غذایی کتوژنیک شامل چربی زیاد و کربوهیدارت کم می شود که می تواند کبد را به تولید کتون ها تشویق کند.

سپس بدن کتون ها را به جای گلوکز به عنوان سوخت مصرف می کند و استفاده از ذخایر چربی به کاهش وزن کمک می کند. اما اگر به دیابت مبتلا هستید باید نسبت به افزایش کتون ها در بدن خود محتاط باشید.

 • بهبودی به سرعت حاصل نمی شود

تنها به دلیل این که انسولین خود را دریافت کرده اید یا غذا خوردن را آغاز کرده اید به معنای آن نیست که بهبودی کامل حاصل شده است. روند بهبودی برای هر فرد متفاوت است و به شدت کتواسیدوز دیابتی بستگی دارد. بر همین اساس، مدت زمان بهبودی می تواند از یک تا سه روز متغیر باشد.

 • کتواسیدوز دیابتی قابل پیشگیری است

کتواسیدوز دیابتی یک عارضه اجتناب ناپذیر ناشی از دیابت نیست. در کنار نظارت منظم بر قند خون و تماس با پزشک، انسولین عامل کلیدی درمانی برای پیشگیری از کتواسیدوز دیابتی است.

همچنین بخوانید:

افزایش مقاومت بدن و کاهش دیابت نوع۲ با انسولین

همه چیز در مورد انسولین (دیابتی ها بخوانید)

انسولین چیست؟ فواید و مضرات هورمون انسولین برای بیماران دیابتی

قلم انسولین چیست؟ چگونه از قلم انسولین استفاده کنیم؟

انسولین رگولار چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits