دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
معنای رنگ های مختلف گل رز : گل رز نشانه چیست ؟
2
زمان مطالعه: 6 دقیقه
هر یک از گل ها معنا و مفهوم خاصی دارند و نشانه و نماد محسوب می شوند. در این مقاله از مجله اینترنتی دلگرم قصد داریم به شما بگوییم که گل رز نشانه چیست ؟ پس با ما همراه باشید.

گل رز نماد چیست ؟

همانطور که می دانید گل رز یکی از معروف ترین و شناخته شده ترین گل هاست. این گل برای مناسبت های مختلف به عنوان هدیه به کار می رود. اما گل رز نماد چیست ؟

این گل زیبا معنا و مفهومی خاصی دارد و حتی رنگ های مختلف آن نیز دارای نشانه خاصی می باشد. در ادامه به طور کامل شما را با معنا و مفهوم هر یک از آن ها آشنا خواهیم کرد.

معنا و مفهوم گل رز

گل رز نماد عشق است اما چندین معنی دیگر نیز دارد. رزها به طور خیره کننده‌ ای زیبا هستند و بوی بی نظیری دارند. این حجم از ظرافت، زیبایی و کمال در کمتر گلی یافت می‌شود.

همین ویژگی‌ های فوق‌العاده پای رز را به بسیاری از فرهنگ‌ها باز کرده است. به حدی که اولین تصویری که با شنیدن کلمه "گل" در ذهن هر فردی نقش می‌بندد، تصویر رز سرخ است. گلی که در ادبیات نمایشی، اشعار کهن و نو و هنر همواره حرفی برای گفتن داشته است.

رزها معانی و کاربردهای زیادی دارند اما مهم‌ترین معانی رز عبارتند از:

 • عشق و علاقه
 • شرف
 • زیبایی
 • تعادل و صبوری
 • شور و هیجان
 • هوش
 • رازآلودگی

رزها به شکل‌ های متفاوت در هنر مورد استفاده قرار گرفته‌اند. به طور مثال در هنر رنسانس، رز با هشت گلبرگ نماد تولد دوباره شد و در تاروت رز به معنی تعادل است.

گل رز در تاریخ

در یونان باستان رز را متعلق به آفرودیت، الهه عشق می‌دانند که همیشه تاجی از رز دور موهای خود داشت و آفرودیت در پایان زندگی عشقی خود، معشوقش آدونیس را غرق در وان پر از خون و گلبرگ‌های رز سرخ یافت.

همین افسانه رز را به نماد عشق ابدی تبدیل کرد. برخی مسیحیان نیز معتقدند اولین رز سرخ از مزار مسیح برآمده است.

در جلسات محرمانه در روم، رزها را از بالای میز مذاکره آویزان می‌کردند و هرکس آن‌ها را می‌دید می‌دانست که هر حرفی در این جلسه زده شود کاملا محرمانه است و نباید جایی درز کند. همین رسم باعث شده امروز بخشی از مردم رز را سمبل رازداری و رازآلودگی بدانند.

گل محمدی، نوعی از گل رز است که عصاره آن که طی فرایند گلاب گیری استخراج می شود، کاربرد های زیادی در آشپزی، درست کردن شربت و ... استفاده می شود.

گل رز قرمز نشانه چیست ؟

رز قرمز گل اصلی سبدهای گل عاشقانه است. رز سرخ نماد عشق، از خود گذشتگی، سلامتی، به یاد هم بودن و شور و اشتیاق است. شاید هیچ گلی به اندازه رز قرمز برای هدیه کردن به عشق زندگیتان مناسب نباشد.

گل رز نماد چیست

گل رز بنفش نشانه چیست ؟

یکی از انواع رزهایی که کمیاب است، رز بنفش می باشد. گل رز بنفش نماد عشق در نگاه اول است. اگر می خواهید شگفتی و تحسین خود را نسبت به عشقتان نشان دهید، برای او گل رز بنفش هدیه ببرید.

گل رز نشانه چیست

گل رز سفید نشانه چیست ؟

گل‌های سفید همیشه نماد پاکی و معصومیت هستند. رز سفید نیز نماد پاکی و خلوص است و برای هدیه کردن به بانوان، مادران و گل‌آرایی انواع مجلس بسیار مناسب است.

گل رز به معنای چیست

گل رز زرد نشانه چیست ؟

زرد برای گل‌ها یعنی لذت و هیجان. برای رز نیز زرد نشانه لذت، محافظت از معشوق در برابر خطرات و عشق بالغانه است. البته در برخی فرهنگ‌ها مانند ایران، رز زرد نشانه نفرت و کینه است. پس باید در انتخاب این گل کمی محتاط بود.

گل رز چه مفهومی دارد

گل رز صورتی نشانه چیست ؟

رزی برای عشق اول شما. این گل را به شخصی بدهید که دوست دارید بداند عشق اول شماست. برای گذر از سختی نیز رز صورتی کاربرد دارد و می‌توانید آن را برای عیادت بیماران ببرید.

گل رز نشانه چه چیزی است

گل رز نارنجی نشانه چیست ؟

یکی از رنگ های بسیار انرژی بخش، رنگ نارنجی است. همانطور که می دانید پوشیدن لباس های نارنجی به شما شادابی را منتقل می کند. پس گل رز نارنجی نماد شور و انرژی است و برای یک دوست انتخابی فوق العاده می باشد.

گل رز نشانه چیست

گل رز سبز نشانه چیست ؟

رنگ سبز نشان از صلح و آرامش دارد و گل رز سبز نماد شادابی و باروری است. اگر می خواهید برای عیادت بیمار گل ببرید، می تونید گل رز سفید با سایه های سبز ببرید چون این گل برای آرزوی بهبود سلامت استفاده می شود.

گل رز نماد چیست

گل رز آبی نشانه چیست ؟

رنگ آبی آرامش بخش است و نشانه ای از دوستی دارد. اما گل رز آبی به این معناست که درسته من نمی تونم با تو باشم اما همیشه به تو فکر می کنم.

نماد گل رز

گل رز ترکیبی نشانه چیست ؟

یک دسته گل رز قرمز و سفید به معنای آن است که تو را خیلی دوست دارم. یک دسته گل رز رنگی به معنای آن است که هنوز نمی دونم چه حسی به تو دارم اما خیلی دوستت دارم.

معنای گل رز

گل رز سیاه نشانه چیست ؟

همانطور که می دانید رنگ سیاه نماد پایان است. پس گل رز سیاه به معنای پایان یک رابطه می باشد و نماد خداحافظی به شمار می رود.

نماد گل رز

معنی تعداد گل رز

بر خلاف سایر گل‌ها، علاوه بر رنگ، تعداد هم در معنی گل رز تاثیر دارد. در ادامه معنی برخی از ارقام پر کاربرد در پیچیدن رزها را مشاهده می‌کنید.

 • یک رز: عشق در یک نگاه یا عشق ناتمام
 • دو رز: ابراز عشق و اهمیت به معشوق
 • سه رز: لذت شریک شدن در زندگی با همسر، بهترین انتخاب برای ماهگرد یا اولین سالگرد.
 • پنج رز: "دوستت دارم"
 • شش رز: نماد هیجان بی پایان، اعتراف به عشق عمیق
 • هشت رز: شکرگذاری بابت یک عشق
 • نه رز: عشق ابدی
 • ده رز: عددی فوق العاده برای عشقی فوق العاده
 • پانزده رز: برای عذرخواهی از یک عزیز
 • بیست رز: عشق مرا باور کن!
 • بیست و یک رز: من به تو تعلق دارم!
 • سی و شش رز: برای زمانی که در عشق به بالاترین سطح رسیده‌اید.
 • چهل رز: نشان از خالص و صادقانه بودن عشق دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits