دلگرم
امروز: جمعه, ۰۱ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۴ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۱ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
کاشت گیاه در خاک ژله ای

فواید خاک ژله ای (فلاور ژل) چیست؟

کاشت گیاه در خاک ژله ای
10
زمان مطالعه: 6 دقیقه
خاک ژله ای یا فلاورژل ( FG ) یک نوع پلیمر است که رطوبت را به سرعت جذب کرده و به تدریج آزاد می کند و در اختیار گیاه قرار می دهد. این پلیمر به شدت آبدوست ، آب را به سرعت جذب کرده و به راحتی در موقع لزوم و به تدریج آن را در اختیار ریشه قرار می دهد....

خاک ژله ای چیست؟

خاک ژله ای یک نوع پلیمر می باشد که رطوبت را به سرعت جذب کرده و به تدریج در اختیار گیاه قرار می دهد . خاک ژله ای کاملا غیر سمی هست ولی خوردن آن توصیه نمی گردد و رنگهای متنوعی دارد که حتی در مقابل نور خورشید کاملا ثابت می باشد. این خاک های ژله ای برای مدت 7 سال ماندگاری دارند . بایستی توجه داشت که خاک ژله ای پس از جذب آب بین 40 تا 80 برابر حجم اولیه اش افزایش حجم خواهد داشت و به دو صورت کلی می باشد پودری و مکعبی ( لاستیکی ) که نوع پودری آن پس از ریخته شدن در آب شروع به افزایش حجم می کند ولی برای رسیدن به حداکثر حجم خود نیاز به چند ساعتی زمان دارد اما نوع مکعبی آن بایستی حداقل مدت 8 ساعتی را در آب باشد تا به حداکثر حجم خود دست یابد .

بر روی خاک های ژله ای می توان بذر را نیز سبز کرد ( درست مانند سبزه شب عید ) و البته مهمترین استفاده آن در تزئین گلدان های منزل و دفاتر کار هست که پس از حجیم شدن می توانید گیاه ریشه دار شده را به خوبی شسته تا خاک و گل اطراف ریشه شسته شود و سپس گیاه خود را به ظرف بلوری که حاوی خاک های ژله ای هست منتقل نمایید .
در خاک ژله ای اکثر گیاهان را می توان کشت نمود . که در زیر نمونه هایی را که بیشتر استفاده می شوند و آزمایش خود را پس داده اند برایتان نام می برم : گندمی ، سانسوریا ، نخل مرداب ، دیفن باخیا ، سین گینیوم ، آکلونما ، لیلیوم ، شاهپسند ، پاپیتال ، پتوس ، انواع پیچ ، یوکا و ...

انواع خاک ژله ای

خاک ژله ای پودری

خاک ژله ای مکعبی (پلاستیکی)

 • نوع پودری آن پس از اینکه در آب ریخته شود شروع به افزایش حجم می کند و نیاز به چند ساعت آب دارد تا آب را جذب کند.
 • اما نوع مکعبی آن باید حدود ۸ ساعتی در آب باشد تا به حداکثر میزان حجم خود برسد.

روش استفاده از خاک ژله ای

 1. ابتدا خاک ژله ای را در ظرفی ریخته و آب به آن اضافه میکنیم تا حجیم شود. به نسبت پودری بودن و یا مکعبی بودن همانطوز که در بالا گفته شد ساعتی طول می کشد.
 2. پس از این که کاملا حجیم شد داخل ظرف های دلخواه بلورین خود ریخته و سپس گیاه خود را در آن نگه دارید.
 3. سوپ جاذب ها با رنگ های مختلف را می توان بر روی هم قرار داد و از آنجا که رنگ خاک ژله ای ثابت است این رنگها به صورت کاملا مجزا از یکدیگر خواهند بود .
 4. خاک ژله ای را می توان در ظرفی جداگانه آماده ساخت و هم اینکه در همان گلدان اصلی اقدام به آماده سازی خاک ژله ای کرد .
 5. می توانید به جای گل های آپارتمانی ریشه دار شده از گل های شاخه بریده و همچنین گل های مصنوعی نیز استفاده نمود .

کاربرد خاک ژله ای

در زمین هایی که خاک شنی دارند چون آب به سرعت فرو می رود و بقیه تبخیر می شود این باعث می شود کشاورزان دفعات آبیاری را بیشتر کنند و این باعث افزایش هزینه می شود. به همی خاطر افزایش هیدروژل یا سوپرجاذب به خاک اطراف ریشه،‌ روش مقرون به صرفه ای بوده و می تواند جایگزین روشهای آبیاری قطره ای یا مکانیزه در جاهایی شود که چنین روش هایی صرفه اقتصادی ندارد.

ضدعفونی کردن خاک گیاهان

 • بخش عمده ای از آبی که به هنگام آبیاری گیاهان مصرف می شود، به سرعت در زمین فرو می رود و از دسترس ریشه گیاه خارج می گردد. این آب مواد مورد نیاز گیاه را نیز که در خاک وجود دارد،‌ در خود حل کرده و باعث فقیرتر شدن خاک می گردد. خاک ژله ای به دلیل کاهش میزان آبی که در زمین فرو می رود، باعث حفظ کودها نیز می گردد.
 • موقع انتقال درخت می توان از خاک ژله ای استفاده کرد تا از شوکه شدن جلوگیری کنید.
 • از آنجایی که خاک ژله ای آب باعث تغییر تدریجی رطوبت خاک می شود و این خود برای خاک بسیار مفید می باشد. در صورت عدم استفاده از سوپرجاذب،‌ حفظ رطوبت خاک در یک محدوده خاص بسیار دشوار و هزینه بر و مستلزم آبیاری در فواصل کوتاه خواهد بود.
 • خاک ژله ای کشاورزی پس از چهار سال تجزیه شده و به جزئی از خاک تبدیل می گردد.

فایده خاک ژله ای نسبت به خاک

خاک گلدان به آبیاری مداوم نیاز دارد و همین باعث ورود موجودات موذی مقل انواع سوسک و پشه به فضای خونه بشه و آلودگی های استفاده از کود دامی و گیاهی رو هم به همراه دارد.همچنین موقع تعویض خاک گلدان همیشه به مشکل بر میخوریم و گاهی گیاهان شوکه شده و از بین می روند و در حالی که استفاده از خاک ژله ای علاوه بر آنکه نیاز گیاه را به آبیاری برطرف می کند و شما با خیال راحت می توانید به مسافرت رفته و یا به کارهای دیگر خود رسیدگی کنید زیبایی وصف ناپذیری نیز به دکوراسیون منزل و محل کار شما خواهد بخشید و در ضمن مشکل آلودگی و همچنین موجودات موذی را برطرف میکند.

خاک گلدان علاوه بر اینکه به آبیاری مستمر نیاز دارد ، سبب ورود موجودات موذی مانند انواع سوسک ها و پشه ها به فضای منزل می گردد و سبب الودگی هایی به دلیل استفاده از کودهای دامی و گیاهی نیز می گردد . علاوه بر آن هر ساله هنگام تعویض گلدان با مشکلات زیادی روبرو خواهیم بود . در حالی که استفاده از خاک ژله ای علاوه بر آنکه نیاز گیاه را به آبیاری برطرف می کند و شما با خیال راحت می توانید به مسافرت رفته و یا به کارهای دیگر خود رسیدگی کنید زیبایی وصف ناپذیری نیز به دکوراسیون منزل و محل کار شما خواهد بخشید و در ضمن مشکل آلودگی و همچنین موجودات موذی را برطرف می کند .

نتیجه گیری

 1. خاک های ژله ای صرفاً زمان از دست رفتن رطوبت خاک را افزایش می دهند و خود منبع آب نیستند.
 2. مصرف بیش از اندازه از خاک ژله ای ممکن است به سفت شدن خاک منجر شده و باعث صدمه به گیاه گردد.
 3. در صورتی که روش های دیگر آبیاری منظم همانند آبیاری قطره ای و امکان اقتصادی داشته باشد، استفاده از سوپر جاذب توصیه نمی شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.3 از 5 (10 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits