دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
تمامی دلایل بو کشیدن گربه ها را اینجا بخوانید
2
زمان مطالعه: 17 دقیقه
بو کشیدن گربه ها یک ارتباطی با محیط و پیرامون زندگی آنها است. به همین دلیل، گربه شما به راحتی هر ناحیه جدیدی را که در آن قرار می گیرد یا اشیاء جدیدی را که به آن می دهید، سریعا بو می کند.

چرا گربه ها همه چیز را بو می کنند؟

بو کشیدن گربه ها، می تواند به گربه بفهماند که جنس یک شی چیست، به چه کسی تعلق دارد و کجا بوده است. گربه ها برای جمع آوری اطلاعات و آشنایی با رایحه های جدید همه چیز را بو می کنند. آنها دست یا دهان شما را بو می کنند تا بفهمند شما کی هستید، کجا بوده اید و چه چیزی را لمس کرده اید. بوییدن سایر حیوانات خانگی، چه گربه و چه سگ، همین هدف را محقق می کند.

گربه ها پشت یکدیگر را بو می کنند تا وضعیت جنسی، سن و شخصیت خود را بیاموزند. استشمام هوا به گربه ها امکان می دهد از فواصل طولانی تری اطلاعات کسب کنند، بنابراین نیازی به بررسی حضوری ندارند. اگر گربه شما همه چیز را بو می کند، پس می توانید مطمئن باشید که چیز جالبی پیدا کرده است.

حس بویایی گربه ها در چه سطحی است؟

گربه ها حس بویایی عالی دارند. حس بویایی آن ها در واقع ۱۴ برابر قدرتمندتر از انسان است. این به این دلیل است که گربه ها بین ۵۰ تا ۸۰ میلیون گیرنده بویایی در بینی خود دارند. در حالی که، انسان ها فقط ۵ میلیون دارند. در مقایسه با سگ ها، گربه ها بینی ضعیف تری دارند اما حس بویایی دقیق تری دارند. گربه ها نمی توانند بوها را برای مدت طولانی حفظ کنند یا آنها را از فواصل بسیار دور تشخیص دهند. با این حال، طبق بررسی سالانه فیزیولوژی، گربه ها می توانند یک رایحه را از بوی دیگر با دقت بیشتری نسبت به سگ ها تشخیص دهند.

در واقع، محققان دریافته‌اند که گربه‌ها بیشتر به بوی حیوانات در حال پوسیدگی نسبت به بوی گیاهان واکنش مثبت نشان می‌دهند. آنها همچنین نسبت به سگ ها توانایی بیشتری برای تشخیص تغییرات جزئی موجود در مواد غذایی خود دارند. این بدان معناست که وقتی یک گربه تصمیم می گیرد همه چیز را در خانه شما بررسی کند، با بینی خود بینش دقیقی به دست می آورد.

اگر گربه شما همه چیز را بو می کند، سعی در یادگیری همه چیز های موجود در اطراف خود دارد. در حالی که انسان ها برای کشف محیط اطراف خود بیشتر به بینایی و لمس تکیه می کنند، گربه ها به بویایی وابسته هستند. طبق علم رفتار کاربردی حیوانات، این روش اصلی آنها برای جمع آوری اطلاعات و تفسیر دنیای اطرافشان است. یک بو کشیدن سریع می تواند به گربه موارد زیر را بفهماند، مواردی نظیر:

  • کسی که بیمار است.
  • چیزی که سمی است.
  • منبع غذا را شناسایی کند.
  • وضعیت هوا را تشخیص دهد.
  • یک شی از چه چیزی ساخته شده است.
  • چه گربه هایی (و چند گربه) در این نزدیکی هستند.

حس بویایی گربه ها

بوکشیدن گربه ها و حس کنجکاوی آنها

در واقع گربه‌ها وقتی از نزدیک اشیا، افراد و موجودات دیگر را می‌بویند، اطلاعات بیشتری دریافت می‌کنند. بنابراین تعجبی ندارد که گربه شما هر چیز جدیدی را بو کند. اگر گربه به تازگی به فرزندخواندگی گرفته شود، سعی می کند همه چیز حتی کف و دیوارهارا در اتاقش بو کند. اگر گربه با شما به خانه جدیدی نقل مکان کرده است، اشیاء قدیمی و آشنا ممکن است بوی جدیدی برای حیوان خانگی شما داشته باشند. هنگامی که گربه در آن مستقر شد، ممکن است فقط چیزهایی را حس کند که جالب است یا کنجکاوی او را برانگیخته است. همچنین گربه ها از بو به عنوان یکی از اشکال اصلی ارتباط خود استفاده می کنند.

با استفاده از فرمون ها و رایحه های مختلف، آنها می توانند به گربه های دیگر بگویند که:

آن ها کجا هستند؟
آنها با یکدیگر مرتبط هستند.
می خواهند جفت گیری کنند.
بیمار هستند یا از سلامت خوبی برخوردار هستند.
چه قلمروها یا اشیایی به آنها تعلق دارد (و اینکه آیا دیگران باید دور بمانند).

بنابراین اگر گربه ها بخواهند پیامی ارسال کنند، این کار را با غدد رایحه، ادرار، مدفوع یا بزاق خود انجام می دهند.

بررسی قلمرو گربه ها

گربه ها کاملاً سرزمینی نیستند، اما آنها مناطق، اشیاء و موجوداتی را ترجیح می دهند که آنها را خود بنامند. از آنجایی که گربه ها از طریق بو صحبت می کنند، اولین غریزه گربه در بازدید از یک مکان جدید این است که همه چیز را بو کند. در انجام این کار، آن ها اساساً از سوالات زیر را از خود می پرسند، سوالاتی مانند:

کی اینجاست؟
چند گربه اینجا بوده اند؟
آیا گربه دیگری ادعای لکه دارد؟
حیوانات دیگری در این نزدیکی وجود دارد؟
آیا می خواهم امتحان کنم و این مکان را بگیرم؟
اگر سعی کنم آن را به اشتراک بگذارم ایمن خواهم بود؟

جدای از دلایل بهداشتی، بیشتر گربه ها مدفوع خود را دفن می کنند تا عطر یک گربه غالب را بپوشانند . اگر آنها خواهان دعوا نیستند، مطمئناً نمی‌خواهند دیگران فکر کنند که می‌خواهند مسلط شوند. گذاشتن علامت عطر، نشان دهنده مالکیت است، بنابراین گربه شما ممکن است در تلاش برای یافتن عطر موجود همه چیز را بو کند.

در انجام این کار ممکن است یکی را پیدا کند یا نکند. اگر هیچ عطری وجود نداشته باشد، گربه یا بوی خود را ترک می کند یا آن شی را نادیده می گیرد. اگر گربه شما قبلاً این کار را انجام داده است اما اکنون دوباره آن را انجام می دهد، در نظر بگیرید که آیا عطرهای جدیدی را به طور تصادفی به خانه آورده اید یا خیر.

تصمیم گیری در مورد محل بو کردن

گربه ممکن است تصمیم بگیرد که یک مکان یا اسباب بازی را که دوست دارد و می خواهد آن رابدست بیاورد، بو کند. برای انجام این کار، تمام اسباب‌بازی یا اتاق را بو می‌کشد تا تصمیم بگیرد که کجا می‌خواهد اثری از خود به جای بگذارد. ممکن است گربه شما بوی زمین را ببوید، مبل را چک کند یا حتی روی میزها را بو بکشد. هنگامی که مکانی را پیدا کرد که دوست دارد، شروع به مالیدن خود روی اشیا می کند.

غدد بویایی اصلی گربه ها در سرتاسر صورت و گلو قرار دارند. گربه با تحریک این لکه‌ها، فرمون‌هایی را آزاد می‌کند که مختص خودش است. درواقع گربه این علامت منحصر به فرد خود را به جا می گذارد و محل مورد نظر را تأیید می کند. این تا زمانی است که گربه دیگری تصمیم می گیرد بیاید و دوباره آن را علامت گذاری کند.

گربه سانان نیز این کار را با موجودات دیگر انجام می دهند، این کار به گربه ها اجازه می دهد تا موجودات دیگر را به عنوان موجودات دوستانه و قابل تشخیص یا ناشناخته و خطرناک معرفی کنند.همچنین باعث می شود گربه شما را از فاصله دور شناسایی کند، فقط به این دلیل که علامت بوی آن را دارید. گربه ها اغلب این نشانگر را تازه می کنند تا بتوانند به راحتی شما را به عنوان عضوی از خانواده تشخیص دهند.

تصمیم گیری برای خراشیدن

گربه ها اطراف را بو می کنند تا تصمیم بگیرند که آیا مکان مناسبی برای تیز کردن ناخن هایشان وجود دارد یا خیر. حتی جایی که این کار را انجام می دهند ممکن است نامناسب باشد، مانند مبل، یا یک چیز جدیدی که گربه قبلاً هرگز آن را ندیده است. بوییدن به گربه شما فرصتی برای یادگیری اطلاعات ارزشمند می دهد، اطلاعاتی مانند:

از چه ساخته شده است؟
بافت مناسبی داشته باشد.
آیا چیزی مضر، مانند کپک یا باکتری روی آن رشد کند؟
اگر توسط گربه دیگری ادعا شده است (و آیا می تواند آن را به اشتراک بگذارد).

علت بو کشیدن گربه

هنگامی که گربه شما این بینش را پیدا کرد، می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا می‌خواهد این نقطه را خراش دهد یا خیر. کور شدن ممکن است باعث شود گربه به چیزی مضر یا ناخوشایند دست بزند. همچنین ممکن است فقط اتلاف وقت باشد، مانند خراشیدن دیواری که مقاومت کافی ندارد.

اگرچه خراش گربه ها برای اکثر مردم صدایی عجیب و غریب دارد،اما خاراندن گربه نیز ارتباط نزدیکی با بوییدن گربه دارد. این به این دلیل است که گربه ها غدد بویایی کوچک تری در زیر پدهای پنجه خود دارند. هنگامی که گربه مبل، پتو یا فرش شما را خراش می دهد، عطر شخصی خود را به عنوان راهی برای مشخص کردن قلمرو، از خود به جای می گذارد. بوییدن آن از قبل به گربه شما این فرصت را می دهد که تصمیم بگیرد آیا اصلاً می خواهد این کار را انجام دهد یا خیر.

تشخیص جفت خود

اگر گربه شما به خوبی در خانه مستقر شده است، نباید چیز زیادی برای بو کردن و بررسی آن باقی بماند. با این حال، زمانی که یک جفت را در نزدیکی تشخیص دهد، همه چیز می تواند تغییر کند. این به ویژه اگر گربه شما ثابت نشده باشد صادق است. یک گربه نر می تواند بوی گربه ماده را در گرما از فاصله ۲ مایلی تشخیص دهد. البته این بستگی به جهت باد، اینکه هر دو گربه بیرون باشند، و عواملی مانند رطوبت و دما دارد.

اگر اخیراً از گربه یکی از دوستانتان پرستاری کرده‌اید، حتی بوی باقیمانده روی شما هم می‌تواند بویی دیوانه‌کننده داشته باشد که وقتی به خانه می‌روید تشویق شود هر نقطه ای را که در اطراف خانه لمس کرده اید یا لباسی را که جفت احتمالی لمس کرده است ببوید.

چرا گربه ها هوا را بو می کنند؟

گربه ها هوا را استشمام می کنند زیرا می توانند بسیاری از بوها و فرمون های موجود در هوا را تشخیص دهند. در واقع، بوهای ناشی از باد باعث می شود که گربه ها در فواصل دورتر بو کنند. به عنوان شکارچیان متخصص، آنها حتی به اندازه کافی باهوش هستند که از طعمه ها دور شوند. این امر توانایی آنها را برای شناسایی و ردیابی طعمه افزایش می دهد.

گربه ها حتی از اندام مخصوصی برای تشخیص بوهای بیشتری در هوا استفاده می کنند. به این اندام vomeronasal یا اندام Jacobson می گویند. که در حفره بینی قرار دارد و در سقف دهان گربه در پشت دندان های ثنایا سوراخ هایی دارد. این اندام به عنوان بینی دوم گربه ها عمل می کند. از این اندام، به جای افزایش قدرت سیستم بویایی موجود، برای تشخیص سیگنال‌های فرمونی ظریف‌تر که بینی قادر به تشخیص آن نیست، استفاده می‌شود. برای استفاده از آن، گربه ها دهان خود را باز می کنند به گونه ای که انگار می خواهند لبخند بزنند و نفس بکشند.

اگر گربه شما هوا را استشمام می کند، به خصوص با دهان باز، در تلاش است تا بوی خاصی را محدود کند. اندام جاکوبسون بیشتر فرمون های مربوط به جفت گیری را تشخیص می دهد. این اندام برای بچه گربه ها نیز به عنوان راهی برای شناسایی مادرشان از گربه های ماده دیگر عمل می کند.
جدا از این دو هدف، گربه شما ممکن است در تلاش برای شناسایی موارد زیر باشد:

جایی که غذا است.
چه بویی نا آشناست.
طعمه چقدر نزدیک است.
جایی که گربه های دیگری در آن قسمت هستند.

چرا گربه ها کف زمین را بو می کنند؟

ممکن است کف اتاق ساده و غیر جالب به نظر برسد، اما برای یک گربه، رازهای مربوط به بو را در خود دارد. چند مورد از این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

جلا دهنده کفش
تمیز کردن وسایا
سایر حیوانات خانگی
هر چیز عجیب و غریب و ناآشنا
نی گربه ای از یک اسباب بازی، حتی اگر فقط ردپایی باشد.

از آنجایی که حس بویایی گربه بسیار قدرتمند است، برای تشخیص این موارد نیازی به قرارگیری بینی خود مستقیماً روی یا نزدیک زمین نیست. فقط بودن در نزدیکی بیش از حد کافی است. اگر گربه شما دائماً کف را بو می کند، آن ناحیه را بررسی کنید.
ممکن است بقایای قوی از نوشیدنی ریخته شده یا بوی باقی مانده از موشی که گربه شما آن را به دام انداخته است وجود داشته باشد. در برخی موارد، آفت کش ها در گوشه های اتاق، جایی که کف به دیوار می رسد، می تواند گربه شما را فریب دهد. اگر خطرناک است یا مطمئن نیستید، به دقت نگاه کنید و کنجکاوی را حذف کنید.

چرا گربه ها باسن یکدیگر را بو می کنند؟

مانند سگ ها، گربه ها باسن یکدیگر را بو می کشند تا تایید کنند که چه کسی هستند و چه می خواهند. این "سلام" رسمی با استفاده از غدد بویایی امکان پذیر است. به طور خاص، غدد مقعدی گربه حاوی اطلاعات زیادی است. گربه‌ها می‌توانند سلامت، سن، وضعیت جنسی و نحوه ارتباط یکدیگر را با یک بویایی سریع بررسی کنند.

علاوه بر این، هر گربه دارای یک "رایحه باسن" منحصر به فرد و مشخص است این امکان را برای گربه‌ها فراهم می‌کند که یکدیگر را از هم تشخیص دهند، فرض کنند که آیا با هم کنار می‌آیند یا خیر، و یک سلسله مراتب محدود را تعیین کنند. گربه ای که شروع به بو کردن لب به لب می کند معمولا گربه غالب تر است. پس از انتظار برای نوبت، گربه مطیع وضعیت را قضاوت می کند و به طور معمول ترک می کند. با این حال، برخی از گربه ها ممکن است پایدارتر باشند و تهاجمی شوند.

چرا گربه ها شما را بو می کنند؟

طبق گفته بیمارستان VCA ، گربه‌ها گیرنده‌های بوی قوی دارند که 14 برابر حساس‌تر از ما هستند. بینی یک گربه بین 45 تا 80 میلیون گیرنده بو دارد، اما این تعداد ممکن است به 200 میلیون نیز برسد.
آنها همچنین دارای اندام خاصی به نام اندام جاکوبسون (که به عنوان اندام vomeronasal نیز شناخته می شود) دارند که به آنها امکان می دهد مواد شیمیایی غیرقابل تشخیص و بدون بو را پیدا کنند. این اندام در داخل حفره بینی در پشت دندانهای ثنایای فوقانی قرار دارد و با استفاده از اعصابی که مستقیماً به مغز منتهی می شوند به عنوان یک سیستم بویایی ثانویه عمل می کند.

چرا گربه همه جا را بو می کند ؟

وقتی گربه بو می‌کشد،بدن واکنش نشان می‌دهد. اینجاست که لب‌هایش را فر می‌کند و اندام جاکوبسون را باز می‌کند و بوها را به درون آن می‌برد. به دلیل این توانایی های پیشرفته بویایی، گربه ها بیش از آنچه صاحبان آن تصور می کنند، بو می دهند. به همین دلیل است که می‌بینید گربه‌تان شما را بو می‌کشد، حتی اگر گربه‌تان از قبل شما را خوب بشناسد. گربه قسمت های مختلف بدن شما را بو می کشد، از جمله:

دست ها
پا
دهان
بینی
صورت
گوش ها

گربه ها به دلایل زیر صاحب خود را بو می کنند:

از دیدن شما خوشحالم

گربه هایی که با صاحبان خود پیوند دارند آنها را بو می کنند زیرا از دیدن آنها خوشحال می شوند، به خصوص اگر تمام روز از خانه خارج شده باشند. علاوه بر اینکه شما را بو می کند، یک گربه خوشحال ممکن است خودش را به دست ها و مچ پاهای شما بمالد و با سر به شما ضربه بزند. اینها نشانه های محبت هستند.

آشنایی با ساختمان

گربه ها صاحب خود را از روی ظاهرشان نمی شناسند. آنها از حواس خود استفاده می کنند. به طور مشابه، گربه ها برای ایجاد اعتماد و آشنایی صاحبان خود را بو می کنند. گربه سانان از حس بویایی خود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد محیط خود و چیزهای درون آن استفاده می کنند. گربه شما رایحه شما را از طریق تکرار تشخیص می دهد، بنابراین شما را بارها و بارها بو می کند تا زمانی که این کار را مدیریت کند.

این رفتار همچنین به کاهش سطح استرس کمک می کند. هنگامی که گربه‌ها پیوندهای خانوادگی ایجاد کردند، صاحبان خود را منبعی برای محافظت می‌دانند و می‌دانند که محیط‌زیست آسایش و امنیت را ارائه می‌دهد.

به دنبال پاداش

برخی از گربه ها ممکن است یاد بگیرند که بو کشیدن شما منجر به پاداش می شود. آنها همچنین بوی صاحب خود را برای تشخیص خوراکی های خوشمزه می کنند. هر چه بیشتر غذاها را ارائه دهید، گربه شما بیشتر شما را بو می کند.

ماندگاری بوی گربه چقدر است؟

گربه ها می توانند عطر را از گربه دیگری به مدت تقریباً ۱۸ ماه دریافت کنند. در حالی که بوی گربه به دلیل شستشوی منظم بعید است مدت زیادی روی پوست انسان باقی بماند، اما می تواند حتی برای مدت طولانی تری روی لباس های شسته نشده یا اثاثه داخلی باقی بماند.

ممکن است انسان ها فکر کنند که یک خوشبو کننده هوا برای از بین بردن بوی گربه دیگر از محیط کافی است، اما حیوان خانگی شما همچنان می تواند آن را بو کند. اگر گربه شما منطقه ای است، این می تواند استرس زیادی ایجاد کند.

چرا گربه ها دست شما را بو می کنند؟

گربه ها دست شما را بو می کنند زیرا این یکی از آموزنده ترین مناطق برای بو کردن است. از این گذشته، دستان شما بوی شدیدی از شما، جایی که بوده اید و آنچه را که لمس کرده اید، می دهد. با اضافه شدن مقداری عرق کف دست و رایحه‌هایی که از لمس کردن موها یا گردن شما به دست می‌آید، گربه‌ها تمام نیازهای خود را بر ظرف می کنند.

به عنوان یک مزیت، گربه سانان حیواناتی محتاط هستند و بلافاصله احساس راحتی برا حمله به فضای شما نمی کنند. این به ویژه اگر به تازگی گربه را ملاقات کرده اید و پیوندی ایجاد نکرده اید، صادق است. بلند شدن از روی صورت گربه را در معرض خطر قرار می دهد اگر به شما اعتماد نداشته باشد. بوییدن دست شما را به معنای واقعی هر اطلاعاتی را که گربه نیاز دارد به او می دهد.

رفتارهای جالب گربه

گربه‌ها همچنین اطلاعات مربوط به جایی که بوده‌اید، چه چیزی را لمس کرده‌اید و هر گربه دیگری که با آن‌ها تعامل داشته‌اید، اولویت‌بندی می‌کنند. گربه دیگری ممکن است این بوها را فقط با مالش به گربه دیگر تشخیص دهد. برای شما، نوازش گربه دوست با دست، دست شما را مرکز مدرک می کند. به همین دلیل است که گربه شما ممکن است بلافاصله پس از رسیدن به خانه بخواهد کف دست یا انگشتان شما را بو کند. باید بداند که گربه کیست، آیا سعی کرده است شما را بو کند و آیا گربه شما نیاز دارد تا علامت خود را دوباره اعمال کند.

چرا گربه ها دهان شما را بو می کنند؟

برای یک گربه قابل اعتمادتر، دهان شما منبع عالی اطلاعات است. انسان ها مقدار زیادی از مشخص ترین رایحه های ما را از دهان ما آزاد می کنند. به عنوان یک مزیت، این بوها نیز گرم و مرطوب هستند. گربه ها می توانند با بوییدن دهان شما بوی تومورها و بیماری ها را تشخیص دهند. اعتقاد بر این است که انحطاط سلولی (و در مورد تومورها، پوسیدگی) بوی مشخصی ایجاد می کند، به خصوص زمانی که دقیقاً زیر پوست باشد.

گربه‌ها به اندازه سگ‌ها در برداشتن آن مهارت ندارند، زیرا سگ‌های نیش سیستم بویایی قوی‌تری دارند. با این حال، مواردی گزارش شده است که گربه ها می‌دانند که صاحبشان چه زمانی بیمار است، حتی قبل از اینکه صاحب آن بداند. از آنجایی که گربه ها به شدت به برقراری ارتباط از طریق بویایی متکی هستند، جای تعجب نیست که آنها می توانند از طریق بو نیز در مورد سلامتی خود ارتباط برقرار کنند.

با این حال، این تنها دلیل نیست. اگر گربه گرسنه باشد و شک کند که اخیراً چیزی خورده اید، ممکن است دهان شما را بو کند. اگر بتواند بوی غذا را تشخیص دهد، احتمالاً شما را در آغوش می گیرد تا بتواند مقداری غذا برای خود تهیه کند. گربه‌ها همه چیز را بو می‌کنند زیرا قابل اعتمادترین راه برای درک دنیای اطرافشان است. این رفتار طبیعی و غریزی است. همانطور که ممکن است به چیزی ناآشنا نگاه دقیق تری بیندازید، گربه آن را بو می کند.

منبع : دام و پتاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits