دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۳۰ صفر ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۲ میلادی
مضرات سیگار الکترونیکی چیست؟
4
زمان مطالعه: 14 دقیقه
سیگار الکترونیکی :این نوع سیگارها در سال ۱۹۹۷ در کشور چین تولید شد و طولی نکشید که در این کشور و کشورهای برزیل، کانادا، فنلاند، لبنان، هلند، سوئد، ترکیه انگلیس و ایران به فروش رسید.

سیگار الکترونیکی

مقدمه ای در مورد سیگار های الکترونیکی

این نوع سیگارها در سال ۱۹۹۷ در کشور چین تولید شد و طولی نکشید که در این کشور و کشورهای برزیل، کانادا، فنلاند، لبنان، هلند، سوئد، ترکیه انگلیس و ایران به فروش رسید. و هم اکنون با اینترنت و ماهواره و به کمک قاچاق کالا در کلیه کشور های جهان در دسترس است .

یک شرکت چینی نوعی سیگار الکترونیکی ساخته است که مدعی است دارای حداقل میزان نیکوتین و بدون مواد سمی سرطانزا بوده و دود آن از بخار آب تولید می شود.این سیگار الکترونیکی که Crown 7 نام دارد، شبیه به خودکار بوده و و از یک باتری، یک دستگاه بخارساز، ماده معطر و ماده گلیکول پروپلین تشکیل شده و بدون مواد شیمیایی، سمی و سرطانزا است.

در این سیگار الکترونیکی کپسولی نصب شده است که محتوی نیکوتین بوده و قابلیت شارژ دارد. این کپسول شبیه به فیلترهای کوچکی است که به جای اینکه نیکوتین را بسوزاند، بخار آب تولید می کنند.این سیگارها که در سال ۲۰۰۴ ساخته شدند نه حاوی CO2 بودند و نه قطران، دود نمی‌کردند ولی در عین حال حاوی نیکوتین بوده و فردی که از آن استفاده می‌کرد، اسانس خوشبو کننده‌ای را می‌بلعید.


این سیگار کاملا شبیه به سیگار معمولی است و فردی که آن را می‌کشد نیکوتین را وارد بدن خود کرده و سر سیگار نیز به صورت الکترونیکی قرمز می‌شود.این شرکت چینی می گوید در این سیگار حداقل میزان نیکوتین وارد شده است و بنابراین نسبت به سیگارهای سنتی خطر کمتری برای سلامت افراد با عادت بد سیگار کشیدن را دارد.

در حقیقت دودی که از بخار آب در این سیگار تولید می شود و در مدت چند ثانیه در هوا ناپدید می شود، می تواند در این افراد همان حس دود سیگار را بدون تولید مواد سمی و یا بوی ناخوشایند سیگار تداعی کند.این سیگار الکترونیکی در حال حاضر به صورت اینترنتی و به قیمتهای ۶۴ و ۱۴۹ دلار و در سه مدل شبیه به سیگار، سیگار برگ و پیپ عرضه می شود.

سیگار الکترونیکی

سیگار برقی یا سیگار الکترونیکی وسیله‌ای است الکترونیکی که استعمال دخانیات را شبیه سازی می‌کند. این کار توسط تولید بخارات خاصی که بو، طعم، مزه و احساس کشیدن سیگار واقعی را به مصرف کننده بدهد اما زیانهای سیگار واقعی را نداشته یا این زیانها به حداقل برسد در این گونه سیگارها انجام می‌شود.

در مورد مضرات احتمالی استفاده از سیگارهای الکترونیکی نمی‌توان با اطمینان نظر داد اگرچه این دستگاهها احتمالاً در مقایسه با سیگارهای معمولی سالمتر هستند، تاثیرات بلند مدت استفاده از آنها بر روی بدن انسان همچنان ناشناخته است. شواهد اولیه نشان می‌دهد استفاده از این دستگاهها می‌تواند به ترک سیگار کمک کند، هرچند بهتر بودن کارایی این دستگاهها در مقایسه با سایر روش‌های ترک سیگار هنوز به اثبات نرسیده است فواید این دستگاهها در کاهش معضلات ناشی از مصرف دخانیات هنوز روشن نیست، اما ممکن است در کاهش مرگ و میر و بیماریهای ناشی از مصرف دخانیات مؤثر باشند.

در مجموع می توان گفت از نظر خطرات سلامتی استفاده از این دستگاهها مشابه استفاده از محصولات تنباکویی بدون دود است . آزمایشهای انجام گرفته تا کنون هیچ عوارض خطرناکی برای استفاده کنندگان نشان نداده‌اند. عوارض خفیفتری که تا کنون ثبت شده شامل التهاب و حس ناخوشایند در گلو و دهان، سرفه، سرگیجه و تهوع می‌باشد. افراد غیر سیگاری در صورت استفاده از این دستگاهها در معرض اعتیاد به نیکوتین قرار می‌گیرند.

سیگار الکترونیکی اولین‌بار در سال ۲۰۰۳ و در کشور چین تولید شد اما امروزه در نقاط مختلف جهان فروخته می‌شود و میلیون‌ها مصرف‌کننده دارد. در کشورهای مختلف، قوانین متفاوتی در مورد فروش و استفاده از سیگارهای الکترونیکی وضع شده‌است. ارزش تولید جهانی این محصول در سال ۲۰۱۳ میلادی به مرز ٣ میلیارد دلار رسید. در حال حاضر، برخی از شرکت‌های بزرگ تولید سیگار در جهان که در سال‌های اخیر با کاهش قابل توجه در فروش مواجه بوده‌اند، به سرمایه‌گذاری در تحقیق و تولید سیگار برقی روی اورده‌اند.

مزیت‌ها و خطرهای احتمالی سیگارهای الکترونیکی، موضوع مورد بحث محقق‌ها و سازمان‌های فعال در زمینهٔ بهداشت و سلامتی است. بعضی دانشمندان، از جمله مسئولان اداره مواد غذائی و داروئی ایالات متحده آمریکا هشدار داده‌اند که در مورد ایمن بودن این محصول، هنوز سؤال‌های فراوانی بی‌پاسخ مانده‌است.

طبق آزمایش‌های انجام‌شده هیچکدام از ۴۰۰۰ مادهٔ شیمیایی مضر موجود در کاغذ، فیلتر و توتون سیگارهای معمولی در سیگارهای الکترونیکی وجود ندارد اما این سیگارها حاوی مواد شیمیایی مضر دیگری هستند که می‌توانند به اندازهٔ سیگارهای معمولی به مصرف‌کننده آسیب بزنند.محققان می‌گویند بیست درصد نوجوانان (۱۳تا ۱۹ سال) بریتانیایی سیگارالکترونیکی (برقی) را امتحان کرده یا آن را خریده‌اند. سازندگان سیگار برقی مدعی هستند که این نوع سیگار باعث تشویق نوجوانان به استفاده از آن نمی‌شود، اما نتیجه این تحقیق که در دانشگاه جان مورس در لیورپولانجام شده این ادعا را زیر سؤال می‌برد.

سیگارالکترونیکی فاقد بسیاری از مواد مضر و سرطان‌زای دود سیگار معمولی است، اما درباره آن اختلاف نظر زیادی وجود دارد.پژوهش ها موید آن است که مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی در قیاس با سایرین، شانس کمتری برای ترک سیگار دارند. تحقیق در دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد افرادی که از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند، ۲۸ درصد کمتر از افرادی که از این نوع سیگار استفاده نمی‌کنند، شانس ترک سیگار دارند.

تمام آنچه که باید در رابطه با سیگار الکترونیکی ( Electronic Smok Small ) بدانید

۳۰ حقیقت درباره سیگار

۱- خبری از "آتیش" نیست

با نهایت تأسف دیگر نه می‌‎توانید لباس خود و مردم را با نوک سیگار بسوزانید و نه می‌توانید از فندک زیپوی خوشگل‌تان استفاده کنید. این سیگارها آتش نمی‌خورند پس دود ازشان در نمی‌آید. سیگار الکترونیکی از یک باتری لیتیومی، یک مخزن تبخیر و یک کارتریج برای پُر کردن مایعی مخصوص تشکیل می‌شود و به محض این‌که سیگار را در بیاورید و از ته آن کام بگیرید، باتری روشن شده و مایع داخل کارتریج را گرم می‌کند و سر سیگار که معمولاً یک چراغ LED کوچک قرمز رنگ است را روشن می‌کند. چیزی که از سیگار بیرون می‌آید بخار است نه دود. و در ضمن مونوکسید کربن هم ندارد. فقط بخاری شبیه بخار خشکشویی از دهان شما بیرون می‌آید.

۲- نیکوتین مایع دارد

سیگار الکترونیک توتون ندارد، دود هم ندارد، اما کجا نوشته که نیکوتین هم ندارد؟ نیکوتین در این سیگارها به صورت مایع است. عموماً ترکیبی از نیکوتین، طعم دهنده (آدامس یا هندوانه)، پروپلین گلیکول (یک حلّال) و یک‌سری افزودنی دیگر. نیکوتین مایع داخل این سیگار‌های الکترونیکی درجات متفاوتی دارد. بعضی‌هایش در حد سیگارهای سنگین نیکوتین دارد و بعضی‌های دیگر به اندازه سیگارهای لایت و اولترا. همچنین می‌توانید کارتریج‌هایش را مثل پرینتر به صورت جداگانه تهیه کنید. کارتریج‌هایی که طعم‌های مختلف داشته باشد و نیکوتین هم یُخ.

۳- حاوی سم است

سیگار توتونی حاوی 7000 ماده شیمیایی است که دکترها می‌گویند 69تای آن‌ها سرطان‌زاست. اما اگر فکر کردید سیگار الکترونیک از نظر سلامتی هیچ فرقی با حباب ساز ندارد در اشتباه به سر می‌برید؟ فکر می‌کنید عامل سمی بودنش چیست؟ خیلی فکر نکنید... نیکوتین مایع.نیکوتین مایع را از تنباکو می‌گیرند اما بر خلاف برگهای گیاه تنباکو، نیکوتین مایع سمی است. بلع، استنشاق و حتی جذب این مایع توسط پوست باعث آسیب رساندن به بدن می‌شود و سمی است. یک دوز کوچک آن می‌تواند حتی کُشنده باشد.

برای مثال نصف یک قاشق سوپخوری آن می‌تواند یک آدم بزرگسال را از پای در بیاورد و یک قاشق چایخوری از آن نیز یک بچه را نفله می‌کند. به مجرد این‌که این سیگارها در امریکا مُد شد، از سال 2010 تا 2014 تعداد تماس‌هایی که با اورژانس برقرار شده و در آن‌ها مسمویت با نیکوتین مایع گزارش شده شدیداً رو به افزایش است، به طوری‎که قبل از سیگار الکترونیک ماهانه یک گزارش مسمومیت با نیکوتین مایع گزارش می‌شده، اما از سیگار الکترونیک به بعد بُرجی 215 تماس اضطراری در این رابطه برقرار می‌شود.

البته 51 درصد از این مسمومیت‌ها مربوط به بچه‌های 5 ساله به پایین می‌شود که دور از چشم پدر و مادر ورمی‌دارند نیکوتین مایع را سر می‌کشند و آروغ می‌زنند.البته بعضی از فلزات به کار رفته در ساخت این سیگارها هم ممکن است مواد سمی از خود منتشر کنند. مثل قلع که گفته می‌شود مواد سرطان‌زا از خود منتشر می‌کند.

۴- کنترل کیفیت هم ندارد

با وجودی‌که این سیگارهای الکترونیکی چیزی نزدیک به 7-8 سال است که در بازار به فروش می‌رسند، اما هنوز متخصصان سلامت و ادارات مربوطه بر روی تأثیرات آن بر روی سلامتی شک و تردیدهایی دارند. چیزی که ما از آن صحبت می‌‎کنیم این است که هنوز بزرگترین مراجع کار خبر ندارند داخل این مایع دقیقاً چه چیزهایی وجود دارد. برای مثال وزارت بهداشت آمریکا در سال 2009 یک‌سری از این کارتریج‌های سیگار الکتریک را پیدا کرده بود که داخل آن علاوه بر نیکوتین ماده‌ای به نام دی‌اتیلن‌گلیکول، به میزان بسیار کم، وجود داشت.

ماده‌ای شیمیایی و بسیار سمی که اصولاً باید داخل ضدیخ ماشین پیدا بشود نه داخل کارتریج سیگار.حتی چندان انتظار نداشته باشید میزان نیکوتین درج شده روی سیگار دقیق باشد. بر اساس آزمایش‌هایی که وزارت بهداشت آمریکا بر روی کارتریج‌های تولید شده توسط یک شرکت انجام داد، مشخص شد که اندازه نیکوتین در کارتریج‌ها کم و زیاد است. حتی آن‌هایی که روی‌شان نوشته شده بود عاری از نیکوتین هم داخل‌شان هنوز مقادیرکمی نیکوتین اماله کرده بودند.

۵- به زودی پدرش را در می‌آورند

با این اوصافی که برای‌تان تعریف کردیم، وزارت بهداشت آمریکا صلاح دانسته تا مثل سایر محصولات دخانیاتی، بر روی سیگارهای الکترونیک هم اعمال کنترل کند و روی‌شان برچسب بچسباند. هر چند که این قضیه هنوز عملی نشده است و صاحبان این صنعت مدعی هستند که محصولات‌شان هیچ ضرری ندارد اما اگر طرف ماجرا یک وزارتخانه باشد کار نشد نداد. به جز سیگارهای الکترونیکی، ژل‌های نیکوتین و تنباکوی زیرزبانی (یا همان ناس خارجی‌ها) هم قرار است که مشمول این طرح بشوند.

به این ترتیب تولید کنندگان این محصولات موظف خواهند شد که قبل از تولید و عرضه محصولات به بازار، چند ساعت قدم رنجه کنند به وزارتخانه و ترکیبات داخل محصول‌شان را به افراد ذیصلاح اعلام کنند و تازه وزارتخانه آن‌ها را در آزمایشگاه تِست کند و اگر مشکلی نداشت به آن‌ها اجازه بدهد که محصولات‌شان را تولید کنند. متعاقباً فروش این محصولات به افراد زیر سن قانونی نیز ممنوع خواهد شد و تولیدکنندگان موظف خواهند شد که روی پاکت محصولات‌شان برچسب‌های "سیگار لگد کردن" و "ریه سیاه" بچسبانند و از این جور چیزها.

۶- قابل استفاده مجدد است

برق سیگارهای الکترونیک از باتری تأمین می‌شود و تا وقتی که این باتری کار بکند از سیگار هم بخار در می‌آید (البته اگر دست بچه بدهید مطمئناً راه دیگری هم برای خراب کردنش پیدا می‌کند). الان که USBخورهایش هم آمده و می‌توانید از داخل ماشین هم سیگاربرقی‌تان را شارژ کنید. علاوه بر باتری که قابل شارژ است، کارتریج‌ها هم قابل تعویض و پُر کردن هستند.

۷- هزینه دخانیاتتان را کم می‌کند

آدم سیگاری حداقل روزی یک پاکت سیگار می‌کشد. اگر وینستون لایت هم بکشد که نه خیلی اعیانی است و نه خیلی اراذلی (در زمانی که این مقاله نوشته می‌شود وینستون لایت پاکتی 4500 تومان است.( 5000 تومان بود نخرید!)) اگر وینستون لایت کِش باشید، سالی بیش از یک میلیون و ششصد هزار تومان خرج سیگارتان می‌شود. (که البته می‌دانم بعضی‌ها حاضرند کلیه‌شان را بفروشند و این هزینه را با طیب خاطر بدهند).

اما کسانی که سیگار الکترونیک پُک می‌زنند هزینه‌شان به مراتب کمتر است. فقط یک‌بار پول دم و دستک را می‌دهید و در بقیه دفعات فقط کارتریج آن‌را پُر می‌کنید. مگر این‌که عاشق باشید و دائم سیگار برقی‌تان را گُم و گور کنید که مجبور شوید باز هم آن‌را بخرید و گرنه به هیچ وجه هزینه‌تان قابل مقایسه با سیگار معمولی نیست.

۸- هنوز در مکان‌های عمومی می‌توانید بکشیدش

تا وقتی که کاه دود در حلق مردم نکنید کسی معارض سیگار کشیدنتان نیست. مشخصاً (با توجه به دانسته‌های فعلی و قوانین وضع شده)، بخار بیرون دادن هیچ منافاتی با سلامت دیگران ندارد. اتفاقاً اکثر تبلیغات سیگار الکترونیک هم حول و حوش همین محور می‌چرخد که شما قادرید هر جایی می‌روید سیگارتان را هم با خودتان ببرید و حتی بخارش را در صورت مردم پوف کنید و دور هم خوش باشید.

برعکس سیگار معمولی که تا 50 سال قبل داخل سینما و قطار و کنار رأکتوراتمی هم می‌توانستی آن‌را دود کنی، اما الان همه مکان‌های عمومی به روی سیگاری‌ها بسته است. با این حال بعضی کشورها استعمال این نوع سیگارها را هم محدود کرده‌اند.

۹- برای غیرسیگاری‌ها ضرر دارد

از سال ۱۹۶۴ تا ۲۰۱۴ تعداد باورنکردنی ۲٫۵ میلیون نفر بر اثر در معرض دود سیگار بودن، جان خود را از دست داده‌اند. اما هر روز که می‌گذرد به شعور اجتماعی مردم دنیا اضافه می‌شود و اگر سلامت جسمانی خودشان برای‌شان مهم نیست اما بیشتر از قدیمی‌ها مراعات حال مردم را می‌کنند. یکی از نشانه‌های این پیشرفت این است که افراد سیگاری هر جایی سیگارشان را روشن نمی‌کنند تا کسی مجبور نباشد دود سیگار آن‌ها را مثل هوود آشپزخانه بالا بکشد و سیگار نکشیده دچار بیماری‌های تنفسی بشود.

در مورد سیگار الکترونیک اما، تاکنون این‌طور استنباط می‌شده که برای دیگران ضرر ندارد. اما نیکوتین این حرفا سرش نمی‌شود. میزان انتشار نیکوتین مایع خیلی کمتر از سیگارهای معمولی است (10 برابر کمتر) و ذرات ریزی که در بخار سیگارهای الکترونیکی موجود است ضرر بسیار کمی برای فرد بغل دستی غیرسیگاری دارد با این حال این مشکل به کلی مرتفع نشده است.

۱۰- به ریه‌ها آسیب می‌زند

کسی که سیگار می‌کشد 15 تا 30 برابر یک فرد غیرسیگاری، پتانسیل مبتلا شدن به امراض ریوی من جمله سرطان ریه را دارد و استعمال تنباکو به تنهایی عامل 90 درصد از سرطان‌های ریه است. این از سیگارهای معمولی. حالا برسیم به سیگارهای الکترونیکی. علی‌رغم این‌که کم مانده سازندگان سیگارهای الکترونیکی، مُک زدن به محصولات‌شان را باعث طول عمر زیاد معرفی کنند اما نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که استعمال این نوع دخانیات کماکان باعث می‌شود که به بافت‌های مسیر تنفسی و ریه آسیب برسد و عملکرد آن دچار اختلال شود.

بر مبنای آزمایش‌هایی که بر روی بخار متصاعد شده از سیگار الکترونیکی صورت گرفت، نتایج حاکی از آن بود که اگر دو سلول مشابه را در مجاورت دود سیگار توتونی و بخار سیگار الکترونیکی قرار بدهیم، تأثیراتی مشابه بر روی هر دو سلول رخ می‌دهد که این نشان از مضر بودن بخار سیگار برقی است.

واقعیت‌های دیگری هم درباره سیگارهای الکترونیکی هست که ارزش نداشت شماره به آن‌ها اختصاص بدهیم. در واقع 2 ایراد دیگر هم می‌توان از این سیگارها گرفت. اول این‌که نسبت به سیگارهای معمولی خیلی یوغور و سنگین‌تر است و انگشت‌ آدم را زود خسته می‌کنند. البته شاید این هم خودش یک مزیت باشد که باعث شود آدم قید این‌جور سیگار کشیدن را هم بزند و خودش را از شر این وسیله خلاص کند.

نکته دوم این‌که سیگاری‌ها عادت دارند به ازای کام گرفتن دود مشاهده کنند، اما اگر می‌خواهید بخار این سیگارهای برقی را در بیاورید باید چنان پُک بزنید که چشمان‌تان اندازه توپ بسکتبال قلمبه شود. بعد از مدتی هم که زیاد این کار را انجام بدهید لُپ‌های‌تان انقدر فرو می‌رود که شبیه مخرج مرغ می‌شود. اما نمی‌‎توان منکر این شد که بوی گند سیگار معمولی را ندارد و ته سیگار تولید نمی‌کند و ضررش هم هر چه باشدکمتر است.

----------------------------------------------------------------------------------------

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • گردآوری شده ی دلگرم
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است