دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۶ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۴ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
فوت و فن های طلایی برای تهیه سس بشامل + کاربرد سس بشامل
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سس بشامل یکی از انواع سس هایی است که می توان به راحتی در منزل تهیه نمود. این سس مضراتی نداشته و در انواع ماکارونی، لازانیا و ... می توان از آن استفاده کرد. تا انتها با ما همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در این باره در اختیارتان قرار دهیم.

سس بشامل

سس بشامل یک نوع سس کلاسیک مخصوص کشور فرانسه است که از ترکیب کره، آرد و شیر درست می‌شود. این سس خوش طعم کاربردهای بسیار زیادی دارد و به عنوان پایه بیشتر سس‌ های کرمی، انواع گراتن، ترکیب ماکارونی و پنیر، و غذاهای دیگر در نظر گرفته می‌ شود.

طرز تهیه سس بشامل/تهیه سس بشامل

طرز تهیه سس بشامل

مواد لازم جهت تهیه سس بشامل:

 • ۲ قاشق غذاخوری کره
 • ۴ و یک دوم قاشق غذا خوری آرد چند منظوره
 • ۳ فنجان شیر
 • ۱ قاشق چای خوری نمک

مراحل تهیه سس بشامل خانگی:

در ابتدا مقدار مواد اولیه سس بشامل را اندازه بگیرید. اول از همه، یادتان باشد که نسبت شیر به آرد به کره در سس بشامل بسیار مهم است، به این دلیل که بافت و طعم این سس بر پایه این سه ماده اولیه شکل می‌گیرد.

پس حتما مواد اولیه را با دقت کامل اندازه بگیرید: ۲ قاشق غذاخوری کره، ۴ و یک دوم قاشق غذاخوری آرد و ۳ فنجان شیر را آماده کنید.

اگر دوست دارید که بافت سس بشامل شما کمی غلیظ‌ تر باشد، می‌ توانید از مقدار شیری که در مواد اولیه گفتیم، نصف آن را کم کنید و بالعکس، اگر دوست دارید که بافت سس بشامل شما کمی رقیق‌ تر باشد، می‌توانید به مقدار شیری که در مواد اولیه گفتیم، نصف همان مقدار را اضافه کنید.

اگر برای درست کردن سس بشامل از شیر پر چرب استفاده کنید بافت سس شما غلیظ‌ تر و اگر از شیر کم چرب استفاه کنید بافت سس شما رقیق‌ تر خواهد شد.

مرحله اول طرز تهیه سس بشامل: شیر را روی حرارت گاز گرم کنید

شیر را داخل یک قابلمه کوچک بریزید. سپس آن را روی گاز قرار بدهید و درجه حرارت گاز را روی متوسط رو به کم تنظیم کنید. کمی صبر کنید تا شیر کاملا گرم بشود، اما اجازه ندهید که به جوش بیاید. زمانی که شیر گرم شد، آن را از روی گاز بردارید.

اگر دوست دارید می‌ توانید شیر را به جای گاز داخل ماکروفر هم گرم کنید. فقط یادتان باشد که در ماکروفر هم از درجه کم استفاده کنید و تایمر آن را نیز روی ۱ دقیقه تنظیم کنید.

بعد از گذشت ۱ دقیقه شیر راز داخل ماکروفر بیرون بیاورید و دمای آن را چک کنید. اگر کاملا گرم نشده بود آن را دوباره داخل ماکروفر قرار بدهید و ۱ دقیقه دیگر گرمش کنید.

یادتان باشد که اگر شیر ناگهان به جوش بیاید، بهتر است که از اول و با یک شیر جدید شروع کنید؛ چون بیش از حد داغ شدن شیر می‌ تواند روی مزه سس بشامل شما اثر بدی بگذارد.

مرحله دوم طرز تهیه سس بشامل: کره را ذوب کنید

در این مرحله باید کره را داخل یک ماهیتابه عمیق بریزید و آن را روی درجه حرارت متوسط گاز ذوب کنید. آنقدر کره را گرم کنید تا زمانی که به طور کامل آب بشود، اما اجازه ندهید آنقدر روی حرارت گاز باقی بماند که رنگ آن از طلایی به رنگ قهوه‌ ای تغییر پیدا کند.

مرحله سوم طرز تهیه سس بشامل: آرد را به کره اضافه کنید

در مرحله بعدی، تمام آرد را به صورت یک جا داخل کره درون ماهیتابه بریزید. بهتر است بدانید که در ابتدا آرد گلوله گلوله خواهد شد. به آرامی آن را با استفاده از یک قاشق چوبی هم بزنید و گلوله گلوله‌ ها را از بین ببرید، تا زمانی که ترکیب کره و آرد یک بافت نرم و یکدست پیدا کند.

آموزش سس بشامل/سس بشامل برای چه غذاهایی استفاده می شود

مرحله چهارم طرز تهیه سس بشامل: اجازه بدهید که مایه سس بشامل کمی بپزد

اجازه بدهید که مواد اولیه سس بشامل برای مدت ۵ دقیقه روی درجه حرارت گاز خوب بپزند. در تمام این مدت، به آرامی سس را هم بزنید. هرچه مواد بیشتر بپزند، رنگ آن‌ ها تیره‌ تر خواهد شد. زمانی که رنگ مواد داخل ماهیتابه به رنگ طلایی تغییر پیدا کرد، به این معناست که پایه سس بشامل شما آماده شده است.

یادتان باشد که هرگز اجازه ندهید رنگ پایه سس بشامل به رنگ قهوه‌ ای برسد، چون این مسئله قطعا روی مزه و رنگ نهایی سس شما تاثیر بدی خواهد داشت. در صورت لزوم، درجه حرارت گاز را کاملا پایین بیاورید تا سس بشامل خیلی سریع نپزد و رنگ عوض نکند.

مرحله پنجم طرز تهیه سس بشامل: شیر را به سس بشامل اضافه

در این مرحله باید ۱ قاشق غذاخوری شیر را به سس بشامل اضافه کنید. بعد از اینکه این کار را انجام دادید، مواد سس را خیلی سریع هم بزنید تا پایه سس با کمک شیر کمی مرطوب بشود.

حتما شیر را به شکل یکسان در بین تمام مواد سس پخش کنید. حالا بافت سس بشامل شما باید کمی خیس شده باشد. اما نه در آن حدی که شل و آبکی بشود.

مرحله آخر طرز تهیه سس بشامل

در این مرحله باید به آرامی مقدار باقی مانده شیر را با استفاده از یک دست داخل ماهیتابه بریزید، و با دست دیگر خود آن را هم بزنید تا خوب با مواد دیگر ترکیب بشود. آنقدر این کار را ادامه بدهید تا شیر تمام بشود. بعد از تمام شدن شیر هم برای چند دقیقه دیگر مواد سس را هم بزنید تا بافتی نرم و یکدست پیدا کنند.

سس بشامل چیست/چگونه سس بشامل خوشمزه درست کنیم

راهکارهای جادویی برای تهیه سس بشامل خوشمزه

 • در تهیه سس بشامل شیر کاملاً خنک باشد

یکی از ترفندهای ساده برای داشتن سس بشامل حرفه‌ای این است که شیر هم دمای محیط نباشد. بلکه بسیار خنک و سرد شده باشد. هرچه شیر خنک‌ تر باشد، سس بهتر می‌شود.

 • در تهیه سس بشامل سس را مرتب هم بزنید

داشتن سسی حرفه‌ای و یکدست، مستلزم هم زدن مداوم است. در غیر این صورت کره و آرد جداگانه غلیظ می‌ شوند. در نتیجه سس یا گلوله‌ گلوله می‌ شود، یا به ته تابه می‌ چسبد. بنابراین در طول آماده‌ سازی سس، دست از هم زدن آن برندارید. چون پس از ترکیب کره و آرد لازم است شیر را کم‌ کم به آن بیفزایید.

 • راهبردی برای گلوله گلوله نشدن آرد در تهیه سس بشامل

یکی از ترفندهای خوشمزه شدن سس بشامل این است که قبل از افزودن آرد به کرۀ ذوب شده، آن را الک کنید. هرچه آرد ریزتر باشد، احتمال تشکیل گلوله‌ ها کمتر می‌ شود. نکتۀ دیگر این ‎که به جای آرد گندم، از آرد ذرت استفاده کنید.

این آرد سبک‌ تر از آرد گندم است و گلوله‌ گلوله نمی ‎شود. اما چون آرد گندم غلظت خوبی به سس می‌ دهد، می‌ توانید از هر دو آرد به میزان یکسان استفاده کنید.

 • اضافه کردن چاشنی‌ ها در دقایق آخر تهیه سس بشامل

نمک، فلفل و کمی جوز هندی، چاشنی‌ های مناسب سس بشامل است. حتماً این چاشنی‌ ها را در دقایق آخر اضافه کنید تا عطر و طعم خوبی به سس بدهند. اگر می‌ خواهید سس خاصی داشته باشید، می‌ توانید کمی پنیر پارمسان با چاشنی‌ ها به آن بیفزایید. این کار برای تهیۀ لازانیا فوق‌ العاده است.

طرز تهیه سس بشامل مرحله به مرحله/طرز تهیه سس برای لازانیا

سس بشامل در چه غذاهایی استفاده می شود ؟

1. سس بشامل در ترکیب ماکارونی و پنیر و لازانیا

ترکیب پاستا و ماکارونی و پنیر و یکی از غذاهای بسیار محبوب در بین تمام افراد است. برای درست کردن این غذای راحت و خوش طعم، کافیست بعد از درست کردن سس بشامل، چند فنجان پنیر چدار رنده شده به آن اضافه کنید و مواد را هم بزنید تا زمانی که پنیر کاملا آب بشود.

حالا ترکیب پنیر و سس بشامل را روی ماکارونی پخته شده بریزید و این مواد را به داخل یک ظرف فر منتقل کنید. دوباره روی مواد کمی پنیر رنده شده بریزید و ظرف را داخل فر قرار بدهید. کمی صبر کنید تا مواد خوب بپزند؛ یعنی زمانی که روی سس بشامل و پنیر حباب‌ هایی ایجاد بشود و رنگ آن نیز به رنگ قهوه‌ ای تغییر پیدا کند.

2. ترکیب سس بشامل و گراتن سیب زمینی

در ابتدا چند عدد سیب زمینی را با قطر نازک برش بدهید و آن ها را همراه با مقداری پیازچه خرد شده داخل یک ظرف فر بریزید. سپس روی این مواد را با مقداری سس بشامل و پنیر پارمسان رنده شده بپوشانید.

در مرحله بعدی، مواد را داخل فر قرار بدهید تا زمانی که خوب بپزند؛ یعنی زمانی که تکه‌ های سیب زمینی ترد بشوند و روی سس بشامل و پنیر هم حباب‌ هایی ایجاد بشود.

3. ترکیب سس بشامل و سوفله پنیر

برای درست کردن این غذای ساده و خوش طعم، کافیست سس بشامل را با تخم مرغ هم زده شده، کمی پنیر، و ادویه‌‌ جاتی که خودتان دوست دارید ترکیب کنید. سپس این مواد را داخل یک ظرف سوفله بریزید و آن را داخل فر قرار بدهید تا خوب بپزد، پف کند، و رنگ روی آن به رنگ قهوه‌ ای تغییر پیدا کند.

طرز تهیه سس سبزیجات رژیمی سالم به دو روش + فیلم

با طرز تهیه سس هزار جزیره آشناهستید؟

سس ریحان | آموزش طرز تهیه سس ریحان + خواص

طرز تهیه سس خردل خانگی و سالماین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

  دیدگاه ها

  اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

  
  hits