آنچه در مورد تسمه تایم باید بدانید

۱,۳۲۲
۰
۰
دوشنبه, ۳۰ دی ۱۳۹۸ ۱۷:۴۶
احتمالا عبارت تسمه‌تایم به گوش شما خورده و شاید برای خیلی‌ها این سوال وجود داشته باشد که تسمه‌تایم دقیقا چه‌کاری انجام می‌دهد یا اینکه چه زمانی وقت تعویض این قطعه است و ابهامات دیگری در مورد این قطعه. امروز قصد داریم تا با ارائه توضیحات جامع در مورد تسمه‌تایم بسیاری از سوالات و ابهامات شما را برطرف کنیم.
آنچه در مورد تسمه تایم باید بدانید

آنچه در مورد تسمه تایم باید بدانید

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ که ممکن است بارها شنیده باشید یک تسمه پلاستیکی است که قسمتی از موتور احتراق داخلی خودرو است و در داخل پیشرانه قرار دارد و میل لنگ خودرو را به میل سوپاپ یا سوپاپ ها متصل می کند.

وظیفه تسمه تایم تنظیم زمان صحیح باز و بسته شدن سوپاپ ها است، که آن ها را به چرخش درآورده و کنترل می کند. در خودروهای مختلف محل قرارگیری میل سوپاپ با یکدیگر متفاوت است ولی در اکثر موارد این قطعه در سر سیلندر خودرو جایگذاری شده است.

تسمه تایم یا تسمه تایمنیگ چیست؟

خودروهای درون سوز به منظور تولید نیروی محرکه به چهار مرحله مکش ،تراکم، احتراق و تخلیه وابسته هستند.

در تمامی مراحل فوق سوپاپ ها با باز و بسته شدن خود نقش اساسی را ایفا می نمایند.

این باز و بسته شدن توسط میل بادامک صورت می گیرد. میل بادامک نیروی لازم برای حرکت دورانی خود را توسط تسمه تایم از میل لنگ دریافت می کند.
در حقیقت تسمه تایم وظیفه ارتباط میل لنگ و میل بادامک را بر عهده دارد.

اما سوپاپ ها باید متناسب با وضعیت پیستون ها باز و بسته شوند و این نیاز به زمان بندی خاص و بسیار دقیقی دارد. در حقیقت وظیفه این زمان بندی بر عهده تسمه تایم و میل بادامک می باشد.

در نتیجه هرگونه خللی در کار تسمه تایم باعث خواهد شد که سوپاپ ها از کنترل خارج شود و با توجه به فشارهای ناشی از بالا و پایین شدن پیستون ها حرکت کند که آسیب های جدی را در پی خواهد داشت.

قابل ذکر است در گذشته بجای تسمه تایم از زنجیر تایم استفاده می گردید تا احتمالا پاره شدن به صفر برسد اما به دلایلی از قبیل کوچک و سبک کردن موتور، زنجیر تایم جای خود را به تسمه های لاستیکی داد. البته هنوز هم هستند خودروهای مدرن جهان که از زنجیر تایم استفاده می کنند.

تسمه تایم یا تسمه تایمنیگ چیست؟ | آنچه در مورد تسمه تایم باید بدانید

تسمه تایم یا زنجیر تایم چیست؟

در گذشته در خودروها به جای تسمه تایم از زنجیر استفاده می شد و تا زمانی که آسیب جدی به موتور خودرو نرسانده بود تعویض نمی شد ولی امروزه تسمه جایگزین زنجیر شده و زمان تعویض آن برای هر خودرو متفاوت است.

البته اکنون نیز در برخی از ماشین های سنگین از زنجیر استفاده می شود. بین این دو تفاوت اساسی وجود دارد.

پاره شدن تسمه تایم به چه قطعاتی آسیب می رساند

میزان آسیب دیدگی ناشی از پاره شدن تسمه تایم در خودرو های گوناگون بسته به نوع طراحی موتور متفاوت است. برای مثال موتور های قدیمی پراید به دلیل کوتاه بودن شاتون پیستون به سوپاپ ها نرسیده و در صورت پارگی تسمه تایم فقط خاموشی موتور را در پی خواهد داشت. اما بیشتر خودروها نظیر پژو 405 در صورت پاره شدن تسمه تایم ،پیستون با سوپاپ و سرسیلندر برخورد شدیدی کرده و باعث کج شدن میل سوپاپ و آسیب دیدگی جدی سر سیلندر می گردد.این اتفاق در خودروهای دیگر نظیر ریو عواقب بدتری را در پی خواهد داشت و گاها باید قسمتی از موتور را تعویض کرد.

دلایل پارگی تسمه تایم | پاره شدن تسمه تایم منجر به چه چیزی می شود؟

پاره شدن تسمه تایم منجر به چه چیزی می شود؟

پاره شدن تسمه که منجر به برخورد پیستون با سوپاپ ها می شود، معمولا با صدایی همراه است.

البته در خودروهایی مانند موتورهای سری قبل پراید این پارگی فقط خاموشی موتور خودرو را به دنبال دارد. زمانی که عمر تسمه تایم به پایان برسد و یا پارگی در آن رخ دهد عملکرد به موقع و صحیح سوپاپ ها مختل خواهد شد و سوخت و هوا در زمان مناسب وارد سیلندر نمی شوند و یا باز و بسته شدن سوپاپ ها به درستی و به میزان کافی انجام نمی گیرد و در نتیجه در کارکرد پیشرانه اثر منفی چشمگیری خواهد گذاشت.

دلایل پارگی تسمه تایم | پاره شدن تسمه تایم منجر به چه چیزی می شود؟

تفاوت زنجیر تایم و تسمه تایم

زنجیر تایم به خاطر جنس فلزی خود از آسیب هایی که احتمال رویت آن ها در تسمه تایم وجود دارد در امان است و می توان گفت عمر تعویض به اندازه عمر خود پیشرانه است و نیازی به تعویض آن وجود ندارد.

برای این که بدانید خودروی شما از کدام نوع است، کافی است به دفترچه راهنمای آن مراجعه کنید و یا با تماس و پرسش از مسئول فنی نمایندگی فروش خودرویتان از آن مطلع شوید.

همانطور که تاکید گردید زمان تعویض تسمه تایم در خودروهای مختلف بسیار متفاوت است برای مثال برخی از خودرو های امروزی مانند هیوندایی که چهار سیلندر است شش سال یا 96 هزار کیلومتر و یا بعد از 2 سال یا 24 هزار کیلومتر انجام می پذیرد.

فولکس واگن این کار را بعد از 64 هزار کیلومتر توصیه می کند اما در بعضی از مدل های فورد بعد از 160 هزار کیلومتر این کار صورت می گیرد.

نکته:

زمان مناسب تعویض تسمه تایم هر خودرو در دفترچه راهنمایه آن خودرو نوشته شده است.

زمان مناسب تعویض تسمه تایم خودرو های مختلف به شرح زیر است:

 • میتسوبیشی پاجرو 1992 – 2008 : 100000 کیلومتر
 • میتسوبیشی گالانت 1992 – 1993 : 85000 کیلومتر
 • میتسوبیشی لنسر 1990 – 1993 : 90000 کیلومتر
 • هیوندای آوانته : 100000 کیلومتر
 • هیوندای ورنا : 65000 کیلومتر
 • کیا ریو : 65000 کیلومتر
 • مزدا 323 : 70000 کیلومتر
 • تویوتا کرولا 2005 – 2012 : 90000 کیلومتر
 • فولکس واگن کدی : 85000 کیلومتر
 • فولکس واگن گل : 85000 کیلومتر
 • پژو 405 1.4 TU3 لیتری : 70000 کیلومتر
 • پژو 405 : 60000 کیلومتر
 • پراید : 100000 کیلومتر
 • رنو مگان 2000 : 60000 کیلومتر
 • رنو لوگان ( تندر ) : 40000 کیلومتر
 • سیتروئن زانتیا :65000 کیلومتر

تسمه تایم یا تسمه تایمنیگ چیست؟ | آنچه در مورد تسمه تایم باید بدانید

دلایل پارگی تسمه تایم

خودروسازان مختلف برای مدل های مختلف اتومبیل کیلومترهای متفاوتی را برای تعویض تسمه تایم عنوان می کنند.

معیار رایج برای اکثر اتومبیل ها 60 هزار کیلومتر است که برخی زودتر از موعد مقرر به تعویض احتیاج پیدا می کنند.

لازم به ذکر است که هنگام خرید خودروی دست دوم، شما از مدت کارکرد تسمه تایم آگاهی ندارید و نمی دانید که تسمه ی موتور آن تعویض شده است یا نه، اگر تعویض صورت گرفته زمان آن کی بوده اگر در مورد تسمه تایم اتومبیل تردید دارید بهتر است به یک مکانیک مراجعه کنید تا آن را مورد بازبینی قرار دهد.

مکانیک با یک کار ساده و برداشتن پوشش روی تسمه متوجه خواهد شد که در چه شرایطی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

علت های روشن شدن چراغ چک خودرو

همه چیز درباره واترپمپ خودرو

علائم خرابی کاتالیست یا کاتالیزور


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید



کد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم