دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
علت و درمان گرفتگی صدا در منزل
3
زمان مطالعه: 15 دقیقه
تغییر صدا را جدی بگیرید، اما این را هم بدانید که این موضوع همیشه نگران‌کننده نیست؛ در واقع اگر تغییر صدای فردی بیش از دو هفته طول بکشد لازم است به پزشک مراجعه کند.

دلیل گرفتگی صدا چیست + بهترین راه درمان این عارضه که تا به حال نمیدانستید!

درمان گرفتگی صدا به روش های مختلف سنتی و دارویی انجام می شود همچنین در زمان گرفتگی صدا برخی مواد غذایی می توانند در تشدید و یا کاهش گرفتگی صدا موثر باشند که با آنها آشنا می شوید.

سرماخوردگی

 • از جمله رایج‌ترین دلایل تغییر صدا‌ها معمولاً به دلیل عفونت‌های ویروسی است که منجر به ایجاد تورم و التهاب در بخش‌هایی از حنجره می‌شود و معمولاً با استراحت صوتی، مصرف مایعات و بخور سرد، بهبود حاصل می‌شود.
 • استراحت صوتی یعنی کسی که صدای او گرفته است سعی کند آرام صحبت کند؛ به‌طوری‌که صدای او بیشتر از ۳ متر از جایی که قرار گرفته شنیده نشود و به حنجره او فشار وارد نشود.
 • سرماخوردگی با چند مکانیسم صدا را تغییر می‌دهد. اولین اختلال مربوط به درگیری سینوس‌ها و مجرای بینی است. گرفتگی و ترشحات داخل سینوس و مجرا باعث بسته شدن مجاری صوتی می‌شود. مکانیسم بعدی مربوط به التهابی است که در اثر فعالیت ویروس ناشی از سرماخوردگی در تار‌های صوتی ایجاد می‌شود.
 • این بیماری لارنژیت نام دارد و افراد مبتلا بعد از سرماخوردگی هر کاری می‌کنند، نمی‌توانند صدایی از گلو خارج کنند. بعد از بهبود سرماخوردگی صدا خودبه‌خود به وضعیت قبلی برمی‌گردد، ولی لارنژیت به درمان نیاز دارد.
 • در مبتلایان به لارنژیت، در صورتی که تغییر صدا با مشکلات تنفسی همراه شود، در این مواقع، به تشخیص پزشکان، گاهی با تزریق کورتون و دگزامتازون و یا بستری کودکان مراحل درمان صورت می‌گیرد.

ریفلاکس معده

 • 60 درصد افرادی که دچار گرفتگی صدا و بیماری مزمن حنجره هستند رفلاکس دارند. ریفلاکس بیماری‌ای است که به دلیل اشکال در دهانه مری، اسید معده وارد حلق می‌شود و به تار‌های صوتی صدمه میزند و باعث تغییر صدا می‌شود.

نودل حنجره

 • استفاده نادرست و بیش از حد از حنجره، ممکن است موجب بروز التهاب در تار‌های صوتی و در نهایت خونریزی در این نواحی شود. همچنین امکان ابتلا به نودول حنجره در خوانندگان و مداحان و افرادی که از حنجره خود زیاد استفاده می‌کنند، وجود دارد.
 • نودول حنجره در حقیقت تشکیل برجستگی‌هایی در طناب‌های صوتی حنجره است که در صورت استراحت صوتی خوانندگان و یا مداحان و استفاده از بخور امکان رفع این برجستگی‌ها در این ناحیه و برگشت صدا به حالت طبیعی وجود دارد، در غیر این صورت درمان از طریق جراحی خواهد بود.

سرطان حنجره

 • تغییر صدای ناگهانی و طولانی چنانچه در فردی که سن بالای ۵۰ سال دارد، همچنین سیگار، مواد مخدر و یا الکل مصرف می‌کند و سابقه سرطان در خانواده داشته است، به وجود بیاید، در این صورت احتمال ابتلا به سرطان حنجره در او زیادتر از دیگران خواهد بود، علاوه بر آن در مردان چند برابر بیشتر از زنان، سرطان حنجره دیده می‌شود.
 • افرادی که صدای آنان تغییر کرده و دارای چند فاکتور مذکور نیز هستند لازم است زودتر به پزشک مراجعه کنند، به این دلیل که مراجعه زودهنگام سبب می‌شود که در صورت مشاهده ضایعات لوکوپلاکی یا پیش سرطانی که به‌صورت بروز لکه‌های سفید در حنجره مشاهده می‌شود، درمان سریع‌تر انجام گیرد.
 • ابتلا به سرطان حنجره در بخش‌های مختلف متفاوت است. علائم سرطان در قسمت بالای طناب صوتی زودتر خود را نشان می‌دهد و پاسخ به درمان نیز در این قسمت بهتر است، علاوه بر آن در خانم‌ها ابتلا به سرطان حنجره در بخش دیگری است و علائم آن ابتدا با اشکال در بلع همراه است.
 • درمان سرطان حنجره نیز بسته به مرحله‌ای که تشخیص داده می‌شود و یا روش‌هایی که بیمار تمایل به آن دارد به تشخیص پزشک از طریق جراحی رادیوتراپی و موارد دیگر در یک یا چند مرحله انجام خواهد پذیرفت.

سرفه از دلایل تغییر صدا

 • سرفه در اثر وجود بیماری در ریه‌هاست. افرادی که زیاد سرفه می‌کنند نفس خوبی برای صحبت کردن ندارند. همچنین سرفه در درازمدت، باعث تغییر در انعطاف تار‌های صوتی می‌شود.

دود‌ها

 • سیگار و قلیان روی تار‌های صوتی و ریه‌ها اثر می‌گذارند. تأثیر سیگار روی حنجره می‌تواند منجر به بدخیمی شود.
 • سرطان حنجره رابطه مستقیم و تنگاتنگی با سیگار دارد. با حذف سیگار تقریباً می‌توانیم سرطان حنجره را ریشه‌کن کنیم. اگر فرد سیگاری به مدت ۲ هفته دچار گرفتگی و تغییر صدا شود حتماً باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کند تا تار‌های صوتی‌اش کامل بررسی و حتی در صورت لزوم نمونه‌برداری انجام شود.

کم‌کاری تیروئید باعث گرفتگی صدا میشود

 • این بیماری هم تأثیر بدی روی تار‌های صوتی می‌گذارد و در مواقع شدید باعث ایجاد پولیپ روی تار‌های صوتی می‌شود. پولیپ گوشت اضافه‌ای است که اجازه حرکت درست به تار‌های صوتی نمی‌دهد.

افزایش سن مهمترین دلیل تغییر ناگهانی صدا

 • تار‌های صوتی دو نوار عضلانی هستند که هنگامی‌که ما تنفسی می‌کنیم، باز می‌شوند و هنگامی‌که ماده‌ای می‌بلعیم یا صحبت می‌کنیم، بسته می‌شوند. این دو نوار عضلانی درون حنجره در راسی نای (مجرای هوایی اصلی که به ریه‌ها متصل می‌شود) قرار دارند. ارتعاش تار‌های صوتی هنگام بازدم هوا و عبور آن از درونشان صدا ایجاد می‌کند.
 • سالمندی صدای شما را تغییر می‌دهد چراکه تار‌های صوتی شما معمولاً نازک می‌شوند، ریه‌ها به‌خوبی قبلی کار نمی‌کنند و غضروف حنجره سخت می‌شود. همه این تغییرات بر توان و بسامد صدای شما تأثیر می‌گذارد. برای مثال، صدای مردان با افزایش سن اندکی بسامد بیشتری پیدا می‌کند (زیرتر می‌شود) و صدای زنان بسامد کمتری می‌یابد (بم‌تر می‌شود).

اعمال جراحی یا مشکلات عصب شناختی

 • جراحی‌های گردن یا قفسه سینه می‌تواند روی عصب حنجره فشار بیاورد و درنتیجه باعث شود تار‌های صوتی به درستی باز و بسته نشوند.
 • شکافی که میان تار‌های صوتی باقی می‌ماند به هوا اجازه عبور می‌دهد و درنتیجه صدا نرم یا نفس دار می‌شود.
 • در چنین وضعیتی نمی‌توانید با صدای رسا صحبت کنید. آسیب به خود عصب برای مثال به علت بیماری پارکینسون یا سکته مغزی هم می‌تواند اثر مشابهی ایجاد کند.

نازک شدن شدید یا تحلیل رفتن تار‌های صوتی

 • در برخی افراد تار‌های صوتی آن‌قدر نازک می‌شوند که اصولاً بسته نمی‌شوند و مقدار زیادی هوا از میان آن‌ها عبور می‌کند. هنگامی که شکاف میان تار‌های صوتی وسیع است، صدا آنقدر ضعیف و نفس دار می‌شود که یک مکالمه ساده را هم مشکل می‌کند.

تغییرات هورمونی مهمترین دلیل تغییر صدا

 • دو رگه شدن و تغییر صدا و زمخت شدن آن از جمله اتفاقاتی است که در دوران بلوغ برای اکثر جوانان به‌ویژه پسران اتفاق می‌افتد. علت اصلی این تغییر صدا ترشح برخی هورمون‌هاست که سبب دو رگه شدن صدا می‌شود.
 • مهم‌ترین هورمون‌های جنسی تستوسترون و استروژن هستند که به ترتیب در بروز صفات مردانه و زنانه دخالت دارند.
 • تستسترون یک هورمون مردانه است. تستسترون منجر به بروز صفات ثانویه جنسی در مردان می‌شود که یکی از این صفات ثانویه جنسی در مردان بم و کلفت شدن صدا می‌باشد.
 • استروژن باعث رشد دستگاه تولیدمثلی و ایجاد صفات زنانه در جنس مؤنث و داشتن صدای زیر و زنانه می‌شود. اما آنچه حائز اهمیت است این است که تغییرات هورمون جنسی نه تنها هنگام بلوغ بلکه در تمام عمر، صدای انسان را تحت تأثیر قرار می‌دهد.
توجه داشته باشید که صدای هر فرد گستره دینامیک (محدوده زیر و بمی) خود را دارد، اما با دانشی که آسیب‌شناس گفتار و زبان از آناتومی، تنفس، فیزیک، آواشناسی و نظام گفتاری دارد، قادراست صدا را زیرتر و یا بم‌تر کند و گستره‌ی این محدوده را افزایش دهد. پس اگر مردی صدایش زنانه شده است یا بالعکس می‌توانند با مراجع به گفتاردرمانگر حرفه‌ای به صدای طبیعی و زیبای خود دست پیدا کنند.

بارداری یکی از علت گرفتگی صدا

 • در دوران بارداری، تار‌های صوتی زنان باردار، کمی متورم می‌شوند و گاهی صدای آن‌ها بم و یا زنگ‌دار می‌شود، اما این تغییرات پس از بارداری از بین می‌رود.

جراحی بینی

 • یافته‌های محققان ایرانی درباره تأثیر عمل زیبایی بینی بر صدا نشان می‌دهد تغییرات در سطح حفره بینی ممکن است مقاومت در برابر جریان هوا را افزایش دهد و باعث افزایش جذب صدا، کاهش در عبور دامنه صدا و درنتیجه تغییر صدا شود.
 • البته برخی متخصصان اذعان می‌کنند در روش جدید جراحی بینی احتمال تغییر کیفیت صدا پس از جراحی بسیار کم است. در زمان‌های گذشته پس از جراحی بینی، مشکل تغییر صدای شخص بیشتر اتفاق می‌افتاد؛ زیرا جراحان بینی روی کوچک بینی متمرکز بودند.
 • بنابراین فضای داخل بینی کوچک و تنگ و منجر به تغییر صدای فرد پس از جراحی می‌شد؛ اما امروزه در روش‌های جدید رینوپلاستی، جراحان بینی بر ایجاد شکل مناسب بینی تمرکز می‌کنند و کوچک بودن بینی معیار دوم آن‌ها در عمل جراحی است.
 • این به معنای آن نیست که بینی کوچک نمی‌شود، بینی بزرگ باید کوچک شود، اما اولویت اصلی جراحان بینی، حفظ ساختار بینی است و در کوچک کردن مداوم بینی، مراقب هستند که فرآیند تنفس بیمار دچار اختلال نگردد. این مسئله برای خوانندگان حرفه‌ای و ورزشکاران مهم‌تر است و جراحان بینی باید تمرکز بیشتری برای ترمیم و باز نگه داشتن کانال‌های تنفسی داشته باشند.

راه های درمان گرفتگی صدا

 1. سکوت کامل بهترین راه بهبود گرفتگی صداست. لااقل از پچ پچ کردن و فریاد زدن بپرهیزید. پچ پچ فشار زیادی بر تارها وارد می آورد. اگر لازم است، با صدای آرام حرف بزنید.
 2. با مرطوب نگاه داشتن گلو گرفتگی آن را درمان کنید .استنشاق بخار آب داغ از درمانهای بسیار موثر است. از دوش آب گرم یا دستگاه بخور کمک بگیرید. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب از خشک شدن هوای آن جلوگیری می کند.
 3. اگر مشکل صدای شما به خاطر برگشت غذا از معده به مری است، شب ها موقع خواب سرتان را کمی بالاتر از بدن قرار دهید، 3 تا 4 ساعت قبل از خواب از خوردن خودداری کنید و با تجویز پزشک از داروهای آنتی اسید مثل شربت آلومینیوم- ام- جی استفاده کنید.
 4. در درون بدن هم به آب کافی نیاز دارید؛ خوردن آب را به قدری زیاد کنید تا ادرار بی رنگ شود. خوردن روزانه 10 تا 12 لیوان آب کافی است.
 5. اگر دچار گرفتگی صدا در اثر سرماخوردگی شده اید، سوپ مرغ یا سیر بخورید. گرمای آن گلو را مرطوب می کند و سیر کم کننده ترشح مخاطی است.
 6. داروهای کاهش دهنده ترشحات مخاطی بخورید.اما مصرف داروهای ضد حساسیت باعث خشکی گلو می شوند. داروهای ضد احتقان هم در کاهش مخاط موثرند. اما درصورتیکه بیماری قلبی دارید قبل از مصرف آین داروها با پزشک مشورت کنید، چراکه بعضی داروهای ضد احتقان باعث بالا رفتن فشارخون می شوند.
 7. به نوعی بدترین دارو در این زمان خوردن آسپرین است .در التهاب ناشی از سرماخوردگی تارهای صوتی، آسپرین باعث ازرده شدن بیشتر آنها می شود و گرفتگی صدا را تشدید می کند. در صورت لزوم از مسکن های دیگر استفاده نمایید.
 8. سرفه کردن گرفتگی گلو را تشدید می کند .برای جلوگیری از سرفه کردن و آسیب بیشتر به تارهای صوتی، از داروهای ضد سرفه و خلط آور استفاده کنید.
باور های غلط در مورد برطرف کردن گرفتگی صدا

آب نمک برای رفع گرفتگی صدا

 • برخلاف عقیده شایع، قرقره کردن با دهانشویه، عملا گرفتگی صدا را بیشتر می کند. بیشتر دهانشویه ها دارای الکل هستندو تارهای صوتی را بی آب می کنند. البته محلول های قرقره اصلا به تارهای صوتی نزدیک هم نمی شوند بلکه خود عمل قرقره کردن مضر است.
 • چون تارهای صوتی را به هم زده و تورم آنها را بیشتر می کند. ولی شست وشوی دهان و بینی با محلول آب و نمک رقیق یا سرم شست وشو، انجام این کار به صورت روزانه باعث پاک شدن راه های تنفسی و سینوس ها از عوامل بیماری زا و حساسیت زا می شود؛ لذا هم در پیشگیری و هم در درمان بیماری های تنفسی و سرفه ناشی از آن بسیار موثر است
 • استفاده از دستگاه بخور در اتاق خواب و محیط منزل با مرطوب نگه داشتن هوا کمک زیادی به نرم شدن صدا می کند. به یاد داشته باشید غرغره کردن دهانشویه ها ممکن است باعث بدتر شدن مشکل شود.

بامیه برای درمان گرفتگی صدا

چی بخوریم؟

 • اسفناج پخته ، سرفه های خشک را التیام بخشیده ، گرفتگی صدا را مرتفع و آسم را درمان می کند و سرما خوردگی را معالجه می نماید.
 • جوشانده دانه به ، سینه درد ، سرفه و گرفتگی صدا را درمان می نماید.
 • جوشانده تره توام با شکر ، دستگاه تنفس را تقویت نموده و گرفتگی صدا و گلو درد را درمان می کند.
 • سیب دستگاه تنفس را تقویت نموده ، گرفتگی صدا و اختلالات تنفسی را درمان می نماید.
 • آب نخود پخته توام با نمک ، درمان کننده سینه درد ، گرفتگی صدا و التیام دهنده سرفه است.
 • ریشه و گل و برگ ختمی را به عنوان نرم کننده ی سینه و شکم به کار می برند و برای معالجه زکام گلو درد مصرف می نمایند و گرفتگی صدا را برطرف می نماید.
 • جوشانده برگ کرفس گرفتگی صدا را درمان می کند.
 • بامیه یا بامیا به علت داشتن لعاب سینه های خسته و کوفته را نرم و گرفتگی صدا و آواز را باز می نماید و با لعاب خود ، معده و روده را جارو کرده ، نرم می نماید.

چی نخوریم؟

نکات تغذیه ای برای درمان گرفتگی صدا

 • کافئین موجود در قهوه، کولا و شکلات یک عامل خشک کننده گلو است و کمکی به تارهای صوتی نمی کند.
 • از خوردن غذاهای تند، ترش و پرادویه خودداری کنید.غذاهایی مثل سوپ مرغ و سبزیجات و اسفناج پخته مفید است. مکیدن دانه های «به» نیز برای نرمی صدا موثر است ولی نباید دانه ها را بجوید یا قورت دهید.
 • در برخی موارد فرد دچار سرفه خشک می شود که می تواند ازداروهای سرکوب کننده مکانیسم سرفه مثل شربت دکسترومتورفان ، قطره کلوبوتینول و شربتی گیاهی حاوی عصاره پیچک ( با نام تجارتی پروسپان ) استفاده کند.

نسخه های طب سنتی برای درمان گرفتگی صدا

7 پیشنهاد گیاهی برای درمان گرفتگی صدا بدون دارو

در انتهای این بخش از سلامت دلگرم نوبت به درمان های گیاهی و طبیعی گرفتگی صدا رسید.

1_ درمان گرفتگی صدا با شیر و ترنجبین

یکی از نسخه های قدیمی مصرف شیر است؛ شیر تازه با شکر یا ترنجبین برای درمان گرفتگی صدا مفید است.

2- درمان گرفتگی صدا با زنجبیل

یک قاشق سوپ خوری زنجبیل خردشده را در یک فنجان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید، آن را از صافی بگذرانید و به آن عسل اضافه کنید. روزی 3 بار این دمنوش را بنوشید.

3- درمان گرفتگی صدا با عسل

2 قاشق سوپ خوری عسل را با مقداری فلفل سیاه داخل یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را چند بار در روز میل کنید.

روش دوم استفاده از عسل برای درمان گرفتگی صدا :مقدار مساوی عسل و عرق شاهسپرم (از خانواده ریحان) را مخلوط کرده و روزی 3 بار بخورید.

4- درمان گرفتگی صدا با قرقره سرکه سیب

از محلول سرکه و آب به میزان برابر برای قرقره دست کم 2 بار در روز استفاده کنید.

5- درمان گرفتگی صدا با فلفل قرمز

نصف قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را با 1 قاشق سوپ خوری عسل مخلوط و به آرامی میل کنید.

6- درمان گرفتگی صدا با عسل و آب لیمو

1 قاشق سوپ خوری عسل و آب لیمو را در یک فنجان آب ولرم حل کنید و چند بار در روز از این محلول بنوشید.

7- درمان گرفتگی صدا با سیر

سیر یکی از اصلی ترین ترکیبات درمانی برای مشکلات مربوط به سرماخوردگی و دستگاه تنفسی است ، پس برای درمان گرفتگی صدا یک حبه سیر را دو نیم کنید و هر تکه را در یک طرف دهان بگذارید. درحالی که به آرامی آن را می جوید، آب سیر را بمکید تا التهاب تسکین یابد و درمان سریع تر حاصل شود.

همچنین بخوانید:

درمان گرفتگی صدا در منزل

درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

درمان تارهای صوتی آسیب دیده و تقویت تارهای صوتی گلواین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7 از 5 (3 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !