دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۷ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۰۳ جمادى الأول ۱۴۴۳ قمری و ۰۸ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
ترمیم دندان با فایبر پست و كامپوزیت خلفی

فایبر پست دندان چه مزایا و معایبی دارد ؟

ترمیم دندان با فایبر پست و كامپوزیت خلفی
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
استفاده از فایبر پست ها برای ترمیم ریشه دندان باید با توجه به محدودیت ها و مزایای آن ها صورت گیرد . هرچند که این پست ها به دندان می چسبند ولی رعایت اصول بیومکانیک پست ها و گیر اصطکاکی مناسب آن ها با دندان میتواند دوام آن ها را افزایش دهد.

پست ریختگی و فایبرپست دندان چیست؟

به گزارش دلگرم : در شرایطی که بیش از۵۰℅ از بافت تاج دندان به علت پوسیدگی شدید یا دلایل دیگر از بین رفته باشد، به منظور تقویت و حفظ دندان، بازسازی مناسب تاج و برگرداندن زیبایی دندان، پس از درمان ریشه، در مرحله بعد بایستی روی ریشه باقیمانده یک تاج کلینیکی ساخته شود که اتصال این تاج به ریشه توسط پست Post به دست آید به آن پست ریختگی و فایبرپست میگویند.

مراحل درمان پست و کور دندان توسط دندانپزشک

1. انجام درمان ریشه:

شامل عصب کشی و پر کردن دندان

2. گذاشتن پست در ریشه دندان:

پست یا پین Post/pin در داخل ریشه عصب کشی شده قرار داده می شود و پست به داخل ریشه دندان چسب زده می شود. بطوریکه تا دو سوم ریشه دندان را در بر بگیرد.

3. ساخت تاج دندان:

این قسمت از فرایند بازسازی که به core معروف است را میتوان هم با مواد فلزی مانند آمالگام دندانی برای دندان های خلفی و هم میتوان با مواد کامپوزیتی هم رنگ دندان برای دندان های پیشین ساخت.

4. ساخت روکش بر روی دندان:

این مرحله تکمیل کننده مراحل قبلی درمان بوده و می تواند از شکسته شدن مواد ترمیمی و دیوارهای نازک باقیمانده تاج دندان جلوگیری کرده و در کل باعث تقویت تاج دندان ترمیم شده و نیز افزایش مقاومت آن در برابر نیروهای وارده در طی عمل جویدن گردد.

separator line

انواع پست فلزی

پست فلزی پیش ساخته Prefabric Post به شکل پیچ هایی با طول و قطرهای متفاوت ساخته می شود.

مراحل انجام پست ریختگی

1. ابتدا یک قالب از داخل ریشه دندان گرفته می شود و برای لابراتوار ارسال می گردد.

2. لابراتوار با آلیاژهای مخصوص فلزی، پست را می سازد.

3. طی جلسه دوم مراجعه بیمار یک پست فلزی ریختگی که توسط لابراتوردندانسازی ساخته شده، داخل ریشه دندان به وسیله سمان پلی کربنات و یا زینک فسفات چسبانده می شود.

حتماً بخوانید:
هر آنچه که از رویش تا پوسیدگی دندان باید بدانید

هر آنچه که از رویش تا پوسیدگی دندان باید بدانید

با مجله دلگرم همراه باشید تا پروسه رویش تا پوسیدگی دندان بیشتر آشنا شوید علت و علائم پوسیدگی دندان تغییر رنگ مینای دندان، تغییر رنگ دندان ها در محل…

پست FRC چیست؟

اکثردندانپزشکان درمان پست فلزی را به طور رایج در مطب های دندانپزشکی انجام می دهند. با پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات دندانپزشکی Post هایی به بازار عرضه شده اند که ساختار فلزی نداشته و به نام پست FRC شناخته می شوند.پست FRC Fiber Reinforced Composite بصورت پیش ساخته Prefabrc بوده و از نظر ساختاری سه نوع هستند:

۱- پست های کربنی Post-C

۲- پست های کوارتزی

۳- پست های فایبر گلاس Fiber –Glass

پست و کور دندان چیست؟

پست و کور دندان: (post and core) + مزایا

تفاوت پست های پیش ساخته فلزی و پست فلزی ریختگی با پست FRC

مزایای پست فلزی:

پست های فلزی سختی و مقاومت خوبی دارند.

معایب پست فلزی:

  • پست فلزی ضریب الاستیک بالاتر از عاج دندان دارد.
  • نیاز به تراش زیاد کانال ریشه دندان.
  • گیر کم.
  • ایجاد شکستگی ریشه.
توجه: در صورتی که ساختار پست، ضریب کشسانی بالایی داشته باشد و یا به عبارت دیگر سخت تر باشد، از تغییر شکل الاستیک دندان تبعیت نخواهد کرد و باعث ایجاد استرس موضعی در سطح داخلی ریشه خواهد شد.

مزایای پست FRC:

یکی از مهمترین مزایای فایبر پست ها نزدیک بودن ضریب کشسانی آنها به بافت دندان میباشد. وقتی دو ماده از لحاظ ضریب کشسانی به هم نزدیک باشد توزیع استرس در آنها مطلوب خواهد بود و در نتیجه ریسک شکستگی ریشه را کاهش می دهند.همرنگ بودن با دندان و عدم تغییر رنگ و تیره شدن پست های FRC موجب می شود که دندانها زیبایی بیشتری داشته باشند.باعث پخش مناسب تر نیروها در دندان می شوند. کاهش تعداد جلسات درمان و بالاخره صرفه جویی در وقت و هزینه.

نکاتی راجع به روکش دندان

برای ساخت روکش بای وضعیت دندان به طور کامل بررسی شود،از جمله: موقعیت دندان در فک ، سلامت کامل لثه ها ، طول ریشه دندان ، نبودن کیست در اطراف ریشه ، وضعیت فک مقابل .اگر دندان از هر نظر سالم بود میتوان برای ساختن روکش اقدامات لازم را انجام داد.قبل از گذاشتن روکش حتما باید ریشه دندان به طور کامل بررسی شود تا اگر نیاز به عصب کشی دارد توسط دندانپزشک انجام شود.اگر میزان پوسیدگی تاج زیاد باشد و دندان تا نزدیک لثه یا زیر آن خراب شده باشد باید جراحی لثه انجام شود. در جراحی لثه مقداری از نسج لثه و استخوان اطراف لثه حذف می شود تا برای گذاشتن روکش حجم کافی وجود داشته باشد . در ادامه تمام پوسیدگی های دندان توسط دندانپزشک از بین می رود و سپس با کامپوزیت یا آمالگام ترمیم و آماده قالبگیری می شود .

حتماً بخوانید:
روکش دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

روکش دندان چیست؟ انواع، مزایا و معایب آن

پس از انجام پرکردن وسیع دندان و عصب کشی، ممکن است نسج کافی دندان برای نگهداری پرکردگی باقی نمانده باشد در چنین مواردی از روکش دندان استفاده می‌شود.

دندانی که روکش روی آن قرار می گیرد باید به طور خاصی تراش داده شود که نسج دندان آن حذف شود تا فضای کافی برای قالبگیری دندان وجود داشته باشد .باید به رنگ روکش هم توجه کرد و حتی از بیمار هم راجع به رنگ آن سوال می شود تا مورد رضایت وی باشد .اگر روکش بلند بود حتما باید به دندانپزشک خود اطلاع دهید زیرا باعث فشار آوردن به مفصل فکی می شود .اگر بعد از روکش در کنار لثه حلقه سیاه رنگی مشاهده کردین کاملا طبیعی است و روکش هایی که لایه زیرین آن ها از فلز و پوشش رویی از چینی است دچار همچین حالتی می شوند و جای هیچ گونه نگرانی نمی باشد .روکش محافظی برای دندان نیست، بعد از روکش، دندان شما نیاز به بهداشت و مراقبت بیشتری دارد .در صورت لق شدن روکش حتما به دندانپزشک خود مراجعه نمایید تا از خراب شدن دندان زیر روکش پیشگیری کنید .این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است