دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
معرفی 5 کتاب خوب در زمینه فرزند پروری و تربیت کودک
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
در این مطلب از دلگرم به معرفی لیستی 5 تایی از بهترین کتاب ها برای تربیت کودک پرداخته‌ایم که خواندن آن‌ها برای شما والدین بی‌شک سودمند است.

بهترین کتاب های فرزند پروری برای راهنمایی پدر و مادرها

دنیای امروز با گذشته تفاوت‌های زیادی پیدا کرده است. کودکان به توجه بیشتری ازسوی والدین‌شان نیاز دارند. از طرفی آموزش همهٔ مهارت‌هایی که کودک نیاز دارد، با تجربهٔ کم والدین و یا از طریق آزمون‌ و خطا امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان به موفقیت چشمگیری رسید.

اینجاست که روان‌شناسان، روان‌کاوان و پزشکان به کمک والدین می‌آیند تا از طریق کتاب های فرزند پروری و با روش‌های علمی و اثبات‌شده، مسیر فرزند پروری را برایشان هموار کنند.

separator line

1. کتاب مادر کافی یکی از بهترین کتاب های فرزند پروری

 کتاب مادر کافی

نویسنده: جی. اُ. فراست
مترجم: مهبد ابراهیمی
انتشارات: زوار
تعداد صفحه: ۲۶۴

در پنج سال اول زندگی، کودک بیشترین نیاز را به والدین خود احساس می‌کند. ازطرفی اهمیت رفتارها و مهارت‌هایی که کودک در این پنج سال قرار است یاد بگیرد، تا حد زیادی والدین را مضطرب می‌کند. به‌ویژه اگر والدین در حال تجربهٔ اولین فرزندپروری خود باشند.

کتاب مادر کافی یکی از بهترین کتاب های فرزند پروری است که رشد و رفتارهای کودک را تا پنج‌سالگی بررسی کرده است. این کتاب به والدین کمک می‌کند تا ضمن آگاهی از تک‌تک مراحل رشد کودک، بتواند رفتار و واکنش درستی از خود نشان دهد. اگر کودک زیر ۶ سال دارید یا باردار هستید، این کتاب برای شماست.

separator line

2. کتاب تربیت بدون فریاد یکی از بهترین کتاب ها برای تربیت کودکان

کتاب تربیت بدون فریاد

نویسنده: هال ادوارد رانکل
مترجم: اکرم اکرمی
انتشارات: صابرین
تعداد صفحه: ۲۱۵

چالش‌های تربیت فرزندان در مرحلهٔ اول، آرامش والدین و خانه را سلب می‌کند. رسیدگی درست و به‌موقع به این چالش‌ها می‌تواند ضمن حفظ آرامش والدین، تربیت فرزندان را به لذتی کم‌نظیر برای آنها تبدیل کند.

هال ادوارد رانکل، نویسندهٔ کتاب تربیت بدون فریاد، مشاور ازدواج، درمانگر خانواده و سخنران بین‌المللی است. او همچنین بنیان‌گذار و مدیر موسسهٔ زیستن بدون فریاد با هدف دنیایی آرام‌تر است.

او در این کتاب با فراهم‌کردن مجموعه‌ای از راهنمایی‌ها، آرامش در زمان فرزندپروری را به شما یاد می‌دهد. اگر به‌دنبال آرامش ازدست‌رفتهٔ خانواده یا حتی به‌دنبال راه‌حل‌هایی برای پیشگیری از ناآرامی‌های ناشی از چالش‌های فرزندپروری هستید، این کتاب برای شماست.

separator line

3. کتابی که آرزو می‌کنید والدینتان خوانده بودند یکی از بهترین کتاب های فرزند پروری

 کتابی که آرزو می‌کنید والدینتان خوانده بودند

نویسنده: فلیپا پری
مترجم: سوما فتحی
انتشارات: میلکان
تعداد صفحه: ۲۳۰

ارتباط مؤثر کلید مشکلات فرزندپروری است. با داشتن ارتباطی صحیح با کودکان، بهتر می‌توان آموخته‌های فرزندپروری و نکات تربیتی را به کودکان منتقل کرد. ایجاد ارتباط مؤثر با کودکان، موضوع اصلی کتابی که آرزو می‌کنید والدینتان خوانده بودند است.نویسنده این کتاب را این‌گونه معرفی می‌کند: «این کتابی ساده برای تربیت فرزند نیست. قصد ندارم جزئیات مربوط به آموزشِ استفاده از توالت یا ازشیرگرفتن کودک را شرح دهم.

این کتاب درباره‌‌‌‌‌‌‌ نحوه‌‌‌‌‌‌‌ ارتباطمان با فرزندانمان است: چه‌چیزی مانع ارتباطی خوب می‌‌‌‌شود و چه‌چیزی می‌‌‌‌تواند آن‌‌‌‌ را بهتر کند، چگونه پرورش یافته‌‌‌‌‌‌‌ایم و این چگونگی چطور بر فرزندپروریِ ما و اشتباهاتی که مرتکب می‌‌‌‌‌‌‌شویم تأثیر می‌‌‌‌‌‌‌گذارد ـ به‌‌‌‌‌‌‌ویژه اشتباهاتی که هرگز نمی‌‌‌‌خواسته‌‌‌‌‌‌‌ایم انجام دهیم‌‌‌‌‌‌‌ ـ و اینکه دراین‌‌‌‌باره چه کار باید بکنیم.

شما در این کتاب، نکات، شگردها یا ترفند‌‌‌‌های فرزندپروری را نخواهید یافت. گاهی ممکن است شما را ناراحت و عصبانی کند یا شاید هم به پدر و مادری بهتر تبدیلتان کند. من کتابی نوشته‌‌‌‌‌‌‌ام که ای‌‌‌‌‌‌‌کاش وقتی تازه مادر شده بودم، می‌‌‌‌‌‌‌خواندمش و واقعاً آرزو دارم پدر و مادرم آن‌‌‌‌ را خوانده بودند.»

separator line

4. کتاب شادترین کودک محله یکی از بهترین کتاب ها برای تربیت فرزند

 کتاب شادترین کودک محله

نویسنده: هاروی کرپ
مترجم: طاهره یراقچی
انتشارات: کتاب پنجره
تعداد صفحه: ۴۰۴

والدین خواهان بهترین‌ها برای فرزندانشان هستند. داشتن یک کودک شاد، محرک همهٔ تلاش‌های آنهاست. اما چگونه می‌توان کودکی شاد تربیت کرد؟

یکی از بهترین کتاب های فرزند پروری و تربیت فرزندان شاد، کتاب شادترین کودک محله است. این کتاب مجموعه‌ای از مهارت‌ها برای کودکان ۹ ماه تا ۴ سال است. این مهارت‌ها علاوه‌ بر اینکه تربیت و آموزش کودکان را سهولت می‌بخشند، باعث بهبود روابط والدین با یکدیگر و شادی و آرامش بیشتر برای کودک و خانواده در این دوران می‌شود.

مطالب کتاب در ۴ فصل با عناوین زیر دسته‌بندی شده است:

علت رفتار نوپایان و چرا تحمل آنها برای والدین دشوار است؛
اصول برقراری ارتباط با نوپاها؛
اصول رفتاری برای تقویت رفتارهای خوب (چراغ سبز) و اجتناب از رفتارهای آزاردهنده (چراغ زرد) و ایجاد مانع در برابر بروز رفتارهای غیرقابل‌قبول (چراغ قرمز)؛
چطور می‌توان از پس انجام این کار برآمد.

separator line

5. کتاب کودک، خانواده، انسان یکی از بهترین کتاب های فرزند پروری

کودک، خانواده، انسان

نویسنده: ادل فیبر، ایلن مزلیش
مترجم: گیتی ناصحی
انتشارات: نی
تعداد صفحه: ۲۳۸

این کتاب حاصل تجربیات دو مادر است. این دو مادر به‌مدت پنج سال در یک گروه تربیت کودک شرکت کردند تا بتوانند فرزندانشان را با روش‌های بهتری پرورش دهند.

آنها از نظریات و روش‌های دکتر جینات که روان‌شناس و روانکاو کودک است، در مطالب کتاب بهره گرفته‌اند. به‌ همین دلیل مطالب کتاب فقط شامل تجربیات آنها نیست، بلکه از نظرات علمی هم برخوردار است. زبان سادهٔ کتاب از ویژگی‌های مثبت آن است که مطالعهٔ آن را برای همهٔ مخاطبان راحت‌تر کرده است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

۱ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

مستانه | ۲ سال پیش
سلام کتاب‌هایی که معرفی کردید خیلی عالی بود سپاسگذارم فقط موقع امتیاز دهی ستارها بعد از لمس سریع رد شد من میخواستم پنج ستاره بدم اما سه ستاره ثبت شد
0
1

hits