دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۱ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۳ مارس ۲۰۲۴ میلادی
حکم سیگار فروشی در اسلام چیست ؟
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
فروش سیگار، به گسترش اعتیاد و بیماری کمک می‌کند. سیگار فروش، به طور مستقیم یا غیرمستقیم، باعث می‌شود که افراد به سیگار روی بیاورند و به اعتیاد به سیگار مبتلا شوند.

حکم خرید و فروش سیگار

به نظر امام خمینی و آیت الله خامنه‌ای، خرید و فروش سیگار حرام نیست و کشیدن آن نیز حرام نیست. مگر اینکه ضرر عمده ای داشته باشد و پولی که از راه خرید و فروش سیگار به دست می آید اشکال ندارد؛ هر چند بهتر آن است که شغل دیگری انتخاب کند.
ولی به فتوای آیت الله مکارم این کار حرام است؛ ایشان فرموده است :
کشیدن سیگار و سایر انواع دخانیّات مخصوصاً مواد مخدّر مطلقاً حرام است. همچنین تولید، خرید و فروش و هرگونه کمک به انتشار آن نیز حرام می باشد.

حکم سیگار فروشی در اسلام

حکم سیگار فروشی در اسلام، بر اساس نظرات فقهای اسلامی، حرام است. دلایل مختلفی برای این حکم وجود دارد که عبارتند از:

سیگار، یک ماده مخدر مضر است که باعث آسیب به سلامتی انسان می‌شود.
سیگار فروشی، به گسترش اعتیاد و بیماری کمک می‌کند.
سیگار فروشی، باعث ضرر و زیان مالی و معنوی به افراد می‌شود.
بر اساس این دلایل، فقهای اسلامی معتقدند که سیگار فروشی، مصداق بارز حرام بودن «تولید و توزیع مواد مخدر» است. این حکم در فتوای مجمع‌الفقه اسلامی نیز مورد تأیید قرار گرفته است.

حکم سیگار فروشی در اسلام

در این فتوا آمده است:

«سیگار، یک ماده مخدر مضر است که باعث آسیب به سلامتی انسان می‌شود. همچنین، سیگار فروشی، به گسترش اعتیاد و بیماری کمک می‌کند. بنابراین، سیگار فروشی، حرام است.»

البته، برخی از فقها نیز معتقدند که سیگار فروشی، تنها در صورتی حرام است که سیگار فروش، از مضر بودن سیگار آگاه باشد. اما اگر سیگار فروش، از مضر بودن سیگار آگاه نباشد، سیگار فروشی او حرام نیست. با این حال، اکثر فقهای اسلامی معتقدند که سیگار فروشی، در هر صورت، حرام است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits