دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ فوریه ۲۰۲۴ میلادی
چرا گل حسن یوسف دچار پژمردگی می شود؟
11
زمان مطالعه: 8 دقیقه
حسن یوسف دارای رنگ های متنوعی می باشد که می تواند باغچه شما را نیز زیبا کند و معمولا گیاه بادوامی می‌باشد.


علت پژمردگی حسن یوسف


حسن یوسف یکی از گیاهان آپارتمانی می باشد که بسیار زیبا می باشد . این گیاهان عضو خانواده گزنه هستند، ولی آن‌ها را عضوی از خانواده نعناع نیز می‌دانند اما مانند گزنه‌های رایج سوزش آور نیستند. با رسیدگی به آن می تواند سال‌ها عمر کند.

حسن یوسف دارای رنگ های متنوعی می باشد که می تواند باغچه شما را نیز زیبا کند .حسن یوسف معمولا گیاه بادوامی می‌باشد.تولید کنندگان این بذر، این گیاه را گیاه سالیانه می ‌نامند.در صورتی که در سایه باشند برگ‌های آن ها به رنگ تیره در می‌آید.حسن یوسف گیاهی است که به نور آفتاب زیاد احتیاج دارد تا پژمرده و خراب نشود. یکی از علت های پژمرده شدن گل حسن یوسف، همین دوری از آفتاب است.

حسن‌ یوسف آب و هوای مرطوب گلخانه‌ها را دوست دارد و به‌شدت با این شرایط سازگار می‌شود اما یادتان باشد اگر گلدانی را از شرایط گلخانه‌ای به اتاق یا تراس آپارتمان منتقل کردید، چند هفته‌ای به آن زمان بدهید تا بتواند خود را با شرایط جدید وفق دهد. بد نیست برای اینکه گلدان سرحالی داشته باشید، از همان ابتدا شروع به گرفتن قلمه از گلدان اصلی کنید و تعدادی گلدان فرعی را خودتان بسازید. این گلدان‌های فرعی معمولا چون در آب و هوای اتاق یا تراس آپارتمان رشد و پرورش پیدا کرده‌اند، دوام بهتری هم خواهند داشت.

حسن یوسف گلی متنوع، ارزان، صبور

وقتی گل حسن‌ یوسف را با خود به خانه بردید، می‌تواند خیال‌تان راحت باشد که یک گل دایمی و همیشگی در خانه خواهید داشت. این گل با رنگ برگ‌های متنوعی که دارد، از زمره متنوع‌ترین طرح و رنگ‌های گیاهان آپارتمانی و باغچه‌ای است که نگهداری آن هم چندان مشکل نیست. کسانی که حسن‌یوسف را برای فروش پرورش می‌دهند، از بذر استفاده می‌کنند ولی این گیاه قابلیت آن را دارد که خیلی راحت در خانه تکثیر شود. حسن‌یوسف باید یا در باغچه‌ای روشن و با نور غیر مستقیم خورشید باشد یا در گلدان در تراس شمالی آپارتمان.

گل

هرس کردن رشد گل حسن یوسف را بهتر می کند


حسن ‌یوسف از آن دسته گل‌هاست که شما را به‌شدت قیچی به دست می‌کند. به‌خصوص در فصل‌های گرم سال اگر رشد مناسب و مطلوبی داشته باشد، شاخه‌ها خیلی سریع سر به بالا می‌کشند و شما را مجبور می‌کنند برای حفظ شکل اصلی گلدان، هر دو هفته یک‌بار آن را هرس کنید. جالب اینکه هرس برای این گیاه بسیار هم ضروری است و رشد آن را بهتر و بیشتر می‌کند. گل‌های حسن‌ یوسف جذابیت چندانی ندارند و هرس سرگل‌ها می‌تواند برگ‌ها را به رشد بیشتر راغب کند.

از جای بریده شده جوانه‌های جانبی شروع به رشد و نمو می‌کنند و گلدان‌تان همیشه سر حال و در شکل و فرم متقارن و زیبا باقی می‌ماند. شاخه‌های بریده شده به سرعت ریشه می‌دهند. آنها را در گلدان‌های کوچک‌تر بکارید و به دوستان‌تان هدیه بدهید. چه هدیه‌ای بهتر از یک گلدان کوچک حسن ‌یوسف!

معمولا یک روز درمیان گل حسن یوسف به آب نیاز دارد


اگر گلدان حسن‌ یوسف را در خانه نگهداری می‌کنید و گیاه خیلی جوان است، معمولا یک روز درمیان باید به آن آب بدهید. البته یادتان باشد خاک سبک باعث رشد بهتر و بیشتر گیاه می‌شود و در عوض گیاه زود به زود تشنه می‌شود و خاک سنگین رشدش را کند‌تر می‌کند و شاید حتی به سه روز یک‌بار آبیاری نیاز داشته باشد. در هر حال تصمیم با شماست. یکی از علت های پژمرده شدن گل حسن یوسف معمولا وقتی تشنه می‌شود، برگ‌هایش آویزان و بی‌حال می‌شوند و به محض آبیاری دوباره جان می‌گیرند و شاداب و سرحال در گلدان خودی نشان می‌دهند.

حسن و یوسف

نحوه تکثیر گل حسن یوسف چگونه است؟

حسن ‌یوسف با بذر خیلی راحت تکثیر می‌شود. بذرها را در هر موقعی از سال می‌توانید بکارید. بهتر است بذرها را در یک سینی کم عمق و در یک لایه خاک مرطوب بکارید و روی آن یک لایه نازک از خاک خیلی سبک بریزید.

پس از مدت کمی جوانه‌های ریز از زیر خاک سر بر می‌آورند. کمی که گذشت، می‌توانید هر کدام از آنها را از خاک جدا کرده و داخل یک گلدان کوچک بکارید اما تکثیر گیاه حسن یوسف از طریق قلمه ساقه هم خیلی سریع گلدان زیبایی به شما هدیه می‌دهد ضمن اینکه با این روش از رنگ دلخواه‌تان هم می‌توانید قلمه تهیه کنید. حسن‌ یوسف از خاک‌های سنگین بیزار است. می‌توانید مخلوطی از کوکوپیت یا پرلیت به خاک اضافه کنید. ریشه‌ها در خاک سبک خیلی راحت‌تر رشد می‌کنند و رشد گیاه به طرز شگفت انگیزی بیشتر می‌شود.

آفات گل حسن یوسف

یکی دیگر از علت‌های پژمرده شدن گل حسن یوسف شپشک آردآلود بزرگ‌ترین دشمن حسن ‌یوسف در آپارتمان است. البته در گل‌هایی که در حیاط کاشته می‌شوند، گاهی شته‌ها هم مشکل ایجاد می‌کنند. اگر فقط چند جای گیاه‌تان حالت آردی به خودش گرفت و متوجه شدید که حشره‌های خیلی ریز و سمج به ساقه‌ها و برگ‌ها چسبیده‌اند، می‌توانید برگ‌ها را زیر آب ولرم بشویید تا این آفت‌ها از ساقه جدا شوند. اگر جدا نمی‌شوند به کمک یک گوش پاک کن که روی آن مایع ظرفشویی مالیده‌اید، این حشرات را جدا کنید و سپس ساقه را با آب شست‌وشو دهید.

اگر در نهایت شپشک‌ها با تعداد زیاد حمله و خیلی روی گیاه رشد و توسعه پیدا کرده‌اند، شک نکنید و خیلی سریع همه ساقه‌ها و برگ‌ها را تا سطح خاک هرس کنید. برگ‌ها و شاخه‌های جدید دیگر آفت نخواهند داشت. حسن ‌یوسف نسبت به هرس شدید، مقاوم است.

گل حسن یوسف

علت پژمرده شدن گل حسن یوسف چیست؟


عوامل زیادی در پژمرده شدن گل حسن یوسف دخیل می‌باشد که مهم‌ترین دلایل پژمرده شدن و ریزش برگ حسن یوسف عبارتند از :
۱- کمبود نور: همان‌طور که در بالا اشاره شد این گیاه به نور زیادی احتیاج دارد. حداقل ۲-۴ ساعت در روز. آفتاب شدید باعث سوختگی و پژمردگی برگ‌ها می‌شود.

۲- خاک: خاک گیاه حسن یوسف باید مناسب باشد و می‌تواند ترکیبی از خاک باغچه، پیت ماس ، خاک برگ و ورمی باشد.

۳- آبیاری: گل حسن یوسف به آب زیادی در فصل رشد که بهار و تابستان می‌باشد احتیاج دارد. و تقریباً در بهار و تابستان همیشه خاک گلدان مرطوب باشد. آبیاری زیاد و نبود سوراخ در کف گلدان میتواند باعث پوسیدگی ریشه و سیاه شدن ساقه و در نهایت مرگ گیاه شود.

۴- دما: دمای مناسب برای گل حسن یوسف حدود ۲۰ تا ۳۵ درجه می‌باشد و گرمای زیاد باعث پژمردگی برگ‌ها خواهد شد.

۵- بیماری‌ها: گل حسن یوسف به بیماری‌های قارچی بسیار حساس می‌باشد و در صورت مشاهده تغییر رنگ و پژمردگی ناگهانی برگ‌ها بهتر است از سموم قارچ‌کش مانند مانکوزب و کاربندازیم هم برای خاک و هم برای برگهای گیاه استفاده کنیم. همچنین شته‌ها ، مگس سفید و شپشک آردآلود نیز گل حسن یوسف را مورد حمله قرار می‌دهد که با بررسی برگ‌ها قابل تشخیص است و برای درمان از سموم حشره کش استفاده شود.

سوراخ شدن برگ حسن یوسف می توانید به دلیل وجود کرم ها باشد که با استفاده از سموم حشره کش مانند دیازینون از بین می رود.

پزمردگی گل


بیماری‌های حسن یوسف


برگ‌ها زرد می‌شوند: کمبود رطوبت، کمبود مواد غذایی خاک و تشنگی گیاه، هر سه می‌توانند عامل این پدید باشند.

برگ‌های پایینی گیاه زرد می‌شوند: می‌تواند به خاطر آبیاری بیش از حد و یا بد بودن زهکشی خاک باشد.

برگ‌ها کم رنگ شده‌اند: نور کم یا خیلی زیاد است. بر طبق میزان نوری که به گیاه‌تان می‌رسد عامل را تشخیص دهید.

روی گیاه حشرات سفید پرز مانندی ظاهر شده است: گیاه‌تان به شپشک آرد آلود مبتلا شده است. با استفاده از سموم ارگانیک یا سموم شیمیایی سیستمیک آنها را از بین ببرید.

برگ‌ها می‌ریزند: سردی هوا یا آبیاری کم هر دو می‌توانند عامل این پدیده باشند.

separator line

بیشتر بخوانید:

روش کاشت و پرورش گل میخک

پرورش و نگهداری گل آزالیا ( گل زینتی آپارتمانی )

با روش کاشت گل نرگس آشنا شوید

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (11 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits