مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۲۹ شعبان ۱۴۴۴ قمری و ۲۲ مارس ۲۰۲۳ میلادی
عوارض آبیاری زیاد گیاهان
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
آبیاری بیش از اندازه گیاهان یکی از بزرگترین مشکلاتی است که در آبیاری گیاهان وجود دارد. وقتی گیاهان شاداب به نظر نمی‌رسند، وسوسه می‌شوید آب بیشتری به آنها دهید که در اغلب موارد این امر اشتباه است.

4 مورد از علائم آبیاری بیش از حد گیاهان

به گزارش دلگرم : آبیاری در گیاهان یکی از مواردیست که گیاه به شدت روی آن حساس است و ممکن است در صورت خشکی کشیدن و یا آبیاری بیش از حد دچار تنش شده و به مرور از بین برود . این تشنگی و آبیاری زیاد نشانه هایی را با خود به همراه دارد که در بعضی موارد بسیار شبیه به هم هستند.در ابتدا شما باید توجه داشته باشید که گیاهتان را در زمان درست و به روش درست ابیاری کنید . اما قدم بعدی مقدار آبی است که به گیاهتان میدهید و شناختن نوع گیاهتان که حال با توجه به گونه ی گیاهتان باید چه میزان آب به آن بدهید که نیازش برطرف شود . اگر این میزان بیشتر از حد معمول بشود و شما دیر به آن پی ببرید و همچنان کارتان را ادامه دهید ، گیاه دچار تنش شده و از بین میرود. پس باید علائم آبیاری بیش از حد را بشناسید تا هرچه سریع تر آن را حل کنید .

1. ریشه های گیاهتان را چک کنید

ریشه ها منبع اصلی جذب هوا ، آب و مواد مغذی هستند و در شرایط معمولی آب را جذب کرده و از طریق حفره های خالی و متخلل خاک هوارا را دریافت میکنند و تنفس میکنند که امری ضروری برای گیاه است . حال تصور کنید که خاک گیاه در آب غرق شود و این حفره های خالی پر از آب شده و اکسیژن بین ذرات خاک از بین برود . در این حالت ریشه های گیاه قادر به نفس کشیدن نیست و به مرور گیاه از بین میرود .

2. برگ ها قهوه ای شده و بسیار نرم هستند

یکی ار علائم کم آبی و تشنگی گیاه ، رنگ برگهاست که به مرور متمایل به زرد و قهوه ای شده و گیاه ناخوش به نظر میرسد درست مانند علایم آبیاری بیش از حد گیاه ! با توجه به یکسان بودن این نشانه ها برای تشنگی و آبیاری بیش از اندازه ، تنها تفاوت بین این دو تغییر فرم برگهاست . در آبیاری بیش از حد برگها نرم شده و فرم خود را نمیتوانند حفظ کنند اما برعکس در زمان تشنگی گیاه ، برگهای قهوه ای ترد و شکننده شده و به راحتی با فشار دست خرد میشوند .

3. فشار آب شروع به ساختن میکند !

هنگامی که ریشه ها آب بیشتری جذب میکنند که بیش از حد نیازشان است ، آب در سلولهای برگ شروع به ساختن چیزهای جدید میکند و در نهایت سلولها از بین رفته و پلاکت های جدیدی تولید میشود . این فرایند با رشد قارچ های قهوه ای یا زرد در خاک گیاه و یا سوراخ هایی در قسمت بالایی برگ ظاهر میشود که نشاندهنده ی آبیاری بیش از حد گیاه است .

4. رشد بسیار آهسته ی گیاه

رشد کم گیاه همراه با زرد شدن برگها نشانه‌ی آبیاری بیش از اندازه ی شماست . اگر برگهای گیاهتان زرد شده و سپس می افتد و یا برگهای قدیمی زودتر از حد معمول میریزند و حتی برگهای جدید قبل از رشد کافی سقوط میکنند نشانه ی این است که گیاه دچار تنش آبیاری زیاد است .

اثرات مضر آبیاری بیش از اندازه گل و گیاهان

این نکات را به خاطر بسپارید !

حتما همیشه خاک گیاهتان را به طور منظم بررسی کنید تا هم گیاهتان تشنگی نکشد و هم بیش از حد به آن آب ندهید. نگران نباشید و انگشتتان را تا حدود 2 سانتی متر در خاک فرو ببرید و اگر خشک بود آب بدهید .دستگاهی به نام رطوبت سنج در بازار یافت میشود که میتواند رطوبت خاک را اندازه گیری کرده و به شما بگوید که خاکتان مرطوب است و یا باید به آن آب بدهید .همچنین قبل از هر عکس العملی در هنگام مشاهده ی علائم ذکر شده حتما خاک و گیاه را از نظر وجود آفت چک کنید چرا که ممکن است در صورت برزو آفت و حشرات موذی نیز این علامت ها ظاهر شود .

اثرات مضر آبیاری بیش از حد در کشاورزی

آب برای رشد گیاهان بسیار مهم است، اما اثرات مضر آبیاری که منجر به ورود آب به خاک و فرسایش آن می‌شود و نهایتا می‌تواند ضررهای زیادی را برای گیاهان ایجاد کند را نادیده گرفت.هر چند رشد و نمو گیاهان به دلیل کمبود آب دچار مشکل می‌شود، به همین ترتیب استفاده از تجهیزات آبیاری قطره ای و بارانی که بیش از حد باشد، بر رشد گیاهان تاثیر منفی می‌گذارد. وجود آب زیاد در خاک باعث می‌شود، حفره‌ها پر شده و آب در سطح خاک جمع شود، در نتیجه شرایط تعادل آب و هوا مشکل‌ساز شده و در منافذ اختلال ایجاد می‌کند و در این حالت گیاه قادر به تنفس نخواهد بود.ریشه‌ها به طور صحیح نمی‌توانند در یک زمین غرقاب رشد کنند. بدون شک تا به حال مشاهده کرده‌اید که اگر به یک گل آب اضافه داده شود، نمی‌تواند در گلدان به خوبی رشد کند، زیرا اکسیژن کافی برای تنفس در اختیار ندارد.به همین دلیل آبیاری باید به میزان کافی و متناسب با شرایط گیاه انجام شود.توجه به تجهیزات آبیاری قطره ای گلخانه و زهکشی مناسب مزارع، باعث می‌شود تا میزان آبیاری گیاهان به حد مطلوب نزدیک شود و اثرات مضر آبیاری بیش از حد برای آن‌ها به وجود نیاید.

اثرات مضر آبیاری بیش از حد بر روی گیاهان عبارتند از:

  • افزایش عناصر شور و قلیایی در خاک
  • مشکل ورود به سیستم آب
  • مشکلات تنفس ریشه
  • کاهش درجه حرارت خاک
  • ریشه‌های کم عمق
  • سرزمین‌های باتلاقی
  • تشکیل نیترات
  • کمبود عناصر مغذی و کاهش بهره‌وری خاک
  • اسیدیته خاک

1. افزایش عناصر شور و قلیایی در خاک

زمانی که از تجهیزات آبیاری بارانی و قطره‌ای بیش از حد استفاده شود، سطح آب زیرزمینی بالا می‌رود و مقدار نمک حلال افزایش می‌یابد.
به دلیل تبخیر نمک‌های حاصل از آب زیرزمینی، شوری در سطح خاک جمع می‌شود. این مسئله همچنین منجر به ایجاد نمک بیشتر در آب می‌گردد.نمک‌های محلول در خاک به حدی است که افزایش آن تاثیر نامطلوبی بر رشد محصولات زراعی دارد و تولید آن را کاهش می‌دهد.
هنگامی که غلظت نمک‌های محلول در خاک بیش از ۰.۱ باشد رشد گیاهان متوقف می‌شود.

2. مشکل ورود به سیستم آب

خاک در سطح زمین بسیار حساس است، زیرا خاک دارای گرانول‌هایی است که در آن مقدار کمی کربنات کلسیم وجود دارد و اجازه نمی‌دهند تا آب به زیرزمین و ریشه خاک نفوذ کند.به همین دلیل مشکل آبگرفتگی زمانی رخ می‌دهد که رطوبت در خاک بیش از حد باشد، در نتیجه فعالیت‌های کشاورزی در این منطقه متوقف می‌شود.

حتماً بخوانید:
علت پژمرده شدن گیاه پیرومیا چیست؟نحوه مراقبت و نگهداری از گیاه پیرومیا

علت پژمرده شدن گیاه پیرومیا چیست؟نحوه مراقبت و نگهداری از گیاه پیرومیا

نحوه مراقبت و نگهداری از گیاه پیرومیا پیرومیا یکی از دسته گیاهان آپارتمانی همیشه‌سبز است و دارای بیش از ۴۰۰ گونه گیاهی است. این گیاه زیبا و همیشه‌…

3. مشکلات تنفس ریشه

آب زیاد باعث جایگزینی آن در منافذ خاک می‌شود.از این رو ریشه گیاهان هوای کافی برای تنفس و زندگی نخواهند داشت. در نتیجه رشد گیاهان متوقف شده و بیماری‌ها محصولات زراعی را از بین می‌برند.

​ اثرات مضر آبیاری بیش از اندازه گل و گیاهان

4. کاهش درجه حرارت خاک

آب اضافی جمع‌آوری شده در فرایند تبخیر سرد می‌شود و باعث کاهش دمای خاک می‌شود.اگر بذرها به درستی حل نشوند، رشد گیاهان تحت تاثیر قرار خواهد داشت. در نتیجه فعالیت ارگانیسم نیز کاهش می‌یابد.

5. ریشه‌های کم عمق

به دلیل آب زیاد و کمبود هوا، ریشه گیاهان عمیق نمی‌شوند و در سطح بالایی باقی می‌مانند.گیاهان به دلیل ضعف قادر به دریافت عناصر مغذی در مقدار کافی و ریشه‌های کم عمق نیستند.

6. سرزمین‌های باتلاقی

اگر زمین با استفاده از تجهیزات آبیاری باغ و گلخانه بیش از حد اشباع شود، آب راکد در طولانی مدت به باتلاق تبدیل می‌شود و تنها گونه خاصی از گیاهان می‌توانند در این محیط رشد کنند، در نتیجه برای کشاورزی مفید نخواهد بود.

7 . تشکیل نیترات

از اثرات مضر آبیاری تشکیل نیترات است.به دلیل عدم وجود اکسیژن مناسب در خاک فرآیند نیتروژن‌سازی آغاز می‌شود.در این حالت اکسیژن حل شده و به اکسید نیتروژن تبدیل می‌شود، در نتیجه اکسید نیتریک و گازهای ازت در خاک افزایش پیدا می‌کند.مسئله‌ای که وجود دارد این است که آن‌ها برای گیاهان مفید نخواهند بود.

8. کمبود عناصر مغذی و کاهش بهره‌وری خاک

اثرات مضر آبیاری بیش از حد منجر به فرسایش زمین شده و در نتیجه باعث کاهش بهره‌وری خاک می‌شود و این مسئله موجب خواهد شد تا محصولات زراعی به خوبی رشد نکنند، زیرا دسترسی گیاه به مواد و املاح مورد نیاز به سختی ممکن خواهد بود.

9. اسیدیته خاک

مناطقی که بیش از حد آبیاری می‌شوند باعث تشکیل کلسیم، منیزیم، پتاسیم با بار مثبت شده و آن‌ها به دانه‌های کلوئیدی خاک تبدیل می‌شوند.این ذرات با بار مثبت به عمق خاک نفوذ کرده و مقدار زیادی گرانول در خاک تولید می‌شود. این باعث خواهد شد که میزان اسید خاک بیشتر شود.از دیگر مواردی که تجهیزات آبیاری گلخانه و کشاورزی نامناسب به وجود می‌آورد، شامل تغییر شکل در ساختار خاک، حمله بیماری‌ها و حشرات مضر، افزایش نمک‌های مضر و میزان قلیایی در سطح خاک و کاهش فعالیت‌های موجودات زنده خواهد بود.شرایط نامطلوب خاک با میزان نفوذ کم ممکن است در شرایطی ایجاد شود که آب آبیاری کشاورزی دارای شوری نامناسب یا میزان زیاد سدیم نسبت به کلسیم و منیزیم آن باشد.در جایی که شدت کاربری اراضی نسبتا کم باشد، ممکن است سطح آب بیش از حد مورد نیاز باقی بماند و مدت زمان ایستادن آب برای پرورش چرخه‌های حشرات و آفات مناسب شود.به همین دلیل لازم است سیستم‌های آبیاری تحت فشار و امکانات لازم برای بررسی و ارزیابی شرایط فراهم شود. در این صورت اطمینان حاصل خواهید کرد که محصولات شما در فصل رشد خود به منابع مورد نیاز برای توسعه دسترسی خواهند داشت.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (2 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است