درمان لاغری کودکان در طب سنتی ایران

۵۷,۲۲۱
۳۲
۰
سه شنبه, ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ۱۱:۳۷

مهمترین عوامل علت لاغری کودکان و راه سریع درمان لاغری

با این بخش از دلگرم همراه باشید تا با راه های مناسب برای درمان لاغری کودکان آشنا شوید.

Weight babies

همانطوری که افراد چاق به دنبال لاغری هستند، واققا افراد لاغری نیز وجودد ارد که دنبال چاقی هستند . پس چاقی بیش از حد و لاغری بیش از حد جایز نیست وهردو باید به فکر تناسب اندام متعادلی باشند. هم لاغری و هم چاقی بزودی میسر نیست. فکر نکنید که اگر بخورید زود چاق می شوید.حداقل ۳۰ و حداکثر ۹۰ روز طول میکشد تا چاق بشوید و کمی تحمل لازم است.

«داشت چیپس و پنیرش را با یک لیوان بزرگ دلستر با چنان ولعی می‌خورد که نگو! بعدش هم یک میلک‌شیک گُنده سفارش داد که من حتی با فکر کردن به آن هم ۲ کیلو چاق می‌شوم! چه برسد به خوردنش! اما او یک پَر چربی هم نداشت ...با حسرت نگاهش می‌کردم و قهوه تلخم را مضمضه می‌کردم. من از ترس چاق شدن، هر بارکه با دوستانم به کافی‌شاپ و رستوران می‌روم، کم‌کالری‌ترین خوراکی‌ها را انتخاب می‌کنم و بسیار کم می‌خورم که نکند همه زحمات یک سال رژیم لاغری‌ام بر باد برود اما دوستم همیشه همین‌قدر لاغر بوده و همین‌قدر غذا می‌خورده ولي دریغ از اینکه یک گرم به وزنش اضافه شود! تازه وقتی می‌گوید «هرچی غذا می‌خورم که کمی چاق شوم اما نمی‌شوم»

فکر می‌کنم می‌خواهد دل من را بسوزاند! مگر می‌شود کسی دلش بخواهد چاق شود؟!»

شما هم فکر می‌کنید هیچ‌کس دوست ندارد چاق شود؟

 مهمترین عوامل علت لاغری کودکان و راه سریع درمان لاغری

مقدمه ای در مورد لاغری کودکان

شاید در این دوره و زمانه که بیشتر اطرافیان ما به دنبال راهی برای رفع اضافه‌وزنشان می‌گردند، دیدن کسی که دوست داشته باشد چاق شود، کمی عجیب باشد اما چه بخواهید و چه نخواهید، تعداد افراد لاغر که دوست دارند کمی چاق شوند، اصلا کم نیست به همین خاطر ما هم سراغ دکتر ‌رضا راست‌منش، متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی رفتیم تا علل لاغری و چاق نشدن برخی افراد را بررسی كنيم و همچنین با راه‌حل‌هایی برای رفع لاغری آشنا شویم.

در موارد کمبود وزن افراد باید به صورت تدریجی و بر اساس توانایی در هفته نیم کیلو وزن اضافه کنند تا دچار بیماری های معده و اختلال در فعالیت های قلبی نشوند.برای تشخیص کمبود وزن در افراد ابتدا باید به BMI یا همان وزن ایده آل که با تقسیم کردن وزن فرد بر قد به دست می آید پی ببریم به طوری که اگر BMI بین ۲۰ تا ۲۵ باشد، وزن فرد نرمال، بین ۲۵ تا ۳۰ باشد چاق خفیف، بین ۳۰ تا ۴۰ چاق متوسط و وزن بالاتر از ۴۰ از چاقی مفرط برخوردار است.

از جمله دلایل کمبود وزن می توان به کاهش مقدار انرژی دریافتی نسبت به نیازهای فرد، داشتن فعالیت های زیاد، اختلال در جذب مواد غذایی، ابتلا به بیماری های غیرارادی مانند بیماریهای مزمن ریوی، ازدیاد ترشح غده تیروئید و استرس های روحی و روانی اشاره کرد.در موارد کمبود وزن افراد باید به صورت تدریجی و بر اساس توانایی در هفته نیم کیلو وزن اضافه کنند تا دچار بیماری های معده و اختلال در فعالیت های قلبی نشوند.

همچنین در افراد لاغر، فقر غذایی فرد دچار کمبود وزن باید از طریق مصرف مواد غذایی پروتئینی و چربی های غیراشباع جبران شود، بنابراین این افراد باید غذاهایی را که موجب تحریک اشتها می شود مصرف کنند به این صورت با افزایش تدریجی میزان انرژی دریافتی، رژیم غذایی قادر به تامین نیازهای فرد خواهد بود که البته بسته به ارزیابی تغذیه ای گروه های مختلف افراد متفاوت است.

اولین گام در درمان لاغری تشخیص علت کمبود وزن است، بررسی تاریخچه پزشکی، میزان مصرف غذایی فرد، کمبودهای تغذیه ای و همچنین عادت غذایی اولین کاری است که باید در خصوص تعیین رژیم غذایی برای این افراد انجام شود.در افرادی که لاغر هستند و می خواهند چاق شوند، بعد از محاسبه میزان مصرف انرژی روزانه در این افراد، وزن نسبت به شرایط فرد از ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلو کالری به مصرف روزانه وی اضافه می کنیم تا باعث افزایش وزن آنها شود. البته ۱۰ تا ۱۵ درصد از این کالری باید از طریق مصرف مواد غذایی پروتئینی و چربی های غیراشباع تامین شود.

فردی که می خواهد در روز ۵۰۰ کیلو کالری به بدن خود اضافه کند در طول روز باید یک عدد موز، یک لیوان شیر و بستنی، دو برش نان اضافه بر نانی که قبلا مصرف می کرده و ۳۰ گرم پنیر مصرف کند که البته با توجه به ذائقه فرد می توان جایگزین هایی برای هر کدام از این مواد غذایی در نظر گرفت.نکته پایانی در مورد مصرف داروها و پودرهایی که به منظور رسیدن به وزن ایده آل از داروخانه یا عطاری ها تهیه می شود باید کاملا بر اساس تحقیقات و اصول علمی صورت بگیرد، در غیر این صورت عوارض و عواقبی را در کوتاه یا بلندمدت در پی خواهد داشت.لاغری یك بیماری مزمن است و مثل هر بیماری مزمن دیگری برای درمان نیاز به زمان دارد.

علت لاغری کودکان


علل لاغری بچها


الف) فشارهای درونی، استرس ها و افسردگی
ب) بیماری هایی از قبیل : هیپرتیروئیدیسم (پر‌كاری تیروئید)، دیابت (بیماری قند خون بالا)، بیماری‌های انگلی، بیماری‌های گوارشی
ج) اختلال تغذیه‌ای ( دریافت كم كالری و فعالیت زیاد )
د) ژنتیك و ارث

علت لاغری کودکان

درمان لاغری

علت لاغری کودکان

اصلاح الگوی تغذیه روندی است که در طول زمان شکل می‌گیرد و بهترین الگوی آن پدر و مادر و در واقع اعضای خانواده هستند. اصلاح الگوی تغذیه یعنی تامین نیازهای تغذیه‌ای کودک در سنین حساس رشد با استفاده از 4 گروه اصلی مواد غذایی؛ یعنی انرژی، پروتئین، ویتامین و املاح به اندازه و متناسب با نیاز کودک.شاید بزرگ‌ترین چالش پیش روی والدینی که فرزندان لاغر و کم‌وزن دارند، آن است که از گروه‌های غذایی پر انرژی و چاق‌کننده برای جبران کم‌وزنی فرزندان‌شان استفاده کنند؛ در حالی که در مصرف مواد انرژی‌زا، حتی برای کودکان لاغر هرگز نباید افراط کرد.

بر اساس یافته‌های متخصصان تغذیه، افزایش ذخایر چربی نه تنها به مرور و در سنین بالاتر موجب افزایش وزن و چاقی کودکان می‌شود، بلکه آنها را در معرض ابتلا به چربی، فشار خون، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی در آینده قرار می‌دهد.به بیان دیگر​گرچه وزن، معیار خوبی برای تخمین کفایت یا کمبود مصرف مواد انرژی‌زاست و چنانچه وزن کودک کمتر از حد استاندارد باشد، نشانه کمبود انرژی خواهد بود، اما افزایش مصرف مواد انرژی‌زا برای چنین کودکانی نیز باید بر اساس اصول درست تغذیه باشد.

تامین انرژی کودکان نیز باید براساس برنامه تغذیه‌ای درست، به طور همزمان از مواد نشاسته‌ای مانند برنج، نان، ذرت، ماکارونی، آرد، گندم، جو و چربی‌ها مانند کره و روغن‌های گیاهی و همچنین مغزها از قبیل گردو، بادام، پسته، بادام‌زمینی، بادام هندی، فندق و تخمه تامین شود.همچنین میوه‌های شیرین از منابع مطلوب و غنی انرژی برای کودکان محسوب می‌شو​ د. پس والدین از متوسل شدن به غذاهای ناسالم و چرب چون فست‌فودها، شیرینی‌های خامه‌ای، تنقلات چرب و شور و نوشابه‌های صنعتی که ارزش غذایی ندارد، تنها با مجوز لاغر بودن کودک بشدت بپرهیزند.فراموش نکنیم​ حرکت در جاده سلامتی از بدو تولد کودک و با ارائه الگوهای زندگی سالم به او، در مثلث طلایی «تغذیه درست، تحرک کافی و نداشتن استرس‌» ممکن خواهد بود.

علت لاغری کودکان

گرداوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(32 امتیاز , میانگین: 3.1 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم