مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۰ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
راه های علاقه مند کردن کودکان به مسواک

۵ روش برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن

راه های علاقه مند کردن کودکان به مسواک
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
به کودکان خود کمک کنید که با رعایت بهداشت دهان و دندان، یک لبخند زیبا داشته باشند . بازی کردن با کودک همیشه بهترین راه برای آموزش است .

چگونه کودکان را به مسواک زدن تشویق کنیم

اغلب کودکان از مسواک زدن فراری هستند و تا جایی که می توانند از انجام آن سرپیچی میکنند. شما می توانید مسواک زدن را برای آنها سرگرم کننده و جذاب کنید. با دلگرم همراه شوید .

۵ روش برای علاقه مند کردن کودکان به مسواک زدن

چطور به کودکمان مسواک زدن بیاموزیم؟

مسواک زدن موضوعی نیست که بتوان در اهمیت آن شک کرد و هر کودکی باید یاد بگیرد بعد از غذا و قبل از خواب دندان هایش را مسواک بزند.

اما گاهی والدین با نادیده گرفتن و کم اهمیت جلوه دادن این موضوع، به بهانه اینکه دندان های کودک دایمی نیستند، این کار را جدی نمی گیرند و به مرور با بزرگ ترشدن کودک، وادار کردن او به مسواک زدن به یک درگیری همیشگی تبدیل می شود.

بیشتر والدین اهمیت مسواک زدن را درک می کنند ولی چرا اجرای موضوع تربیتی و آموزشی ای به این سادگی در برخی خانواده ها به یک جنگ تبدیل می شود؟ جنگ مسواک زدن؟ این راه حل های ساده و عملی می توانند در آموزش صحیح مسواک زدن به کودک شما را یاری کنند.

1– الگوی خوبی باشید

اگر فرزندتان از کودکی ببیند شما مرتب دندان های خود را مسواک می زنید، او نیز مشتاق خواهدشد چنین کند. بچه هایی که قبل از یک سالگی و مدت ها قبل از اینکه واقعا بتوانند دندانشان را مسواک بزنند، مسواک مخصوص به خود داشته باشند، به راحتی با مسواک زدن خو می گیرند.
آنها بدون اینکه چیزی در مورد نظافت و بهداشت دهان و دندان بدانند، از شما الگوبرداری می کنند و با مسواک و خمیردندان کلنجار می روند.

2– عادت را زود ایجاد کنید

با رویش اولین دندان ها، به خصوص بچه هایی که مسواک زدن والدینشان را می بینند، می آموزند باید این مسواک را مانند شما به دندانشان بمالند.

حدود ۲ سالگی کودک مانند شما این حرکت ها را انجام می دهد. او را تشویق کنید روش درست مسواک زدن را بیاموزد. وقتی مسواک می زنید، ترانه و آواز بخوانید؛ ترانه هایی مثل: «مسواک می زنیم اینجوری، اینجوری…» «مسواک بزن! بزن تا میکروبا کشته بشن!» طوری عمل کنید که کودک مسواک زدن را مثل یک بازی دوست داشتنی بداند.

اجازه دهید بعد از مسواک زدن، دندان های شما را وارسی کند و سپس نوبت شماست تا دندان های او را ببینید. نقش بازی کنید و هیجان بازی را وارد این کار کنید! «وای! مسواکتو بده دارم یه میکروب می بینم هنوز جا مانده. آهان کشتمش. هورا! دندان پسرمنو نخوری میکروب بد.»

3– تشویق کنید تا این عادت نهادینه شود

هر تلاش اولیه کودک در مسوا ک زدن باید حتما تحسین شود. با او به فروشگاه بروید تا مسواک و خمیردندان را خودش انتخاب کند. به عنوان جایزه برایش مسواک و خمیردندان فانتزی بخرید و پیشرفت های او را در ذهن ثبت کنید.
وقتی کودک کمی بزرگ تر شد، حتی لازم است جدولی با کمک خودش تهیه کنید و آن را به دیوار اتاقش بچسبانید. به ازای هر بار مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن صحیح، یک ستاره روی جدول بکشید و با پرشدن جدول، او را به یک خوراکی دوست داشتنی دعوت و تاکید کنید بعد از خوراکی لازم است به دقت مسواک بزند.

4 – از دندان پزشک کمک بگیرید

بهترین راه حل برای اینکه از ترس از دندان پزشک پیشگیری و کودک را به مسواک زدن تشویق کنید، این است که پیش از به وجود آمدن مشکل، ملاقاتی با یک دندان پزشک اطفال ترتیب دهید.
با هماهنگی ساده می توانید مسواک زیبا یا خمیردندان معطری را به زیبایی کادو کنید و از دندان پزشک بخواهید آن را به کودک شما هدیه دهد و باب دوستی و آشنایی از همین جا با یک خاطره خوش باز شود.

حتی می توانید با کودک سه ساله خود «دندان پزشک بازی» کنید. کتاب های آشنایی با مشاغل در بیشتر کتاب فروشی ها موجود است؛ این کتاب ها در مورد رفتن به دندان پزشکی اطلاعاتی می دهند.
در مورد اینکه کودک چه وسایلی را در آنجا می بیند و چه کاری انجام می دهد با او صحبت کنید. از دندان پزشک خواهش کنید برای کودک شرح دهد چطور مسواک بزند و چرا مسواک زدن مهم است.

5 – قانون بگذارید و قاطعانه اجرا کنید

اگر می خواهید کودک شما مسواک زدن قبل از خواب یا بعد از غذا را فراموش نکند، به جای اینکه منتظر بمانید این اتفاق بیفتد و او با طفره رفتن و تنبلی خون شما را به جوش بیاورد، سعی کنید قبل از فرارسیدن زمان این کار، به او یادآوری کنید؛ «این برنامه که تمام شد باید مسواک بزنیم و آماده خواب شویم.» یادتان باشد خواسته خود را به صورت سوال مطرح نکنید.

شما باید قانون را به صورت قطعی اعلام کنید. اگر بگویید: «نمی خوای بری دندونات رو مسواک بزنی؟» این فرصت را به کودک می دهید تا بگوید «نه نمی خوام»، «حوصله ندارم و…» پس جلوی جر و بحث را بگیرید.

روش درست این است که به او اعلام کنید باید این کار را انجام دهد: «من آماده ام تا بعد از مسواک زدنت قصه امشب را برایت تعریف کنم. تا ۵ دقیقه دیگر در اتاقم.»

با این شیوه شما هم قانون را به او یادآوری کرده اید هم جایزه ای مناسب مانند تعریف کردن قصه موردعلاقه اش را برای او در نظر می گیرید. کودک هم به جای بحث درمورد مسواک زدن یا نزدن به نام قصه موردعلاقه اش فکر می کند یا عنوان کتابی که قرار است برایش بخوانید.

بیشتر بخوانید :

کیدی لاکت چیست ؟ خواص کیدی لاکت در سلامت کودکان

فواید بی نظیر تخم بلدر چین بر سلامت کودکان

علاقه مندی کودک به بازی نشانه سلامتی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
  • منبع
  • shebreh.com
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است