دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
علت نارنجی بودن رنگ ادرار کودکان را میدانید؟!
5
زمان مطالعه: 5 دقیقه
علت نارنجی بودن رنگ ادرار کودکان را میدانید؟!:سلامت شیرخوار از ادرارش پیداست! علت رنگ نارنجی ادرار کودکان از چیست؟با این بخش از دلگرم همراه باشید تا از سلامت نوزادتان آگاه شوید.

سلامت شیرخوار از ادرارش پیداست!

علت رنگ نارنجی ادرار کودکان از چیست؟با این بخش از دلگرم همراه باشید تا از سلامت نوزادتان آگاه شوید.

 علت نارنجی شدن ادرار نوزاد

پر رنگ شدن یا نارنجی شدن رنگ ادرار نوزاد

در حقیقت بخاطر بالا رفتن غلظت ماده ای رنگی به نام بیلی روبین در ادرار نوزاد است؛ این مساله بویژه در روزهای اول بعد از تولد که دفع بیلی روبین (ماده رنگی زرد) در ادرار افزایش می یابد، دیده می شود. ممکن است در این حالت شما هنگام تعویض پوشک نوزادتان متوجه زرد یا نارنجی شدن پوشک شوید.

علاوه بر ترشح زیاد بیلی روبین در ادرار، غلیظ شدن ادرار هم باعث پر رنگ شدن ادرار خواهد شد. در شرایطی که نوزاد زیاد تعریق می کند و آب بدن کمتر می شود یا در صورتیکه به دلیل ناکافی بودن شیر، میزان مایعات دریافتی نوزاد کم شود ممکن است ادرار او پررنگ تر شود. در این شرایط باید شیر کافی به نوزاد برسد و اگر شیر مادر کافی نیست در کنار آن از شیر خشک مناسب سن نوزاد نیز استفاده شود.

شیرخوار ممکن است بین ۴ تا ۱۰ بار در روز ادرار کند. اگر کودک بیمار یا تب دار یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرار ممکن است به نصف میزان طبیعی برسد. این کار نباید دردناک باشد...اگر هر علامتی نشان دهنده ناراحتی کودک هنگام ادرار مشاهده کردید به متخصص کودکان مراجعه کنید چون ممکن است نشانه عفونت یا سایر مشکلات دستگاه ادراری باشد.

در شیرخوار سالم، ادرار به رنگ زرد کمرنگ تا پررنگ است. هر چه ادرار تیره تر باشد، غلظت آن بیشتر است و این حالت وقتی کودک مایعات کمتری خورده باشد، دیده می شود. گاهی پوشک رنگ صورتی به خود می گیرد که ممکن است با خون اشتباه شود در حالی که به دلیل غلظت بیش از حد ادرار است. تا زمانی که نوزاد حداقل ۴ بار در روز ادرار می کند، جای نگرانی نیست ولی اگر صورتی بودن رنگ ادرار ادامه پیدا کرد، با متخصص اطفال مشورت کنید.

قبل از تعویض پوشک کودک باید مطمئن شوید تمام وسایل لازم در دسترس هستند. هرگز کودک را حتی برای یک ثانیه روی میز تعویض تنها رها نکنید. شیرخوار خیلی زود غلت زدن را یاد می گیرد بنابراین بهتر است همه وسایل هنگام تعویض پوشک کنارتان باشد.

تشخیص زمان خیس شدن پوشک های یکبار مصرف جدید دشوار است بنابراین نباید منتظر پس دادن و مشخص شدن نم روی لباس باشید.تا آنجا که امکان دارد بگذارید پای کودک هوا بخورد. وقتی او را تمیز و خشک کردید، بدون پوشک روی تشکچه بخوابانید تا کمی بازی کند. این کار را حداقل هر بار ۲۰ دقیقه چند دفعه در روز انجام دهید. قبل از اینکه پوشک او را ببندید به پاهای او کرم محافظ پوست بزنید. اگر لکه های کوچک قرمزی دیدید به پزشک مراجعه کنید چون ممکن است لکه های عفونت مخمر مانند قارچ باشند و لازم باشد دارو تجویز شود.

رنگ نارنجی ادرار کودکان

دقت کنید

اگر نوزاد شما ادرار پررنگی دارد و بیحال است، احتمالا کم آبی شدیدی را تحمل می کند. به اندازه کافی به او شیر بنوشانید و او را به پزشک برسانید.
اگر نوزاد شما زیاد تعریق می کند، لباسهایش را کمی سبک تر و دمای اتاق را هم تنظیم کنید. بهتر است دماسنجی در اتاق داشته باشید و دما را در ۲۵ تا ۲۷ درجه تنظیم کنید.
اگر ادرار نوزاد پررنگ است و علائم زردی در چشمها و پوست هم دیده میشود، احتمالا نوزاد شما مبتلا به زردی نوزادی (ایکتر نوزادی) است. برای بررسی و معاینات به پزشکتان مراجعه کنید.

رنگ نارنجی ادرار کودکان

توصیه ها

رنگ نارنجی ادرار کودکان

  • شیرخوار ممکن است بین 4 تا 10 بار در روز ادرار کند. اگر نوزاد بیمار یا تب دار باشد و یا هوا بیش از حد گرم باشد، دفع ادرار ممکن است به نصف میزان طبیعی برسد.
  • اگر هر علامتی را که نشان دهنده ناراحتی نوزاد موقع ادرار کردن است مشاهده کردید، به متخصص کودکان مراجعه کنید، چون ممکن است نشانه عفونت ادراری و یا سایر مشکلات دستگاه ادراری باشد.
  • گاهی پوشک نوزاد رنگ نارنجی به خود می گیرد که ممکن است با خون اشتباه شود، در حالی که به دلیل غلظت بیش از حد ادرار (پررنگی ادرار) است. تا زمانی که نوزاد حداقل 4 بار در روز ادرار می کند، جای نگرانی وجود ندارد، ولی اگر نارنجی بودن رنگ ادرار ادامه پیدا کرد، با متخصص اطفال مشورت کنید.
  • قبل از تعویض پوشک کودک باید مطمئن شوید تمام وسایل لازم در دسترس هستند. هرگز کودک را حتی برای یک ثانیه روی میز تعویض تنها رها نکنید. شیرخوار خیلی زود غلت زدن را یاد می گیرد، بنابراین بهتر است همه وسایل هنگام تعویض پوشک کنارتان باشد.
  • تشخیص زمان خیس شدن کامل پوشک نوزاد دشوار است، بنابراین نباید منتظر پس دادن ادرار از پوشک و خیس شدن لباس نوزاد باشید. بلکه به طور مرتب هر چند ساعت یکبار پوشک نوزاد را عوض کنید تا پاهایش نسوزد.
  • تا آنجا که امکان دارد بگذارید پاهای کودک هوا بخورد. وقتی او را تمیز و خشک کردید، بدون پوشک روی تشکچه بخوابانید تا کمی بازی کند. این کار را حداقل هر بار 20 دقیقه و چند دفعه در روز انجام دهید. قبل از اینکه پوشک او را ببندید، به پاهای او کرم محافظ پوست بزنید.
  • اگر لکه های کوچک قرمزی دیدید به پزشک مراجعه کنید، چون ممکن است لکه های عفونت قارچی باشد و لازم باشد دارو تجویز شود.

رنگ نارنجی ادرار کودکان

گردآوری شده ی مجله اینترنتی دلگرم

مرجان امینیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (5 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۴ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

حسن نژاد | ۳ سال پیش
سلام دخترم ۲ سال ۹ ماه داره دو روزه ادرار ش به رنگ نارنجی بعد از چرا اینجوری ؟؟
0
16
مهسا | ۷ سال پیش
ممنون از سایت خوب دلگرم موفق باشید مطالب خیلی کامل و عالیه.
2
0
زهرا | ۷ سال پیش
سلام رنگ ادرار نوزاد من سفیده ولی خیلی بو میده چرا؟
0
1
الهه | ۷ سال پیش
مممنون از سایت خوب دلگرم مطالب بسیار مفید وعالیه
0
0

hits