دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه صندلی برقی خودرو را به سادگی تعمیر کنیم ؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
صندلی برقی خودرو هم مانند سایر قطعات ممکن است که خراب شود و نیاز باشد که تعمیر گردد. در این مقاله قصد داریم نکاتی در این باره بیان کنیم پس با ما همراه باشید.

تعمیر صندلی برقی خودرو ساده

وضعیت قرارگیری صندلی در تسلط او و کنترل ماشین تاثیر خیلی زیادی دارد. از طرفی خودرو‌ها هم مانند هر وسیله دیگری درگیر تکنولوژی هستند؛ امروزه ماشین ‌های زیادی وجود دارند که حتی صندلی شان هم برقی است. صندلی برقی تنظیماتش دستی نیست و کاملا برقی و با فشار دادن یک یا دو کلید انجام می‌شود.
وجود صندلی برقی سبب شده تا شما بدون نیاز به نیروی دست و زمان گیر بودن آن صندلی خود را تنظیم کنید.

مدل های مختلف صندلی برقی

پیش از این که بخواهیم به تعمیر صندلی برقی بپردازیم، ابتدا بهتر است که با نوع صندلی برقی و مشخصات فنی آن آشنا گردیم. صندلی برقی خودرو می ‌تواند در یک طرف آن به صورتی که فقط برای راننده نصب شود؛ در صورتی که دو طرفه باشد هم رانند و هم سر نشین و در اتومبیل‌ های خیلی پیشرفته هم در راننده و هم برای همه سرنشینان نصب شود.

ساختار فنی این مدل صندلی ‌ها به این صورت است که برای تنظیم کردن صندلی از چندین موتور استفاده می‌ شود تا بخش های آن کنترل شود. حرکت صندلی به صورت جلو به عقب، عقب به جلو و تغییر در ارتفاع تشک است.

صندلی برقی خودرو

سیستم صندلی برق از ۴ عدد موتور و ۱ موتور کوچک برای کارکردن پمپی که قسمت تکیه گاه کمر را نگه می دارد تشکیل شده است. هر موتور یک کلید اهرمی دارد که با آن کار می کند.
هر صندلی دارای ۹ رله می باشد که هر موتور آن دو رله به خود اختصاص داده اند. حافظه صندلی هم به صورت مجزا است که وضعیت صندلی به آن بستگی دارد.

تعمیر صندلی برقی تخصصی خودرو

وقتی در بین پیچ ‌ها رانندگی می ‌کنید؛ نمی‌ خواهید که احساس ناراحتی کنید؛ حداقل از راه هایی که بتوانید آن ها را کنترل نمایید؛ بیشتر رانندگان صندلی، فرمان و آینه های خود را تنظیم می کنند تا به جاده تسلط داشته باشند؛ در حال حاضر خیلی از اتومبیل ها به صندلی های برقی مجهز هستند؛ مانند تمامی موارد الکترونیکی باید برای کنترل آن ها از اهرم های ساده استفاده کنید که گاهی خراب می شوند.

همچنین سوییچ های صندلی برقی در درون وسیله نقلیه شما قرار دارند که معمولا روی خود صندلی یا صفحه درب قرار دارند و سوییچ برق را به موتورهای صندلی می فرستند و به شما این امکان را می دهند کع صندلی خودتان را در جنبه های مختلف حرکت دهید؛ اگر سوییچ از کار بیفتد چه می شود؟
اگر سوییچ از کار بیفتند ممکن است که صندلی دیگر نتواند حرکت کند و یا حرکت کردن آن محدود شود و گیر بیفتد. اگر سوییچ خراب باشد باید آن را تعمیر کنید؛ اما در صورتی که صندلی اصلا تکان نخورد و جابه جا نشود و سوییچ هم مشکل نداشته باشد؛ مشکل از موتور صندلی برقی است.

تعمیر صندلی برقی خودرو

تعمیر جز به جز صندلی برقی ماشین

برای تعمیر صندلی برقی خودرو ، صندلی ها باید برداشته شوند، زمانی که شما صندلی را ور دارید، موتور، سوییچ و سیم کشی را خواهید دید. پس از این منبع مشکل را پیدا کردید باید آن را جایگزین و یا تعمیر کنید به عنوان مثال اگر سیم کشی صندلی مشکل داشته باشد زمانی که تعمیر بشه باید دوباره صندلی رو جمع کنید و بزارید سر جاش.

زمانی که سوییچ صندلی برقی خراب شود

کارایی سوییچ صندلی برقی به این صورت است که زمانی که شما دکمه صندلی برقی را روی صندلی فشار می دید؛ سوییچ یک پیغام به موتور می دهد تا آن را تحریک کند و پس از آن صندلی به عقب و جلو می رود. این کنترل باعث میشه تا صندلی جای خوبی تنظیم شود.

اگر زمانی که سوییچ صندلی برقی خراب شود، شما وقتی دکمه را فشار دهید دیگر صندلی تکان نخواهد خود و آن را نمی توانید جا به جا کنید پس کنترل صندلی از دست شما خارج می شود. برای تعمیر این قطعه ابتدا باید ببینید که اتصالی آن مشکلی نداشته باشد یا این که به قطعه ضربه نخورده باشد.

مشکلات صندلی برقی خودرو

زمانی که بخواهید موتور صندلی را تعمیر کنید باید محفظه را باز کنید و موتور را خارج کنید و کابل داخل آن را آزاد نمایید. مطمئن شوید که هیچ کدام از پیچ ها را گم نکنید چون که به آن نیاز خواهید داشت. داخل موتور به دنبال لوله پلاستیکی باشید و پروانه سیم بافته شده را که به مانتیور وصل است را هم پیدا کنید؛ مطمئن شوید که سیم کشی آن درست است.

پس از این کار مته و موتور را به یکی از طرفین وصل نمایید. برای این که از کار کردن موتور اطمینان داشته حتما آن را تست کنید. سیم کشی را مجدد چک کنید و جفت های مناسب را پیدا کنید و براساس نمودار سیم کشی سیم ها را جفت سازی کنید و آن را به برق وصل کنید و سپس کارکرد صندلی برقی را چک نمایید.

منبع : فنی تواین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits