روش های نگهداری و تکثیر گیاه رویال

۶,۱۷۱
۱
۰
شنبه, ۰۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۳:۲۴


معرفی گیاه رویال یا آلترنانترا


رویال یا آلترنانترا گیاه مقاوم و بسیار زیبایی است که می توان آن را هم در فضای آزاد و هم در آپارتمان نگهداری کرد. این گیاه با نام علمی ALTERNANTHERA BETTZICKIAN بومی آمریکای جنوبی بوده و از خانواده ی تاج خروس محسوب می شود.

رویال یا آلترنانترا بسیار سریع الرشد بوده و به راحتی از طریق قلمه تکثیر می شود. این گیاه دارای برگ های لطیف و کوچکی است که دارای طیف رنگی بین قرمز، قهوه ای و سبز رنگ می باشد و قرارگیری این رنگ ها در کنار یکدیگر ظاهری خاص و چشم نواز به این گیاه داده است.

رویال گیاهی است بسیار کوتاه با برگ های سبز و زرد که مانند شمشاد نعنایی از آن برای شکل دادن به باغچه ها استفاده می شود. در شهرهای شمالی ایران، کشت و کار آن متداول است.

گل

خصوصیات گیاهشناسی گیاه رویال


این گیاه چند ساله به دلیل برگ های رنگی اش که در محدوده ی رنگی قرمز تا سبز (قرمز، نارنجی، زرد و سبز زیتونی) است و نیز به دلیل فرم خاص برگ های آن که به شکل قاشقی و تقریبا باریک و دراز می باشد در فضای سبز مورد استفاده قرار می گیرد.

برگ های آن 5/2 سانتی متر و دارای لکه هایی به رنگ های قرمز، بنفش و یا برنزی است. آلترناترا دارای گل های سفید رنگ و ریشک مانند است که بر روی گل آذین سنبله ای و جانبی تشکیل می شوند. ارتفاع این گیاه به 40 تا 50 سانتی متر و گستردگی آن به 30 تا 50 سانتی متر می رسد. شاخساره ی این گیاه به صورت عمودی رشد می کند.

شرایط نگهداری گیاه رویال

آبیاری : رویال گیاهی رطوبت دوست است، بنابراین سعی کنید خاک آن را همواره مرطوب نگاه دارید. دقت کنید از غرقاب کردن گیاه بپردازید.

نور : نور زیاد و غیر مشتقیم خورشید.

دما : این گیاه نسبت به سرما حساس است ولی گرما را به راحت تحمل می کند.

خاک : خاک سبک با زهکشی مناسب ترکیبی از خاک برگ و رس

تکثیر : آلترنانترا از طریق قلمه تکثیر می شود. قلمه هایی به طول پنج سانتی متر را در داخل ترکیبی از خاک برگ، خاک رس و کوکوپیت (به نسبت مساوی) قرار دهید و رطوبت بستر قلمه را تامین کنید، پس از شش روز شاهد ریشه دار شدن قلمه خواهید بود.

رویال

گلدهی رویال

رویال گل هم می دهد اما گل آن زینتی نیست، یک گل سفید کوچک می دهد که دلیل زیبایی این گیاه محسوب نمی شود. به طور کلی رویال گیاهی مقاوم می باشد، اگر دو سه روز آب به این گیاه ندهید بسیار پژمرده می شود، وقتی نباید از آن قطع امید کنید. یک زیرگلدانی را پر از آب کنید و آلترنانترا را درون آن می گذاریم، در طی دو الی سه روز گیاهمان به همان حالت اولیه و شاداب باز می گردد. (البته این در حالتی است که گیاه به مدت خیلی طولانی بی آب نمانده باشد.)

روش های ازدیاد و تکثیر گیاه رویال


تکثیر این گیاه به دو روش کشت بذر در فصل بهار و یا ریشه دار کردن قلمه صورت می گیرد. تمام اقسام آلترنانترا به طور معمول توسط قلمه افزایش می یابند. این گیاه با قلمه ی چوب نرم یا قلمه ی سبز در اواخر تابستان قابلیت افزایش دارد. همچنین، ریشه ی قدیمی آن را برای به دست آوردن ساقه ی جوان جهت قلمه، در گلدان کاشته و پشت شیشه ی گلخانه می گذارند تا شاخساره های جدید بروید. طی رشد روی آن خاک برگ ریخته تا پایین شاخساره ها ریشه دار شود و سپس آن ها را جدا و در مکان اصلی می کارند.

کاربردهای گیاه رویال یا آلترنانترا

آلترنانترا به عنوان گیاهی پوششی است که کشت و کار آن در حاشیه های گلکاری ها به طور گسترده در مناطق گرم و شمالی ایران انجام می گیرد. این گیاه برای استفاده در تپه های گل یا حاشیه کاری ها مناسب و زیبا است و این امر به دلیل ارتفاع به نسبت کم و برگ های رنگارنگ و متنوع آن است.

separator line

بیشتر بخوانید:

از پرورش گل ابری چه می دانید؟؟

روش کاشت و پرورش گل میخک

راهنمای کاشت و پرورش گل ختمی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
  • برچسب ها:
  • رویال
  • گیاه رویال یا آلترنانترا
  • خصوصیات گیاهشناسی گیاه رویال
  • شرایط نگهداری گیاه رویال
  • روش های ازدیاد و تکثیر گیاه رویال

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter