دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
گل پامچال ، رازهای نگهداری از این گیاه گلدار بهشتی!

پرورش گل پامچال و دانستنی های جالب درباره نگهداری این گل در آپارتمان

گل پامچال ، رازهای نگهداری از این گیاه گلدار بهشتی!
43
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نگهداری گل پامچال:چند سالی است که گلکارهای حرفه ای، همه ساله پامچال را در گلخانه های سرد پرورش داده و در زمان گلدهی آن، یعنی اواخر زمستان یا اوایل بهار آن را عرضه می کنند.شما نیز می توانید در صورت تمایل این گلدانها را تهیه کرده و به خانه بیاورید.

راهنمای نگهداری و تکثیر گل پامچال

نمیدونم تو این یکی دو هفته اخیر تا چه حد به گلخانه ها سر زدید و نزدیک شدن بهارو لمس کردید. اما میخوام بهتون مژده اومدن گلهای بهاری، اونم قبل از اومدن فصل بهارو بدم. گلهایی که با وجود فصلی بودنشون زیبایی خاصی دارن و یجوری نوید بهارو میدن. یکی از این گلهای قشنگ گل پامچاله که با اسمش هم روی زبونا و هم توی شعر ها آشنا شدین. پامچال فصلیه و همیشه گل نداره، اما بهارو جذاب میکنه.

یه باور توی وجود خیلی از مردم هست که گلهای فصلی ارزش خرید رو ندارن به این دلیل که این گلها بسیار زود طراوت خودشون رو از دست میدن. شکوفه این گلها خیلی زود میریزه و در آخر خشک میشن. اینکه این نوع از گیاهان فصلی هستن و همیشه گل ندارن درسته اما من به شما راهنمایی های لازم رو میکنم تا بتونید عمر گلهای پامچالتون رو بیشتر کنید و بوته ی گل رو تا سال آینده حفظ کنید. قدم اول برای نگهداشت هرچه بهتر گیاه شناخت نیاز های اون گیاهه که من همه نیازهای گل پامچال رو بهتون میگم.

Pomchal flower

روش نگهداری و پرورش پامچال

  1. پامچال در رویشگاههای اصلی اش به طور خودرو در مناطق کوهستانی و مرطوب و نقاط صخره ای رشد می کند.
  2. بسیار مناسب باغچه هایی است که با سنگ تزیین شده اند.
  3. در صورتی که قصد خرید نشاء آماده دارید و مقصودتان انتقال آن به باغچه است، بهتر است پامچالهایی را انتخاب کنید که فقط یک ماه از عمرشان گذشته و سه یا چهار سانتی متر رشد کرده اند.
  4. پامچال در گلخانه های سرد که درجه حرارتش معادل ده درجه سانتی گراد باشد، تولید جوانه های گل نموده و در این صورت در زمستان به گل می نشیند. هر قدر که بعد از تشکیل غنچه ها هوا گرمتر شود گلهایش زودتر باز می شوند.

نور

مناسبترین نور، برای پامچال سایه روشن است و نور شدید آن را آزار می دهد.

آب

هر قدر خواستید به آن آب بدهید، علاقه زیادی به آب دارد.

رطوبت نسبی

رطوبت نسبی زیاد موجب رشد بهتر و افزایش گلهایش می گردد.

خاک

بهترین خاک مخلوطی است از یک سوم خاک باغچه، یک سوم خاک برگ پوسیده و یک سوم تورب. پامچال نسبت به آهک حساسیت دارد و در خاکهایی که کمی اسیدی باشند بهتر رشد می کند.

ازدیاد

  • به دو روش تکثیر می شود: کاشت بذر و تقسیم بوته. مناسبترین زمان برای تکثیر پامچال به روش تقسیم بوته، پاییز است. برای این کار باید بوته را از خاک خارج نموده و به چند قسمت تقسیم کنید.
  • بذر پامچال را معمولاً در پاییز در جعبه هایی در گلخانه کاشته و در اوایل بهار آن را به گلدان منتقل نموده و در فضای باز یا داخل ساختمان نگهداری می کنند.

مراقبت بعد از دوره گل دهی

در پائیز برگهای زرد شده را حذف نموده و گلدان را به محل پر نور انتقال داده و آبیاری و کود مایع بطور مرتب می دهند تا در اواخر زمستان به گل بنشیند.

Pomchal flower

روش های تکثیر گیاه پامچال

با توجه به زیبایی گل پامچال ممکنه علاقه به تکثیر این گیاه داشته باشید. پامچال رو به دو روش میتونید تکثیر کنید. اولین روش کاشت بذر هست، شما میتونید بذر پامچال رو در اوایل فصل پاییز درعمق 15 سانتی متری خاک و در جعبه های مخصوص کشت بذر گلخانه ها بکارید و تحت شرایط گلخانه ای از اون مراقب کنید و در اوایل فصل بهار بوته های بوجود اومده رو به گلدانهای مجزا انتقال بدید و در فضای باز و خارج از گلخانه از اون مراقبت کنید.

روش دوم تکثیر گیاه پامچال از طریق بوته این گیاهه. شما میتونید بوته گیاه رو بعد از یک آب دهی مفصل از گلدانش بیرون بیارید و ریشه ها رو از هم جدا کنید و در گلدانهای مجزا بکارید. دلیل آبدهی به گیاه قبل از تکثیر اینه که ریشه ها رطوبت داشته باشن و به راحتی از هم باز بشن و آسیبی به ریشه گیاه وارد نشه.


روش تعویض گلدان و کاشت پامچال

خاک مورد نیاز گیاه و گلدان با زهکش و سایز مناسب برای گیاه رو آماده کنید. کف گلدان رو از خاکی که قبلا گفتم مقداری بریزید. گلدان گل رو برگردونید و چند ضربه کف گلدان بزنید تا گیاه بیرون بیاد. گیاه رو به گلدان جدید منتقل کنید و اطراف گیاه رو از خاک مورد نیاز پر کنید. و بعد از کاشت به گیاه آب بدید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (43 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits