دلگرم
امروز: یکشنبه, ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۹ مه ۲۰۲۴ میلادی
چه چیزی به اسکناس دلار ارزش می‌دهد؟ قسمت اول
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
واقعا چه چیزی به یک اسکناس 10 دلاری ارزش می‌دهد در حالیکه یک تکه کاغذ ساده از دفترچه یادداشت‌تتان چنین قابلیتی را ندارد؟

یکی از سوال‌هایی که احتمالا تا به حال بارها از خود پرسیده‌اید این است که واقعا چه چیزی به یک اسکناس 10 دلاری ارزش می‌دهد در حالیکه یک تکه کاغذ ساده از دفترچه یادداشت‌تتان چنین قابلیتی را ندارد.

چه چیزی به اسکناس دلار ارزش می‌دهد؟ قسمت اول

اولین چیزی که در مورد یک اسکناس باید بدانید این است که به طور کلی اسکناس‌ها توسط دولت چاپ و به عنوان ارز رسمی کشور تعیین می‌شوند. در حالی که سایر تکه‌های کاغذ چنین نیستند. البته این مساله تنها اسکناس را قانونی می‌کند و آنچه باعث ارزش آن می‌شود تعداد کم یا زیاد آن در کشور است.

چه چیزی به اسکناس دلار ارزش می‌دهد؟ قسمت اول

در اوایل کار، ارزش دلار، با ارزش کالاهایی گران‌بهایی مانند طلا و نقره مرتبط بود و مقدار آن به ذخایر طلا یا نقره‌ی دولت بستگی داشت. اما پس از لغو این سیستم در سال 1971 توسط ایالات متحده، دلار به چیزی تبدیل شد که به پول بدون پشتوانه معروف است. به این معنی که به هیچ منبع خارجی مرتبط نیست اما در عوض تنها بر سیاست دولت مبنی بر اینکه چه مقدار ارز چاپ شود، متکی است.

چه چیزی به اسکناس دلار ارزش می‌دهد؟ قسمت اول

جالب است بدانید که سیاست‌های پولی ایالات متحده نه بر اساس تصمیم‌گیری قوه مجریه، نه قضایییه و نه مقننه شکل نمی‌گیرد بلکه سیاست پولی توسط یک بانک مرکزی مستقل که متشکل از 12 بانک منطقه ای در شهرهای بزرگ سراسر کشور آمریکا (سیستم فدرال رزرو) است، تعیین می‌شود.

چه چیزی به اسکناس دلار ارزش می‌دهد؟ قسمت اول

هیئت رئیسه‌ی سیستم فدرال رزرو توسط رئیس جمهور منصوب و توسط سنا تأیید می‌شود و به کنگره گزارش می‌دهند و تمام عواید فدرال رزرو به خزانه داری ایالات متحده ریخته می‌شود. اما به منظور اینکه فدرال رزرو تحت تاثیر فراز و نشیب های روزمره‌ی سیاست، قرار نگیرد، به طور مستقیم تحت کنترل هیچ شاخه ای از دولت نیست.

چه چیزی به اسکناس دلار ارزش می‌دهد؟ قسمت اول

اما چرا فدرال رزرو تصمیم به چاپ بی نهایت اسکناس صد دلاری نمی‌گیرد تا همه شاد و ثروتمند شوند؟

زیرا در چنین حالتی اسکناس‌های چند دلاری دیگر ارزشی نخواهند داشت. اگر به هدف ابداع واحد پول فکر کنید، متوجه خواهید شد که ارز قرار است با کالا و خدمات مبادله شود. اگر مجموع کل پول در گردش، سریعتر از ارزش کل کالاها و خدمات در اقتصاد افزایش یابد، در چنین حالتی هر اسکناس مثلا صد دلاری توان خرید سهم کمتری از کالاها و خدمات را دارد. این همان اتفاقی است که تورم نام دارد. از سوی دیگر، اگر عرضه‌ی پول ثابت باقی بماند، در حالی که کالاها و خدمات بیشتری تولید می‌شود، ارزش هر دلار بالا خواهد رفت و تورم منفی رخ می‌دهد.

چه چیزی به اسکناس دلار ارزش می‌دهد؟ قسمت اول

برای مطالعه قسمت دوم این مطلب، در اینجا کلیک کنیداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits