دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۷ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
ذکر و دعای قرآنی مجرب برای دلخوش شدن و خوشحال شدن

دعا برای خوشحال شدن : دعا برای زنده شدن دل و خوشحالی

ذکر و دعای قرآنی مجرب برای دلخوش شدن و خوشحال شدن
144
زمان مطالعه: 12 دقیقه
دعا جهت شاد بودن : در دین اسلام، راهکارهایی برای افزایش خوشحالی وجود دارد. ائمه (ع) بسیار سفارش کرده‌اند که از برخی کارها دوری کنید تا زندگی پر از نشاطی داشته‌ باشید یا پیامبر اکرم (ص) بر تاثیر طهارت و پاکی بر شادابی تاکید داشته‌اند.

ذکر و دعاهای مجرب برای شاد بودن و خوشحالی در زندگی

امام صادق (ع) فرموده است:هرگاه غم و اندوه فراوان و پی در پی به شما روی آورد، ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله» را تکرار کنید.

مکروهاتى که موجب غم و اندوه مى شوند:

 1. میل و رغبت به دنیا
 2. نشستن در آستانه در
 3. غذا خوردن با دست چپ
 4. ایستاده شلوار پوشیدن
 5. بازى کردن با ریگ
 6. پوشیدن کفش سیاه رنگ
 7. کندن موى ریش با دندان
 8. گذشتن از میان گوسفندان
 9. به بازى بردن میمون
 10. طهارت گرفتن با دست راست
 11. پاک کردن دست و رو با دامن (لباس )
 12. راه رفتن روى پوست تخم مرغ
گفتن ذکر لا حول و لا قوه الا بالله باعت شادی و مسرت می شود.

دعای مجرب برای شادابی و سرحالی

آدابى که موجب نشاط و مسرت مى شوند:

 • ۱ - خواندن سوره ((یس ))
 • ۲ -کمک به مسلمانان
 • ۳ - اسب سوارى
 • ۴ - تراشیدن موى زیر شکم
 • ۵ - ناخن گرفتن
 • ۶ - شستشوى بدن
 • ۷ -مسواک زدن
 • ۸ - هنگام غسل
 • ۹ - استعمال بوى خوش
 • ۱۰ - وضو گرفتن
 • ۱۱ - شانه زدن به ریش
 • ۱۲ - نظر کردن به سبزه و گیاه
 • ۱۳ - پوشیدن لباس پاکیزه
 • ۱۴ - تراشیدن موى پشت گردن
 • ۱۵ - پوشیدن کفش زرد رنگ
 • ۱۶ - شستن سر با سدر
 • ۱۷ - گفتن لا حول و لا قوه الا بالله
 • ۱۸ - شستن سر
 • ۱۹ -زدودن غصه از دل مؤمن
 • ۲۰ - زیارت امام حسین (علیه السلام )
 • ۲۱ - بسیار گفتن ((یا رؤ وف یا رحیم ))
 • ۲۲ -استغفار نمودن
 • ۲۳ - خوردن انگبین
 • ۲۴ - خوردن به
 • ۲۵ - خوردن زیتون
 • ۲۶ - خوردن گوشت
 • ۲۷ - خوردن میوه جات در اوایل فصلشان
 • ۲۸ - خوردن انگور سیاه
 • ۲۹ - شانه کشیدن به سینه پس از شانه کردن سر یا ریش

دعا برای خوشحال شدن

علاوه بر این، دعاهای زیادی هم برای افزایش شادی از زبان بزرگان دین اسلام معرفی شده‌ است. این دعاها معمولا به انواع قرآنی و غیر قرآنی تقسیم می‌شوند. برخی از این دعاها از زبان ائمه و برخی دیگر از زبان علما معرفی شده‌اند.

حتماً بخوانید:
چگونه در زندگی خوشحال باشیم؟

چگونه در زندگی خوشحال باشیم؟

چگونه می توانیم خوشحال باشیم؟ خوشحال بودن و زندگی شاد داشتن هدف همه‌ی انسان‌هاست، هرچند گاهی آن‌قدر درگیر مشکلات و سختی‌های زندگی روزمره می‌شویم که…

۱. ذکر معروف ما شا الله : این ذکر بسیار معروف و کارآمد است. هریک از ائمه (ع) کارکردهایی برای این ذکر برشمرده‌اند. یکی از کارکردهای این ذکر، رفع غم و ایجاد آرامش‌خاطر برشمرده شده است: «ماشاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوّهَ اِلّا باللهِ العَلِیَّ العظیم» «آن چه خواستِ خدا بود، نیست گردیدنى و نه توانایى اى، مگر به خدا»

۲. ذکر علامه طباطبایی : از علامه طباطبایی، نویسنده برجسته تفسیر المیزان نقل شده‌است که برای رفع غم و ایجاد آرامش‌خاطر، در حالت نشسته یا ایستاده، دستتان را روی سینه بگذارید و آیه ۲۸ سوره رعد را زمزمه کنید: «الذّینَ امَنوا و تَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِالله تَطمَئِنُ القلوب» «همان کسانى که ایمان آورده‌اند و دلهایشان به یاد خدا آرام مى‌گیرد. آگاه باش که با یاد خدا دلها آرامش مى‌یابد.» (ترجمه از استاد فولادوند)

۳. ذکر یا حی یا قیوم : در روایت‌ها گفته شده که زمزمه‌کردن این ذکر، موجب صفای دل و رفع ناراحتی‌ها می‌شود: «یَا حَیُّ یَا قَیُّومُ یَا مَن لاَ إِلَهَ إِلاَّ أنت»

۴. ذکر معروف به یونسیه : این ذکر، قسمتی از آیه ۸۷ سوره انبیا است. معروف است که حضرت یونس، بر اثر مداومت بر این ذکر از سختی‌ها نجات یافت و به آرامش و شادی رسید؛ همچنین معروف است که امام صادق (ع) این ذکر را در مواقع ناراحتی و غم سفارش کرده‌اند: «لاَ إِلَهَ إِلاَّ أنتَ سُبحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ» «معبودى جز تو نیست، منزهى تو راستى که من از ستمکاران بودم.»

۵. ذکر سوره آل عمران : در سوره "آل عمران" خداوند فرموده‌است: «پس (آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جستند) همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند و هیچگونه بدی به آنان نرسید.» منظور از "ذکر فوق"، ذکر «حَسْبُنَا اللَّهُ وَ نِعْمَ الْوَکیلُ» در سوره آل عمران آیه ۱۷۱ است. این ذکر برای رفع مشکلات و مددجویی از خداوند مهربان، بسیار موثر خواهد بود.

رفع غم و اندوه و کسب شادی

۶. ذکر سوره غافر : معروف است که آیه ۴۴ سوره غافر برای دفع خطر و بدی‌ها و رسیدن به آرامش بسیار کارآمد است: «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» «کارم را به خداوند واگذار می‌کنم، چرا که خداوند به احوال بندگانش بیناست‏» (ترجمه از بها الدین خرم‌شاهی)

۷. دعای پنجاه و چهارم صحیفه سجادیه : صحیفه سجادیه از جمله کتاب‌های بسیار برجسته در زمینه دعاهای عارفانه با خداوند است. این کتاب شامل مجموعه دعاهای معنوی امام زین‌العابدین (ع) با خداوند مهربان بوده که هر کدامشان موضوع نسبتا متفاوتی دارند. معروف است که امام (ع) دعای پنجاه و چهارم این کتاب را همیشه برای رفع غم و اندوه زمزمه می‌کرده‌اند: یَا فَارِجَ الْهَمِّ، وَ کَاشِفَ الْغَمِّ، یَا رَحْمَانَ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ وَ رَحِیمَهُمَا ای زداینده ‌اندوه و برطرف‌کننده غم،‌ای رحمن دنیا و آخرت و رحمت آورنده در دو دنیا صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ افْرُجْ هَمِّی، وَ اکْشِفْ غَمِّی. بر محمد و آلش درود فرست، و اندوه مرا برطرف ساز، و غم دلم را بزدای یَا وَاحِدُ یَا أَحَدُ یَا صَمَدُ یَا مَنْ‏ «لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ» ای یگانه،‌ ای یکتا،‌ ای بی‌نیاز،‌ای کسی که نزاده‌ای و زائیده نشده‌ای و کسی همتای حضرت تو نیست، اعْصِمْنِی وَ طَهِّرْنِی، وَ اذْهَبْ بِبَلِیَّتِی.

مرا حفظ کن و به پاکی آر، و گرفتاریم را برطرف کن. وَ اقْرَأْ آیَةَ الْکُرْسِیِّ وَ الْمُعَوِّذَتَیْنِ وَ قُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ، و قل: و آیةالکرسی و معوّذتین (سوره‌های فلق و ناس) و قل هوالله را بخوان و بگو: اللَّهُمَّ إِنِّی أَسْأَلُکَ سُؤَالَ مَنِ اشْتَدَّتْ فَاقَتُهُ، وَ ضَعُفَتْ قُوَّتُهُ خداوندا، از تو می‌خواهم همچون خواهش کسی که نیازش سخت، و نیرویش سست است وَ کَثُرَتْ ذُنُوبُهُ، سُؤَالَ مَنْ لَا یَجِدُ لِفَاقَتِهِ مُغِیثاً، وَ لَا لِضَعْفِهِ مُقَوِّیاً و گناهانش افزایش یافته، همچون خواهش کسی که برای نیاز خود فریادرسی، و برای ضعفش نیرودهنده‌ای وَ لَا لِذَنْبِهِ غَافِراً غَیْرَکَ، یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَامِ أَسْأَلُکَ عَمَلًا تُحِبُّ بِهِ مَنْ عَمِلَ بِهِ و برای معصیتش آمرزنده‌ای جز تو نمی‌یابد،‌ ای صاحب جلال و اکرام، از تو درخواست عملی دارم که هرکه آن را بجای آورد دوستش داری وَ یَقِیناً تَنْفَعُ بِهِ مَنِ اسْتَیْقَنَ بِهِ حَقَّ الْیَقِینَ فِی نَفَاذِ أَمْرِکَ.

حتماً بخوانید:
جملات انگیزشی شاد برای داشتن روزی پر از شادمانی و نشاط

جملات انگیزشی شاد برای داشتن روزی پر از شادمانی و نشاط

شادی حسی است که همه ی ما خواستار رسیدن به آن هستیم. در این مطلب قصد داریم نمونه هایی از جملات انگیزشی که موجب شادی می شود را معرفی نماییم تا شما نیز…

و یقینی که هر کس در مسیر قضای تو به آن آراسته به حقّ یقین گردد او را بدین خاطر نفع رسانی اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، وَ اقْبِضْ عَلَى الصِّدْقِ نَفْسِی خداوندا بر محمد و آلش درود فرست، و جان مرا در حال - ثبات و استواری بگیر، وَ اقْطَعْ مِنَ الدُّنْیَا حَاجَتِی، وَ اجْعَلْ فِیمَا عِنْدَکَ رَغْبَتِی شَوْقاً إِلَى لِقَائِکَ و نیازم را از دنیا قطع کن، و رغبتم را به رحمتت برانگیز تا شوق لقایت را در سر داشته باشم وَ هَبْ لِی صِدْقَ التَّوَکُّلِ عَلَیْکَ. و مرا صدق توکل بر خودت مرحمت فرما. أَسْأَلُکَ مِنْ خَیْرِ کِتَابٍ قَدْ خَلَا، وَ أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّ کِتَابٍ قَدْ خَلَا از تو بهترین سرنوشت گذشته را مسئلت دارم، و از بدترین سرنوشت گذشته به تو پناه می‌برم أَسْأَلُکَ خَوْفَ الْعَابِدِینَ لَکَ، وَ عِبَادَةَ الْخَاشِعِینَ لَکَ، وَ یَقِینَ الْمُتَوَکِّلِینَ عَلَیْکَ، وَ تَوَکُّلَ الْمُؤْمِنِینَ عَلَیْکَ.

پروردگارا، ترس بندگان، و عبادت خاشعان، و یقین توکل کنندگان، و توکل مؤمنان را از تو درخواست دارم. اللَّهُمَّ اجْعَلْ رَغْبَتِی فِی مَسْأَلَتِی مِثْلَ رَغْبَةِ أَوْلِیَائِکَ فِی مَسَائِلِهِمْ، وَ رَهْبَتِی مِثْلَ رَهْبَةِ أَوْلِیَائِکَ، خداوندا رغبت و شوق مرا در گدایی‌ام مانند رغبت عاشقانت در گدایی‌شان، و ترسم را مانند ترس اولیائت قرار ده وَ اسْتَعْمِلْنِی فِی مَرْضَاتِکَ عَمَلًا لَا أَتْرُکُ مَعَهُ شَیْئاً مِنْ دِینِکَ مَخَافَةَ أَحَدٍ مِنْ خَلْقِکَ. و مرا در رضای خود چنان به کار‌دار که با وجود آن چیزی از دین تو را به خاطر وحشت از آفریده‌ای ترک نکنم. اللَّهُمَّ هَذِهِ حَاجَتِی فَأَعْظِمْ فِیهَا رَغْبَتِی، وَ أَظْهِرْ فِیهَا عُذْرِی، وَ لَقِّنِّی فِیهَا حُجَّتِی، وَ عَافِ فِیهَا جَسَدِی خداوندا این نیاز من است، پس رغبتم را در آن عظیم کن، و عذرم را در آن آشکار فرما، و حجتم را در آن بر زبانم گذار، و جسمم را در آن سلامت بخش.

اللَّهُمَّ مَنْ أَصْبَحَ لَهُ ثِقَةٌ أَوْ رَجَاءٌ غَیْرُکَ، فَقَدْ أَصْبَحْتُ وَ أَنْتَ ثِقَتِی وَ رَجَائِی فِی الْأُمُورِ کُلِّهَا خداوندا هر کس روز کند در حالی که به غیر تو اعتماد و امیدی داشته باشد، پس من روز کردم در حالی که در همه کارها اعتماد وامیدم تویی فَاقْضِ لِی بِخَیْرِهَا عَاقِبَةً، وَ نَجِّنِی مِنْ مَضَلَّاتِ الْفِتَنِ بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ پس - برایم برنامه‌ای مقدّر فرمای که پایان آن از همه فرخنده‌تر باشد، و از فتنه‌های گمراه‌کننده رهایی‌ام بخش، به حق مهربانیت‌ای مهربانترین مهربانان وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى سَیِّدِنَا مُحَمَّدٍ رَسُولِ اللَّهِ الْمُصْطَفَى وَ عَلَى آلِهِ الطَّاهِرِینَ. و درود و برکات خداوند بر سرور ما محمّد فرستاده و برگزیده حق، و بر خاندان پاکش باد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (144 رای)  

۳ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

.... | ۱ ماه پیش
جالب نبود پراکندگی روایات
0
0
سلین 23 سال | ۴ ماه پیش
م برادرم با موتور تصادف کرد 2روز پیش دکترا احتمال میدادم ضربه مغزی شده آنقدر استرس کشیدم داشتم میکردم تا اینکه این دعا خوندم برادرم از کما اومد همین امروز
4
11
مهدی | ۱ سال پیش
عالی عالی عالی
0
11

hits