دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۰۲ جمادى الأول ۱۴۴۳ قمری و ۰۷ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
راز داشتن محیط کار شاد و شاد بودن در محل کار

چگونه در محیط کار خود شاد باشیم ؟

راز داشتن محیط کار شاد و شاد بودن در محل کار
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
محیط کار را می‌توان به عنوان محیط زندگی دوم افراد نامگذاری کرد که باید از نظر امنیت روانی، جسمانی و حفظ آرامش تأمین باشد. رمز شاد بودن در محل کار چیست ؟

روش شاد بودن در محل کار

تجربه شادی در محل کار خیلی راحت نیست. اما هر کاری روشی دارد. اگر قوانین شاد بودن را بدانید به راحتی می توانید در کنار کار و کسب درآمد، شاد و سرحال هم باشید.

1. خود را با دیگران مقایسه نکنید

هر کسی کار را به گونه ای متفاوت از دیگران شروع و به روش خود هم پیشرفت می کند. این به شما یا هیچ فرد دیگری ارتباطی ندارد که دیگران در مسیر شغل خود به کجا خواهند رسید و نمی توانید دیگران را با خود مقایسه کنید. انسان ها همه با هم فرق دارند. در نتیجه، مقایسه خود با دیگران فقط وقت تلف کردن است.

2. نگران مسایلی نباشید که کنترلی روی آنها ندارید

با اینکه آگاهی داشتن از مسایل پیرامون همچون وضعیت اقتصادی، وضع بازار یا کارهایی که دیگران انجام می دهند، گاهی مهم است اما باید همیشه روی مسایلی که قابل کنترل هستند، همچون افکار و کارهای خود تمرکز کنید.

3. حد و مرز خو د را بدانید و حفظ کنید

هنگامی که تصور می کنید در دنیا هیچ چیز به اندازه شغلتان مهم نیست، در واقع بخشی از خود را می کُشید. شغل شما می تواند حریم خشم و ثبات اخلاقی را در شما از بین ببرد.

4. بیش از حد به خود یا تیم خود قول ندهید

اینکه مشتاق انجام یک کار و به پایان رساندن یک پروژه باشید بسیار عالیست اما قول ها و تعهداتی که نتوانید از عهده آنها بر بیایید را به خود یا گروه کاری خود ندهید. عدم توجه به تعهدات باعث شکست و ناامیدی می شوند.

5. توجه کنید همه انسان ها 24 ساعت در شبانه روز دارند

این فرم را پرکنید تا کودکتان موفق ترین برنامه نویس شود و از الان پول دربیاورد!هر زمان احساس می کنید وقت کم آورده اید و به ساعات بیشتری در زندگی نیاز دارید، به یاد بیاورید که باقی انسان ها نیز همین اندازه وقت دارند و شبانه روز انسان های موفق بیش از 24 ساعت ندارد. هیچکس وقت بیشتری در اختیار ندارد پس دست از شکایت بردارید و درست برنامه ریزی کنید.

6. خیلی خود را جدی نگیرید

توانایی خندیدن نقاط ضعف و عیوب خود نه تنها باعث می شود تا انسان شادتر و قدرتمندتری باشیم، بلکه باعث جذب دیگران نیز می شویم. اگر نتوانید خودتان به مشکلات بخندید، دیگران پشت سرتان مسخره می کنند و به شما می خندند.

شاد بودن در محیط کار

7. خیال پردازی کردن در طول روز

اینکه خیال پردازی و کار کردن نفی کننده یکدیگر هستند، طرز فکر قرن بیست میلادی است. وقتی به افکار خود اجازه خیال پردازی می دهید، در واقع افکار خود را در راستای پیشرفت و داشتن ایده های منحصربه فرد هدایت می کنید.

8. متنفر نباشید

تنفر همچون انگلی است که همه انرژی و سلامتی شما را می خورد. اگر در اطرافتان مسایل آزاردهنده وجود دارند که می توانید تغییر دهید، دست به کار شوید. اگر کاری از دست شما بر نمی آید، بهتر است فراموش کنید و ببخشید.

9. اجازه ندهید گذشته بر آینده تاثیر بگذارد

تمرکز کردن روی اشتباه های گذشته مثل این است که هنگام رانندگی همه حواس خود را به آینه عقب بدهید. در این حالت، تا زمانی می توانید پیش بروید که با مانعی برخورد و تصادف نکنید.

10. سعی نکنید در همه بحث ها «برنده» باشید

بعضی از بحث ها به هیچ وجه ارزش ادامه دادن و جنگیدن را ندارند. در این موارد بهترین کار عقب نشینی است و اجازه دهید طرف مقابل فکر کندبرنده شده است. مهم «برنده شدن» در بحث نیست، مهم این است از مساله پیش آمده درس بگیرید و برای دفعه بعد آماده باشید.

11. هیچ کس غیر از شما نمی تواند شما را شاد کند

با اینکه به طور کلی کار کردن سخت است اما اگر در شغل خود احساس بدبختی می کنید، خودتان مقصر هستید. شما به خودتان مدیون هستید تا شغلی پیدا کنید که با روحیه شما بیشتر هماهنگی دارد و می تواند موجب شادی شما شود. یا دست کم در شغلی که دارید همه تلاش خود را بکنید تا شاد باشید.

حتماً بخوانید:
چگونه شاد باشیم : ۲۰ مهارت ساده و لازم برای شاد بودن در زندگی

چگونه شاد باشیم : ۲۰ مهارت ساده و لازم برای شاد بودن در زندگی

20 راه ساده برای پیدا کردن شادی در زندگی روزمره شما : همه‌ی ما تعاریف متفاوتی از خوشحالی داریم. زمانی که شما بدانید خوشحالی برای‌تان دقیقا به چه…

12. بیشتر مواقع لبخند بزنید و بخندید

برخلاق اعتقاد معمول مردم، لبخند زدن یا خندیدن در نتیجه شادی به وجود نمی آیند، بلکه بخشی از پروسه ایجاد و تقویت احساس شادی در انسان هستند. همیشه به دنبال دلیلی برای لبخند زدن باشید. هرگز خنده های خود را سرکوب نکنید.

شاد بودن در محیط کار

13. انرژی ارزشمند خود را در راستای غیبت و بدجنسی هدر ندهید

پیش از اینکه بخواهید در مورد کسی غیبت کنید یا به غیبت دیگران گوش کنید از خود بپرسید:

1) آیا حقیقت دارد؟

2) آیا این کار درست است؟

3) آیا این کار لازم است؟

4) آیا خوشم می آید کسی همین حرف ها را در مورد من بگوید؟

14. در فعالیت های تیمی شرکت کنید

بهترین راه برای ایجاد اعتماد و ارتباط تیمی، مستقیم هدف قرار دادن و توسعه این مهارت هاست. بسیاری از شرکت ها فعالیت های تیم سازی را به منظور تقویت روابط مهم و ایجاد وحدت به عنوان یک اولویت منظم در نظر می گیرند. اگر می خواهید چند گزینه برای تیم خود پیشنهاد دهید، مسابقه و چالش را در دفتر کار در نظر بگیرید.

15. با همکاران خود تعامل داشته باشید

لازم نیست در ساعت کاری با صحبت همکارتان را از کارش عقب بیاندازید از طرفی در کوتاه ترین زمان های ممکن برای تعامل با هر کدام ار آنها آماده باشید، به عنوان مثال هر روز هنگام ورود به محل کار با همکاران خود سلام و احوال پرسی و قبل از رفتن به خانه، خداحافظی کنید. این تعاملات کوچک باید باعث ایجاد ارتباط بین شما و همکاران تان، ایجاد روابط دوستی و گاها فراتر از محل کار شود.

حتماً بخوانید:
دعا برای خوشحال شدن : دعا برای زنده شدن دل و خوشحالی

دعا برای خوشحال شدن : دعا برای زنده شدن دل و خوشحالی

دعا جهت شاد بودن : در دین اسلام، راهکارهایی برای افزایش خوشحالی وجود دارد. ائمه (ع) بسیار سفارش کرده‌اند که از برخی کارها دوری کنید تا زندگی پر از…

16. قدردانی کنید

به این فکر کنید که وقتی به دلیل سخت کوشی شناخته و معروف می شوید چه احساس خوبی دارید بنابراین از همکارانی که به خوبی کارشان را انجام می دهند تا جایی که ممکن است تقدیر و تشکر کنید. مطمئن باشید که اگر شما این کار را کنید دیگران نیز از شما الگو می گیرند. کار دیگری که می توانید انجام دهید آن است که با همکاری سرپرست خود یک برنامه تشویق رسمی تدارک ببینید و همه همکاران تان را دعوت کنید.

17. نگران طرز فکر دیگران در مورد خود نباشید

شما قدرت خواندن فکر دیگران را ندارید و نمی توانید به طور قطعی و واقعی بگویید دیگران در مورد شما چه فکری می کنند. چه اهمیتی هم دارد؟ وقت ارزشمند خود را برای چنین مسایل پوچی هدر ندهید.

شاد بودن در محیط کار

18. به یاد داشته باشید همه شرایط خوب یا بد قابل تغییر هستند

ذات طبیعت بر اساس تغییر استوار است. هیچ چیز ثابت نمی ماند؛ همه چیز ناپایدار و گذرا است. هر چیز آزاردهنده یا خوشحال کنند یا بین این دو، همه تغییر می کنند. همه چیز تمام می شود.

19. دور ریختن وسایلی که نیاز ندارید

شما حدود یک سوم از عمر خود را در محل کار سپری می کنید. بنابراین باید این محیط را برای خود شاد کنید. در راستای این هدف باید وسایل اضافی، نالازم و زشت را دور بریزید.

20. همیشه امید داشته باشید بهترین ها در راه هستند

توجه کرده اید برخی از پیرزن ها پس از بیوه شدن تازه برای خود دوست پیدا می کنند، مسافرت می روند، درس می خوانند یا ... و اعتقاد دارند زندگی جریان دارد و همیشه بهترین ها در راه هستند. پس شما هم به آینده امیدوار باشید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • toptext.ir
  • rayamag.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است