دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۴ بهمن ۱۴۰۰ برابر با ۲۰ جمادى الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۲۴ ژانویه ۲۰۲۲ میلادی
نگهداری و پرورش هورتانسیا یا ادریسی ، تکثیر گل هورتانسیا

گل ادریسی یا هورتانسیا : شرایط نگهداری و پرورش گل ادریسی

نگهداری و پرورش هورتانسیا یا ادریسی ، تکثیر گل هورتانسیا
3
زمان مطالعه: 10 دقیقه
روش تکثیر هورتانسیا یا گل ادریسی با شاخه ی قلمه زده: در فصل بهار و تابستان، گل ادریسی به عنوان یک بوته در نظر گرفته می‌شود. این گل‌ها زیبایی خیره کننده‌ای دارند و هر کسی آن‌ها را در حیاط می‌بیند برای چند ثانیه می‌ایستد و آن‌ها را تماشا می‌کند.

نحوه کاشت و پرورش گل ادریسی

این گل‌ها در یک تابستان تا ارتفاع ۴.۵ متر رشد می‌کنند و کل فضا را پر می‌کنند. گل ادریسی در مناطق سخت (Hardiness zone) به عنوان گیاه چند ساله (۳ تا ۷ سال) دیده می‌شود. این گل‌ها از اوایل بهار شروع به رشد می‌کنند و در طول تابستان، تا اوایل پاییز در اوج زیبایی خیره کننده‌ی خود هستند.

روش کاشت گل ادریسی

یادگیری اصول چگونگی پرورش گل ادریسی می‌تواند زمان و پول شما را ذخیره کند. با انتخاب محل مناسب، درست کردن خاک و کاشت درست، شانس خود را برای لذت بردن از این بوته‌های گل زیبا افزایش دهید.

برای کاشت این گیاه، یک حفره به اندازه ۶۱ سانتیمتر عریض‌تر از ریشه گیاه بکنید. عمق سوراخ را به اندازه توپ ریشه در نظر بگیرید تا گیاه در سطح خاک یا کمی بالاتر قرار بگیرد. با ایجاد یک برآمدگی یا تپه کوچک، می‌توانید به زهکشی بهتر گیاه کمک کنید.

بهترین زمان برای کاشت گل ادریسی

پاییز و بعد از آن اوایل بهار بهترین فصل برای کاشت گل ادریسی است. بهترین زمان کاشت این گل در طول روز، اوایل صبح و اواخر بعدازظهر است. در واقع بهتر است موقعی که هوا خنک است (برای جلوگیری از حرارت و گرما) این گیاه کاشته شود و تا زمانی که رشد می‌کند، باید خوب آبیاری شود.

جای مناسب برای کاشت گل ادریسی

اینکه بدانید کجا باید این گل را بکارید، نکته مهمی است. خیلی از مردم آن را در بستر نزدیک خانه‌ها یا حصار‌ها می‌کارند؛ به این دلیل که گل‌های ادریسی گرمای اول صبح خورشید را دوست دارند، ولی گرمای بعدازظهر را دوست ندارند.

بنابراین بهترین مکان جایی است که این گل بتواند از آفتاب صبح بهره ببرد و بعدازظهر را به دور از گرما و در سایه سپری کند. مکانی را در شمال یا جنوب خانه خود پیدا کنید. از اینکه این گیاه را دقیقا زیر یک درخت بکارید، خودداری کنید، چون باعث رقابت بین آن‌ها بر سر آب و مواد مغذی می‌شود. در نظر بگیرید که باد تند هم برگ و گل‌های این گیاه را خراب می‌کند.

نحوه پرورش گل ادریسی در خانه

خاک مناسب برای گل ادریسی

گل ادریسی در خاکی که حاوی مواد آلی است، خوب رشد می‌کند. زهکشی نیز برای این گل مهم است. در حالی که گل ادریسی خاک مرطوب دوست دارد، نمی‌تواند در یک خاک اشباع از آب رشد کند.

ریشه این گل در خاک‌ تر و با زه‌کشی ضعیف، در عرض چند هفته، از بین می‌رود. اگر خاک سنگین دارید، قبل از کاشت، اضافه کردن مقدار زیادی کمپوست به خاک را برای بهبود کیفیت خاک در نظر بگیرید.

چگونگی قلمه زدن گل ادریسی

این گل می‌تواند به روش‌های ساده قلمه زدن، تکثیر شود. گل‌های ادریسی با برگ‌های بزرگ و گل شاخه‌ای را می‌توان از طریق لایه‌بندی در اوایل تا اواسط تابستان تکثیر کرد. مراحل کار به صورت زیر است:

  • یک گودال کوچک نزدیک گل ادریسی حفر کنید.
  • شاخه‌ای را به داخل حفره خم کنید؛ به طوری که گیاه، خاک داخل حفره را لمس کند. ( ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر شاخه باید از گودال عبور کند و بیرون بماند).
  • یک خراش در پوست گیاه (جایی که با خاک داخل حفره تماس پیدا می‌کند) ایجاد کنید.
  • داخل حفره را پر کنید و یک آجر یا سنگ بالای آن قرار دهید.
  • با گذشت زمان، شاخه ریشه خود را شکل می‌دهد.
  • گل ادریسی‌ صاف و برگ بلوطی، شاخه‌های جدید را از طریق ریشه‌های زیر زمینی ایجاد می‌کند. در اینجا کافی است شاخه جدید را شناسایی و از گیاه اصلی جدا کنید. این قلمه را می‌توان به صورت مجزا پرورش داد.

نحوه پرورش گل ادریسی در خانه

نکات مراقبتی گل ادریسی

همان‌طور که گفته شد اگر چه برگ و گل‌های گیاه ادریسی حساس و ظریف به نظر می‌رسند، به مراقبت خاص و دقیق نیاز ندارد. در اینجا یک سری نکات برای نگهداری گیاه ادریسی آورده شده است.

در طول فصل رشد، در هفته به میزان ۲.۵ سانتیمتر به گیاه آب بدهید. ۳ بار در هفته برای تقویت ریشه، به طور عمقی به گیاه آب داده بدهید. گل‌های ادریسی از نوع بزرگ برگ و ظریف به آب بیشتر نیاز دارند. آب‌دهی در صبح باعث جلوگیری از پژمرده شدن گیاه در روز‌های گرم می‌شود.

برای حفظ رطوبت و سردی خاک، کود گیاهی را در زیر گیاه خود قرار دهید. کود‌های گیاهی آلی در طول زمان، با افزودن مواد مغذی و بهبود بافت خاک، از بین می‌روند.
بر اساس نوع گل ادریسی خود، کود بریزید. هر گونه‌ای نیاز مخصوص به خود را دارد. بهترین روش برای تخمین زدن نیازهای این گیاه، آزمایش کردن خاک است.

در زیر ۳ نوع برنامه برای این گل پیشنهاد شده‌است:

  1. گل ادریسی بزرگ برگ نیازمند کوددهی در ماه‌های اسفند، اردیبهشت و خرداد است.
  2. گل ادریسی برگ بلوطی و شاخه ای، نیازمند ۲ برنامه کوددهی در فروردین و خرداد است.
  3. گل ادریسی از نوع ظریف یکبار آن هم در اواخر زمستان نیاز به کود دارد.

نوع گل خود را مشخص کنید و با آفت‌کش‌های مناسب از آن در برابر آفات و حشره‌ها محافظت کنید. گل ادریسی می‌تواند دچار مشکلاتی نظیر لکه روی برگ، کپک پودری، پژمردگی و ... شود. آفت برای گل ادریسی رایج نیست، ولی زمانی که گیاه تحت شرایط خوبی نباشد، می‌تواند ایجاد شود.

آفات احتمالی می‌توانند شامل: شته و حشره عنکبوت قرمز باشند. بهترین راه دفاع از گل ادریسی در مقابل آفات، مراقبت خوب از آن است.

نحوه پرورش گل ادریسی در خانه

همچنین بخوانید:

پرورش گل پامچال و دانستنی های جالب درباره نگهداری این گل در آپارتمان

گل تکمه ای | راهنمای نگهداری و پرورش گل زینتی تکمه

شرایط نگهداری و پرورش گل عنکبوتی

سوالات متداولی که در مورد گل ادریسی وجود دارد

چه موقع گل ادریسی شکوفه می‌دهد؟

فصل شکوفه‌دهی گل ادریسی بستگی دارد به نوع گل و منطقه‌ای که گل را می‌کارید. اکثر گیاهانی که در اوایل تابستان جوانه می‌زنند در یکی از فصل‌های پیش رو به شکوفه‌دهی می‌رسند؛ مثلا بهار، تابستان و یا اوایل پاییز آینده. در آب و هوای گرم، گل ادریسی ممکن است شکوفه‌دهی را متوقف کند، اما باز در پاییز شکوفه می‌دهد.

چگونه گل ادریسی را هرس کنیم؟

زمانی که گل‌های ادریسی فضای زیادی را در باغ پر می‌کنند نیازی نیست که آن‌ها را هرس کنید. فقط کافی است گاهی شاخ‌های مرده را جدا کنید.

چگونه رنگ گل ادریسی را تغییر دهیم؟

با کنترل بعضی از فاکتورها می‌توان بعضی از ارقام گل ادریسی را تغییر داد. گل ادریسی بزرگ برگ، نسبت به ph خاک واکنش نشان می‌دهد. اگر ph خاک کم باشد گل ادریسی آلومینیوم جذب می‌کند و رنگ شکوفه‌های آن آبی می‌شود. معمولا برای داشتن گل‌های ادریسی آبی، به خاک آن گوگرد و کود می‌زنند.

با این کار، ph خاک کم می‌شود و باعث می‌شود گل‌های ادریسی شما آبی گردند. همچنین در فصل رشد می‌توانید سولفات آلومینیوم به خاک اضافه کنید. اگر می‌خواهید گل‌های ادریسی شما صورتی یا قرمز باشند، باید ph خاک را افزایش دهید.

برای این کار به خاک خود سنگ آهک اضافه کنید. با تنظیم ph خاک می‌توانید رنگ گل ادریسی خود را انتخاب کنید. فقط مواظب باشید ph خاک بیشتر از ۷.۵ نشود، چون به گیاه آسیب می‌زند.

آیا گل ادریسی در سایه می‌تواند رشد کند؟

گل‌های ادریسی سایه را دوست دارند اما وقتی زیاد در سایه باشند شکوفه نمی‌دهند. اگر گل ادریسی در شمال خانه شما قرار دارد به آفتاب بیشتر نیاز دارد. به طور کلی به طور متوسط ۶ ساعت در روز گل ادریسی به آفتاب نیاز دارد. اما اگر گل ادریسی در قسمت جنوبی خانه شما قرار دارد می‌تواند با ۳ ساعت آفتاب در روز رشد خوبی داشته باشد.

آیا گل ادریسی در آفتاب کامل رشد می‌کند؟

گل ادریسی آفتاب صبح را دوست دارد، اما عملکرد آن در مقابل آفتاب مسقیم به خصوص بعدازظهر‌های خیلی گرم خوب نیست. مقداری سایه برای بخشی از روز برای آن‌ها لازم است.

آیا گل ادریسی را می‌شود در گلدان کاشت؟

اگر فضای کافی در باغچه خود ندارید می‌توانید گل‌های ادریسی زیبا را در گلدان بکارید. یک گلدان به اندازه کافی بزرگ که حداقل ۴۵ سانتیمتر قطر دارد، انتخاب کنید. از ظروف بدون منفذی استفاده کنید که بتواند رطوبت خاک را در حدی که گیاه نیاز دارد، حفظ کنند. سوراخ‌های زهکشی اجازه می‌دهد آب بیش از حد تخلیه شود.

چگونه از پژمرده شدن گل ادریسی جلوگیری کنیم؟

به طور کلی آب‌دهی منظم در صبح، می‌تواند از پژمرده شدن این گل‌های زیبا جلوگیری کند. برخی از گونه‌های گل ادریسی نمی‌توانند گرما را تحمل کنند و در گرمای بعدازظهر خم و پلاسیده می‌شوند. به عنوان راه حل، یک لایه ضخیم از کود می‌تواند رطوبت و خنکی خاک را حفظ کند. اما اگر گل ادریسی شما زمانی که هوا خنک می‌شود به حالت اولیه خود برمی گردد جای نگرانی نیست.

نحوه پرورش گل ادریسی در خانه

بیماری ها و آفات تهدید کننده هورتانسیا :

پوسیدگی برگ ها در فصل پاییز روی می دهد. بیماری بوتریتیس که در پوسیدگی برگ های ریخته عمومیت دارد، جوانه ها را نیز آلوده می کند. جمع آوری این برگ ها همواره توصیه شده است. همچنین دقت در آبیاری و جلوگیری از ماندن آب روی شاخه های هورتانسیا از این عارضه جلوگیری می کند.

یکی دیگر از بیماری های هورتانسیا سفیدک است که با شب های سرد و مرطوب پاییزی انطباق دارد. گرم کردن گلخانه و ضمناً مقدار افزایش تهویه باعث کاهش این عارضه می شود. همچنین می توان با گل گوگرد (کاراتان) با این سفیدک مبارزه کرد.

کنه و شته ها نیز به هورتانسیا حمله می کنند و این حشرات مکنده با سموم معمولی حشره کش از میان می روند.
قبل از اینکه هورتانسیا به گلخانه منتقل شود باید دقت شود تا عاری از هر گونه آفات باشد زیرا در شرایط مناسب گلخانه این آفت به شدت زیاد می شوند و چون گلدان ها در کنار هم قرار می گیرند، آلودگی به گیاهان سالم سرایت می کند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (3 رای)  
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است