دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۶ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
از چند ماهگی سرلاک را به برنامه غذایی نوزادم اضافه کنم؟

سرلاک چیست؟ از چند ماهگی میتوان سرلاک را به نوزاد داد؟

از چند ماهگی سرلاک را به برنامه غذایی نوزادم اضافه کنم؟
31
زمان مطالعه: 10 دقیقه
طبق توصیه های آکادمی نوزادان، کودک تا 6 ماهگی باید شیر مادر را بخورد. زیرا شیر مادر تمام ریزمغذی های مورد نیاز نوزاد را از جمله کربوهیدرات، چربی، آب، قند، پروتئین و آنتی بادی تامین میکند. راه هایی برای تغذیه مناسب کودک وجود دارد از جمله سرلاک .

سرلاک چیست؟

به گزارش دلگرم : سرلاک غذای کمکی سالمی برای نوزاد است. این محصول بصورت وسیع برای هر سن نوزاد موجود است.همچنین سرلاک از نظر طعم و قوام دارای تنوع است. در تعریف علمی می توانیم سرلاک را یک غلات مخصوص نوزاد بنامیم که دارای پروبیوتیک مفید بیفیدوس است که این پروبیوتیک باعث تقویت سیستم ایمنی و گوارشی نوزاد شما میشود.

سرلاک (غذای کمکی نوزاد) را از چند ماهگی میتوان به نوزاد داد؟

هر نوزادی تا 6 ماهگی باید تنها شیر مادر دریافت کند و نوزادانی که شیر مادر دریافت نمیکنند، شیرخشک غنی شده با آهن بخورند. اما اگر پزشک شما به دلایل مختلف از جمله کم وزنی نوزاد، نوزاد زودرس و......توصیه کرد می توانید از 4 ماهگی ماهگی به نوزاد خود سرلاک بدهید.قبل از 4 ماهگی خوردن سرلاک توصیه نمی شود.بعد از شش ماهگی شما غذای کمکی نوزاد را آغاز میکنید که سزلاک می توانید یکی از غذاهای کمکی نوزاد بعد از 6 ماهگی باشد اما معمولا اگر نوزاد غذا نخورد و یا کم وزن باشد، سرلاک را به غذای کودک اضافه میکنند در غیر اینصورت همان غذای کمکی مانند فرنی و حریره بادام جوابگوی نوزاد است.


چگونه به نوزادم سرلاک بدهم؟

شما می توانید سرلاک را با قاشق مرباخوری به نوزاد بدهید. سعی کنید برای اولین بار از یک قاشق مرباخوری شروع کنید و کم کم آن را به 2 تا 3 قاشق در روز افزایش دهید.

از کجا بفهمم باید به نوزادم سرلاک بدهم؟

در راستای رشد نوزاد، ممکن است او علائمی را نشان دهند که این علائم به شما اجازه میدهد به نوزاد خود سرلاک برهید. این علائم زمانی به شما اجازه میدهد که به نوزاد سرلاک بدهید که 4 ماهه و یا بزرگتر باشد در ضمن برای سرلاک دادن به نوزاد زیر 6 ماهه حتما با پزشکش مشورت کنید:

1. نوزاد شما تمایل به خوردن غذا در بشقاب شما را دارد

2. نوزاد شما انگشتش را روی دهانش می گذارد.

3. اشتهای نوزاد شما افزایش یافته و بعد از شیر خوردن هم هنوز گرسنه است

4. نوزاد شما با نزدیک کردن قاشق، دهانش را باز میکند و آماده خوردن است.

5. نوزاد شما گردن گرفته و کنترل سرش بهتر شده است.

6. کودک شما در موقعیت نشستن با کمک راست می ایستد.

7. اگر شما هیچ کدام از این نشانه ها را ندید، باید صبر کنید تا وقت آن برسد.

چرا زودتر از 4 ماهگی نمی توانم به نوزاد سرلاک بدهم؟

دلیل اول: 3 تا 4 ماهگی مرحله مهم رشد بدن نوزاد است و به دلایل زیر نباید غذاهای سفت تر و جامد را برای نوزاد شروع کرد:

دلیل دوم: خطر بلع نادرست نوزاد وجود دارد، زیرا تا این مرحله ممکن است سیستم هضم و جذب نوزاد هنوز به تکامل کامل نرسیده باشد.

دلیل سوم: غذاهای جامد مانند سرلاک ممکن است جایگزین شیر مادر و یا شیرخشک شود و نوزاد از طعم آن خوشش بیاد و دیگرتمایلی به خوردن شیرمادر و یا شیرخشک نخواهد داشت

دلیل چهارم: ممکن است نوزاد شما مستعد آلرژی غذایی،عفونت، آلرژی و یا عدم تحمل لاکتوز باشد و سیستم ایمنی او بطور کامل تکامل نیافته است

دلیل پنجم:ممکن است در مدفوع نوزاد تغییری ایجاد شود زیرا نوزاد به مرحله هضم غذاهای جامد تا قبل از 4 ماهگی نرسیده است و هضم این مواد کامل انجام نمیشود.

چرا بهتر است سرلاک را بعد از شش ماهگی به نوزاد خود بدهم؟

معمولا توصیه نمی شود که شروع غذای جامد کمکی مانند سرلاک بعد از 6 ماهگی کودک به تاخیر بیافتد، زیرا: زیرا شیر مادر در این مرحله به تنهایی جوابگو نیست و باید غذاهای کمکی آغاز شود که یکی از غذاهای کمکی می تواند سرلاک باشد.ممکن است شروع نکردن غذای کمکی اثر بدی بر روی رشد و تکامل نوزاد داشته باشد. نوزاد ممکن است با کمبود روی و آهن روبرو شود. نوزاد ممکن است مهارت های لازم جویدن، قورت دادن و یا بلع را یاد نگیرد.

نحوه تغذیه کودک با سرلاک

با روزی ۱-۲ قاشق چایخوری سرلاک دادن به نوزاد را آغاز کنید.درصورت تمایل نوزاد، به ۲-۳ قاشق غذاخوری در روز برسانید. انواع سرلاک برای نوزادان را با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کرده و به کودک بدهید.بهتر است تغذیه با سرلاک صبح زود باشد که کودک گرسنه استزمان مناسب دیگر شب هنگام، قبل از خواب کودک است. بخاطر داشته باشید، خوردن غذای جامد برای کودکتان پدیده‌ای جدید است و او زمان می‌خواهد تا غذا خوردن با این روش را یاد بگیرد. پس اگر کودک غذا را از دهان بیرون ریخت و یا از خوردن آن امتناع کرد، دلسرد نشوید. کودک را مجبور به خوردن نکنید. اگر تمایلی به خوردن نداشت، صبر کنید و مدتی بعد، دوباره امتحان کنید.با آغاز تغذیه نوزاد در سنین مختلف با غذای جامد، دنیایی از طعم‌های مختلف به روی نوزاد گشوده می‌شود. با آرامش و صبر در این سفر با او همراه شوید.

موارد مصرف سرلاک

  1. غذای کمکی کودک
  2. تقویت سیستم ایمنی کودک
  3. کمک به رشد، تکامل مغز و قوای شناختی کودک

حتماً بخوانید:
کدام سرلاک کودک را چاق میکند ؟

کدام سرلاک کودک را چاق میکند ؟

سرلاک چاق کننده کودک سرلاکی است که سرشار از ویتامین و مواد معدنی باشد. از این رو اگر جزو مادران شاغل و پر مشغله هستید و در غذای کمکی نوزاد شما میوه و…

انواع سرلاک برای نوزادان

معمولا سرلاک، اولین غذای جامدی است که نوزادان مصرف می‌کنند. انجمن پزشکان امریکا توصیه کرده است که در یک سال اول زندگی، مادران سرلاک‌های غنی از آهن را با شیر مادر یا شیرخشک مخلوط کرده و بعنوان وعده غذایی به نوزادان بدهندیک سرلاک رقیق با مخلوط کردن ۱ قاشق پودر غلات با ۴ یا ۵ قاشق شیر مادر، شیرخشک یا آب تهیه می‌شود.


1. سرلاک برنج

 سرلاک برنج

اولین غذای جامدی که به نوزاد داده می‌شود، سرلاک برنجی است. برنج فاقد آلرژیست و بسیار آسان هضم می‌شود. هم چنین می‌توان به سادگی آن را با شیر مادر یا شیر خشک مخلوط کرد و به نوزاد داد. سرلاک‌ برنج قهوه ای، درصد فیبر بالاتری دارد و برای دستگاه گوارش نوزاد بسیار مفید است. در حالی که سرلاک‌ برنج سفید، تقریبا فاقد فیبر است. پزشکان توصیه می‌کنند که سرلاک برنج به مدت چند هفته تا یک ماه بعنوان تنها غذای جامد به نوزاد داده شود تا سیستم گوارشی نوزاد کم کم برای هضم دیگر مواد آماده شود.


2. سرلاک جو دوسر

سرلاک جو دوسر

انجمن پزشکان امریکا، سرلاک جو دوسر را به عنوان مناسب‌ترین غذای جامد نوزادان، پیشنهاد کرده است. جو دو سر سرشار از فیبر و آنتی اکسیدان‌های گیاهی است و بیشتر کودکان طعم ملایم آن را دوست دارند. بسیاری از سرلاک‌های جو دوسر حاوی میوه‌های خشک، مثل موز و تمشک است.بهتر است، ابتدا به کودک خود سرلاک جو دوسر ساده بدهید، سپس به سراغ سرلاک غنی شده با میوه بروید. بدین ترتیب درصورت مشاهده آلرژی در کودک، منشا آن را به سادگی تشخیص می‌دهید.


3. سرلاک گندم

سرلاک گندم

یکی از انواع سرلاک برای نوزادان سرلاک گندم است که بسیار محبوب و در عین حال بین پزشکان بسیار مورد بحث است. انجمن پزشکان امریکا، در سال ۲۰۰۸، اعلام کرد که بنابر نظر پزشکان دپارتمان آلرژی و ایمنی، بهتر است سرلاک گندم به عنوان اولین غذای جامد به کودک داده نشود.بلکه بهتر است کودک ابتدا با میوه‌ها، سبزیجات و دیگر انواع سرلاک‌ آشنا شود و پس از آن سرلاک گندم به کودک داده شود. اگر در خصوص دادن سرلاک گندم و حساسیت کودک به گلوتن نگرانی‌هایی دارید، بهتر است با پزشک کودکتان دراین باره گفتگو کنید.


4. سرلاک جو

سرلاک جو

جو معمولا یکی از مواد تشکیل دهنده سرلاک نوزادان است اما پزشکان آن را به عنوان غله کامل نمی‌شناسند. با این حال، سرلاک جو، نسبت به دیگر غلات ریسک آلرژی پایین‌تری دارد و کودکان طعم خوشایند جو را به خصوص در ترکیب با شیر و میوه‌ها دوست دارند. سرلاک جو درصد فیبر بالایی دارد و معمولا با آهن غنی می‌شود.


5. سرلاک مخلوط غلات و میوه

سرلاک غلات عالی و مقوی

هنگامی که نوزاد از انواع سرلاک به طور جداگانه تغذیه کرد و نسبت به آن‌ها آلرژی نداشت، می‌توانید از سرلاک‌ مخلوط غلات استفاده کنید. با مخلوط کردن چند غله مختلف، بدن کودک از مزایای همه آن‌ها بهره مند و تنوع طعم بیشتری برای کودک ایجاد می‌شود. هم چنین می‌توان از ترکیب شیر، میوه خشک شده و روغن‌های گیاهی نیز با آن‌ها استفاده کرد.


6. سرلاک برنج و شیر

سرلاک برنج و شیر پر از خاصیت

از سن 6 ماه به بعد : سرلاک برنج به همراه شیر در هر وعده، تغذیه ای متعادل و مناسب برای معده کوچک کودکان است. علاوه بر فواید غلات طبیعی، ترکیبی مناسب از ریزمغذی های لازم برای رشد و تکامل بدن کودک را فراهم می نماید. سرلاک برنج از پایان 6 ماهگی قابل استفاده برای شیرخواران می باشد.


7. سرلاک برنج و ذرت و شیر

سرلاک برنج و ذرت و شیر

از سن 6 ماه به بعد : به عنوان مکمل غذایی و نه جایگزین شیر مادر مصرف شود. کودکانی که به پروتئین گاوی حساسیت دارند نمیتوانند به دلیل وجود شیر در این سرلاک از ان استفاده کنند.


8. سرلاک گندم و موز و شیر

سرلاک گندم و موز و شیر

از سن 7 ماه به بعد : سرلاک گندم و موز و شیر حاوی بیفیدوس و مواد مغذی جهت کمک به تقویت سیستم دفاعی بدن کودک بوده و مناسب کودکان بالای 6 ماه می باشد.


9. سرلاک سه غله با شیر

 سرلاک سه غله با شیر

از سن 8 ماه به بعد : سرلاک غلات و شیر به نوزادان شما کمک می کند طعم بیشتری برای رژیم غذایی خود داشته باشید و همچنین آنها را از مواد مغذی مانند کلسیم و ویتامین D برای کمک به رشد طبیعی و رشد استخوان کوچک خود کمک بگیرید.غلات و حبوبات پایه ای ایده آل برای رژیم غذایی متعادل و متنوع برای کودک شما را فراهم می کند. دارای آهن است . آهن به رشد عاطفی عادی کمک می کند. همچنین دارای کلسیم و ویتامین D که به رشد طبیعی استخوان ها کمک می کند. برای هر دو رژیم غذایی سالم و رژیمی مناسب است.


10. سرلاک گندم و عسل و شیر

 سرلاک گندم و عسل و شیر

از سن 12 ماه به بعد : سرلاک گندم و عسل به همراه شیر غذایی کاملاً مقوی برای کودکان 12 ماه به بالا می باشد که دیگر مصرف شیر مادر یا شیر خشک به تنهایی قادر به تأمین مقدار انرژی مورد نیاز آن ها برای رشد نخواهد بود. به دلیل تفاوت نیازهای کودکان با یکدیگر، برای تعیین زمان شروع این محصول با پزشک متخصص خود مشورت نمایید. سرلاک به عنوان اولین ماده غذایی تکمیلی کودک مناسب می باشد . پس از شروع تغذیه تکمیلی، تغذیه با شیر مادر باید تا حد اکثر زمان ممکن ادامه یابد. به خاطر داشته باشید، با مشاهده علامت سیری کودک مثل روی برگرداندن، از غذا دادن بیش از حد به وی خودداری نمایید.


شرایط نگهداری سرلاک

در جای خشک و خنک نگهداری نمایید.

روش مصرف سرلاک

  1. قبل از تهیه به دقت دست ها و ظرف غذای کودک را بشویید.
  2. آب آشامیدنی تمیز را به مدت 5 دقیقه جوشانده و بگذارید خنک شود.
  3. 150 میلی لیتر آب ولرم را اندازه بگیرید و در ظرف کودک بریزید.
  4. 50 گرم یا 9 قاشق غذاخوری سر صاف سرلاک را به آن اضافه کنید. مخلوط را هم زده تا به صورت یکنواخت درآید و سپس با یک قاشق تکیز به کودک بخورانید.

همچنین بخوانید:

انواع سرلاک : خواص بی نظیر سرلاک برای نوزادان

فرق شیر خشک با سرلاک چیست؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (31 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits