دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
برای 5 نفر چه مقدار برنج کافی است؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نحوه اندازه گیری مقدار برنجی که برای پخت غذا کافی است، به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور کلی یک کیلوگرم برنج ایرانی می‌تواند برای 5 تا 6 نفر پلو تهیه کند. یک کیلوگرم برنج خارجی می‌تواند برای 7 تا 8 نفر پلو تهیه کند.

یک کیلو گرم برنج برای چند نفر کافی است؟

اکثر خانم­ های خانه دار اطلاعات درستی درباره­ ی میزان صحیح برنجی که باید برای تعداد نفرات خاصی تهیه شود ندارند و همین امر سبب می­ شود در میهمانی­ ها و یا مراسماتی که نیاز به پخت حجم بیشتری از برنج می­ باشد دچار مشکل شوند. این که یک آشپز بداند برای هر نفر چقدر برنج باید بپزد یک پوئن مثبت به شمار می­ رود.

ممکن است برنج کم بیاید و همه به قدر کافی نخورند و یا برعکس مقدار زیادی اضافه بیاید و منجر به اصراف شود. این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کفایت می­ کند بستگی به شرایط بسیاری مانند نوع برنج، غذاهای همراه، اشتهای افراد و حتی منطقه دارد و باید به تمامی این نکات توجه شود. در ادامه توضیح خواهیم داد که یک کیلوگرم برنج را می­توان برای چند نفر تهیه نمود بدون آنکه برنج کم یا زیاد باشد.

هر کیلو برنج برای چند نفر

به طور کلی هر پیمانه­ ی سرخالی برنج (پیمانه پلوپز) حدود ۱۵۰ گرم وزن دارد. با این حساب می­توان گفت یک کیلو گرم برنج حدود هفت پیمانه­ ی پلوپز می­ باشد. اگر بخواهیم بدون در نظر گرفتن هیچ مساله ­ی جانبی برنج را پیمانه کنیم باید بگوییم چون هر پیمانه­ ی پلوپز برای یک نفر کافی است پس یک کیلوگرم برنج حدودا برای هفت الی هشت نفر پاسخگو می­ باشد. اما این یک قاعده­ ی کلی است و همانطور که گفتیم شرایط دیگری نیز در پیمانه کردن برنج اهمیت دارد. این شرایط عبارتند از :

نوع برنج: هنگام اندازه زدن برنج باید به نوع آن توجه کنید. اگر از برنج هندی استفاده می­ کنید باید به این نکته دقت کنید که برنج­ هندی بیشتر قد می­ کشد و پس از پخت حجم آنها افزایش می­ یابد و یا به اصطلاح عامیانه ری می­ کنند، از این رو می­ توان گفت یک کیلوگرم برنج هندی برای حداقل ۱۰ نفر می­ تواند کافی باشد. اما در مورد برنج ایرانی قضیه کمی فرق می­ کند. هر یک کیلوگرم برنج ایرانی برای هفت یا نهایتا هشت نفر کافی است.

یک کیلوگرم برنج برای چند نفر

غذایی که با برنج سرو می­ شود: اگر قرار است که برنج به همراه یک نوع خورش سرو شود پس برنج غذای اصلی محسوب می­ شود و باید همان یک پیمانه برای یک نفر را در نظر گرفت اما چنان چه در کنار این غذا، غذاهای دیگری نیز وجود دارد و یا اینکه پلو را می ­خواهید با کباب سرو کنید قضیه کمی فرق می­ کند زیرا در اینصورت برنج به مقدار کمتری خورده می­شود و یک کیلوگرم برنج حتی شاید برای ده الی دوازده نفر نیز کافی باشد. (خیلی از افراد دوست دارند کباب را با نان میل کنند نه با برنج)

منطقه ­ای که برنج در آن پخت می­شود: بله تعجب نکنید منطقه نیز در پیمانه برنج مهم است. به عنوان مثال این که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است در اروپا و آسیا متفاوت است. از آنجا که برنج در سبد غذایی مردم اروپا چندان پررنگ نیست آنها برای هر نفر ۶۰ گرم برنج را کافی می­ دانند و این یعنی در اروپا یک کیلوگرم برنج برای ۱۵ تا ۱۸ نفر کافی است.

سن و جنسیت افراد: یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر روی پیمانه برنج سن افراد است. به طور قطع میزان خوراک یک نوجوان و یک شخص مسن یکسان نیست. برای هر نوجوان در حال رشد حدودا یک و نیم پیمانه پلوپز باید در نظر گرفت و برای افراد میانسال و مسن این مقدار می­ تواند حتی به نصف پیمانه نیز کاهش بیابد. پس می­توان گفت یک کیلوگرم برنج برای حدود پنج نوجوان کافی است. جنسیت نیز تاثیرگذار است. زیرا معمولا اشتهای آقایان میزان غذایی که می­خورند خیلی بیشتر از خانم­ ها می­ باشد.

اشتها: اگر می­ خواهید برای یک مهمانی برنج طبخ کنید باید به اشتهای افراد حاضر در مهمانی نیز توجه داشته باشید. چنان چه با افرادی خوش اشتها سر و کار دارید و بشقاب­های خود را لبالب پر می کنند و یا امکان دارد چندین مرتبه برنج خالی کنند وضعیت متفاوت است. برای این افراد نمی توان گفت هر یک کیلو بری هفت نفر است بلکه باید در این حالت نیز هر یک کیلوگرم برنج را برای ۵ نفر قرار دهید.

تجربه: با وجود تمام مطالبی که ذکر شد باز هم نمی­توان به طور دقیق گفت که یک کیلوگرم برنج برای چند نفر کافی است و تجربه در این میان یک عنصر قوی به شمار می­ رود. زیرا هر سرآشپز ماهری بعد از مدتی با توجه به تمامی شرایطی که برای تهیه برنج دارد متوجه می­ شود که برای هر نفر چقدر باید برنج استفاده کند.

نحوه پخت یک کیلوگرم برنج

یک کیلوگرم برنج پخته برای چند نفر کافی است؟

برنج هنگامی که پخته می­ شود حجم و وزنش افزایش می­ یابد زیرا تقریبا دو برابر به آن آب افزوده می ­شود. اگر می­خواهید مقیاسی برای اندازه­ ی برنج پخته داشته باشید باید بگوییم که برای هر نفر بین ۱۲۵ تا ۲۵۰ گرم برنج پخته مورد نیاز است. ( بسته به سن و اشتها و منطقه و … ) بنابراین می­توان گفت یک کیلوگرم برنج پخته شده می­تواند ۴ تا ۸ نفر را سیر کند. اینکه کدام وزن را انتخاب کنید کاملا به تجربه شما نیز بستگی دارد. زیرا هر آشپزی بعد از مدتی به یک شناخت و دقت در انتخاب اندازه­ ها می­ شود و یا به اصطلاح اندازه دستش می­ آید.

با توجه به مطالبی که بیان شد می­توان نتیجه گرفت که با احتساب تمام شرایط نرمال سن و اشتها و منطقه و … هر یک کیلوگرم برنج خام برای ۵ تا ۷ نفر در حالت نرمال کافی است. که این میزان می­تواند با توجه به شرایط کم یا زیاد شود. البته این اندازه برای کشوری مانند ایران می­باشد که سرانه ­ی مصرف برنج بالا است.

منبع : فروشگاه مواد غذایی خوشبختاین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits