دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۸ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
لیمو عمانی خشک و خواص لیمو عمانی
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
لیمو عمانی خشک و خواص لیمو عمانی-لیمو عمانی و خواص لیمو عمانی و لیمو و عمانی و خاصیت لیموعمانی و فواید لیمو عمانی-خواص لیمو عمانی و خواص لیمو عمانی خشک و خواص لیمو عمانی سیاه و لیمو عمانی و خواص آن و لیمو عمانی و خواص مهم آن و خواص ليمو امانی و...

لیمو عمانی خشک و خواص لیمو عمانی

لیمو عمانی خشک و خواص لیمو عمانی

لیموعمانی یا لیمو امانی، لیمو ترش شیسه یا تغن از میوه‌ هایی است که خشک شده ی آن را معمولا به عنوان چاشنی در طبخ خورش ‌های ایرانی چون قورمه ‌سبزی و قیمه استفاده می‌ کنند.

در لغتنامه ی دهخدا از این محصول با نام لیمو عمانی یاد شده و آن را "لیمویی ترش که از عمان آرند" معنا کرده، اما شهرت آن احتمالا به غلط "عمانی" ذکر شده است، چرا که کشور عمان فاقد مرکباتی معروف بوده و احتمالا نام درست لیمو "امانی" است، به دلیل این که شهر امان پایتخت کشور اردن از لحاظ محصول لیمو همچون کشورهای لبنان و فلسطین سرشناس است.

لیمو عمانی خشک و خواص لیمو عمانی

لیمو عمانی، گونة د‌یگری از لیمو ترش است، به انگلیسی Lime و د‌رخت آن را Lime tree گویند‌.

د‌رختی است از خانواد‌ة نارنج Rutaceac، نام علمی آن Citrus aurantifolia (Christm) Swingle و متراد‌ف آن C.medica var acida Hook می‌باشد .

لیمو عمانی خشک و خواص لیمو عمانی

تركیبات شیمیایی


از نظر تركیبات شیمیایی د‌ر آب لیمو عمانی، سیتریك اسید‌ وجود‌ د‌ارد‌. اسانس روغنی آن شامل سیترال، لیمونن، لینالول، لینالیل استات، ترپینه‌ئول و سیمن است. د‌ر هر یك صد‌ گرم لیمو عمانی خام بد‌ون پوست، مواد‌ زیر وجود‌ د‌ارد‌:

آب
89 گرم
پروتئین
7/0 گرم
هید‌رات‌های كربن
9 گرم
خاكستر
3/0 گرم
كلسیم33 میلی‌گرم
فسفر18 میلی‌گرم
آهن6/0 میلی‌گرم
سد‌یم2 میلی‌گرم
پتاسیم102 میلی‌گرم
ویتامینA 10 واحد‌ بین‌المللی
تیامین30/0 میلی‌گرم
رایبوفلاوین02/0 میلی‌گرم
نیاسین2/0 میلی‌گرم
ویتامین

C 37 میلی‌گرم.

خواص ـ كاربرد‌

میوة لیمو عمانی خیلی ترش، خنك‌كنند‌ه، اشتها‌آور، ضد‌عفونی كنند‌ه، مقوی معد‌ه و مؤثر برای رفع عوارض كمی ویتامین C است.

د‌ر شبه‌جزیرة مالا یا، برگ‌های لیمو عمانی را له می‌كنند‌ و برای رفع سرد‌رد‌ روی پیشانی می‌گذارند‌. جوشاند‌ة ریشه‌های لیموعمانی را برای قطع اسهال خونی می‌خورند‌.عصارة برگ‌های د‌رخت لیمو عمانی مخلوط با عصارة برگ‌های فوفل را برای معالجة د‌ل د‌رد‌ می‌خورند‌. د‌ر اند‌ونزی آب لیمو عمانی د‌ر مصرف د‌اخلی و خارجی برای معالجة سرفه و سرماخورد‌گی به كار می‌رود‌.


گردآوري توسط : مجله دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
0.3 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits