مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۹ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ آوریل ۲۰۲۳ میلادی
شوتی چیست و چه خودروهایی شوتی نامیده می شوند ؟
19
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شوتی پدیده‌ای اجتماعی-اقتصادی در ایران است که در آن افراد به قاچاق کالا یا انسان به وسیله خودرو با سرعت‌های غیرمجاز می‌پردازند. این خودروهای سواری خودروی شوتی نامیده می‌شوند.

شوتی چیست و ماشین های شوتی در جاده‌ها چه می‌کنند؟

جاده‌ها پر شده از خودروهایی که مثل برق و باد از کنار دیگر خودروها می‌گذرند و به چشم بر هم زدنی در افق ناپدید می‌شوند. نه از پیچ و خم جاده هراسی دارند و نه از جریمه و حتی شلیک گلوله از سوی پلیس.

این خودروها به شوتی مشهورند. خودروهایی که اغلب گران‌قیمت هم نیستند. مثل سمند، پژو ۴۰۵ و پرشیا. ولی موتورهایشان تقویت شده است و مشخصه‌ آنها این است که کمک‌ فنرهای عقب از حد استاندارد بالاتر است تا پس از بار زدن محموله سنگینی بار شاسی خودرو را از حد مجاز پایین‌تر نیاورد.

این واژه برای مردم لرستان، فارس، بوشهر، خوزستان، کهگیلویه‌ و بویراحمد و… واژه‌ای آشناست.

اصلی‌ترین مبدا حرکت شوتی‌ها استان بوشهر و بندر گناوه است. البته از دیگر بنادر و مرزهای غربی هم بار شوتی منتقل می‌شود. بار هرچیزی می‌تواند باشد. مجاز و غیر مجاز. قاچاق و غیر قاچاق. به همین دلیل به آنها قاچاق‌بر هم می‌گویند.

کالایی که عوارض گمرکی آن پرداخت نشده به‌جای اینکه یک‌جا حمل شود به خودروهای سواری داده می‌شود تا در صورت توقف توسط پلیس زیان کمتری کرده باشند.

شوتی ها چه کسانی هستند - دستمزد شوتی ها - فیلم شوتی ها با آهنگ - درامد شوتی ها

بیشترین محموله پوشاک است. بسیاری از فروشگاه‌های پوشاک در سراسر کشور اجناس خود را از همین شوتی‌ها تامین می‌کنند.

اجناسی که بسیار پایین‌تر از مبلغی که باید از راه قانونی بپردازند، خریداری می‌کنند. به همین دلیل پول خوبی هم به شوتی‌ها می‌دهند. به معنای واقعی جان‌برکف هستند

هیچ مانعی سد راهشان نمی‌شود مگر تصادف یا شلیک پلیس. دیوانه‌وار رانندگی می‌کنند و سالیانه تعداد زیادی از آنها در جاده‌ها کشته می‌شوند.

اکنون انقدر زیاد هستند که سیستم کاری آنها تغییر کرده است و گروهی فعالیت می‌کنند. چندین خودرو با هم شروع به حرکت می‌کنند.

وقتی به چند صد متری پلیس راه می‌رسند متوقف می‌شوند تا دیده‌بان که از قبل در کنار پلیس راه ایستاده است دستور امن بودن جاده را بدهد.

این همه خطر کردن و آمار بالای تلفات شوتی‌ها نشان می‌دهد این رانندگان به ناچار رو به این کار می‌آورند.

در این سال‌ها که مشکلات اقتصادی و بیکاری رشد بالایی داشته است، تعداد این شوتی‌ها هم زیاد شده است. انقدر زیاد هستند که می‌شود گفت شوتی هم تبدیل به شغلی شده است.

شوتی هم یکی از نتایج بحران اقتصادی است. شاید نتوان صددرصد شوتی‌ها را در این دسته قرار داد ولی هیچ فرد هوشیاری با سرعت ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت جان خود را در معرض خطر نمی‌گذارد‌ مگر اینکه مجبور به این کار شده باشد.

کانال شوتی ها - فیلم شوتی های کردستان - ماشین شوتی ها - مسابقه شوتی هااین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (19 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است