دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
چای سیاه حاوی چه میزان کالری است
48
زمان مطالعه: 5 دقیقه
کالری موجود در چای سیاه : میزان کالری موجود در یک فنجان چای سیاه مقداری بسیار اندک است (2 کالری) که تقریبا می توان این مقدار را ناچیز فرض نمود و چای را یک نوشیدنی بدون کالری در نظر گرفت

آیا چای سیاه کالری دارد

با مجله دلگرم همراه باشید تا با میزان کالری موجود در چای سیاه آشنا شوید

میزان کالری موجود در یک فنجان چای

تحقیقات نشان داده است که مقدار کاری موجود در انواع گونه های چای (سیاه، سبز، سفید و اولانگ) به یک میزان است.

لذا در اینجا ما فقط بر روی چای سیاه که بیشترین مصرف را در میان مردم دارد تمرکز می کنیم. تحقیقات نشان داده است که میزان کالری موجود در یک فنجان چای سیاه مقداری بسیار اندک است (2 کالری) که تقریبا می توان این مقدار را ناچیز فرض نمود و در مقایسه با مواد غذایی و نوشیدنی های دیگر، چای را یک نوشیدنی بدون کالری در نظر گرفت.

اما از آنجا که مردم چای را به تنهایی مصرف نمی کنند و معمولا همراه آن موادی شیرینی نظیر قند و شکر یا ... مصرف می کنند.این مواد افزودنی به چای باعث افزایش مقدار کالری چای می گردد. به عنوان مثال افزودن یک قاشق چای خوری شکر به فنجان چای کالری آن را تا 16 واحد افزایش می دهد و افزودن یک قاشق غذا خوری باعث افزایش مقداری کالری فنجان چای تا 50 واحد می گردد.

همچنین اضافه کردن هر قاشق غذا خوری شیر به فنجان چای، 5 واحد کالری را افزایش می دهد. قبلا در مورد مصرف چای با شیر صحبت شد که پیشنهاد می گردد متن اثر خوردن شیر با چای مطالعه شود. در مجموع می توان نتیجه گرفت چنانچه در رژیم غذایی بسر می برید و دنبال یک نوشیدنی سالم و بدون کالری هستید، مصرف چای بدون شکر و مواد افزودنی دیگر (چای تلخ) گزینه بسیار مناسبی است.

فلاوونوئیدهای موجود در چای سیاه موجب کاهش وزن می‌شود

گروهی از آنتی‌اکسیدان‌های بر پایه گیاهی به نام فلاونوئیدها یا پلی فنل ها مسئول بسیاری از مزایای سلامتی مرتبط با چای هستند. همه انواع چای از برگ‌های گیاه یکسانی تشکیل شده است که حاوی گروهی از فلاوونوئیدها به نام کاتچین ها هستند. فلاوونوئیدهای اصلی در چای سبز کاتچین ها هستند.

زمانی که برگ‌های چای بیشتر فراوری می‌شود تا به چای سیاه تبدیل شود، کاتچین ها تبدیل به فرم جدیدی از فلانویدها به نام تئافلاوین می‌شود. چای سیاه ممکن است مقدار کمی کاتچین را حفظ کند، اما فواید آن برای سلامتی مفید است.

تحقیقات منتشر شده تا کنون نشان می‌دهد که چای سیاه دارای خواص بالقوه برای کاهش وزن است.

آنزیم گوارشی لیپاز در حیوانات آزمایشگاهی که فلاوونوئیدهای چای سیاه مصرف می‌کنند، مهار می‌شود. از آنجا که چربی‌ها بدون لیپاز هضم نمی‌شوند، برخی از چربی‌های رژیمی به جای این که جذب شوند، از بدن حذف می‌شوند.

هنگامی که موش آزمایشگاهی با رژیم غذایی با چربی بالا تغذیه می‌شود، حیواناتی که دوز بالاتری از پلی فنول‌های چای دریافت می‌کردند، وزن بیشتری از گروهی که پلی فنول کمتری دریافت می‌کردند از دست می‌دهند.

کافئین باعث افزایش میزان متابولیسم می‌شود

هنگامی که یک فنجان چای سیاه معمولی را می‌نوشیدید، ۳۰ تا ۸۰ میلی‌گرم کافئین دریافت خواهید کرد. بر طبق یک مطالعه در مجله اروپایی تغذیه بالینی در سال ۲۰۰۹، حدود ۵۰ میلی‌گرم کافئین کافی است مصرف شود تا میزان انرژی مورد نیاز بدن شما را در حالت استراحت افزایش دهد. در حالی که هیچ راهی برای تعیین اثر دقیق آن بر وزن بدن وجود ندارد، در ۱۲ مطالعه روی شرکت کنندگان، نشان داده شد کافئین متابولیسم پایه را ۶ درصد افزایش می‌دهد. کافئین همچنین لیپولیز را تسریع می‌کند – تخریب چربی‌های ذخیره شده – و باعث تحریک چرخه‌ای می‌شود که چربی‌ها را متابولیزه می‌کند.

کافئین ممکن است به کاهش وزن در مدت زمان طولانی کمک کند. از ۲۰۰۰ نفر مورد بررسی، نزدیک به ۵۰۰ نفر گزارش کردند که با موفقیت وزن خود را از دست دادند و آن را حفظ کردند؛ گروه کوچک‌تری که قهوه و نوشیدنی‌های کافئین دار بیشتری نسبت به دیگر شرکت کنندگان مصرف کردند. این بررسی در مجله تغذیه اروپا در ماه نوامبر ۲۰۱۵ گزارش داده شد. با این حال، این بررسی تنها نشان دهنده ارتباط است و اثبات کننده این که مصرف بیشتر کافئین اثرات مثبتی دارد نیست.

اکثر مردم با خیال راحت می‌توانند روزانه ۴۰۰ میلی‌گرم کافئین مصرف کنند که این یعنی ۵ تا ۱۳ فنجان چای سیاه است. توجه داشته باشید که اکثر محصولات مقدار کافئین هر فنجان را گزارش نمی‌کنند، بنابراین شما نمی‌دانید چای شما در مقدار پایین یا مقدار بالای کافئین قرار دارد. افرادی که نسبت به کافئین حساسیت بیشتری دارند و افرادی که ریتم قلب نامنظم، فشارخون بالا یا استرس بیش از حد دارند، ممکن است نیاز به مصرف کمتری کافئین از دستورالعمل مصرف عمومی داشته باشند.

چای سیاه مصرف کالری را کاهش می‌دهد

با توجه به مزایای بالقوه پلی فنل ها و کافئین، مصرف چای سیاه به جای نوشیدنی‌های کالری دار به شما کمک می‌کند که وزن بیشتری از دست دهید.

یک فنجان چای سیاه فقط ۲ کالری دارد حتی اگر یک قاشق غذاخوری عسل اضافه کنید، هنوز هم ۲۳ کالری دارد. اگر شما هر نوع نوشیدنی شیرین دیگری را بنوشید، تغییر آن با چای سیاه، باعث کاهش قابل توجه کالری می‌شود.

یک فنجان کولا شیرین دارای ۱۰۳ کالری می‌باشد، اما به یاد داشته باشید که یک میوه از سودا حاوی ۱۲ اونس است که ۵۲ کالری دیگر اضافه می‌کند. و اگر شما یک نوشابه بزرگ در رستوران محلی فست فود دریافت کنید، ۴۱۳ کالری مصرف خواهید کرد!

تهیه شده مجله دلگرم

مرضیه ملایریاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (48 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits