دلگرم
امروز: شنبه, ۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۱۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
تفاوت مردم شهر و روستا در چیست ؟
19
زمان مطالعه: 4 دقیقه
ویژگی های خاص شهر و روستا منجر به سبک زندگی خاص و در نتیجه تفاوت هایی بین مردم شهر و روستا شده است که در ادامه به آن می پردازیم .

مردم شهر و روستا با هم چه تفاوت هایی دارند ؟

برای اینکه بتوان به درک صحیحی از تفاوت مردم شهر و روستا رسید ابتدا باید با خود شهر و روستا آشنا شد زیرا این محیط شهر و روستا هستند که بین مردمان آن تفاوت ایجاد می کنند.

روستا با شهر تفاوت های زیادی دارد از بافت جمعیتی گرفته تا شیوه امرار معاش و روابط انسانی که بین افراد جامعه وجود دارد به همین جهت است که وقتی به توسعه این دو هم فکر می کنیم باید معیارهای متفاوتی را در نظر بگیریم.

شهر و روستا چه تفاوتی با هم دارند ؟

شاخص‌های تفکیک شهر از روستا، عبارت است از:

 • وسعت
 • وضعیت و نوع فعالیت اقتصادی
 • درجه اشتغال و قشربندی اجتماعی
 • درجه پیچیدگی روابط و مناسبات
 • چگونگی بهره‌گیری از نهادهای اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی
 • میزان و ترکیب جمعیت

در عرف روستا عبارت از محدوده‌ای از فضای جغرافیایی که واحد اجتماعی کوچکی مرکب از تعدادی خانواده که نسبت به هم دارای نوعی احساس دلبستگی، عواطف و علائق مشترک هستند، در آن تجمع می‌یابند.

و در روستا مردم بیشتر فعالیت‌هایی که برای تأمین نیازمندی‌های زندگی خود انجام می‌دهند، از طریق استفاده و بهره‌گیری از زمین و در درون محیط مسکونی‌شان صورت می‌گیرد، این واحد اجتماعی که اکثریت افراد آن به کار کشاورزی اشتغال دارند روستا نام دارد .

شهر، بر عکس روستا مکانی است با تراکم بالای جمعیت و مرکزیت سیاسی، اداری و تاریخی که در آن، فعالیت اصلی مردم، غیر کشاورزی است و دارای مختصات شهری بوده که از طریق دولتی محلی، اداره می‌شود.

فرق بین شهر و روستا چیست ؟

در این پست از مجله دلگرم به شرح تفاوت های شیوه زندگی روستایی و شهری و آنچه که باعث تفاوت مردم شهر و روستا شده می پردازیم .

فرق مردم شهر و روستا

در زیر بطور خلاصه و فهرست وار به تفاوت شهر و روستا که در نتیجه منجر به تفاوت مردم شهر و روستا شده است می پردازیم :

 • زندگی روستایی بر پایه "تولید" سامان گرفته است. در حالیکه زندگی شهری بر پایه "مصرف" شکل گرفته است .
 • زندگی روستایی مبتنی بر مفهوم "کار" است و در آن فراغت به معنای دقیق کلمه معنا ندارد اما زندگی شهری مبتنی بر "کار و فراغت" است.
 • زندگی روستایی مبتنی بر "ارزش کاربردی" کالاهاست در حالیکه زندگی شهری مبتنی بر "ارزش های کاربردی و نمادین.
 • زندگی روستایی مبتنی تداوم و استمرار سنت ها و تکرار گذشته است در حالیکه زندگی شهری مبتنی بر "نوآوری فرهنگی" است.
 • روستاییان عمدتا از طریق ساختارهای خویشاوندی و سن و طایفگی به توزیع قدرت می پردازند اما در شهر توزیع قدرت عمدتا بر اساس تخصصی شدن تقسیم کار اجتماعی و ویژگی های طبقاتی است.
 • هر روستا دارای یک فرهنگ واحد و فرهنگآن یک کلیت یکپارچه ای را بوجود می آورد وین فرهنگ یکچارچه تعیین کننده تمام ویژگی های زندگی افراد است اما فرهنگ شهر ناهمگون است و دارای خرده فرهنگ های مختلف و تنوع فرهنگ های زبانی و نژادی و قومی است.
 • زندگی روستایی مبتنی بر الگوی سازگاری با الزامات "طبیعت" است اما زندگی شهری مبتنی بر الگوی فرهنگ و ایجاد تغییر و دستکاری محیط و تسلط و بهره کشی از آن است.

بنابر توضیحات داده شده بدلیل تفاوت در محیط ، جمعیت ، سبک زندگی و شغل مردم روستا از لحاظ خلق و خو بسیار با مردم شهر متفاوتند و هنگامی که به شهر مهاجرت می کنند دچار دوگانگی فرهنگی می گردند .

یکی از تفاوتهای جوامع شهری و روستایی روند مهاجرت است که همواره از روستا به شهر است و عکس آن خیلی بندرت اتفاق می افتد این امر دلایل متعددی دارد که شاید مهم ترین آنها را بتوان در فقر موجود در روستاها و کمبود امکاناتان زندگی در اینگونه مناطق ذکر کرد .

متاسفانه خیلی سال است که شاهد مهاجرت روستاییان به شهر هستیم در این سال های متمادی مردم روستا با رویای دستیابی به یک زندگی بهتر و رسیدن به یک شغل نان و آبدار روانه شهر شده و چندی نمی گذرد که به زندگی فلاکت بار در حاشیه شهرها بسنده می کنند .

 - تفاوت زندگی شهری و روستایی - دو تفاوت شهر و روستا

در تقسیمات کشوری شهر و شهرستان چه تفاوتی با هم دارند ؟ | دلگرم

لیست استان های ایران همراه با نام شهرستانها به ترتیب حروف الفبا | دلگرماین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (19 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits