دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
فرق انیمه (anime) با انیمیشن (animation) چیست ؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
فرق انیمه با انیمیشن / فرق anime با animation / آیا انیمه با انیمیشن فرق دارد ؟ برای رسیدن به پاسخ خود تا انتها با دلگرم همراه باشید .

فرق انیمه با انیمیشن

انیمه گاهی مورد نقد نیز قرار گرفته‌است. انیمه یک سبک از طراحی با دست و پویانمایی رایانه‌ای است و انیمیشن Animation ها از عکس هایی تشکیل شده اند که پشت سر هم با سرعت معینی به نمایش در می آیند و ما آن را به صورت فیلم مشاهده می کنیم. برای بررسی دقیق تر تفاوت بین انیمه و انیمیشن با دلگرم همراه باشید .

انیمه به انیمشین ها ژاپنی میگویند که تصویر صاف و شخصیت ها مثل آینه روی تصویر هستند مثل فوتبالیست ها و... اگه دقت کنید انیمیشن های آمریکایی و فرانسوی و.. اینطوری نیستند.

برای کسانی که به صنعت انیمیشن و فیلم های انیمیشنی علاقه دارند انیمه کلمه آشنایی است. اما شاید برایتان سوال باشد که تفاوت آن با انیمیشن چیست؟ انیمه در واقع کلمه ای است که ژاپنی ها برای تمام محصولات انیمیشنی در هر قالبی مثل فیلم سینمایی، فیلم کوتاه، سریال و … به کار می برند.

ولی در خارج از کشور ژاپن این کلمه به انیمیشن هایی که در کشور ژاپن یا با همکاری ژاپنی ها ساخته شده باشد اطلاق می شود. که نشان دهنده ی تمایز به خصوص انیمیشن های ژاپنی با دیگر تولیدات انیمیشنی است.

امروزه انیمه به سبکی از انیمشین تبدیل شده. سبکی که ژاپنی ها برای تولید انیمیشن استفاده می کنند. و ممکن است که حتی بعضی از آن ها کاملا مستقل از ژاپنی ها تولید شوند. البته این نوع نامگذاری منتقدانی هم دارد. هایائو میازاکی (Hayao Miyazaki) یکی بزرگترین کارگردن های آثار انیمه، عقیده دارد این نوع نامگذاری باعث ویرانی صنعت انیمیشن ژاپن می شود.

زیرا انیماتورهای بدون انگیزه ولی پرکاری که با تکیه بر کلیشه های موجود از یک شخصیت کارتونی ثابت با استفاده از ویژگی های چهره و اغراق در حواس حرکتی طراحی می‌کنند اما عمق، کمال، احساس یا فکر در کار آنان دیده نمی‌شود.

فرق انیمه با انیمیشن

فرق کارتون با انیمیشن چیست ؟

انیمه چیست ؟

اَنیمه دربارهٔ این پرونده یک سبک از طراحی با دست و پویانمایی رایانه‌ای است که خاستگاه آن ژاپن بوده‌است و معمولاً بر مبنای مانگا ساخته می‌شود. انیمه‌ها دارای خصوصیاتی از قبیل نقاشی‌های رنگارنگ، شخصیت‌های پرجنب و جوش، داستانی همراه با پیکار و نبرد و اغلب با موضوعاتی خیالی که در آینده رخ می‌دهند، همراه است. انیمه در اصل انیمیشن نیست و سبک ، گرافیک و بینندگان آن باهم تفاوت چشم گیری دارد .

بعضی منابع ادعا می‌کنند که انیمه از اصطلاح فرانسوی انیمیشن، یعنی dessin animé، گرفته شده‌است اما دیگران باور دارند که این قضیه یک افسانه است. در زبان فرانسوی anime به عنوان صفت به معنی جاندار و متحرک است.

انیمه از نظر سبک‌های هنری، روش‌های پویانمایی، تولید و روند کار متنوع با دیگر انواع انیمیشن تفاوت‌های زیادی دارد. از نظر بصری، انیمه یک شکل هنری متنوع است که سبک‌های هنری متفاوتی را شامل می‌شود که بین هر خالق، هنرمند و استودیو تفاوت دارد. با اینکه هیچ سبک هنری انیمه بر دیگری غالب نیست، اما بعضی ویژگی‌های مشابه در تکنیک‌های پویانمایی و طراحی شخصیت بین آن‌ها دیده می‌شود .

فرق کارتون انیمه با انیمیشن

فرق anime با animation چیست ؟

انیمه مخفف چیست ؟

انیمه در واقع کوتاه شده واژهٔ انگلیسی انیمیشن «animation» (پویانمایی) است.انیمه شکلی از هنر است که تمامی ژانرهای سینما را شامل می شود اما به اشتباه آن را به عنوان یک ژانر طبقه بندی می کنند .

تفاوت کارتون انیمیشن و انیمه

انیمه سبکی از هنر انیمیشن ‌سازی با استفاده از طراحی توسط دست و پویا نمایی بوده که از ژاپن آغاز شده و تمام کارهای ساخته شده توسط این کشور که در این گروه قرار می‌گیرند

کاراکترهای جذاب و پرانرژی با طراحی‌ های گرافیکی خاصی که در این صنعت در حال پیدایش و رشد هستند، بیشتر به موضوعات دور در آینده و یا خیالی و رویاپردازانه اشاره دارد.

یکی از ویژگی‌های جالب انیمه‌ ها با یکدیگر، منحصر بودن طراحی‌ها و داستان‌پردازی خلق شده در بین آن‌ها است که کاملا کار صاحب هر اثر با دیگری متمایز است.

تفاوت انیمه با انیمیشن

انیمه چگونه ساخته می شود و چه فرقی با انیمیشن دارد ؟

Animation چیست ؟

Animation شیوه ای است که در آن عکس ها به صورت تصاویر متحرک ظاهر می شوند ، به اصطلاح به این کار فریم به فریم اجرا کردن می گویند که به هر عکس یک فریم گفته می شود.

شاید با خود بگویید انیمیشن Animation کاراکترهایی ساخته شده است که شروع به حرکت می کنند و مانند بازیگران فیلم نقشی را بازی می کند. اما انیمیشن می تواند توسط روش های دیگری نیز ساخته شده باشد و ممکن است در آن حتی از یک کاراکتر هم استفاده نشده باشد. برای مثال برخی Animation هایی که به شیوه استاپ موشن ، موشن گرافیک و غیره ساخته می شوند.

انیمیشن کامپیوتری چیست؟

همانطورکه گفتیم تمامی Animation ها از عکس هایی تشکیل شده اند که پشت سر هم با سرعت معینی به نمایش در می آیند و ما آن را به صورت فیلم مشاهده می کنیم. انیمیشن کامپیوتری هم فرایندی است که از کامپیوترها برای ساخت تصاویر متحرک دیجیتالی استفاده می کنند. این نوع از Animation ها می توانند ۲ بعدی و یا ۳ بعدی باشند.

فرق انیمه با Animation

آیا انیمه با انیمیشن فرق دارد ؟

فرق انیمیشن با انیمه در چیست ؟

اما نکته محتوایی مشترک در اکثر انیمه‌ ها پرداختن به تمام زوایای زندگی است و صرفا به دنیای رویایی و ساده و در آرامش را به تصویر نمی‌کشد و گاهی اشک، تلخی، فرود و خشم نیز در صحنه‌پردازی‌ها به چشم می‌خورد که نشان از احساسات واقعی در زندگی کنونی دارد. نکته دیگر در نحوه طراحی شخصیت‌ها با چشم‌های درشت اغراق شده و یا ظاهرهایی با شباهت بیشتر به کاریکاتور هستند تا واقعیت!

اما انیمیشن دارای شخصیت‌های حقیقی‌تر بوده و نحوه تصویرپردازی آن به صنعت سینمایی امروزی بسیار نزدیک‌تر است به طوری که در برخی از آن‌ها به قدری حرکات و طراحی‌ها نزدیک به واقعیت هستند که گویا به تماشای یک فیلم سینمایی جذاب نشسته‌اید و این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های بین انیمه و انیمیشن است، سبکی که گویا با تکنیک قصه‌ پردازی داستانی سعی بر القا بیشتر جنبه‌های لطیف و شیرین زندگی دارد و اگر در اواسط آن دچار غم نیز شوید، در اکثر مواقع در انتهای داستان با پایانی خوب روبرو خواهید بود نکته‌ای که همواره به این نوع مثبت، در انیمه ‌ها ختم نمی‌شود. انیمیشن نامی است که تمام آثار تصویری خلق شده به صورت کارتون را در سراسر دنیا تحت پوشش قرار می‌دهد.

منبع : virgool ، nooshikaاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits