دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۹ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
ورزش کردن قبل از صبحانه بهتر است یا بعد از آن ؟
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
زمان ایده آل برای ورزش کردن و عرق ریختن بسته به برنامه و شرایط شما می‌تواند، صبح، بعدازظهر و یا عصر باشد. محققان علوم پزشکی در انگلیس اعلام کردند ورزش کردن پیش از صبحانه، چربی‌های بیشتری می‌سوزاند. اما آیا این نظریه درست است ؟

صبحانه قبل ورزش یا بعد ورزش؟

زمان «غیرمناسب» برای ورزش کردن وجود ندارد، مگر اینکه نیمه شب باشد! اما اگر هدفتان چربی سوزی باشد چطور؟ به گزارش دلگرم : برخی از افراد دوست دارند روزشان را با ورزش و تحرک شروع کنند؛ اما عده‌ای نیز ترجیح می‌دهند عصرها تمرین و ورزش کنند تا در پایان روز، از تنش‌هایی که طی روز دچارش بوده‌اند رها شوند.

حتی ممکن است شما بسته به حس و حال و برنامه‌هایتان، هر بار زمان متفاوتی را برای ورزش کردن در نظر بگیرید.زمان «غیرمناسب» برای ورزش کردن وجود ندارد، مگر اینکه نیمه شب باشد! مطالعه‌ای جدید نشان می‌دهد ورزش کردن قبل از صبحانه می‌تواند از جهت چربی سوزی مفیدتر باشد. البته این ایده جدید نیست و از سال‌ها پیش باب بوده که صبح‌ها با معده خالی تمرینات هوازی انجام شود تا چربی سوزی افزایش بیابد. اکنون پژوهشی جدید به این شواهد افزوده است.

اگر صبح‌ها ورزش می‌کنید بخوانید

مطالعه‌ی جدید در مورد ورزش صبحگاهی و چربی سوزی چه می‌گوید؟ در این مطالعه، محققان از 30 مرد چاق یا دارای اضافه وزن خواستند تا در یک برنامه‌ی آزمایشی شرکت کنند. یک گروه از مردان پیش از صبحانه ورزش کردند در حالی که گروهی دیگر بعد از صبحانه به ورزش و تمرین پرداختند. گروه سوم نیز طبق معمول به فعالیت‌های روزانه خود مشغول بودند و گروه کنترل را تشکیل می‌دادند.

این افراد به مدت 60 دقیقه با شدت متوسط دوچرخه ثابت را رکاب زدند. سپس محققان، شاخص‌های خونی گوناگون را بررسی کردند تا ببینند چطور به ورزش و تمرین پاسخ داده‌اند. نتیجه اینکه مردهایی که پیش از صبحانه ورزش کرده بودند، دو برابر مردانی که بعد از صبحانه ورزش کرده بودند چربی سوزاندند. بر این اساس، اگر سعی دارید وزن کم کنید ورزش کردن قبل از صبحانه می‌تواند به نفعتان باشد.

از طرفی دیگر، تفاوت چربی سوزی بین دو گروه، روی وزنشان اثری نگذاشته بود. بعد از شش هفته، سرعت کاهش وزن بین این دو گروه یکسان بود. یعنی چربی سوزی بیشتر در گروهی که قبل از صبحانه ورزش کرده بودند، منجر به کاهش وزن بیشتر نشده بود.

البته این احتمال وجود دارد که اگر مطالعه‌ی مورد نظر مدت طولانی‌تری ادامه پیدا می‌کرد، تفاوتی در کاهش وزن دو گروه مشاهده می‌شد.افرادی که پیش از صبحانه ورزش کرده بودند، دارای پروتئین‌های مهم بیشتری که گلوکز را از جریان خون به سلول‌ها می‌رساند بودند. این تغییرات از جنبه‌ی سلامت متابولیکی باارزش است.

مردانی که قبل از صبحانه ورزش کرده بودند، با وجود اینکه وزن بیشتری نسبت به گروه دیگر کم نکرده بودند؛ اما نسبت به آن‌ها فواید بیشتری نصیبشان شد. آن‌هایی که قبل از صبحانه ورزش کرده بودند، انسولین خونشان کمتر بالا رفته بود(با وجود اینکه صبحانه‌ها در گروه‌ها یکسان بود). ضمناً عضلات مردانی که قبل از صبحانه ورزش کرده بودند نسبت به انسولین، بیشتر پاسخگو بوده و نیاز نداشتند انسولین زیادی ترشح کنند تا گلوکز را به سلول‌ها برسانند.

قبل از صبحانه ورزش کنیم یا بعد از آن

قبل از صبحانه ورزش کنیم یا نه؟

تحقیقات علمی، بهبود در حساسیت به انسولین را با سلامتی بهتر مرتبط می‌داند. افرادی که پیش از صبحانه ورزش کرده بودند، دارای پروتئین‌های مهم بیشتری که گلوکز را از جریان خون به سلول‌ها می‌رساند بودند. این تغییرات از جنبه‌ی سلامت متابولیکی باارزش است. در واقع این موضوع با کنترل سطح قند خون، به طور بالقوه خطر ابتلا به دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.

وقتی شما چیزی نخورده‌اید، سطح انسولین‌تان پایین است. وقتی انسولین پایین است، یک آنزیم کلیدی به نام لیپاز حساس به هورمون که موجب سوخت چربی در سلول‌های چربی می‌شود فعال خواهد شد؛ اما وقتی غذایی می‌خورید، انسولین بالا رفته و سلول‌های عضله از کربوهیدرات‌های گرفته شده از این غذا به عنوان سوخت استفاده خواهند کرد نه از چربی.در واقع انسولین، قفلی بر سلول‌های چربی و چربی سوزی می‌گذارد و این چیزی نیست که ایده آل افرادی باشد که قصد لاغر شدن دارند.

حتماً بخوانید:
اهمیت ورزش صبحگاهی و اثرات مفید آن بر زندگی + عکس

اهمیت ورزش صبحگاهی و اثرات مفید آن بر زندگی + عکس

اهمیت ورزش صبحگاهی و اثرات مفید آن بر زندگی انجام ورزش صبحگاهی برای افراد زیادی کابوس است، زیرا برای آنها پیدا شدن صبح زود و رفتن به باشگاه بسیار…

آیا باید از این به بعد صبح‌ها قبل از خوردن صبحانه ورزش کنید؟

چیزی که این مطالعه نشان داد لزوماً شامل حال همه‌ی افراد نمی‌شود؛ زیرا فقط روی مردها انجام شد.این احتمال وجود دارد که نتایج روی زن‌ها متفاوت باشد. ضمناً، سرعت کاهش وزن بین دو گروه تفاوتی نداشت؛ اما ورزش کردن قبل از صبحانه از جهت شاخص‌های متابولیکی مفیدتر بوده است. مطالعه‌ی دیگری دریافته وقتی زنان شرکت کننده هر روز صبح پیاده‌روی تند انجام می‌دادند، در طول روز بیشتر ورزش می‌کردند. همچنین، اشتهایشان کمتر بود.

فواید و مضرات ورزش کردن قبل از صبحانه

مضرات احتمالی ورزش کردن قبل از صبحانه

هر چیزی خوبی‌ها و بدی‌هایی دارد! اگر شما قبل از خوردن صبحانه ورزش کنید شاید چربی بیشتری بسوزانید اما آیا با آن شدتی که لازم است ورزش خواهید کرد؟ بعد از یک شب تا صبح چیزی نخوردن، ذخایر گلیکوژن شما تحلیل رفته است و این می‌تواند باعث کُندی و بی‌حالی شود.

اگر غذا نخوردن و معده خالی باعث کاهش شدت تمرینات ورزشی‌تان شود، ممکن است از همان فوایدی که از خوردن پیش از تمرین نصیبتان می‌شود بی‌بهره بمانید؛ اما اگر قصد دارید یک جلسه تمرینی با شدت پایین تا متوسط داشته باشید، قبل از صبحانه ورزش کردن ممکن است برایتان سودمند باشد زیرا شما بدنتان را وادار به تمرینات سخت و پُرشدت نمی‌کنید. پس باید ببینید چه روشی برایتان مؤثرتر است!

نکات پایانی

بسیاری از ورزشکاران معتقدند که ورزش‌کردن ناشتا باعث می‌شود تا آن‌ها زودتر وارد فاز چربی‌سوزی شوند، شاید این باور درستی باشد، اما به هیچ‌وجه برای ورزش‌های شدتی و هوازی توصیه نمی‌شود؛ زیرا ممکن است قند خون فرد کاهش زیادی داشته و به شدت پایین بیاید.

همان‌طورکه در این تحقیق مشاهده نمودید، خوردن صبحانه پیش از ورزش نیز فواید خاص خودش را دارد؛ از جمله این‌که باعث افزایش متابولیسم و جذب سریع‌ترِ میان‌وعده ورزشی بعد از تمرین می‌شود؛ این یعنی با خوردن صبحانه، هم کالری‌سوزی‌تان بیشتر می‌شود و هم با جذب بیشتر میان وعده، کار بدنتان برای عضله‌سازی بعد از تمرین راحت‌تر خواهد شد.

در نتیجه به جای اینکه صبح ناشتا ورزش کنید و فقط آب بنوشید، نظرتان چیست که صبح و ورزش صبحگاهی‌تان را با وعده صبحانه شروع کنید. البته دقت داشته باشید که بهتر است بعد از خوردنِ وعده صبحانه، یک ساعت صبر کرده و سپس ورزش را شروع کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits