دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۴ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
احکام شرعی بازی بیلیارد، بدون قمار و شرط بندی
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
با توجه به حکم شرعی برخی از مراجع مبنی بر جواز بازی بیلیارد بدون شرط‌بندی، می‌توان این بازی را به صورت تفریحی و بدون هیچ گونه برد و باخت انجام داد. برای این منظور، می‌توان به نکات زیر توجه کرد.

نظر مراجع تقلید درباره بازی بیلیارد

بیلیارد بازی‌ای است که روی میزی مستطیلی شکل با ۳ یا ۱۵ گوی و چوب مخصوص انجام می‌شود. در این بازی، بازیکنان با استفاده از چوب به توپ سفید ضربه می‌زنند و هدفشان انداختن توپ‌های رنگی داخل حفره‌های میز است. بیلیارد انواع مختلفی دارد که از جمله محبوب‌ترین آنها می‌توان به بیلیارد هشت توپ، اسنوکر و پُل اشاره کرد.

حکم شرعی بازی بیلیارد محل بحث فقهای شیعه است. برخی از مراجع تقلید مانند آیت‌الله بهجت و آیت‌الله صافی گلپایگانی، بازی بیلیارد را به طور مطلق حرام می‌دانند. دلیل این امر آن است که این بازی را نوعی قمار می‌دانند، چرا که در آن برنده و بازنده مشخص می‌شود و احتمال برد و باخت وجود دارد.

اما برخی دیگر از مراجع مانند آیت‌الله سیستانی و آیت‌الله مکارم شیرازی، بازی بیلیارد را به شرطی که برای قمار و برد و باخت نباشد، جایز می‌دانند. این علما معتقدند که اگر بازی بیلیارد صرفاً برای تفریح و سرگرمی و بدون شرط‌بندی انجام شود، اشکالی ندارد.

نظر مراجع تقلید درباره بازی بیلیارد

بازی بیلیارد بدون شرط‌بندی:

از بازی با پول یا هر چیز باارزش دیگر خودداری کنید. هدف از بازی باید صرفاً تفریح و سرگرمی باشد.

قبل از شروع بازی، با طرف مقابلتان در مورد عدم شرط‌بندی توافق کنید.

اگر در حین بازی، وسوسه شرط‌بندی به شما دست داد، بازی را متوقف کنید.

به جای تمرکز بر برد و باخت، بر لذت بردن از بازی تمرکز کنید.

علاوه بر این، می‌توانید به جای بازی بیلیارد در مکان‌هایی که قمار در آنها رایج است، به دنبال سالن‌های بیلیاردی باشید که در آنها فقط برای تفریح و سرگرمی بازی می‌شود.

در نهایت، لازم به ذکر است که احتیاط واجب در مورد بازی بیلیارد، اجتناب از آن است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits