دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
با خارش کهیر چه کنیم؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
خارش کهیر یک حالت آزاردهنده است که همه افراد در مقاطعی از زندگی خودشان آنرا تجربه کرده اند.


خارش کهیر یک مشکل آزاردهنده


خارش کهیر یک حالت آزاردهنده است که همه افراد در مقاطعی از زندگی خودشان آنرا تجربه کرده اند. کهیر نشان دهنده نوعی حساسیت به ماده‌ای خاص می‌باشد. گاهی شما به ماده‌ای حساسیت دارید که حتی اگر با مقدار کمی از آن مواجه شوید، کهیر در شما بروز می‌کند.


خارش ایجاد شده در اثر کهیر که بر اثر ترشح آنتی هسیتامین در بدن توسط سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود، می تواند کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. این موارد از یافته های اصلی مطالعه ای که در ماه آگوست 2015 در مجله سالانه آلرژی آسم و ایمنی شناسی منتشر شده، می باشد. با این حال در بسیاری از موارد راه هایی برای کاهش خارش کهیر مزمن وجود دارد.


کهیر تورم قرمز رنگ پوست است که توأم با خارش است. هر ضایعه کهیر بعد از چند دقیقه تا چند ساعت بدون باقی گذاشتن اثر از بین می‌رود و سپس ضایعات جدید در محل‌های قبلی یا محل‌های جدید به وجود می‌آید. اندازه ضایعات کهیر از کوچکی یک عدس تا بزرگی یک بشقاب متغیر است. ممکن است ضایعات به هم پیوسته باشد و نواحی وسیعی از پوست را بپوشاند. معمولاً خارش شدید وجود دارد، ولی ممکن است سوزش یا به ندرت درد نیز وجود داشته باشد.

علت کهیر، خروج پلاسمای خون از مویرگ‌های کوچک خونی سطح پوست است که در اثر واسطه‌های شیمیایی، به خصوص هیستامین رخ می‌دهد.


کنترل خارش کهیر


در اکثر موارد این عارضه به خودی خود بهبود می‌یابد، ولی آنچه در این بین آزاردهنده است احساس سوزش و دردی است که این تاول‌های قرمز رنگ در فرد ایجاد می‌کنند. از جمله راه‌های موثر و تثبیت شده از سوی پزشکان جهت کنترل درد این تاول‌های قرمز رنگ، عبارتند از:

  • استفاده از آنتی هیستامین‌ها که می‌توانند نقش موثری در کاهش حس خارش کهیر داشته باشند.
  • استفاده از محلول‌های طبی و ضدعفونی کننده که به سبب ایجاد حس سرما در پوست، از شدت سوزش و درد کهیر کم می‌کند.
  • استفاده از کمپرس‌های آب سرد. البته در صورتی که کهیر در بیشتر قسمت‌های بدن شما دیده می شود، دوش گرفتن زیر آب سرد می‌تواند نقش موثری در روند بهبود این عارضه داشته باشد.
  • از دوش ‌گرفتن زیر آب گرم جلوگیری کنید، چرا که باعث شدت سوزش تاول‌ها می‌شود.
  • از لباس‌های راحت (نه تنگ و چسبان) استفاده کنید.

کهیر

راه هایی برای کاهش خارش کهیر


از محرک ها دوری کنید


به گفته دکتر گری گلدنبرگ ( Gary Goldenberg ) استادیار بالینی پوست در دانشکده پزشکی کوه سینای در نیویورک، تست آلرژی معمولا اولین قدم برای افرادی است که توسعه کهیر روی بدنشان دارند. حتی اگر نتیجه آزمایش خونتان منفی بود و علت ایجاد کهیر مشخص نشد، به این معنا نیست که هیچ محرکی برایش وجود ندارد.


داشتن یک دفتر برای ثبت همه موارد می تواند به شما در شناسایی مواردی که پتانسیل محرک بودن برای شما را دارند، کمک کند. توجه کنید به چیزهایی که می توانند کهیر و خارش شما را شدت بخشند. مثلا اگر بیرون رفته اید و یک وعده غذای ایتالیایی با سس گوجه فرنگی خورده اید و آتش گرفتید ( کهیر هایتان نمایان شدند)، بهتر است برای جلوگیری از ایجاد کهیر مجدد، سس گوجه فرنگی مصرف نکنید.


زخمی شان نکنید


بله می دانم که حس خارشی که دارید، دیوانه کننده است، ولی خاراندن کهیر باعث گسترش و التهاب بیشتر آن می شود. به گفته دکتر نیتا اودن ( Neeta Ogden ) متخصص آلرژی در یک درمانگاه خصوصی در انگلوود نیوجرسی و سخنگوی بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، کمپرس سرد می تواند بدون تشدید کهیر، خارش آن را کم کند.

آنتی هیستامین مصرف کنید


مصرف آنتی هیستامین که بدون نسخه پزشک هم می توانید تهیه کنید، می تواند به کاهش خارش و کاهش دوره کهیر با مسدود کردن علایم تولید که هیستامین منتشر می کند، کمک کند. مهم این است که آنتی هیستامین به موقع، هر روز و سر ساعت مشخص مصرف شود. آنتی هیستامین کهیرهای شما را درمان نمی کند، ولی می تواند به ایجاد کهیر های جدید در 24 ساعت آینده کمک کند. کرم های آنتی هیستامین هم می توانند جلو ایجاد خارش را بگیرند. با پزشکتان مشورت کنید تا بهترین نوع آنتی هیستامین برای کاهش خارش را به شما معرفی کند.

آرام باشید


استرس همه چیز را بدتر می کند. زمانی که احساس استرس می کنید همه چیز تقویت می شود. اگر کهیر دارید با استرس بدتر می شود. بهترین کار برای کاهش استرس، مدیتیشن، تنفس عمیق یا فقط یک پیاده روی در آرامش است. البته کلید اصلی کار تکرار است. چیزی پیدا کنید که به شما آرامش دهد و اغلب همان کار را تکرار کنید.

طب سوزنی انجام دهید


طب سوزنی می تواند در تسکین خارش مرتبط با کهیر مزمن نقش داده باشد. در مطالعه ای که در سپتامبر 2015 در مجله طب مکمل و جایگزین منتشر شد، تاثیر طب سوزنی بر تسکین خارش تایید شده بود.

برای کاهش خارش کهیر دوش آب سرد بگیرید


دوش آب گرم یا نشستن در وان آب گرم می تواند کهیر را بدتر کند. گرما می تواند باعث تاخیر برگشت خون به شاهرگ ها شود که در نتیجه، خون بیشتری به کهیر ها رسیده و باعث گسترششان می شود. به جای آن یک دوش آب سرد بگیرید یا در وان آب سرد بنشینید تا خارشتان آرام شود. همیشه از صابون و سایر محصولات بدون بو که برای پوست های حساس هستند، استفاده کنید. این محصولات سبب ایجاد کهیر نمی شوند، ولی استفاده از مواد شوینده ای که به اندازه کافی ملایم نیستند، می تواند مشکلتان را بدتر کند.


برای کاهش خارش کهیر پوستتان را مرطوب نگه دارید

کهیرها خودشان باعث خشک شدن پوست همانند سایر مشکلات پوستی نمی شوند، اما مرطوب کردن اگر باعث خنک شدن یا تسکین می شود، می تواند مفید باشد. بعضی محصولات حاوی مواد ضد خارش مثل بلغور جو دو سر هستند که می تواند به تسکین پوست و خارشتان کمک کند. ولی همیشه قبل از استفاده از محصولات جدید آن ها را روی قسمت کوچکی از پوستتان تست کنید و 48 ساعت صبر کنید تا مشخص شود به ماده جدید واکنش می دهید یا نه . اگر بلغور جو دو سر برایتان مفید بود، می توانید هنگام عود خارش کهیر در وان حمام کمی از این ماده و آب سرد بریزید و در وان بنشینید.

با پزشکتان صحبت کنید

با پزشکتان مشورت کنید و مطمئن شوید همه کارهایی را که می توانید برای کاهش خارش ناشی از کهیر انجام می دهید. اگر آنتی هسیتامین ها کمکی به شما نمی کنند پزشکتان می تواند درمان دیگری برایتان تجویز کند که می تواند شامل کورتیکواستروئید ها (corticosteroids)، داروهای ضد افسردگی (antidepressants)، تعدیل کننده لکوترین (leukotriene modifiers، یکی از انواع ایکوزانوئید است که به عنوان واسطه التهاب در واکنشهای التهابی آزاد می‌شوند. لکوترین‌ها اغلب در گلبولهای سفید تولید میشوند و از چربی‌ها بوده و در واکنشهای ایمنی بدن مانند بیماری آسم و رینیت نقش مهمی دارند)، داروهای سرکوب کننده ایمنی (immunosuppressants) و امالیزوماب omalizumab ( یک داروی آسم که در حال حاضر توسط سازمان غذا و دارو برای درمان کهیر مزمن استفاده می شود)، باشد. برای برخی از افراد هم می توان از پرتو درمانی کمک گرفت.

کهیر

درمان خانگی کهیر


با وجود علل ناشناخته، کهیر هنگامی رخ دهد که بدن به به دارو، مواد غذایی و سایر آلرژن واکنش نشان دهد. علاوه بر این، هیستامین باعث کهیر می شود و ممکن است بدن به استرس، نور خورشید، عفونت، تغییرات دما، و دیگر چیزها واکنش نشان دهد. کهیر بر روی پوست بوجود می آید . پوست متورم، قرمز، می شود و خارش روی پوست بوجود می آید . چندین داروهای خانگی موثر وجود دارد که عبارتند از :

1. کمپرس سرد: اولین نکته در مورد نحوه درمان کهیر استفاده از کمپرس سرد و مرطوب است که این سرما التهاب منطقه آسیب دیده را کاهش می دهد. به منظور استفاده از این درمان، باید حوله کاغذی در آب سرد فرو کنید و به مدت 15 دقیقه در محل آسیب دیده قرار دهید. توصیه می شود هر چند ساعت تا زمانی که درد و تورم را کاهش دهد قرار دهید– اگر علائم کهیر بدتر شود، باید یک حمام سرد به مدت 20 دقیقه بگیرید.با این حال، اگر پوست حساس دارید ، بهتر است این درمان را انجام ندهید چون بدتر خواهد شد .

2. زنجبیل : زنجبیل درمان خانگی موثر برای بسیاری از بیماری ها از جمله کهیر است.راه های بسیاری برای استفاده از زنجبیل در مورد نحوه درمان کهیر وجود دارد. می توانید زنجبیل را به غذاهای خود را اضافه کنید، یا قرص زنجبیل استفاده کنید.

3. آلوئه ورا : اگر آلوئه ورا را موضعی بر روی پوست ملتهب، بزنید بزودی خوب می شود. همچنین از گسترش کهیر در مناطق اطراف آن جلوگیری می کند. آلوئه ورا را برای کهیر بسیار خوبست. توصیه می شود چندین بار در روز این درمان تا تکرار کنید تا خوب شود .

4. یک رژیم غذایی سالم: یک رژیم غذایی سالم نقش مهمی در تقویت سیستم ایمنی ایفا می کند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن سالم است، کهیر هم خود به خود درمان می شود بنابراین، باید یک رژیم غذایی سالم داشته باشید. گفته شده است که ویتامین C برای سیستم ایمنی بدن مفید است. شما باید بیشتر ویتامین C درلیست غذایی خود بگنجانید در موادی مانند پرتقال، گوجه فرنگی، توت فرنگی، فلفل قرمز، مرکبات، تمشک، و سبزیجات برگ سبز ویتامین C وجود دارد اگر از غذاهای، حاوی پروبیوتیک و اسیدوفیلوس بخورید برای سلامت دستگاه گوارش هم مفید می باشد.

5. نوشیدن چای گیاهی: نوشیدن یک فنجان گرم چای گیاهی در روز برای درمان کهیر مفید است. بنابراین، چای گیاهی به عنوان درمان خانگی کهیر در نظر گرفته شده است . به طور کلی، بسیاری از چای های گیاهی به عنوان مثال، چای سبز دارای اثرات آنتی هیستامین چای ریشه شیرین بیان در درمان تورم و التهاب مفید خواهد بود. با این حال، اگر بیماری قلبی، فشار خون، و ادم و یا داروهای خاص مصرف میکنید ، باید از نوشیدن چای ریشه شیرین بیان، اجتناب کنند. بابونه هم برای درمان کهیر استفاده می شود.

6. خیس خوردن در حمام بلغور جو دوسر: این درمان به کاهش خارش کمک کرده و پوست را خنک نگه می دارد. بنابراین، بلغور جو دوسر برای درمان کهیر استفاده می شود.

divider

بیشتر بخوانید:

در رابطه با خارش پا بیشتر بدانید!

هر آنچه باید در مورد خارش کف دست بدانید!

خارش بدن و ۱۰ راه ساده برای درمان آن

divider

گردآوری توسط بخش سلامت

مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits