دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۲ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ مه ۲۰۲۴ میلادی
درمان یائسگی با داروی جدید (پاوی نتانت Pavinetant )
8
زمان مطالعه: 5 دقیقه
برای درمان علائم یائسگی , پاوی نتانت (MLE4901 (Pavinetant داروی جدیدی است که معرفی شده است.

درمان یائسگی و علائم آن در زنان سالهاست که دغدغه بسیاری از محققان و علم پزشکی است . تحقیقات نشان می دهد نوع جدیدی از داروهایی که گیرنده مغزی خاصی را بلوکه می کند می تواند باعث جلوگیری از یائسگی زنان شود .به گفته محققان خبرهای خوبی برای زنانی که در حال نزدیک شدن به سن یائسگی هستند در راه است اگر بتوانند 3 سال یا بیشتر صبر کنند. با این مقاله از مجله دلگرم در رابطه با یافته های جدید درمان یائسگی همراه باشید .

آیا درمان یائسگی امکان پذیر است؟

محققان می گویند یک کلاس جدید از داروها را کشف کرده اند که یک گیرنده کلیدی را در مغز به منظور جلوگیری از یائسگی بلوکه می کند و ممکن است درمان جدید و موثری برای علائم شایع یائسگی باشد . با اینحال این دارو ظاهرا باعث مشکلات بهداشتی در کبد می شود بنابراین داروشناسان و تولید کنندگان دارو در حال اصلاح آن هستند .
تولید کنندگان این دارو در ایالات متحده و اروپا برای راه اندازی آزمایش های بالینی در حال برنامه ریزی هستند . انتظار می رود که داروی اصلاح شده حدود 3 سال دیگه به بازار عرضه شود .

درمان های فعلی یائسگی کدامند؟

یائسگی معمولا در زنان بین 45 تا 55 سالگی رخ می دهد زمانی که سطوح استروژن بطور طبیعی کاهش می یابد .
درمان یائسگی اکنون با استفاده از هورمونهای جایگزین (HRT) یک درمان عمومی است . اما بسیاری از زنان تمایلی به دریافت HRT ندارند .
پزشکان می گویند انتشار مقالاتی در رابطه با خطر هورمون درمانی و ریسک دریافت هورمون های جایگزین باعث شده که زنان از مصرف داروهایHRT و خطراتی مانند سرطان سینه، لخته شدن خون، سکته مغزی یا بیماری قلبی اجتناب کنند.

یائسگی

داروی جدید درمان یائسگی چیست؟

تحقیق جدیدی که در مجله Menopause منتشر شده است نشان می دهد که دارویی بنام (MLE4901 (Pavinetant به زودی می تواند اولین درمان برای علائم وازوموتور (VMS) - کنترل کننده رگها - مانند تعریق شبانه و گرگرفتگی باشد.
این آزمایش بر روی 37 زن یائسه در سنین 40 تا 62 ساله صورت گرفت که روزانه 7 یا تعداد بیشتری گرگرفتگی را تجربه می کردند.

MLE4901 که ابتدا برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و اسکیزوفرنیا مورد بررسی قرار گرفت , یک داروی غیر هورمونی و بلوکه کننده گیرنده NKB در مغز است که با گرگرفتگی مرتبط است .
از آنجایی که NKB اهداف عملکردی بسیاری در مغز دارد , پتانسیل بهبود بسیاری از علائم یائسگی از جمله گرگرفتگی , دشواری در خوابیدن , افزایش وزن و تمرکز پایین را دارد . دکتر جولیا پراگ عضو کالج امپریال لندن گفت ما چنین تغییرات چشمگیری را در زندگی افراد شرکت کننده در آزمایش دیدیم و دررابطه با آن بسیار هیجان زده شدیم و نتایج بدست آمده در رابطه با این دارو برای درمان هایی از این نوع در آینده بسیار امید بخش است .
دکتر Waljit S. Dhillo استاد غدد درون ریز و متابولیسم کالج امپریال لندن و محقق اصلی مطالعه درمان یائسگی زنان گفت که پس از سه روز درمان با داروی MLE4901 کاهش تعداد گرگرفتگی ها تا 50% در مقایسه یا گروه دریافت کننده دارونما مشاهده شد .
شرکت کنندگان در این آزمایش اظهار کردند که کاهش شدت گرگرفتگی و بهبود کیفیت خواب و تمرکز را با دریافت دارو تجربه کرده اند و منافع حاصل از این دارو در طول چهار هفته مطالعه حفظ شده است .

دوران یائسگی


Dhillo در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: " ما قبلا می دانستیم که دارو یک برگ برنده برای زنان یائسه خواهد بود و آنها طی چهار هفته از دست سه چهارم حملات گرگرفتگی خودشان خلاص می شوند اما آنالیزهای جدید نشان می دهد که نتایج حاصل از دارو خیلی سریعتر بدست می آید ."
Dhillo سال گذشته گفت : استانداردهای فعلی درمان یائسگی شامل مصرف هورمون جایگزین (HRT) , بازدارنده های انتخابی جذب مجدد سروتونین (SSRIs) و درمان توسط داروهای گیاهی است که همگی می توانند باعث خطر ابتلا به سرطان های سینه و اندومتر شوند .
وی گفت : مطالعاتی در مقیاس بزرگتر و مدت زمان بیشتر برای بررسی تغییر ظرفیت و عملکرد MLE4901 برای درمان علائم گرگرفتگی بدون نیاز به استروژن مورد نیاز است هرچند این آزمایش تا حدودی این امر را تائید کرده است .
یک فرمول جدید مورد نیاز است
در حالیکه مصرف MLE4901 مانند HRT ریسک سرطان سینه و رحم را افزایش نمی دهد اما به عملکرد کبد آسیب می زند بنابراین باید فرمول آنرا تغییر داد .
طی یک آزمایش گسترده تر مشخص شد که دو ترکیب مشابه با MLE4901 می توانند NKB را بلوکه کنند بدون اینکه بر روی کبد تعداد زیادی از افراد شرکت کننده در آزمایش تاثیر بدی داشته باشد .

درمان یائسگی


تحقیقات در حال حاضر نشان داده است که مهارکننده های NKB ممکن است بهترین گزینه برای افراد زیر باشد :

  • زنان مبتلا به سرطان سینه یا افرادی که از سرطان سینه می ترسند
  • افرادی که به دلیل مشکلاتی مانند ریسک ابتلا به لخته شدن خون , بیماری قلبی یا سکته مغزی قادر به هورمون تراپی نیستند
  • آنهایی که برای مدت طولانی علائم یائسگی را تجربه می کنند
  • افرادی که پس از سن 60 سالگی مجددا علائم یائسگی در آنها شروع شده است

به گفته محققان داروی پاوی نتانت به زودی به بازار عرضه خواهد شد .

divider

ترجمه شده توسط بخش سلامت مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (8 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits