دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
شایع ترین علل مرگ ناگهانی اسب ها

کدام بیماری باعث مرگ ناگهانی اسب می شود؟

شایع ترین علل مرگ ناگهانی اسب ها
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
از شایع ترین علل مرگ ناگهانی اسب ها، می توان به بیماری های مادرزادی و قلبی اشاره کرد. هنگامی که یک اسب با ظاهر سالم و بدون دلیل مشخصی ناگهان از بین می رود، می تواند شما را بسیار ناراحت کند. با ما همراه باشید تا با علت فوت ناگهانی اسب آشنا شوید.

علل مرگ ناگهانی اسب چیست؟

هنگامی که یک اسب به ظاهر سالم به طور ناگهانی بدون هیچ دلیل مشخصی می میرد، می تواند در شما احساس مقصر بودن و غمگینی زیادی ایجاد کند. چرا اسب ها به طور ناگهانی می میرند؟ چرا صاحبان اسب ها بدون هیچ علامت قبلی یا بیماری با مرگ حیوانشان رو به رو می شوند؟ حتی گاهی با وجود دقت بسیار در نگهداری اسب باز چنین اتفاقاتی می افتد.

پارگی آئورت یکی از علت های مرگ ناکهانی اسب

پارگی آئورت از ضعیف شدن بخشی از جداره آئورت ایجاد می شود، که آنوریسم آئورت نامیده می شود، و یکی از آنوریسم های رایج در اسب است. هنگامی که ضربان قلب و فشار خون، از جمله در طی ورزش سخت یا مسابقات افزایش می یابد ممکن است این اتفاق بیافتد.

آئورت رگ خون اصلی است که از قلب خارج می شود، بنابراین در صورت پارگی اسب به سرعت خونریزی می کند و می میرد. هیچ هشداری وجود ندارد که این اتفاق بیفتد، و مرگ بسیار سریع اتفاق می افتد، ظاهرا قبل از اینکه اسب به زمین بیافتد می میرد. برخی از افرادی که اسب داشته اند و اسبشان دچار پارگی آئورت شده گزارش داده اند که مقداری خون از بینی اسب خارج شده است.

ایست قلبی یکی از شایع ترین علل مرگ ناکهانی اسب

ایست قلبی و نارسایی قلبی می تواند چند علل مختلف داشته باشد. برخی از مشکلات ممکن است مادرزادی باشد. شوک الکتریکی، بیماری، دارو ها، گرما زدگی، تومورها و عفونت های ویروسی یا باکتریایی می توانند منجر به نارسایی قلبی شوند.

برخی از شرایط عضله قلب را ضعیف تر یا سخت تر می سازد و باعث می شود که قلب نتواند درست پمپاژ کند.گاهی اوقات نارسایی قلب می تواند درمان شود، و گاهی اوقات کشنده است. ایست قلبی در اسبها به اندازه ی انسان ها رایج نیست.

مرگ ناکهانی اسب در اثر سموم

یک اسب می تواند به طور غیر منتظره و کاملا سریع بعد از مصرف هر گونه سم از دست می رود. این سموم می تواند شامل خوردن گیاهان مختلف و برگ های درختانی مانند پرتقال، سیب، بلوط قرمز و… باشد. بوتولیسم و سایر باکتری های مضر ممکن است در علوفه یا آب باشد. برخی از خوراک های دام مانند گاو و خوراک مرغ ممکن است برای اسب ها مرگبار باشد و باعث مرگ سریع شود.

واکنش به دارو میتوانید یکی دیگر از علت های مرگ ناکهانی اسب باشد

واکنش های دارویی می تواند سریع باشد و درمان آن دشوار. اگر درمان پس از یک واکنش و خیلی زود شروع شود ممکن است شانس خوبی برای بهبودی وجود داشته باشد. با وجود این، واکنش شدید می تواند به سرعت به مرگ منجر شود.

اختلالات دستگاه گوارش

اتساع و پارگی در معده اسب یا روده می تواند مشکلات جدی ایجاد کند. اولین نشانه ها می توانند به عنوان علائم کولیک ظاهر شوند. بیش از حد نوشیدن یا خوردن، انگل، پیچش روده و دیگر انسداد ها می تواند موجب پارگی روده یا معده شود. انگل ها می توانند به ضعف دیواره معده و روده منجر شوند.

آنوریسم مغزی

آنوریسم مغزی ضعف در دیواره یک رگ خونی در مغز است. افزایش فشار خون ناشی از اعمال فشار می تواند یک آنوریسم را ایجاد کند، درست همانطور که آنوریسم قلبی موجب مرگ ناگهانی می شود یک آنوریسم مغزی می تواند منجر به خونریزی مغزی شود. مانند یک پارگی آئورت، معمولا هیچ نشانه ای ندارد که قبل از وقوع آن اتفاق بیافتد. این اتفاق در اسب ها کمتر شایع است تا در انسان ها.

نقص مادرزادی مهمترین دلیل مرگ ناکهانی اسب

اسب ممکن است با نقص متولد شود، معمولا نارسایی قلب، که می تواند منجر به مرگ ناگهانی شود. اغلب نشانه ای وجود ندارد که چیزی اشتباه باشد و اسب می تواند کاملا سالم به نظر بیاید اما وقتی که نقص باعث مشکل می شود منجر به مرگ می شود.

separator line

چک لیست مرگ ناگهانی اسب

بعد از مرگ ناگهانی اسب ها، سوالاتی که باید برای پیشگیری از مرگ سایر اسب های خودتان به دنبال جواب آنها باشید، عبارتند از:

آخرین بار کی اسب زنده دیده شد؟
آیا اسب های دیگری در معرض خطر هستند؟
آیا ممکن است درمانی به طور تصادفی نادرست انجام شده باشد؟

هرگونه تغییر اخیر در تغذیه، ورزش یا سایر موارد باید مورد توجه قرار گیرد.محیطی را که اسب در آن پیدا شده است بررسی کنید. به عنوان مثال اسب های برق گرفته معمولاً بدون هیچ گونه زخمی می میرند.

آیا اسب اخیراً درمان پزشکی گرفته است؟

این یک واقعیت تأسف آور است که برخی از اسب ها به یک درمان معمول، واکنشی کشنده از نوع آلرژیک دارند.تاریخچه اخیر اسب را باید در نظر گرفت. تعدادی از مرگ های ناگهانی به دلیل بیماری های قلبی عروقی مانند پارگی در آئورت، شریان اصلی خارج شده از قلب رخ می دهند. این پارگی ها با افزایش فشار خون در طی دوره های فعالیت یا هیجان، از جمله مسابقه یا اسب نر در فصل تولید مثل همراه است.

همچنین مواردی از مرگ ناگهانی وجود دارد که در آن هیچ آنوریسم یا پارگی آئورت یافت نمی شود. علت آن ناشناخته است اما بسیاری از محققان معتقدند که اسب ها ممکن است به آریتمی قلبی مبتلا شوند. برخی از اسب ها ممکن است نقایص قلبی یا بیماری زمینه ای داشته باشند که قبلاً تشخیص داده نشده است. این موارد ممکن است مشابه انسان هایی باشد که در مسابقات ورزشی دچار مرگ ناگهانی می شوند.

همچنین بخوانید:

16 بیماری شایع دست و پای اسب + عملکرد درمانی

معرفی و درمان 6 بیماری شایع ادراری و جنسی در اسب

آشنایی و درمان بیماری های تنفسی اسب

آشنایی 11 بیماری پوستی اسب + راه درمان آناین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !