دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
مدت زمان پخت برنج در پلوپزهای قدیمی و جدید
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مدت زمان پخت برنج در پلوپز به نوع برنج، میزان آب و مدل پلوپز بستگی دارد. به طور کلی، مدت زمان پخت برنج در پلوپز بین 20 تا 60 دقیقه متغیر است.

زمان پخت برنج در پلوپز چقدر باشد؟

پخت برنج در پلوپز چگونه است؟ مدت زمان پخت برنج در پلوپز چه اندازه است؟ شاید این­ها سوالاتی باشد که برای شما نیز پیش آمده باشد. اکثر خانم­ های جوان و یا شاغل ترجیح می دهند وسیله­ هایی در دست داشته باشند که بتوانند به کمک آنها یک آشپزی سریع و خوشمزه را انجام دهند. یکی از این وسایل آشپزخانه که می­ تواند کمک زیادی در آشپزی باشد پلوپز است. همانطور که از نام پلوپز پیداست این وسیله برای پخت برنج استفاده می­ شود.

پخت برنج در پلوپز بسیار ساده و راحت می­ باشد. فقط کافی است که اندازه ­ها و زمان را رعایت کنید تا یک برنج عالی و خوشمزه را تهیه کنید. زمان پخت برنج در پلوپز به نسبت کوتاه است و البته دردسر آبکش کردن و … را ندارد در نتیجه وقتی برای پخت برنج از پلوپز استفاده می­ کنید هم زمان کمتری صرف می­ کنید و هم ظرف کمتری کثیف می­ کنید که این نیز به نوبه­ ی خود موجب صرفه­ جویی در زمان می شود.

اگر دوست دارید در مهمانی برنج قالبی با یک ته دیگ خوشرنگ داشته باشید پلوپز می­ تواند یک گزینه­ ی انتخابی مناسب برای شما باشد. فقط باید مراقب اندازه ­ها و زمان پخت برنج در پلوپز باشید. مدت زمان پخت برنج در پلوپز از اهمیت خاصی برخوردار است. اگر زمان پخت کم یا زیاد باشد برنج ممکن است دم نکشیده و یا تبدیل به ته دیگ زیاد شود و برنج شما از دست برود. پس مهم است که با دستور کار پلوپز آشنایی داشته باشید و مدت زمان پخت برنج را بدانید.

البته پلوپزهای قدیمی و ساخت جدید تفاوت هایی با هم دارند که بر روی پخت برنج در پلوپز تاثیر گذار می ­باشد. بنابراین در این محتوا مدت زمان پخت برنج در پلوپز های قدیمی و جدید را به صورت تفکیکی بیان می کنیم.

پخت برنج در پلوپز

مدت زمان پخت برنج در پلوپز مدل قدیمی

پلوپزهای قدیمی را می توان دو دسته در نظر گرفت. یک دسته از پلوپزهای قدیمی مانند توشیبا تنها یک دکمه و با دو حالت خاموش روشن دارند و مدت زمان پخت برنج در آنها کاملا در کنترل آشپز می­ باشد.

دسته­ ی دیگری از پلوپز های قدیمی مانند پارس خزر تایمر ندارند و زمان پخت بازهم در دستان آشپز می ­باشد اما تنظیماتی برای مشخص کردن رنگ ته دیگ دارند و به کمک آنها می­ توانید میزان و رنگ ته دیگ مورد علاقه­ ی خودتان را مشخص کنید. در ادامه با توجه به این توضیحات به پخت برنج در پلوپز قدیمی می پردازیم.

برای پخت برنج در پلوپز ابتدا میزان برنج مورد نیاز خود را بشورید. معمولا برای هر نفر یک پیمانه برنج پلوپز کافی است. (خود پلوپزها دارای پیمانه هستند) برنج را داخل پلوپز بریزید و به ازای هر پیمانه برنج یک پیمانه آب بریزید و حدود نیم ساعت برنج را بگذارید تا بماند. بعد از نیم ساعت اگر پلوپز شما تنها دارای دکمه­ ی خاموش روشن است دکمه را بزنید درب پلوپز را ببندید و اجازه بدهید تا آب به جوش بیاید. بعد از اینکه آب جوش آمد درب پلوپز را باز کنید تا آب برنج تمام شود. پیش از اتمام کامل آب برنج به مقدار دلخواه روغن یا کره و نیز نمک داخل آن بریزید و صبر کنید تا آب برنج کامل کشیده شود.

بعد از آنکه آب برنج تمام شد حدود ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان بدهید تا برنج دم بکشد. با توجه به آنچه گفته شد می­ توان مدت زمان پخت برنج در پلوپز قدیمی را حدود ۴۵ دقیقه تا یک ساعت در نظر گرفت. اگر می­ خواهید برنج ته دیگ نداشته باشد برای دم کشیدن برنج ۲۰ دقیقه زمان کافی است. اما اگر مایلید برنج شما ته دیگ داشته باشد ۲۵ تا ۳۰ دقیقه برنج را دم کنید.

در برخی از پلوپز های قدیمی بدون تایمر (مانند پارس خزر) درجه بندی برای مشخص کردن رنگ ته دیگ وجود دارد. هر چه رنگ تیره­ تر را انتخاب کنید ته دیگ بیشتر با رنگ تیره­ تری خواهید داشت و البته باید بالاترین تایم یعنی ۳۰ دقیقه را برای پخت در نظر بگیرید.

مدت زمان پخت برنج در پلوپز

پخت برنج در پلوپز مدل جدید

پلوپز های جدید دارای تایمر و برنامه­ ی پخت می­ باشند. می­ توان گفت پخت برنج در پلوپز جدید به نسبت پلوپز های قدیمی راحت تر می­ باشد. زیرا با مشخص کردن زمان مورد نیاز خود می توانید پلوپز را رها کرده و به سایر امورات خود برسید.

برای پخت برنج در پلوپز های جدید ابتدا میزان برنج مورد نظر خود را داخل پلوپز بریزید و داخل آن آب اضافه کنید. ابتدا پلوپز را روشن کنید و زمان بدهید تا آب برنج به جوش بیاید و سپس کشیده شود. البته پیش از اتمام کامل آب برنج روغن و نمک را فراموش نکنید.

بعد از آنکه آب برنج تمام شد درب پلوپز را بگذارید و برنامه­ ی دلخواه خود را برای پخت برنج انتخاب کنید. در پلوپز های جدید گزینه هایی برای ته دیگ کم، زیاد و … وجود دارد. دکمه را روی گزینه­ ی مورد نظرتان قرار دهید و درب پلوپز را بگذارید. بعد از آنکه برنج به مرحله­ ی دلخواه برسد پلوپز به صورت اتوماتیک خاموش شده و برنج را در حالت گرمکن نگه می­دارد. کل این مراحل حدود ۴۵ تا یک ساعت زمان لازم دارد.

نکته­ ی دیگری که روی مدت زمان پخت برنج در پلوپز تاثیرگذار است توان پلوپز است. اگر می خواهید زمان پخت برنج در پلوپز را کاهش دهید باید یک پلوپز با توان بالا را انتخاب کنید. زیرا هرچه قدرت پلوپز بیشتر باشد سریعتر آب برنج را گرم می­ کند و در نتیجه آب برنج زودتر تبخیر شده و مدت زمان پخت برنج کاهش می­ یابد.

اگر دوست دارید برنج آبکش درست کنید از طرفی به ته دیگی که در پلوپز درست می­ شود نیز علاقه­ مند هستید ناراحت نباشید زیرا می­ توانید برای دم کشیدن برنج آبکش از پلوپز استفاده کنید. کافی است بعد از صاف کردن برنج را در پلوپز بریزید و ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان بدهید تا برنج دم بکشد.

روش پخت برنج در پلوپز

نتیجه گیری

با توجه به آنچه که گفته شد مدت زمان پخت برنج در پلوپز بین ۴۵ تا یک ساعت طول می­کشد. این زمان بستگی به خود شما دارد و اینکه بخواهید برنجی بدون ته دیگ و یا با ته دیگ کم یا زیاد داشته باشید. شاید با خود بگویید که زمان پخت برنج در پلوپز به نسبت طولانی می­باشد اما نکته اینجاست که اگر برای پخت برنج پلوپز را انتخاب کنید می­توانید بعد از اتمام آب درب پلوپز را گذاشته و با خیال راحت به کارهای دیگر خود بپردازید.

منبع : مجله خوشبختاین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits