دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
تپه های شنی ریگان : آشنایی با جاذبه های گردشگری ریگان
21
زمان مطالعه: 7 دقیقه
مهمترین جاذبه گردشگری ریگان تپه های شنی این شهرستان است که به عنوان بزرگترین تپه های شنی جهان شهرت دارند و مکان مناسبی برای توریست درمانی است. تپه های شنی ریگان بلند ترین تپه های شنی دنیا با خاصیت شن درمانی

تپه های شنی کجاست ؟


تپه ها شنی شهرستان ریگان در 300 کیلومتری شهر کرمان و در 100 کیلومتری شهرستان بم در شهرستان ریگان استان کرمان واقع شده است.

علی‌آباد شهرستان ریگان در شرق استان کرمان قرار دارند که با ارتفاع ۷۵ متر و وسعت ۳۰ کیلومتر مربع، از شمال شرقی در مجاورت لوت جنوبی قرار گرفته، به عنوان بلندترین تپه‌های شنی دنیا شناخته شده‌اند.

تپه های شنی ریگان

تپه های شنی مهم ترین جاذبه گردشگری ریگان

مهمترین جاذبه گردشگری ریگان تپه های شنی این شهرستان است که به عنوان بزرگترین تپه های شنی جهان شهرت دارند و مکان مناسبی برای توریست درمانی است.

تپه های شنی ریگان

رواج شن درمانی در ریگان

یکی از مناظر بدیع و چشم اندازهای طبیعی شهرستان ریگان تپه های شنی است که بازدیدکنندگان زیادی را به خود جذب می کند.

نکته قابل توجه در خصوص این تپه ها خاصیت درمانی تپه های شنی ریگان است بطوریکه بسیاری از گردشگران از استانهای مجاور کرمان بقیه استان های کشور برای درمان بیماریهای خود به این تپه ها پناه می آورند و گرمای این تپه ها را نسبت به آب گرمهای مختلف ارجح می دانند.

تپه های شنی ریگان

گردشگران با حضور در این تپه ها و با کندن چاله و خوابیدن در میان شنها به تدریج گرمای شنهای کویر را جذب بدن خود می کنند.

شن درمانی برای درمان درد زانو بخصوص درد مفاصل و حتی لاغری مفید است.

این تپه ها محل برگزاری مسابقات شتر سواری موتور سواری- ماشین سواری و همچنین پیاده روی بر روی شن می باشند.

وظعیت آب و هوای تپه های شنی

نیمی از شهرستان ریگان آب و هوای گرم و خشک دارد و نیمی دیگر آن معدتل کوهستانی است.

بهترین موقع روز برای رفتن به بالای تپه ها قبل از ظهر و تا نزدیک عصر میباشد چرا که در این مکان حیرت آور باد ها با سرعت زیاد در حال وزیدن هستند و با توجه به منطقه جغرافیایی که در بیابان است هوا بسیار سرد و تنها عامل گرم شدن انسان در بالای 75متر ماسه شنی خورشید است ولی بازهم بستگی دارد چه موقع از سال به این جا سفر کنید.

وجود آبشارها، چشمه‌سارها و قنوات مناطق کوهستانی جلوه‌ای به یاد ماندنی در این شهرستان ایجاد کرده است.هر چه به مناطق کوهستانی ریگان نزدیک می‌شوید، عطر گیاهان دارویی مثل آویشن، درمنه، کلپوره و کسرک انسان را به وجد می‌آورد.

آثار باستانی ریگان

غارهای ناشناخته‌ای نیز در این مناطق وجود دارد که علاقه‌مندان به این حوزه از صنعت گردشگری را به خود جلب می‌کند.

یکی از مناطقی که در شهرستان ریگان از گذشته‌های دور تا کنون به صورت طبیعی و منحصر به فرد است، منطقه‌ای به نام «تگ» در بخش کوهستانی تک فرهاد است.

در این منطقه دریاچه فصلی ریگان وجود دارد که خشکسالی های پیاپی موجب خشکیده شدن این دریاچه شده است.

تپه هاش شنی ریگان

با گذشت از مناطق کوهستانی ریگان به شهر ریگان وارد می‌شویم که وجود 23 محوطه تاریخی، قدمت هزار ساله این شهر را نشان می‌دهد.

وجود مقبره شاه خورشید با قدمت 2 هزار و 500 ساله که مربوط به دختر بهمن ابن اسفندیار است

و تنها اثر باستانی ثبت ملی است که در میان نخلستان‌های انبوه ریگان جلوه‌نمایی می‌کند.

سیلاب در سال گذشته گورستانی با قدمت 2500ساله را در این شهرستان شناسایی نمود و همچنین محوطه تاریخی با 100 اثر باستانی را نمایان ساخت بنظر میرسد باید میراث فرهنگی نسبت به کاوش آن اقدام نماید اما تا کنون این امر در ریگان محقق نشده است .


جالب است بدانیم این شهرستان فاقد اداره میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگریو تا کنون میراث فرهنگی استان در زمینه این شهرستان با قدمت تاریخی کوتاهی کرده است است .

فرماندار ریگان درمصاحبه ای با اشاره به اینکه شهرستان ریگان همزاد شهر بم می باشد تصریح کرد: در این شهرستان آثار وبناهای تاریخی متععدی وجود دارد که نیاز به شناسایی دارند .در ریگان چهار اثر تاریخی برای ثبت ملی به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیشنهاد شده که به زودی ثبت خواهند شد.

اسکان مسافران نوروزی در تپه های شنی

فرماندار ریگان اعلام آمادگی این شهرستان برای پذیرایی از مسافران و گردشگران نوروزی را در بیانه ای اعلام کرده است "در ریگان برای حال مسافران و گردشگران، دو خانه بوم‌گردی راه‌اندازی شده که یکی از این خانه‌ها در تپه‌های شنی و دیگری در جاده ترانزیت ریگان – چابهار واقع شده است."

ریگان تپه های شنی
کمبود امکانات تپه های شنی

از دیگر اقدامات در زمینه فراهم کردن امکانات برای مسافران و گردشگران نوروزی در نظر گرفتن چهار مکان اسکان است.

چون در گذشته ای نچندان دور امکانات رفاهی در این مکان وجود نداشت تعداد علاقه مندان به سفر در این مکان کم بود اما امید است که وعده های فرماندار محترم شهرستان ریگان در مورد رفاه اسکان مسافران تپه های شنی ریگان عملی شود.

بهترین فصل برای سفر به ریگان

بهترین فصل برای سفر به این مناطق بکر اوایل بهار پاییز و زمستان است که بیشترین استقبال از این جاذبه‌ها توسط گردشگران و مردم صورت می‌گیرد،

به نظر نویسنده این مقاله مناسب ترین فصل برای سفر کردن به این مکان فوق العاده زیبا اواخر اسفند ماه تا اوایل اردیبهشت ماه است. در فصل‌های متفاوتی از سال به مقدار پنج متر به ارتفاع این تپه‌ها افزوده می‌شود.

تپه‌های شنی منبع درآمد مردم بومی

شن‌هایی که از زحمت به رحمت تبدیل شدند

دهیار روستای علی‌آباد پشت‌ریگ ریگان بیان داشت" در گذشته این تپه‌های شنی سبب مشکلاتی برای این روستا می‌شدند، اما با اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری و با مالچ‌پاشی جلوی هجوم آنها به روستا گرفته شده و اکنون یک منبع درآمدزایی برای روستا محسوب می‌شوند".

از مزایای این تپه‌های شنی ریگ‌درمانی آنها است که تعدادی از ساکنان با توجه به بیماری‌های پوستی و درد استخوان در این مکان ریگ‌درمانی می‌کنند.

از دیگر مزایای تپه های شنی آموزش پرواز پاراگلایدر در این تپه‌های شنی است که با توجه به اینکه مکان خوبی برای آموزش هستند از احتمال آسیب‌دیدگی جلوگیری می‌کنند.

تپه ها شنی ریگان

مسابقات فوتبال ساحلی در حاشیه بلندترین تپه‌های شنی به زودی برگزار می‌شود که این امر عامل اشتیاق جوانان به امر ورزش و بازدید از این مناظر بدیع است.

تپه های شنی ریگان

با گسترش زمین فوتبال ساحلی در آینده نزدیک والیبال ساحلی نیز در این مکان راه‌اندازی می‌شود.

باتوجه به مساحت این مکان قابلیت آن را دارد که مسابقات فوتبال لیگ شهرستان‌ها و کشور در زمینه فوتبال و والیبال ساحلی برگزار شود.

ریگان تپه های شنی

چرا باید به ریگان سفر کرد ؟

در کشور ما مناطق گردشگری زیادی وجود دارد که تمامی این مناطق ارزش سفر کردن و دیدن را دارند. اما بعضی از مکان ها هنوز ناشناخته است مطمین باشید اگر این تپه های شنی در یکی از کشور های اروپایی وجود داشت تمام مردم دنیا آن ها را میشناختند.

​پس اگر به دنبال هیجان، ماجراجویی، بالا رفتن آدرنالین هستید و عکاسانی که به دنبال صحنه‌ها و سوژه‌های ناب عکاسی هستند، حتما باید به این تپه های شنی سفر کنند.

اگر کتاب کیماگر نویسنده معروف برزیلی پائولو کوئلیو،را خوانده باشید با بالا رفتن از این تپه ها حس و حال شخصیت اصلی داستان " سانتیاگو" را هنگامی که از تپه های شنی بالا میره و با خورشید صحبت میکنه را میتونید تجربه کنید در صورتی که اهل مطالعه و سفر کردن باشید.


بیشتر بخوانید :

تصاویری از مناطق بکر آذربایجان - جاذبه های گردشگری تبریز

جاذبه های گردشگری بی نظیر ملایر را بشناسید (۱)

هزینه های سفر به همدان و جاذبه های گردشگری آناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.8 از 5 (21 رای)  

۲ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

امیرعلی | ۳ ماه پیش
بسیار عالی و فضایی مناسب برای همه سنین است
0
0
دلناز | ۵ سال پیش
من اینجا رفتم فوق العاده قشنگه خوب توصیف شده بود
0
0

hits