دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
تفاوت کامپوزیت با لمینت دندان | مزیت و معایب هر کدام
6
زمان مطالعه: 6 دقیقه
این روزها بسیاری از افراد برای خوش چهره شدن به سراغ درمان های زیبایی چون لمینت و کامپوزیت می روند. با ما در مجله دلگرم همراه باشید تا با فرق کامپوزیت و لمینت دندان بیشتر آشنا شویم .

فرق کامپوزیت و لمینت دندان و معایب هر کدام

گاهی به عکس های قدیمی و جدید بسیاری از چهره های مشهور سینمایی، فوتبالیست ها و ... مثل دیوید بکهام، جرج کلونی و کریس رونالدو نشان می دهد اغلب این افراد برای زیباتر دیده شدن از اصلاح طرح لبخند خود استفاده کرده اند.

اما یکی از رایج ترین سوالاتی که این افراد از دندانپزشکان می پرسند این است که اساسا درمان بر اساس لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت؟

شاید برای پاسخ این سوال بهتر است به سرعت فهرست تفاوتها و شباهت را مرور کنیم:

  • هر دو روش بر اساس استفاده از موادی برای اصلاح ظاهر دندانها (رنگ، فرم و...) استفاده می شود
  • معمولا لمینت های سرامیکی مقاومت کمتری نسبت به کامپوزیت دارند و شکننده تر هستند
  • لمینت های سرامیکی اغلب رضایت ظاهری بالاتری را ایجاد می کنند چون طبیعی تر و ظریف تر هستند
  • بازگشت رنگ زرد دندانها در لمینت های کامپوزیتی بیش از لمینت های سرامیکی است
  • روکش های کامپوزیت سریع تر و راحت تر حتی در یک جلسه ۲ تا ۳ ساعته نصب می شوند
  • روکش های لمینت چند جلسه درمانی لازم دارند که شامل قالبگیری، ارسال قالب به لابراتور، بررسی مجدد و ... می شود
  • روکش های کامپوزیت نیاز به پولیش و اصلاح دوره ای دارند
  • روکش های لمینت در صورت نگهداری صحیح کمتر نیازی به زردی زدایی یا پولیش دارند
  • در هر دو روش دندانپزشک باید پیش از اجرای روکش، اقدام به اصلاح عیوب دندانها کند، برای مثال دندانها را پر، عصب کشی، جرم گیری یا حتی ارتودنسی کند

کامپوزیت یا لمینت دندان؟ کدام بهتره ؟

بطور کلی قیمت ، میزان محافظه کارانه بودن ، برگشت پذیری روش، طول عمر مفید (لب پر شدن) و مقاومت در برابر رنگ پذیری تفاوت های این دو روش است.

بزرگترین مزیت کامپوزیت محافظه کارانه تر بودن این روش نسبت به لمینیت سرامیکی است.

دیگر تفاوت کامپوزیت و لمینت این است که قیمت کامپوزیت دندان مناسب تر از لمینیت سرامیکی است. با وجود این تفاوت قیمت لمینت دندان ، احتمال شکست و لب پر شدن، در لمینیتهای سرامیکی بسیار کمتر است و این مهمترین تفاوت لمینت و کامپوزیت است.

از طرفی این انواع لمینیت سرامیکی دندان به رنگ پذیری مقاوم ترند. طول عمر مفید لمینیت سرامیکی بیشتر است. اما قابل برگشت هم نیست.

 کامپوزیت یا لمینت دندان؟ کدام بهتره ؟

معایب کامپوزیت دندان چیست؟

احتمال تغییر رنگ بیشتر ، شفافیت کمتر (کمی مصنوعی تر از لمینت سرامیکی)

separator line

عوارض کامپوزیت دندان چیست؟

احتمال التهاب لثه به علت تجمع پلاک دندانی در صورت عدم رعایت بهداشت دهان

separator line

تراش دندان ها در طی درمان با لمینیت و کامپوزیت

برای انجام لمینیت سرامیکی دندان حدود نیم میلیمیتر از دندان تراش داده میشود ولی برای انجام لمینت کامپوزیتی با کامپوزیت دندان ، اگر شرایط دندانی فرد اجازه دهد میتوان آن را بدون تراش انجام داد.

البته حجم این تراش خیلی جزئی تر از تراش مورد نیاز برای قرار دادن روکش روی دندان های فرد است.

separator line

حساسیت دندان لمینت شده بعد از درمان

پس از انجام لمینت دندان ، همانند سایر ترمیم ها ، در ابتدا حساسیت هنگام مصرف مواد غذایی خیلی گرم و یا خیلی سرد مشاهده میشود. ولی بعد از مدت زمان کوتاهی این حساسیت از بین میرود.

separator line

شکستگی دندان لمینت شده

نقش فرد در افزایش عمر این درمان بسیار مهم است. همچنین با رعایت اصول اولیه انتخاب درمان لمینت دندان، احتمال شکستگی لمینیت به شدت کاهش میابد ولی از بین نمیبرد.

درصورتی که لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان دچار لب پریدگی یا شکستگی شود امکان ترمیم و اصلاح مجدد آن با کامپوزیت دندان وجود دارد.

separator line

تغییر رنگ لبه ای لمینت دندان به چه علت است؟

تغییر رنگ لبه ای لمینیت با گذشت زمان ، بسیار بستگی به مواد رنگی مصرف شده توسط فرد دارد. مثلا چایی، قهوه ، کشدن سیگار، و قلیانبه به مرور زمان باعث تغییر رنگ دادن لبه های دندان میشود.

میتوان با کم کردن مصرف این مواد رنگی از تغییر رنگ آن پیشگیری کرد. این تغییر رنگ یا رنگ پذیری در درمان لمینت سرامیکی دندان کمتر از کامپوزیت دندان است.

همچنین جنس لمینت سرامیکی و کامپوزیت دندان استفاده شده برای درمان و میزان مرغوبیت آنها در این رنگ پذیری تاثیر دارد. مواد مرغوب تر دیرتر تغییر رنگ میدهند.

separator line

مراقبت های بعد از لمینت دندان چیست؟

پس از انجام درمان لمینیت ، فرد باید بهداشت دهانی و رسیدگی به دندان های خود را بیش از پیش جدی بگیرد.

همچنین استفاده نامناسب و زیاد از دهان شویه های حاوی فلوراید میتواند روی لمینت دندان تاثیر بگذارد. پیشنهاد ما این است قبل از استفاده از دهانشویه با دندانپزشک خود مشاوره لازم را انجام دهید تا ایشان راهنمایی های لازم را انجام دهند.

separator line

طول عمر کامپوزیت دندان چقدر است؟

طول عمر کامپوزیت دندان رابطه مستقیم با رعایت بهداشت دهان و همچنین مراقبت های فردی دارد. ترک کردن برخی از عادت های غذایی مثل گاز زدن غذاهای سفت و ته دیگ، جویدن یخ و … طول عمر درمان را افزایش میدهد.

separator line

احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن دندان لمینت شده

سوال بیشتر مراجعه کنندگان این است که احتمال جدا شدن و یا پوسیده شدن لمینت سرامیکی یا کامپوزیت دندان چقدر است؟

در پاسخ به این سوال باید گفت وقتی لمینت توسط دندانپزشک مجرب به درستی و دقت طراحی شده و با دقت کافی روی دندان قرار بگیرد هرگز از دندان جدا نمیشود.

ولی این امکان وجود دارد که لمینت دندان دچار شکستگی یا لب پریدگی شود. که البته طراحی و نصب دقیق، احتمال شکستگی یا لب پریدگی را کاهش میدهد.

دندان ترمیم شده با لمینیت به همان اندازه ممکن است دچار پوسیدگی شود که دندان طبیعی دچار میشود. پس اهمیت دادن به بهداشت دهان و دهان از دیگر عوامل افزایش طول عمر لمینت دندان میباشد.

separator line

بهترین مارک کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت های ژاپنی و آمریکایی از بهترین مارک های کامپوزیت دندان میباشند. البته قیمت هرکدم از این دو مارک متفاوت بوده و انتخاب هر کدام در هزینه نهایی اصلاح طراحی لبخند با کامپوزیت تاثیر میگذارد.

separator line

کدام روش لمینت دندان بهتر است؟

بهترین نوع لمینت چیست؟ کامپوزیت ونیر یا لمینت سرامیکی؟ در پاسخ به این سوالات باید به این نکته اشاره کرد که مکانیسم کلی هر دو ترمیم باندینگ دندان است یعنی یک ماده ای به نسج دندان میچسبد. علاوه بر آن هر دو روش، از روشهای خوب و به روز دنیاست.

separator line

بیشتر بخوانید:

فواید لمینت و علت جدا شدن لمینت از روی دندان چیست؟

همه آنچه که باید در مورد کامپوزیت دندان بدانیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (6 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits