دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
علت ترک خوردن شیشه ماشین و روش ترمیم آن

5 علت شکستن ناگهانی شیشه ماشین (خودکشی شیشه)

علت ترک خوردن شیشه ماشین و روش ترمیم آن
8
زمان مطالعه: 8 دقیقه
خودکشی شیشه : گاهی با وجود ضخامت کافی و استحکام بالا برخی از شیشه ها به صورت خود به خودی می شکنند اما این شکستن بی دلیل نمی باشد و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد.

در صورت ترک خوردن شیشه خودرو چه باید کرد؟

به گزارش دلگرم : در صورت ترک خوردن شیشه خودرو چه باید کرد؟ این سوال ممکن است بارها برای شما پیش آمده باشد. علت شکستن ناگهانی شیشه ماشین، و اینکه در صورت ترک خوردن شیشه خودرو چه باید کرد؟ با هم مرتبط هستند. داشتن اطلاعات در مورد دلیل شکستن ناگهانی خودرو انجام اقدامات لازم برای جلوگیری از زیاد شدن ترک خوردن شیشه ماشین را راحت تر می‌کند.

استفاده از چسب ترک ماشین، ترمیم ترک شیشه ماشین با تجهیزات مختلف در توقف پیشروی ترک روی ماشین تا دسترسی به تجهیزات لازم برای تعویض آن موثر است. اینکه بدانید در صورت ترک خوردن شیشه خودرو چه باید کرد؟ در حفظ جان شما در هنگام بروز این حادثه و جلوگیری از خسارات دیگر تاثیر بسزایی دارد.

چرا شیشه ماشین ترک می‌خورد؟

چند دلیل مهم وجود دارد که باعث می‌شود شیشه ماشین ترک بخورد. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:

۱. پرتاب‌شدن سنگریزه به سمت شیشه

سنگ، سنگریزه و شن‌های سطح جاده که لاستیک اتومبیل‌های دیگر به اطراف پرتاب می‌کنند یا از پشت کامیون‌ها می‌ریزند، بیشترین عامل آسیب‌دیدن شیشه‌ها مخصوصا شیشه جلو هستند. وقتی این سنگریزه‌ها به شیشه‌ها ضربه می‌زنند، شیشه به‌دلیل ترک‌های ریزی که ممکن است اصلا به چشم نیایند آسیب‌پذیر می‌شود. مدتی بعد با کوچک‌ترین عامل بیرونی شیشه‌ها خرد می‌شوند.

ترک خوردن شیشه ماشین

۲. تغییرات ناگهانی دما

تغییرات شدید و ناگهانی هوا می‌تواند به شیشه فشار وارد کند و باعث ترک خوردن آن شود. شیشه در هنگام گرم‌شدن منبسط و در هنگام سردشدن منقبض می‌شود. با اینکه شیشه اتومبیل را طوری طراحی می‌کنند که فشار دمایی را به حداقل برساند، باز هم در صورت تغییر ناگهانی ممکن است شیشه آسیب ببیند.اگر در مناطق آب‌وهوایی زندگی می‌کنید که هوا ممکن است به‌شکل ناگهانی تغییر کند، ممکن است خیلی راحت ترک بخورند. برای مثال ممکن است در یک ظهر گرم زمستانی ماشین‌تان را زیر نور آفتاب قرار داده باشید و مدت کوتاهی بعد شیشه‌های ماشین با صدای مهیبی خرد شوند. دلیلش این است که شیشه‌ها از قبل ترک‌هایی داشته‌اند. شاید حتی قابل‌مشاهده نبوده‌اند.

گاهی اشتباهات خودتان هم در این موضوع نقش دارد. برای نمونه:

  1. از آب جوش برای آب‌کردن یخ روی شیشه در زمستان استفاده می‌کنید.
  2. در روزهای گرم اتومبیلتان را در معرض نور مستقیم خورشید قرار می‌دهید. گرمای بسیار شدید هم می‌تواند شیشه‌های ماشین را مخصوصا اگر از قبل آسیب‌دیده باشند به یک‌باره خرد کند.
  3. گاهی درون ماشین به‌شدت گرم است و به‌طور ناگهانی کولر روشن می‌کنید.

۳. نصب نادرست شیشه

گاهی پیش می‌آید که مجبور می‌شوید شیشه‌ها را تعویض کنید (مخصوصا بعد از تصادفات). اگر شیشه را درست نصب نکنند، به مرور شل می‌شود. وقتی شیشه شل باشد، حتی لرزش ماشین در هنگام رانندگی عادی می‌تواند باعث ترک‌خوردن شیشه شود.اگر خود شیشه هم ساختار ضعیف و بی‌کیفیتی داشته باشد، خیلی سریع ترک می‌خورد یا می‌شکند.

۴. محکم بستن در خودرو

معمولا شیشه‌های ماشین آن‌قدر محکم هستند که حتی اگر در را با شدیدترین حالت ببندید خرد نمی‌شوند. اما گاهی ممکن است این ضربه‌ها باعث ایجاد ترک‌های غیرقابل‌مشاهده شوند. در این صورت پس از چندین بار محکم بستن در ماشین، به یک باره شیشه خرد می‌شود.در این حالت احتمالا فکر می‌کنید شیشه خودبه‌خود خرد شده است و به نظرتان توجیهی ندارد. اما در اصل ترک‌خوردگی شیشه باعث این اتفاق شده است (البته گاهی ممکن است دلایل دیگر مثل نصب نادرست یا ضعیف‌بودن شیشه هم باعث شکستن ناگهانی شیشه شوند).

۵. تصادفات

گاهی اوقات در هنگام تصادف شیشه نمی‌شکند اما شدت برخورد و ضربه آن‌قدر شدید است که باعث ترک‌خوردن آن می‌شود. بعد از مدتی با کوچک‌ترین عامل محرک ممکن است شیشه به‌شکل ناگهانی خرد شود.

 ترک خوردن شیشه خودرو

اقدامات تاثیر گذار در هنگام ترک خوردن شیشه ماشین

اقدامات لازم هنگام شکستن ناگهانی شیشه خودرو

ممکن است تا به حال برای شما پیش آمده باشد که در هنگام حرکت ضربه سنگی یا اشیاء دیگری روی شیشه ماشین ایجاد ترک خوردگی کند. تعمیر و ترمیم سریع شیشه برای جلوگیری از بیشتر شدن شکستگی روی آن مهم ترین اقدامی است که در لحظه می‌توانید انجام دهید.

در صورتی که شدت ضربه و عمق شکستگی روی شیشه زیاد نباشد با تزریق اپوکسی یا چسب اکریلیک یا پرکننده جلوی پیشروی آن را گرفته و شیشه اتومبیل را ترمیم کنید.این مورد تنها یک راهکار جزئی برای زمانی است که نمی‌دانید در صورت ترک خوردن شیشه خودرو چه باید کرد؟

استفاده از چسب ترک شیشه ماشین

به انجام اقدامات پیشگیرانه و تاثیر گذار در هنگام ترک خوردن شیشه ماشین موثر است. شناخت جنس شیشه‌های اتومبیل تا حدودی در ایجاد اقدامات لازم برای ترمیم شیشه‌ها نقش دارد. مدت زیادی است که از شیشه‌های لمینتی برای جلوی اتومبیل استفاده می‌کنند. این جنس شیشه‌ها در مقابل حرارت و فشار تا حد زیادی حالت همگن خود را حفظ می‌کنند و در هنگام ضربه نیز ترک خورده ولی از هم نمی‌پاشند.آسیب‌های وارده به شیشه ی جلوی خودرو به دو نوع پریدگی و ترک شناخته می‌شوند. پریدگی با نشان دادن جای دقیق ضربه و بصورت گرد مانند ایجاد می‌شود. ترک‌ها به ایجاد خطوط در سطح شیشه نمایان می‌شوند. این ضربه‌ها گاها قابل تعمیر و ترمیم هستند.از عوامل مهم در جلوگیری از زیاد شدن ترک شیشه ماشین می‌توان به عدم بیخیالی و بی اهمیتی نسبت به تعمیر یا ترمیم شیشه است.در صورت تعلل در این مورد عواملی مثل تغییرات دمایی و نور مستقیم خورشید به مرور زمان منجر به از بین رفتن کامل شیشه می‌شوند. در واقع دو راهکار اصلی در صورت ترک و پریدگی شیشه ماشین برای شما وجود دارد، ترمیم و تعویض شیشه اتومبیل که دومین با هزینه بالاتری مواجه است.

حتماً بخوانید:
نحوه پاک کردن لکه و چربی شیشه ماشین

نحوه پاک کردن لکه و چربی شیشه ماشین

برای رفع چربی، تمیز کردن لکه آب، از بین بردن جرم و رسوب آب روی شیشه ماشین راهکارهای ساده‌‌ای وجود دارند. کافیست با ما همراه شوید

اما چه زمانی می‌توان شیشه را ترمیم کرد؟

در صورتی که مجموع اندازه قطر پریدگی‌ها 4/2 سانتی متر و طول ترک‌های ایجاد شده 68/7 سانتی متر باشند این شیشه‌ها به راحتی قابل ترمیم اند.اگرعمق پریدگی یا ترک از لایه بیرونی شیشه خودرو عبور کرده و تا لایه داخلی نفوذ کرده باشید، ترمیم شیشه غیر ممکن است. محل شکستگی شیشه در صورتی که تا لبه‌های کناری و اطراف شیشه پیشروی کرده باشد، امکان ترمیم شیشه ممکن نیست.با توجه به نکات گفته شده می‌توانید در صورت داشتن شرایط به ترمیم شیشه خودرو با چسب ترک ماشین بپردازید. این نوع چسب ها با استفاده از کیت مخصوص و با ویژگی پر کردن فضای خالی شده بین شیشه خودرو قابل تهیه و استفاده است. مهم ترین مشخصه این چسب‌ها این است که از گسترش ترک‌ها جلوگیری می کند و آنها را به حداقل می رساند. ترمیم ترک شیشه خودرو به راحتی در صورت داشتن شرایط لازم با این نوع چسب‌ها صورت می‌گیرد.

خدمات شیشه اتومبیل در بهبود عملکرد ماشین

خدمات شیشه اتومبیل تنها زمانی برای افراد آشکار می‌شود که در اثر حادثه بخشی از این شیشه‌ها را از دست بدهند. آنجاست که به دنبال این هستند که در صورت ترک خوردن شیشه خودرو چه باید کرد؟ امروزه برای رفع مشکلات وارده در اثر برخورد اشیای مختلف به شیشه خودرو تدابیری مثل تهیه شیشه‌های جدید خودرو با فرمول‌های ساخت متفاوت برای جلوگیری آسیب دیدگی سریع آنها اندیشیده اند.ترمیم ترک شیشه ی اتومبیل اهمیت برطرف کردن ترک شیشه ماشین در لحظه علاوه بر جلوگیری از خسارات و خطرات احتمالی بعدی کاملا مشهود است. مثلا ترک شیشه در معاینه فنی یک خطر و نداشتن ایمنی کافی برای خودرو محسوب شده و صحت فنی ماشین شما تایید نمی‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (8 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits