دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
سیب گلو چیست؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
اگر برای شما نیز جای سوال است که سیب آدم چیست و چه وظیفه ای در بدن انسان بر عهده دارد؟ با این مطلب از دلگرم همراه ما باشید.

سیب آدم یا سیب گلو در دوره بلوغ تکامل پیدا می کند و قبل از این مرحله به صورت مشخص در فرد وجود ندارد. سیب آدم اندازه های مختلفی داشته و عموما در مردها بزرگتر از زنان می باشد. در ادامه مطلب از این که سیب آدم چیست و چه وظیفه ای در بدن انسان بر عهده دارد بیشتر آشنا می شوید.

سیب آدم چیست و چه وظیفه ای در بدن بر عهده دارد؟

سیب آدم نوعی غضروف محافظت کننده می باشد که در مرحله بلوغ کامل می شود. این غضروف در افراد مختلف سایز های متفاوتی دارد. دلیل نامگذاری سیب آدم به داستان اساطیری میوه ممنوعه اشاره دارد. طبق برخی روایات ادیان، حضرت آدم بعد از خوردن میوه ممنوعه از درخت علم خیر و شر (احتمالا سیب باشد) در گلویش گیر می کند. و به این ترتیب سیب آدم نمایان شد. جالب این است که این اصطلاح در زبان های مختلف فرانسوی، انگلیسی و آلمانی به یک معنا وجود دارد.
سیب آدم ریشه ترکی داشته و به معنی قوی و برآمده می باشد که کم کم به زبان روسی وارد شد. در راستای نامگذاری سیب آدم دو نظریه ارائه شده که به اولی پیشتر اشاره شد و مربوط به افسانه ها و فرهنگ لغت و بستر می باشد. نظریه دوم را الکساندر گوده مترجم و زبان شناس آلمانی مطرح می کند: وی مدعی است که سیب آدم کلمه عبری بوده و از ابتدا اشتباه نامگذاری شده و در واقع اسم علمی این برآمدگی؛ تورم مرد می باشد.

سیب گلو چیست؟

سیب گلو

در پاسخ به این سوال که سیب آدم چیست باید گفت سیب آدم که به آن برآمدگی حنجره هم اطلاق می شود، توده ای تشکیل شده از غضروف می باشد که در همه ساختارهای بدن بافت همبندی وجود دارد. غضروف بافت قوی و در عین حال نرمی می باشد که از استخوان انعطاف پذیر تر است. بافت غضروفی سبب تشکیل چندین ناحیه از گردن می شود.
سیب آدم در طول دوره بلوغ شکل گرفته و در ناحیه جلویی حنجره، دقیقا در بخش فوقانی تیروئید رشد می نماید. سیب آدم در مرد ها برجسته تر است. سیب آدم با اسامی دیگری از جمله کادیک، جوزک نیز شناخته می شود. این برآمدگی همانند یک سپر دفاعی از غده تیروئید حفاظت می کند و فرمی شبیه یک کتاب نیمه باز داشته که به طرف عقب باز شده است.
این غضروف با حنجره و تارهای صوتی مرتبط است. جوزک در مردان ابعاد بزرگتری دارد از این رو مردها صدای بم تری نسبت به زنان دارند. دلیل این امر نیز رشد بیشتر حنجره در دوره نوجوانی مردها می باشد. در پی تغییرات فراوان فیزیکی و بزرگ شدن حنجره، به غضروف حنجره فشار وارد شده و سیب آدم به سمت جلو هل داده می شود. از این رو در مردها جوزک بزرگتر است.

دلیل بروز درد در سیب گلو

حال که دانستید سیب آدم چیست، در ادامه با دلیل وجود این برآمدگی در حنجره آشنا می شوید. در طول بلوغ، حنجره انسان رشد نموده و سیب گلو در حال رشد را به سمت بیرون می راند. حنجره که مکان تولید صدا می باشد، ناحیه ای در بخش قدامی گردن است که محل طناب های صوتی هم هست.
طناب های صوتی، چین بافتی می باشند که با ارتعاش آن ها صدا ایجاد می شود. مشابه دیگر نواحی بدن مثل دهان و مجاری بینی، با عبور هوا از حنجره صدا ایجاد خواهد شد. حنجره نیز طی انجام عمل بلع، از مجاری هوایی محافظت می کند. این قسمت در دوره بلوغ به سمت بیرون رشد می کند.

حنجره بزرگتر صداهای عمیق تری تولید می نماید زیرا فضای بیشتری جهت پخش ارتعاش دارد. غضروف های اطراف حنجره هم پوششی جهت محافظت از آسیب های وارده به حنجره به وجود می آورند. سیب گلو با افزایش رشد حنجره، بزرگتر خواهد شد ولی هیچ نوع عملکرد بخصوصی ندارد.
دلیل این که سیب گلو در مردها برجسته تر از زنان است، این می باشد که در مردها حنجره رشد بیشتری دارد. با رشد و بزرگ تر شدن بیشتر حنجره در پشت جوزک، حنجره جوزک را به سمت جلو فشار داده و سبب برآمدگی توده غضروفی می گردد.

آیا زنان نیز دارای سیب آدم هستند؟

فرایند تکامل سیب آدم در مرحله نوجوانی یا شروع بلوغ صورت می گیرد. سیب گلو در هر دو جنس مرد و زن و حتی دیگر پستانداران وجود دارد، ولی اغلب به دلیل تغییرات هورمونی در زنان کمتر نمود پیدا می کند. در مرحله بلوغ پسران حنجره بزرگتری دارند که این مورد می تواند سبب عمیق تر شدن و بم شدن صدای آن ها شده و ضمنا در جلوی گردن جوزک را به وجود آورد.
البته تغییرات حنجره در دختران نیز مشاهده می شود ولی به اندازه پسرها نمود ندارد. این تفاوت ممکن است به ترشح میزان تستوسترون بازگردد. باید دقت کرد که این فرق همواره برقرار نبوده و گاه ممکن است خلاف آن اتفاق بیفتد که همه این روند به تغییرات هورمونی وابسته است.
سیب گلو در مردها یک زاویه حاد داشته در حالی که در زنان این زاویه مات است. دلیل دیگر این تفاوت به موقعیت مکانی و میزان چربی موجود در گلوی زنان و مردان باز می گردد. سیب آدم در زنان در وسط گلو جای دارد و با چربی فرا گرفته شده از این رو می تواند این غضروف را نامرئی سازد. البته برخی مواقع در پی کاهش وزن شدید می تواند حتی از مردها نیز واضح تر دیده شود.

سیب گلو چیست

سیب آدم چه عملکردی دارد؟

ممکن است برای شما جای سوال باشد که عملکرد سیب آدم چیست ؟ در پاسخ باید اشاره کرد از نظر پزشکی سیب گلو عملکرد خاصی نداشته ولی حنجره یا جعبه صوتی عملکرد مهم تولید صدا را بر عهده دارد. حنجره از تارهای صوتی مراقبت نموده و به فرد اجازه صحبت، فریاد زدن، خندیدن، نجوای آرام و … را می دهد. داشتن غضروف جوزک به معنی عملکرد بهتر در موارد ذکر شده نیست تنها به این معنی است که ابعاد حنجره فرد بزرگتر است.

سیب آدم در مردها ممکن است به دلایل متعددی با درد همراه شود. به هر صورت اگر فردی در این ناحیه درد و ناراحتی احساس کرد باید سریعا به متخصص گوش و حلق و بینی یا غدد درون ریز مراجعه نماید تا بیماری سریعا شناسایی شده و مراحل درمان طی گردد.
بروز درد در این ناحیه می تواند یک علامت سرطان حنجره یا سل باشد. در این حالت درد ناشی از جوش خوردن غضروف تیرویید می باشد که هنگام تنفس و بلع بیشتر می شود. اگر در گلوی فرد تومور وجود داشته باشد نشانه های شدیدتری بروز نموده از جمله سختی در غذا خوردن و بروز کما.
چنانچه فرد آلوده به سل باشد با احساس گلو درد و گرفتگی صدا روبرو می شود. سیب گلو عملکرد پزشکی ویژه ای ندارد و بزرگ بودن آن علت عدم سلامتی فرد نیست. ولی گاه ممکن است تورم حنجره و یا رشد غضروفی ناحیه گردن روی دهد که این عامل سبب بزرگتر دیده شدن سیب گلو می شود.
بیماری هایی مانند لارنژیت یا التهاب حنجره، فارنژیت یا التهاب ناحیه پشتی گلو، سرطان حنجره، سرطان غده تیرویید می توانند از دلایل بزرگ شدن غیر طبیعی سیب گلو باشند. دلیلی که موجب بزرگ شدن سیب آدم می شود نشان می دهد که چه درمانی باید صورت گیرد. ممکن است آنتی بیوتیک یا کورتیکواستروئیدها تجویز گردند. اگر فرد به سرطان مبتلا شده از روش های جراحی، کموتراپی و رادیو تراپی برای درمان کمک گرفته شود.

عوارض سیب آدم

عواقب بروز آسیب سیب آدم

آسیب سیب آدم عواقب بسیار خطرناکی به دنبال دارد زیرا منبع بسیاری از عصب ها در این بخش حضور دارد و اگر فرد در این ناحیه با آسیب روبرو شود ممکن است هوشیاری اش را از دست بدهد همچنین احتمال می رود در اثر آسیب، آب و مواد غذایی به جای ورود به مری به اشتباه وارد نای شده و سبب خفگی شوند.
احتمالا غیر عادی به نظر می رسد ولی در صورت زخمی شدن سیب گلو کارکرد قلب متوقف شده که به اصطلاح فرد سنکوپ می کند. اگر سیب آدم کبود شد، دریچه های ورودی هوا بسته شده و جریان هوا در داخل ریه متوقف می گردد. سیب آدم قسمت مهمی از عملکرد حیاتی بدن به حساب می آید و باید در صورت بروز آسیب به آن سریعا به پزشک مراجعه شود.

جراحی سیب گلو

بزرگ بودن سیب گلو نشان دهنده سلامت فیزیکی نیست. اگر ابعاد این غضروف در فرد حس بدی ایجاد کند می توان به کمک روش های جراحی آن را کوچکتر نمود. به طور مثال با توجه به این که برجستگی سیب گلو صفتی مردانه محسوب می شود ممکن است فرد به علت وجود جوزک احساس خوبی نداشته باشد. از طرفی ممکن است از این که برآمدگی سیب گلو واضح نیست شکایت داشته باشد. در این وضعیت جراحی چاره کار است.
در این جراحی از بخش های دیگر بدن غضروف برداشته شده و با غضروف تیروئید جایگزین می گردد تا سایز سیب آدم کوچکتر شود و یا ممکن است پزشک بخشی از غضروف های اضافه ناحیه اطراف تیروئید را برداشته که با این عمل اندازه آن کوچکتر خواهد شد.

در این مطلب در مورد این که سیب آدم چیست و چرا انسان ها سیب گلو دارند و همچنین تفاوت آن در مردان و زنان آشنا شدید. سیب آدم توده ای بوده که از برآمدگی غضروف تیروئید ایجاد می شود. ابعاد این غضروف به بزرگی و رشد حنجره مرتبط است ولی به طور معمول سیب گلو در مردها بزرگتر از زنان است.
تغییر در ابعاد ناحیه اطراف می تواند سبب بزرگتر دیده شدن این برآمدگی گردد که این خود نشان از مشکلات زمینه ای جدی تر دارد. وجود سیب آدم به خودی خود به مفهوم سلامتی یا بیماری فرد نبوده ولی بعضی افراد به دلایلی تمایل دارند که با جراحی اندازه سیب آدم را تغییر دهند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !