دلگرم
امروز: شنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۴ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
آنگوزمان (ANGWZMAN) چیست ؟
114
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آنگوزمان به چه معناست ؟ آنگوزمان چیست و چه معنایی دارد ؟ آیا آنگوزمان همان آمبودزمان است ؟ برای اطلاعات بیشتر در مورد آمبودزمان یا آنگوزمان با ما همراه باشید .

آنگوزمان چیست ؟

آنگوزمان واژه قابل سرچ و معنا داری نیست برخی افراد به اشتباه آمبودزمان را آنگوزمان تلفظ میکنند که در ادامه به معنی آمبودزمان پرداخته ایم .

جست‌و‌جویی ساده نشان می‌دهد که اصطلاحی به نام «انگوزمان» وجود ندارد! در اصل «آمبودزمان» تلفظ صحیح این واژه میباشد.

دادآوَر یا آمبازمن (به انگلیسی ombudsman) به فرد یا دفتری غیرجانبدار گفته می‌شود که وظیفه دارد به عنوان نماینده عموم مردم، موارد نقض حقوق افراد توسط دولت یا نهادها و شرکت‌های مختلف را بررسی و بازرسی کند. این وظیفه معمولاً توسط دولت یا پارلمان به آمبودزمان محول می‌شود و به وی استقلال عمل زیادی اعطا می‌شود.

هدف از تشکیل دفاتر آمبودزمان، حمایت از حقوق افراد در مقابل سوء جریانات اداری است؛ به عبارتی آمبودزمان یک نوع ضمانت اجرایی غیرقضایی برای نظارت بر حسن جریان قانون در کشور و دستگاه دولت و حمایت از حقوق و آزادی‌ها است.

ویژگی این نوع رسیدگی غیرقضایی، عدم تشریفات و افزایش سرعت عمل در به نتیجه رسیدن شکایات است. به همین خاطر، آمبودزمان مورد استقبال کشورهای مختلف دنیا قرار گرفته‌است.

این نهاد شکایت‌ها را دریافت می‌کند و مورد تحقیق و بررسی قرار می‌دهد و سپس براساس قوانین و مقررات خود رهنمودهای لازم را به مقامات مسئول ارائه می‌دهد.

در برخی کشورها سازمان بازرسی کل کشور یا دیگر دفاتر چون وکیل شهروندی عملکردی مشابه با آمبودزمان را برعهده دارند. در ایران سازمان بازرسی کل کشور، به عنوان نهاد آمبودزمان ایران فعالیت می‌کند.

واژه آمبودزمان با تلفظ اصلی «اُمبودس‌مان» واژه‌ای سوئدی است که در اصل معنای «نماینده» می‌داده و عملکرد آمبودزمان نیز ریشه در سنت‌های اسکاندیناوی دارد. در چین و کره نیز در طول تاریخ نهادی با عملکرد مشابه به چشم می‌خورد که بازرس مخفی سلطنتی نامیده می‌شد و نهادی با عملکردی نزدیک به عملکرد آمبودزمان نیز در کشورهای اسلامی تحت عنوان دیوان مظالم وجود داشت.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (114 رای)  
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

---------- | ۱ سال پیش
ممنونم عالی بود
2
1