دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۱ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
شیشه لمینت چه نوع شیشه ای است؟

شیشه لمینت چیست آیا با سکوریت فرق می کند ؟

شیشه لمینت چه نوع شیشه ای است؟
1
زمان مطالعه: 10 دقیقه
منظور از شیشه لمینت چیست؟ شیشه های ایمنی برای انواع پروژه ها که دارای درهای پاسیو ، بالکن ، نرده های شیشه ای ، در های مغازه های تجاری ضروری است ، که دو راه حل در برابر شکستگی شیشه وجود دارد : 1. شیشه های سکوریت 2. شیشه های لمینت است.

شیشه لمینت چیست؟

شیشه لمینت نوعی شیشه ایمنی است که شامل دو یا تعداد بیشتری از لایه های شیشه همراه با لایه های طلق PVB ( پلی وینیل بوتیرات ) طی یک فرآیند ترکیبی فشار و دما بوجود می آید.

طلق PVB با ضخامتهای مختلف که کاربردی ترین آنها mm 0.38 و mm 0.76 و mm 1.52 می باشد جهت ساخت انواع شیشه های لمینت بکار می رود.تعداد لایه های شیشه لمینت براساس نوع کاربرد آنها تعیین می گردد.

وجود طلق های PVB در میان دو لایه شیشه باعث می شود که شیشه پس از شکستن فرو نریزد و ذرات شیشه خرد شده بصورت چسبنده به طلق نگهداشته شده و از جدا شدن و پخش شدن آنها در محیط جلوگیری شود به همین جهت استفاده از شیشه های لمینت در ساختمانهای مرتفع در جلوگیری از خطرات ناشی از حوادث طبیعی مثل زلزله و آتش سوزی که باعث فرو ریختن شیشه های معمولی و سکوریت می شود بسیار موثر است .

همچنین یکی از مزیت های شیشه های لمینت این است که می توان چندین نوع شیشه را به صورت همزمان در لایه های مختلف آن بکار برد و کارآیی شیشه ها را افزایش داد.

برتری شیشه لمینت نسبت به شیشه معمولی چیست؟

در فرایند لمینیت میان دو یا چند لایه شیشه، میان لایه‌های پلیمری قرار گرفته و کل مجموعه تحت فشار وحرارت به صورت دائمی یکپارچه می‌گردند.مهمترین مشخصه شیشه‌های لمینت الگوی شکست آنهاست. شیشه‌ها در اثرضربه می‌شکنند اما تکه‌های شکسته به میان لایه چسبیده و شیشه یکپارچگی خود را حفظ می‌نماید.

شیشه لمینت نسبت به شیشه‌های معمولی از ضریب ایمنی بیشتری برخوردار است.شیشه معمولی در اثرشکست به قطعات درشت و برنده خرد شده که می‌توانند منجر به خسارات جانی و مالی عظیم گردد.

شیشه‌های سکوریت در مقایسه با شیشه‌های معمولی وضعیت بهتری دارند. این شیشه‌ها در اثر شکست به قطعات ریز و غیر برنده خرد می‌شوند که هیچ گونه خطر جانی ندارند اما به هر حال شیشه فرو می‌ریزد.فلسفه پیدایش شیشه‌های لمینیت مرتفع نمودن این مشکل شیشه بود.

ورق‌های شیشه‌ای مورد استفاده برای ساخت شیشه‌های لمینت می‌تواند شیشه‌های معمولی، شیشه سکوریت، شیشه رنگی، شیشه فلوت و … باشد.برای شیشه دو لایه لمینت ضخامت معمول ورق‌های شیشه هست. این شیشه‌ها شفافیت خوبی داشته و مقاومت در برابر ضربه آن‌ها چندین برابر بیشتر از شیشه‌های معمولی است. از این رو از آن‌ها در ساخت شیشه‌های امنیتی استفاده می‌شود.

با توجه به خاصیت چسبندگی بسیار بالای PVB، در اثر شکست قطعات شکسته شده بر روی لایه PVB باقی مانده و فرو‌نمی‌ریزند. PVB مقدار زیادی از انرژی ضربه را جذب و به سرعت آن را در سطح خود پراکنده می‌سازند.بدین ترتیب ایمنی انسان‌های داخل و خارج ساختمان حفظ می‌گردد. عایق صدا یکی از عوامل مهم برای ارزیابی ساختمان‌های مدرن مسکونی است.

شیشه لمینت با PVB درون لایه‌ای قادر به جلوگیری از موج صوتی و حفظ محیط آرام و راحت است. عملکرد ویژه‌ای این شیشه‌ها در عبور اشعه UV نور خورشید است.این لایه میانی که اکثراً از تلق لمینت می‌باشد توانایی این را دارد که در زمان شکسته شدن شیشه لمینت مانع از فروریختن قطعات آن شده و باعث می‌شود که خرده‌ها به هم چسبیده و به اطراف پرتاب نشوند.

در منازل مسکونی در اثر عبور اشعه UV از شیشه‌ها اشیای گران بهایی همانند فرش، مبلمان، تابلوهای هنری به‌ مرور زمان دچار رنگ‌پریدگی می‌شوند. شیشه‌های لمینت با کارایی بالا، عبور حدود 99 درصد از اشعهUV را مسدود می‌کنند. این در حالی است که بیشترین نور قابل مشاهده را از خود عبور می‌دهند.

شیشه لمینت

شیشه لمینت چیست و در چه مکان هایی از آن استفاده می شود؟

تاریخچه شیشه لمینت

سال ۱۹۰۳ توسط یک شیمیدان فرانسوی بنام “ادوارد بندیکناس” بصورت تصادفی اختراع شد، وی در هنگام کار در آزمایشگاه مشاهده کرد فلاسک شیشه‌ای پوشش داده شده با نیترات سلولز(نوعی پلاستیک) بعد از شکست متلاشی نشده و قطعات شکسته شده بصورت پیوسته در کنار یکدیگرباقی‌ماندند.

شیمیدان فرانسوی از این مشاهده الهام گرفت و از آن جهت تهیه شیشه لمینت استفاده نمود. ازاین اختراع برای اولین بار در جنگ جهانی اول برای تهیه شیشه ماسک گاز استفاده شد و سپس در سال ۱۹۳۹ کمپانی فورد بکاربردن شیشه لمینت را درصنعت خودرو سازی آغاز کرد.

کاربرد شیشه لمینت کدام است؟

این شیشه به دلیل مقاومت بالایی که دارند نوعی شیشه امنیتی محسوب میشوند و علاوه بر استفاده از آنها در ساختمان های مسکونی( که به عنوان نوعی عایق صوتی و متریالی برای روئیت فضای بیرون ساختمان مورد استفاده قرار میگیرند؛) در سایر مکان ها از جمله فرودگاه ها, اماکن اداری و تجاری, فروشگاه های زنجیره ای, ویترین صرافی ها و طلا فروشی ها و دیگر مکان ها و نیز به عنوان کف دکوراتیو در ساختمان ها کاربرد دارد.

شیشه های نشکن به عنوان شیشه اتومبیل نیز مورد استفاده قرار میگیرد زیرا به دلیل خاصیت کشسانی شیشه میزان خسارت ناشی از شکستن آن در هنگام تصادف کاهش می یابد و امنیت راننده را فراهم میسازد.علاوه بر آن از این نوع شیشه به عنوان شیشه های ضد گلوله و شیشه های عایق صوتی در مکان های امنیتی استفاده میشود.

ویژگی های شیشه لمینت کدام اند؟

به همین دلیل استفاده از شیشه لمینت در ساختمان‌هایی با ارتفاع بالا در جلوگیری از خطرات احتمالی ازجمله آتش‌سوزی و زلزله نیز می‌تواند بسیار حیاتی باشد. استفاده از چندین نوع شیشه در لایه‌های مختلف از دیگر مزیت‌های مهم شیشه لمینت می‌باشد که باعث افزایش کارایی این نوع شیشه لمینت می‌شود.

فرق شیشه لمینت با شیشه سکوریت

مقایسه شیشه لمینت با شیشه سکوریت

فرق شیشه لمینت با شیشه سکوریت چیست؟

علاوه برافزایش ایمنی شیشه لمینت می‌توان به عایق بودن آن‌ها در برابر صدا نیز اشاره کرد. با توجه به مهم بودن آلودگی صوتی در شهرهای بزرگ برطرف کردن این موضوع نیز می‌تواند برای افرادی که در صنعت معماری دستی دارند، بسیار جالب‌توجه باشد.

همچنین تلق بکار رفته در این محصول باعث کنترل اشعه ماورای بنفش نیز می‌شود. در شیشه لمینت های تولید شده، با افزایش ضخامت لایه میانی، میزان عایق بودن این شیشه‌ها در برابر اشعه ماورای بنفش افزایش می‌یابد که این امر نقش بسزایی در حفظ سلامت افراد داخل منزل داشته و مانع از کاهش تدریجی رنگ فرش‌ها و مبلمان توسط نور خورشید می‌شود.

با این اوصاف می‌توان گفت شیشه لمینت، سه ویژگی عایق حرارتی، کاهش آلودگی صوتی و امنیت را به‌طور یکجا در بردارد.همچنین این نوع در مناطقی که بادهای شدید می‌وزد و خطر ایجاد طوفان و گردباد وجود دارد می‌توان در ساختمان‌ها، پارتیشن اداری و درب اتوماتیک مورداستفاده قرار بگیرد. با توجه به مصارف پرکاربرد این محصول می‌توان گفت که قیمت شیشه لمینت بسیار مناسب از شیشه سکوریت است.

یک ویژگی منحصر به فرد شیشه سکوریت است که دارای استحکام کششی بیشتر از شیشه های چند لایه است. این بدان معنی است که قادر به خم شدن بدون شکستن است. به همین دلیل، شیشه های معطر معمولا در آسمان خراش ها یا در مناطقی که مستعد ابتلا به آب و هوای شدید هستند مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر شیشه سکوریت بشکند، آن را به طور معمول به لبه های با لبه های تیز شکستنه نمی شود. در عوض، آن را به قطعه کوچک و گرد تبدیل می شود (که به طور قابل توجهی خطر آسیب را کاهش می دهد). یکی دیگر از مزایای شیشه های سکوریت این است که معمولاً قیمت حمل آنها کمتر از شیشه های سکوریت است.

شیشه فوتولمینیت چیست؟

فوتولمینیت کردن شیشه به معنی لمینیت کردن یک طرح گرافیکی درون شیشه است. در اجرای این روش میتوان از پارچه، طلق یا چاپ مستقیم شیشه بهره برد. در لمینیت پارچه، پارچۀ دلخواه بین دو شیشه قرار گرفته و به طور دائم لمینیت میشود.

در لمینیت با طلق، طرح مورد نظر به صورت دیجیتال روی طلق مخصوص چاپ و طلق چاپ دار بین دو شیشه، لمینیت می شود. در روش چاپ مستقیم، چاپ دیجیتال مستقیما روی شیشه انجام شده و سپس الیۀ شیشه چاپدار با یک الیۀ دیگر شیشه لمینیت میگردد.

شیشه لمینت رنگی

برای استفاده از شیشه های رنگی در نما، برای بالا بردن ضریب ایمنی شیشه های رنگی را لمینت میکنند که از کاربرد شیشه های لمینت رنگی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شیشه‌های ضد گلوله، ضد سرقت، ایمن در مقابل زلزله.
  • بانک‌ها، بیمارستان‌ها، استخرها، نورگیرها.
  • کف شیشه‌ای
  • شیشه‌های عایق صوتی
  • درب‌های ورودی
  • دکوراسیون داخلی
  • پنجره ساختمان‌های تجاری و مسکونی.

شیشه رنگی های لمینت، سه خصوصیت عایق حرارتی، پایین آوردن آلودگی صوتی و امنیت را به طور همزمان دارا هستند.در اثر برخورد های شدید به هیچ نحوی فرو نمی ریزند و چسبیده به طلق می‌مانند. میزان صوت عبوری از شیشه را در هر محدوده فرکانسی تا میزان مشخصی پایین می آورند. برخی از گونه های آن‌ از عبور تقریبی ۹۹ درصد از اشعه خطرناک فرا بنفش (UV) نور خورشید مانع می شوند. از پایین آمدن تدریجی رنگ پارچه‌ها، فرش‌ها و مبلمان بوسیله نور خورشید جلوگیری می کند.

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت چیست و در چه مکان هایی از آن استفاده می شود؟

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت نوعی شیشه ی مقاوم است که از گرما یا مواد شیمیایی برای تقویت شیشه در تولید آن استفاده می شود. این فرایند گاهی با عنوان ” باز پخت ” نامیده می شود.شیشه هایی که حرارت می بینند تا چهار برابر مقاوم تر از شیشه های معمولی با همان اندازه و ضخامت باشند.

مزایای دیگر شیشه سکوریت کدام است؟

1. استحکام کششی (می تواند بدون شکستن راحت تر خم شود)

2. مقاوم در برابر باد

3. اگر شیشه بشکند، شیشه ها به جای مکعب های تیزهوش به مکعب های گرد تبدیل می شوند.

4. شیشه های سکوریت ، معمولا در پنجره های بزرگ، آسمان خراش ها، شیشه های خودرو، صفحه نمایش مانیتور (روی رایانه ها یا تلفن) و لوازم خانگی استفاده می شود.

استفاده از شیشه لمینت در برابر شیشه سکوریت

با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا طبق نیاز ممکن است شیشه لمینت یا شیشه سکوریت مناسب پروژه باشد . به طور کلی :

اگر شما به دنبال امنیت هستید، شیشه ی لمینت را انتخاب کنید. شیشه های لمینت برای شیشه های تجاری بسیار مفید است. لایه اضافی از وینیل یا پلاستیک بین پان ها مانعی ایجاد می کند که شیشه به دشواری صدمه میبیند، بنابراین کسب و کار شما مناسب است.
اگر شما به دنبال شیشه ای امن برای داخل ساختمان هستید، شیشه ی سکوریت را انتخاب کنید. شیشه ای شفاف برای داخل خانه می باشد، که قیمت ارزانی هم نسبت به شیشه ای لمینت دارند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits